logo

Cep Telefonlarının Hastasıyız!


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Deloitte, 2012 yılından bu yana her yıl Global Mobil Kullanıcı Anketi (GMCS) adıyla bir çalışma düzenliyor. 6 kıtada, 28 ülkede, toplam 44.150 kullanıcıya uygulanan ankette, Türkiye’den mobil kullanıcılar da yer aldı ve ankete Türkiye’den de 1.000 kişi katıldı. Düzenlenen online ankette katılımcılar; yaş grubu, cinsiyet, gelir seviyesi, yaşadıkları bölge, teknoloji benimseyişi, cihaz sahipliği, mevcut telefonlarının markası, mevcut telefonlarının yaşı, mobil operatörleri, çalışma durumları gibi farklı etmenlere göre sınıflandırıldılar.

Aşağıda bu ilginç anket çalışmasından çarpıcı sonuçları bulabilirsiniz.

Akıllı Telefon Kullanımı Çok Yüksek

Ankete göre Türkiye’den katılan kullanıcıların %90’ı akıllı telefon, %76’sı dizüstü bilgisayar, %59’u da tablet’e erişimi olduğunu belirttiler. Akıllı veya normal telefon sahiplerinin toplam oranı %91 iken, masaüstü bilgisayar da dahil edildiğinde katılımcıların %86’sında bilgisayar sahipliği görüldü. Tablet sahipliğinde kadın kullanıcılar erkek kullanıcıların oldukça önünde olmakla birlikte akıllı saatlerin 25-34 yaş grubunda daha yaygın olduğu göze çarptı.

2017 yılı verileri ile karşılaştırıldığında, en fazla penetrasyon artışı 8 puan ile akıllı saatlerde görüldü. Tüm yaş grupları içerisinde akıllı saat penetrasyonu artmakla birlikte özellikle 35-44 yaş grubunundaki penetrasyonun 2 katına çıktığı görüldü.

Tablet, bilgisayar, akıllı saat gibi diğer cihazlar ile kıyaslandığında, akıllı telefonların artık vazgeçilmez ürün statüsüne eriştiğini; tüm coğrafya, yaş ve gelir gruplarında benzer oranlarda kullanıldığını gördük.

Çok sık telefon değiştiriyoruz

Türkiye’de o kadar sık telefon değiştiriyoruz ki son 1 yıl içerisinde almış olduğunu belirtenlerin oranı %24 iken son 2 yıl içinde almış olduğunu belirtenlerin oranı %58. Bu hızlı değişim, Avrupa ortalamasından daha yukarıda.

Sosyal Medyayı ve WhatsApp’ı Çok Fazla Kullanıyoruz

Sosyal medya kullanımında da zirvede olduğumuz sonucu çıktı. Cinsiyete göre sosyal medya ve haberleşme uygulamalarının kullanımı incelendiğinde kadınlar ve erkeklerin kullanım sıklığının farklılaştığı uygulamaların Instagram, Facebook Messenger, Snapchat ve TikTok olduğu görüldü. Kadınların kullanım sıklığı oranları, erkeklere göre Facebook Messenger ve Snapchat’te 14 puan, Instagram ve TikTok’ta 12 puan daha fazla.

Telefonda Oyun Oynamak Türkler İçin Bağımlılık Seviyesinde

Türkiye’deki kullanıcılar, oyun oynama cihazı olarak en çok telefonu tercih ederken oyun oynama sıklığında da Türkiye diğer ülkelere göre öne çıkıyor. Türkiye’deki kullanıcıların %55’i oyun oynamak için cep telefonunu tercih ediyor. Bu oran ile Türkiye’deki kullanıcılar anketin yapıldığı ülkeler arasında ilk sıradadır. Oyun oynamak için cep telefonunu tercih edenlerin yaş grupları incelendiğinde ise en yüksek oranın %61 ile 35-44 yaş grubunda olduğu ortaya çıktı.

Kullanıcıların oyun oynama sıklığı incelendiğinde her 2 akıllı telefon sahibinden 1’i her gün telefonda oyun oynadığı görüldü.

Türkiye, bu oyun oynama sıklığı oranıyla da anketin yapıldığı ülkeler arasında ilk sırada bulunuyor. Her gün en az bir kere telefonda oyun oynayanlarda 25-34 yaş grubundakiler %53 oran ile ilk sırada yer alıyor.

Cep Telefonunu Çok Fazla Kullandığımızı Düşünüyoruz

Türkiye’de kullanıcıların %73’ü telefonlarını çok fazla kullandıklarını düşünmekte ve Türkiye anketin yapıldığı ülkeler arasında Meksika’dan sonra bu konuda ikinci sırada yer alması da ortaya çıkan ilginç bir sonuç. Türkiye’de çok fazla telefon kullandığını belirten kullanıcıların oranı, Avrupa ortalaması olan %46’nın oldukça üstünde. Türkiye’de kadın kullanıcıların %78’i telefonu çok fazla kullandığını düşünürken, bu oran erkeklerde %68 olarak gerçekleşmiş.

İlgi çekici bir diğer nokta ise kullanıcıların çok fazla telefon kullanımından dolayı fiziksel rahatsızlıklar yaşadıklarını da belirtmeleri. Türkiye’de kullanıcıların %26’sı fiziksel problemlerle karşılaştıklarını belirtirken, bu oran Avrupalı kullanıcılar arasında %7 çıkmış.

Özetle, anket sonuçlarından cep telefonları ile ayrı kalamadığımız, çok fazla oyun oynadığımız ve hastalık derecesinde bağlandığımız sonucunu rahatlıkla çıkarabiliriz.

Yeni yılın bu ilk yazısında tüm okuyucuların yeni yılını kutlarım. Umarım 2020 herkes için hayallerinin gerçekleştiği bir yıl olur.

Etiketler: » »
Share
9153 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • COVID-19 Senaryoları

  03 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  2020 yılı ülkemiz ve dünya için hiç iyi başlamadığı gibi, hepimizi karamsarlığa sürükleyecek şekilde geçmeye devam ediyor. Şu anda tek gündem virüs salgını. Tüm dünya ülkeleri uzun zamandır ilk defa ortak bir düşmana karşı savaşıyor. Zengin veya fakir ayırt etmeden, sınıfsal farklılıklara bakmadan saldıran bir düşman! Ancak düşman o kadar acımasız ki, her ülke kendi derdine düşmüş durumda. Bireyler, kurumlar, topluluklar, yerel ve ulusal hükümetler ve uluslararası organlar tarafından Covid-19'un yayılmasını yavaşlatmak veya durdurmak için birço...
 • Covid-19 Tüm Ezberimizi Bozdu

  01 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Çocukluğumda bilgisayar yoktu, internet yoktu, cep telefonu yoktu renkli televizyon yoktu, birden fazla TV kanalı yoktu, dijital halini geçtim fotoğraf makinemiz yoktu. Fakat bunlardan hiç birinin eksikliğini hissetmeden büyüdük. Çünkü sanal olmayan gerçek arkadaşlarımız vardı. Okul sonrası hava kararana kadar sokaklarda oynardık. Teknoloji neredeyse hayatımızda hiç yoktu zaten bizim de teknoloji ile ilgimiz yoktu. Elektrik ve su kesintileri hayatımızın bir parçasıydı. Büyük market zincirleri olmadığı gibi tüp, yağ, sigara ve gazyağı kuyrukla...
 • Salgının Gölgesinde…

  03 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Şubat ayının son haftası itibariyle dünyadaki elektronik cihaz üreticilerinin yaklaşık %65'i ürün siparişlerinde farklı sürelerde gecikmeler olacağını resmi olarak açıkladı. Corona Virüsü Çin'i doğrudan etkilediğinden fabrikaların geçici olarak kapanması ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Güney Kore ve diğer komşu ülkelerde virüsün çok büyük bir hızla yayılması, şirketlerin ticari faaliyetlerini ciddi anlamda kısıtlamaya başladı. Tam anlamıyla muğlak bir çevre üzerinden planlama yapmak zorunda kalan üst düzey yöneticiler için daha ...
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları

  01 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Bir web sitesi oluşturarak birilerinin siteyi ziyaret etmesini beklemek yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak sitenizi arama motorlarının yapacağı taramaya uygun hale getirebilirsiniz. Böylece web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama moturu aramalarında ilk sıralara doğru yükselecektir. Bu yazıda çok basit ipuçları vererek arama motoru sonuçlarında yukarıda olmak için nasıl optimizasyon yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları Arama motoru sıralamalarında daha üst ...