logo

Bilişim Sektörü Nereye Koşuyor?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Eylül ayı içinde Deloitte’un sektörel ve bölgesel olarak gerçekleştirmeye başladığı “Bilişim Sektörü Güven Araştırması” kapsamında ortaya çıkan sonuçlar açıklandı. Bilişim Sektörü Güven Araştırması, Deloitte’un sektörel ve bölgesel olarak gerçekleştirmeye başladığı “Güven Anketleri Programı”nın bir parçası. Deloitte’un bu araştırmayı gerçekleştirmekteki amacı ise bilişim sektöründeki firmaların yaşadıkları sıkıntıları, şu anki durumlarını ve gelecek 12 aydan beklentilerini paylaşıp firmaların karar mekanizmalarına yol göstermek. İngiltere Başkonsolosluğu’nda düzenlen ve benim de katıldığım etkinlikte sonuçlardan bazı örnekler katılımcılar ile paylaşıldı. Bu sonuçlardan ortaya bazı çarpıcı örnekler çıktı. Bu araştırma sonuçları bilişim sektörünün hangi yöne koştuğu hakkında bize bazı ipuçları veriyor. Bir bölümünü paylaşmak istiyorum.

Bilişim Sektörü Güven Araştırması’nda mevcut durum; iş ortamı, şirketlerin durumu ve hükümetin performansı başlıkları altında; beklentiler ise iş ortamı, şirket beklentileri, döviz kuru, enflasyon ve ekonomiye tehditler başlıkları altında incelenmiş. Anket her 6 ayda bir tekrarlanarak bilişim sektöründeki gelişmeleri kıyaslamalı olarak bilişim sektöründeki yöneticilere sunma fırsatı yakalanması düşünülüyor. Bilişim Sektörü Güven Araştırması’nın ilk sayısı olması sebebiyle geçmiş döneme referans verilememiş olmasına rağmen genel mevcut durum analiz edilmiş. Raporun Aralık sayısında ve daha sonraki sayılarda bir önceki rapordan elde eden veriler de baz alınacak ve sayılarımız kümülatif bir şekilde devam edecek.

İş ortamı

Deloitte’un ilk defa gerçekleştirmiş olduğu Bilişim Sektörü Güven Araştırması’nda çoğu şirketin zorlu bir dönemden geçtiği açıkça görülüyor. Katılımcılar mevcut iş ortamını büyük bir oranda, geçmiş seneye göre “daha kötü” olarak değerlendirmişler. Araştırma bilişim sektörünün diğer sektörlerden ayrılmayıp ekonomi ve güven ortamı hususlarında geçen seneye göre daha sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ortaya koymuş ve %78’inin ortamı daha kötü olarak değerlendirmesi oldukça karamsar bir tablo ortaya çıkarmış. Mevcut durum konusunda karamsar bir ortam olmasına karşın katılımcıların gelecek 12 aydan beklentileri daha olumlu bir resim ortaya koymakta. Katılımcıların büyük bir kısmı (%50 oranında) krizin 2010 yılının ikinci yarısında sona ermesini beklediklerini belirtmişler.

Şirketler: Mevcut durum ve ilerisi

Haziran 2009 itibariyle yapılan Bilişim Sektörü Güven Araştırması hizmet ve ürünlere talebin %58 oranında düştüğünü ancak bu durumun stokları etkilemediği ve stokların büyük oranda aynı kaldığını ortaya koyuyor. Ürünlere talebin düşmesine paralel olarak araştırma sonucunda firmalarda en çok düşüş gözlenen unsurların tüketicilerin alım gücü ve şirketin karlılığı olduğu belirtilmiş. Bu düşüşlerin yanı sıra katılan firmaların finansman ihtiyacı da artmış. Çoğu alanda yer alan olumsuzluklara karşın, şirketlerin üretim kapasiteleri, çalışan sayısı ve çalışanların ücretleri gibi alanlardaki artışlar şirket yapısında denge kurmayı sağlamış. Bilişim Sektörü Güven Araştırması’na katılan firmalar önümüzdeki 12 ay için daha olumlu beklentileri olduğunu belirtmişler. Katılımcılar, çalışanların ücretleri, üretim kapasitesi, şirket satışları ve Ar-GE yatırımları gibi alanlarda da gelişmeler beklediklerini belirtmişler.

Döviz kuru, enflasyon ve Türk ekonomisine tehditler

Katılımcılar Haziran 2009 itibariyle önümüzdeki 12 ay süresince enflasyonda büyük bir düşüş olmasını beklemediklerini belirtmişler. Merkez Bankası’nın %6 oranındaki enflasyon beklentisine karşın katılımcıların sadece %30’u %7’nin altında bir değer olacağını ön görülmüş. Geri kalanların %30’u ise 7-8 bandına, %16’sı 8-9 bandına ve geri kalan %42’si de 9 ve üzerine işaret koymuşlar. Bilişim Sektörü Güven Araştırması sonucunda 2009 yılı sonu için katılımcıların sadece %4’ü 1.50’den az, %31’i 1.50 ve 1.59 arasında ve %33’ü ise 1.60-1.69 arasında bir döviz kuru (ABD doları bazında) bekledikleri ortaya çıkmış. Bilişim Sektörü Güven Araştırması’na katılan teknoloji firmaları Türkiye’nin ekonomik istikrarına yönelik en büyük tehditleri Batı dünyasındaki ekonomik resesyonun devamı, finans ortamındaki aşırı güvensizlik ve politik belirsizlik olarak değerlendirmişler.

Hükümet performansı

Bilişim Sektörü Güven Araştırması katılımcıları Haziran 2009 itibari ile %73 gibi bir oranla enflasyonun kontrol altında tutulması konusunda Hükümet’in performansını kapsamlı bulmadıklarını belirtmişler. Bunun yanı sıra, işsizlik ile mücadele, yeni yatırımlar ve AB müzakereleri alanlarında Hükümet’in aldığı önlemler yetersiz bulunmuş ancak enflasyonu kontrol altında tutmak, bilişim alanındaki teşvikler ve Türkiye’nin uluslararası arenada daha etkin olması gibi alanlarda alınan önlemler başarılı olarak değerlendirilmiş.

Sonuç olarak şahsi görüşüm bilişim sektörünün bir gelecek kaygısı yaşadığı yönünde. Araştırmaya katılanlar bütün umutlarını 2010 yılına saklamış ve 2009’dan umudu kesmiş görünüyorlar. Umarım 2010 hepimiz için “gelen gideni aratır” demeyeceğimiz bir yıl olur.

Bu ayki yazımı Lao Tzu’ya ait bir söz ile bitiriyorum. “İyi bir gezginin amacı bir yere varmak değildir.”

Aykut Altındağ Kimdir?

www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » »
Share
807 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...