logo

Cep Telefonlarının Hastasıyız!


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Deloitte, 2012 yılından bu yana her yıl Global Mobil Kullanıcı Anketi (GMCS) adıyla bir çalışma düzenliyor. 6 kıtada, 28 ülkede, toplam 44.150 kullanıcıya uygulanan ankette, Türkiye’den mobil kullanıcılar da yer aldı ve ankete Türkiye’den de 1.000 kişi katıldı. Düzenlenen online ankette katılımcılar; yaş grubu, cinsiyet, gelir seviyesi, yaşadıkları bölge, teknoloji benimseyişi, cihaz sahipliği, mevcut telefonlarının markası, mevcut telefonlarının yaşı, mobil operatörleri, çalışma durumları gibi farklı etmenlere göre sınıflandırıldılar.

Aşağıda bu ilginç anket çalışmasından çarpıcı sonuçları bulabilirsiniz.

Akıllı Telefon Kullanımı Çok Yüksek

Ankete göre Türkiye’den katılan kullanıcıların %90’ı akıllı telefon, %76’sı dizüstü bilgisayar, %59’u da tablet’e erişimi olduğunu belirttiler. Akıllı veya normal telefon sahiplerinin toplam oranı %91 iken, masaüstü bilgisayar da dahil edildiğinde katılımcıların %86’sında bilgisayar sahipliği görüldü. Tablet sahipliğinde kadın kullanıcılar erkek kullanıcıların oldukça önünde olmakla birlikte akıllı saatlerin 25-34 yaş grubunda daha yaygın olduğu göze çarptı.

2017 yılı verileri ile karşılaştırıldığında, en fazla penetrasyon artışı 8 puan ile akıllı saatlerde görüldü. Tüm yaş grupları içerisinde akıllı saat penetrasyonu artmakla birlikte özellikle 35-44 yaş grubunundaki penetrasyonun 2 katına çıktığı görüldü.

Tablet, bilgisayar, akıllı saat gibi diğer cihazlar ile kıyaslandığında, akıllı telefonların artık vazgeçilmez ürün statüsüne eriştiğini; tüm coğrafya, yaş ve gelir gruplarında benzer oranlarda kullanıldığını gördük.

Çok sık telefon değiştiriyoruz

Türkiye’de o kadar sık telefon değiştiriyoruz ki son 1 yıl içerisinde almış olduğunu belirtenlerin oranı %24 iken son 2 yıl içinde almış olduğunu belirtenlerin oranı %58. Bu hızlı değişim, Avrupa ortalamasından daha yukarıda.

Sosyal Medyayı ve WhatsApp’ı Çok Fazla Kullanıyoruz

Sosyal medya kullanımında da zirvede olduğumuz sonucu çıktı. Cinsiyete göre sosyal medya ve haberleşme uygulamalarının kullanımı incelendiğinde kadınlar ve erkeklerin kullanım sıklığının farklılaştığı uygulamaların Instagram, Facebook Messenger, Snapchat ve TikTok olduğu görüldü. Kadınların kullanım sıklığı oranları, erkeklere göre Facebook Messenger ve Snapchat’te 14 puan, Instagram ve TikTok’ta 12 puan daha fazla.

Telefonda Oyun Oynamak Türkler İçin Bağımlılık Seviyesinde

Türkiye’deki kullanıcılar, oyun oynama cihazı olarak en çok telefonu tercih ederken oyun oynama sıklığında da Türkiye diğer ülkelere göre öne çıkıyor. Türkiye’deki kullanıcıların %55’i oyun oynamak için cep telefonunu tercih ediyor. Bu oran ile Türkiye’deki kullanıcılar anketin yapıldığı ülkeler arasında ilk sıradadır. Oyun oynamak için cep telefonunu tercih edenlerin yaş grupları incelendiğinde ise en yüksek oranın %61 ile 35-44 yaş grubunda olduğu ortaya çıktı.

Kullanıcıların oyun oynama sıklığı incelendiğinde her 2 akıllı telefon sahibinden 1’i her gün telefonda oyun oynadığı görüldü.

Türkiye, bu oyun oynama sıklığı oranıyla da anketin yapıldığı ülkeler arasında ilk sırada bulunuyor. Her gün en az bir kere telefonda oyun oynayanlarda 25-34 yaş grubundakiler %53 oran ile ilk sırada yer alıyor.

Cep Telefonunu Çok Fazla Kullandığımızı Düşünüyoruz

Türkiye’de kullanıcıların %73’ü telefonlarını çok fazla kullandıklarını düşünmekte ve Türkiye anketin yapıldığı ülkeler arasında Meksika’dan sonra bu konuda ikinci sırada yer alması da ortaya çıkan ilginç bir sonuç. Türkiye’de çok fazla telefon kullandığını belirten kullanıcıların oranı, Avrupa ortalaması olan %46’nın oldukça üstünde. Türkiye’de kadın kullanıcıların %78’i telefonu çok fazla kullandığını düşünürken, bu oran erkeklerde %68 olarak gerçekleşmiş.

İlgi çekici bir diğer nokta ise kullanıcıların çok fazla telefon kullanımından dolayı fiziksel rahatsızlıklar yaşadıklarını da belirtmeleri. Türkiye’de kullanıcıların %26’sı fiziksel problemlerle karşılaştıklarını belirtirken, bu oran Avrupalı kullanıcılar arasında %7 çıkmış.

Özetle, anket sonuçlarından cep telefonları ile ayrı kalamadığımız, çok fazla oyun oynadığımız ve hastalık derecesinde bağlandığımız sonucunu rahatlıkla çıkarabiliriz.

Yeni yılın bu ilk yazısında tüm okuyucuların yeni yılını kutlarım. Umarım 2020 herkes için hayallerinin gerçekleştiği bir yıl olur.

Etiketler: » »
Share
14611 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dünya Devi Bir Marka Olmak…

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Pandemi dönemi bize çok farklı tecrübeler katmaya devam ediyor. Yeni bir sosyal yaşam tarzı, evden çalışma koşulları, modern iletişim yöntemleri ve yepyeni bir hayat... Ülke ekonomilerine baktığımızda hepsinin bu krize aslında hiç de hazır olunmadığını ve oldukça kadar kırılgan bir yapıda olabileceğini görüyoruz. Ancak bazı ülkeler sahip oldukça yapısal avantajlar ile bu zorlu dönemi daha az hasarla atlatabilecek imkanlara sahipler. Bu ülkelerin hangileri olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil: Dünya devi markalara sahip olanlar... Makale içeri...
 • İtiraf Ediyorum: O Balıkçı Benim!

  01 Temmuz 2020 Köşe Yazıları

  Günün birinde Meksika’da bir sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı işadamı, kıyıya yanaşan kayıktaki balıkçıyla konuşur. Kayığın içinde yeni yakalanmış bir miktar balık bulunmaktadır. Amerikalı işadamı balıkların iriliğinden dolayı Balıkçıyı över ve bu balıkları ne kadar zamanda yakaladığını sorar. Balıkçı, “Fazla sürmedi, efendim” der. Amerikalı hayretle sorar: “Öyleyse neden daha fazla denizde kalıp da daha çok balık tutmadın?” “Bu kadarı bugünlük aileme yeter” diye cevaplar Balıkçı. “Peki”, der Amerikalı işadamı. “Geri kalan zamanını...
 • HES Kodu Alma

  01 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  HES Kodu alma işlemi yurt içinde güvenle seyahat edebilmeniz için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemler kapsamında zorunlu hale gelen oldukça yeni bir uygulamadır. Ne Amaçla Veriliyor? HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden farklı zamanlarda sorgulanarak seyahate çıkabilmeniz ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol etmek amacıyla verilmektedir. HES Kodu Ne İşe Yarıyor? - Covid-19 Virüsü ile hastalanmış veya hastalarla temasta bulunmuş kişilerin toplu gerçekleştirilen seyahatlere katılmasının engellenmesi, - Bu ...
 • Yeni Dünya Düzeninde Kitlesel Fonlama

  03 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Dünya çapında etkisini gösteren ve insanlığı çok farklı bir sınav ile tecrübe eden Covid-19 salgını, beraberinde tüm sistemleri doğrudan etkileyecek değişiklikleri de getiriyor. Sonu bilinmeyen ve gergin bir dönemden geçiyoruz. Bilim insanlarından çok farklı açıklamalar gelebiliyor. Hiç bir şey net değil; örneğin virüsün çıkışı doğal yollar ile mi oldu? Yoksa bir laboratuar çalışmasının istenmeyen sonucu mu? Virüse karşı etkin bir aşı geliştirildi mi, yoksa yıllar sürecek bir aşı geliştirme sürecine daha yeni mi başladık? Uluslararası uçuşl...