logo

Çocukları Bekleyen Siber Tehlike


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Çocuklarınızın internet kullanmasına müsade ediyorsunuz değil mi? Peki onları nasıl ciddi bir tehlikenin beklediğinin farkında mısınız? Her şeyin farkındayım diyorsanız zaten yazının gerisini okumanıza gerek yok. Bundan sonra yazacaklarım çocukları bekleyen siber tehlikenin ne olduğunu bilmeyenler için olacak.

Ağırlıklı olarak çocuklar interneti oyun oynamak, eğitim almak ve arkadaşlarıyla iletişim halinde  olmak için kullansalar da  internetin tehditlere çok müsait bir platform olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bilinçli bir anne-babanın çocuklarına ilk öğretmeleri gereken şey internette gezinirken ne tür kötülüklerle karşılaşabilecekleri olmalıdır.

Siber Tehlikelerden Koruma

– Çocuklarınıza yapacağınız ilk uyarı internette tanıştıkları ve onları rahatsız eden kişiler ile ilgili olmalı ve çocuğunuz İnternete bağlıyken herhangi bir kişinin tacizine uğrarsa bu durumu vakit geçirmeden bildirmeli. Çocuklarınıza böyle bir durumda sakin olmalarını, korkuya kapılmadan durumu hemen anne ve babalarına anlatmalarını öğütleyin. Ayrıca onlara interneti  kullandıkları sürece hiç kimseye karşı kötü davranmamalarını, hakaret ve alay içeren konuşma yapmamalarını hatırlatmanız da faydalı olacaktır.

– Çocuğunuzun kullandığı bilgisayarı denetiminizde olan bir yerde konumlandırın. Zaman zaman da çocuğunuz internet kullanırken neler yapıyor ve kimlerle görüşüyor bir arkadaş gibi yaklaşarak öğrenmeye çalışın.

– Çocuğunuza internet üzerinden hiçbir şekilde kişisel bilgilerin verilmemesi gerektiğini nedenleriyle anlatın. Mesela onlara verilmemesi gereken bilgilerin listesini yazılı olarak verebilirsiniz. Özellikle de belirtmenizde büyük fayda olacaktır ki; ev adresi, telefon numarası ve evdekilerin eve geliş ve çıkış saatleri bilgisi hiç bir şekilde kimseye verilmemelidir.

– Çocuğunuzu internet üzerinden yapılacak alışverişler ile ilgili de bilgilendirin. Bir alışveriş yapılacaksa mutlaka bunu evdeki büyüklerinin yardımıyla yapması gerektiğini ona hatırlatın.

– Bilgisayarda kullanılan İnternet tarayıcısının açılır pencere engelleyicisini aktif hale getirmek de çok etkili bir yöntem olmasa bile çocukların uygunsuz reklam gösteriminin bir parça önüne geçebilir.

– Çocuğunuzun internetten yeni tanıştığı birisiyle çok kısa sürede samimi olup buluşması konusunda çok dikkatli olun. Son dönemde organ mafyasının ilk hedefinde çocuklar olduğunu unutmayın.

– Çocuğunuza cinsellikle ilgili sağlıklı bilgi alabileceği siteleri gösterin ki sizin girmenizi hiç istemeyeceğiniz sitelere yönlenmesin ve doğru cinsel bilgiyi sizin gözetiminizde alabilsin.

– Çocuklarınıza internet yasaklarının neler olduğunu ve internette görgü kurallarını öğretin. Hangi sitelerden film seyredebileceği  ve müzik dinleyebileceği hakkında bilgi verin. Telif haklarının ne olduğunu ve yasaklara uymazsa başına neler gelebileceğini ona anlatın.

Etiketler: »
Share
3463 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...