logo

Cep Telefonunun Köleleriyiz


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Cep telefonunun Türkiye’de hayatımıza girmesi son 20 yıla dayanıyor. Türkiye’de GSM şebekesi üzerinden ilk telefon görüşmesi 1994’de Başbakan Tansu Çiller ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel arasında gerçekleşti. Türkiye’deki ilk GSM operatörümüz Turkcell oldu. Turkcell’in ardından Telsim de iki ay sonra hizmet vermeye başladı. İlk olarak 2G ile başlangıç yapan sayısal veri akışı çok daha büyük geniş bant veri transferine olanak sağlayan 3G ile şu an için yoluna devam ediyor.

Aslında 3G teknolojisi 3. Nesil GSM hizmetlerine verilen genel bir isim. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından Üçüncü Nesil (3G) Mobil Telekomünikasyon Teknolojisi olarak geliştirilmiş. 3G teknolojisinin ülkemizde 2009 yılından itibaren kullanılmaya başlamasıyla birlikte mobil cihazlar yoluyla yüksek hızda internet bağlantısı yapılabilir hale geldi. Böylece kullanıcı mobil durumdayken hem ses hem de veri iletimini çok rahat bir biçimde ve yüksek hızlarda yapabilir oldu.

3G teknolojisine sahip akıllı telefonların kullanımı ile hayatımızda çok şey aniden değişti. Artık yüksek hızdaki internete ister cep telefonundan, ister bilgisayardan, canımızın istediği her yerden mobil olarak bağlanabilir hale geldik. Görüntülü telefon görüşmesi yapmak, 1970’li yıllarda olduğu gibi bir bilim-kurgu filmi efekti olmaktan çıkarak günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. 3G teknolojisi ile mobil olarak artık istediğimiz TV’yi, istediğimiz videoyu izler ve dilediğimiz müziği de internet üzerinden kolayca dinler olduk. Özellikle akıllı telefonların gelişmesiyle günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok mobil uygulamayı tek tıklama ile kullanmaya başladık. Hava durumundan trafik durumuna, son dakika haberlerinden gelişmiş navigasyon uygulamalarına kadar yüzlerce uygulama da zaten satın aldığımız akıllı telefonların üzerinde hazır olarak kullanımımıza sunuldu.

Artık ofiste veya evde olmadan e-postalarımızı kontrol ediyor, sunumlarımızı çok büyük bir hızla paylaşıyor, hatta iş toplantılarımızı video konferans görüşmesi biçiminde 3G kullanarak yapıyoruz. Sosyal ağlar yoluyla yaşadıklarımızı an ve an paylaştığımız gibi çevremizde ve tüm dünyada olup biteni de yine anlık olarak görebiliyoruz. Tüm yaşam tarzımız ve alışkanlıklarımız değişti. Mesela cüzdan taşımamaya başladık. Ödemelerimizi cep telefonumuz üzerinden yapar olduk. Mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak neredeyse bankaya gitmeyi unuttuk. Tüm bankacılık işlemlerini hem hızlı hem de güvenli olarak cep telefonuımuzdan veya mobil cihazlarımızdan çok büyük bir rahatlıkla yapabiliyoruz.

Cep telefonumuz üzerinde çok yüksek kalitede video izlemeye, müzik dinlemeye ve oyun oynamaya başladık. Kitap okuma alışkanlıklarımız bile değişti. TV programlarını hatta maçları bile cep telefonumuzdan izler olduk. Yakın gelecekte hastaneye bile gitmemize gerek kalmadan tansiyon, nabız ve şeker durumu bilgilerini doktorumuza ulaştırabileceğiz. Cep telefonumuza öyle bir alıştık ki yatarken bile telefonumuz el ile ulaşabilme mesafesinde duruyor. Evden çıkarken kazara unuttuğumuzda ise neredeyse bizim için hayat duruyor.

Bu kadar bağımlılık sonrası insanın aklına birçok soru takılıyor. Bir cihaza bu denli bağımlı olmak ne kadar doğru? Bazen de insan kendine sormak istiyor: “Acaba bizler teknoloji esiri modern köleler miyiz?”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » » »
Share
1971 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...