logo

Cep Telefonunun Köleleriyiz


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Cep telefonunun Türkiye’de hayatımıza girmesi son 20 yıla dayanıyor. Türkiye’de GSM şebekesi üzerinden ilk telefon görüşmesi 1994’de Başbakan Tansu Çiller ile Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel arasında gerçekleşti. Türkiye’deki ilk GSM operatörümüz Turkcell oldu. Turkcell’in ardından Telsim de iki ay sonra hizmet vermeye başladı. İlk olarak 2G ile başlangıç yapan sayısal veri akışı çok daha büyük geniş bant veri transferine olanak sağlayan 3G ile şu an için yoluna devam ediyor.

Aslında 3G teknolojisi 3. Nesil GSM hizmetlerine verilen genel bir isim. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından Üçüncü Nesil (3G) Mobil Telekomünikasyon Teknolojisi olarak geliştirilmiş. 3G teknolojisinin ülkemizde 2009 yılından itibaren kullanılmaya başlamasıyla birlikte mobil cihazlar yoluyla yüksek hızda internet bağlantısı yapılabilir hale geldi. Böylece kullanıcı mobil durumdayken hem ses hem de veri iletimini çok rahat bir biçimde ve yüksek hızlarda yapabilir oldu.

3G teknolojisine sahip akıllı telefonların kullanımı ile hayatımızda çok şey aniden değişti. Artık yüksek hızdaki internete ister cep telefonundan, ister bilgisayardan, canımızın istediği her yerden mobil olarak bağlanabilir hale geldik. Görüntülü telefon görüşmesi yapmak, 1970’li yıllarda olduğu gibi bir bilim-kurgu filmi efekti olmaktan çıkarak günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. 3G teknolojisi ile mobil olarak artık istediğimiz TV’yi, istediğimiz videoyu izler ve dilediğimiz müziği de internet üzerinden kolayca dinler olduk. Özellikle akıllı telefonların gelişmesiyle günlük hayatımızı kolaylaştıran birçok mobil uygulamayı tek tıklama ile kullanmaya başladık. Hava durumundan trafik durumuna, son dakika haberlerinden gelişmiş navigasyon uygulamalarına kadar yüzlerce uygulama da zaten satın aldığımız akıllı telefonların üzerinde hazır olarak kullanımımıza sunuldu.

Artık ofiste veya evde olmadan e-postalarımızı kontrol ediyor, sunumlarımızı çok büyük bir hızla paylaşıyor, hatta iş toplantılarımızı video konferans görüşmesi biçiminde 3G kullanarak yapıyoruz. Sosyal ağlar yoluyla yaşadıklarımızı an ve an paylaştığımız gibi çevremizde ve tüm dünyada olup biteni de yine anlık olarak görebiliyoruz. Tüm yaşam tarzımız ve alışkanlıklarımız değişti. Mesela cüzdan taşımamaya başladık. Ödemelerimizi cep telefonumuz üzerinden yapar olduk. Mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak neredeyse bankaya gitmeyi unuttuk. Tüm bankacılık işlemlerini hem hızlı hem de güvenli olarak cep telefonuımuzdan veya mobil cihazlarımızdan çok büyük bir rahatlıkla yapabiliyoruz.

Cep telefonumuz üzerinde çok yüksek kalitede video izlemeye, müzik dinlemeye ve oyun oynamaya başladık. Kitap okuma alışkanlıklarımız bile değişti. TV programlarını hatta maçları bile cep telefonumuzdan izler olduk. Yakın gelecekte hastaneye bile gitmemize gerek kalmadan tansiyon, nabız ve şeker durumu bilgilerini doktorumuza ulaştırabileceğiz. Cep telefonumuza öyle bir alıştık ki yatarken bile telefonumuz el ile ulaşabilme mesafesinde duruyor. Evden çıkarken kazara unuttuğumuzda ise neredeyse bizim için hayat duruyor.

Bu kadar bağımlılık sonrası insanın aklına birçok soru takılıyor. Bir cihaza bu denli bağımlı olmak ne kadar doğru? Bazen de insan kendine sormak istiyor: “Acaba bizler teknoloji esiri modern köleler miyiz?”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » » »
Share
964 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...