logo

Çok Büyük Dosyaları Paylaşmak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bugün sizlere bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan çok büyük dosyaların bir başkası ile nasıl paylaşabileceğinizden bahsedeceğim. Normal şartlarda ve bir kısıtlama yoksa 25 MB büyüklüğe kadar dosyaları bir başkası ile e-posta yoluyla paylaşabiliyorum. Fakat paylaşacağınız dosyanın boyutu çok daha büyük olduğundan yüzlerce MB ve GB seviyelerine ulaştığında en hızlı ve pratik olarak bu konuyu nasıl sorunsuz çözebileceğinizi anlatacağım.

En çok karşılaşılan büyük dosya paylaşma sorunu yüksek çözünürlüklü olarak çok sayıda fotoğrafın veya yüksek çözünürlüklü çekilen videoların paylaşılması esnasında oluşur. Bunun dışında iş ile ilgili bir veritabanı dosyasını veya çok farklı bir konudaki büyük bir dosyayı paylaşmanız gerekebilir. Böyle durumlarda bunları e-posta yoluyla paylaşamazsınız ve mutlaka bir dosya paylaşma servisi kullanmanız gerekir.

Aşağıda bu konuda en çok kullanılan en avantajlı 5 servisi ve kısaca özelliklerini anlatacağım. Bu servislerin ortak özellikleri belirli bir dosya büyüklüğüne kadar ücretsiz hizmet vermesi. Çok daha fazla büyüklüğe sahip dosyaları paylaşmak istiyorsanız o zaman profesyonel seçeneklerden size en uygun planı seçmeniz gerekiyor.

En Uygun Hizmet Sunan 5 Dosya Paylaşım Servisi

WeTransfer (www.wetransfer.com)

Şu an kendi alanında en tanınmış olanı. 2 GB’a kadar büyüklüğe sahip dosyaları ücret ödemeden paylaşabilirsiniz. Göndereceğiniz dosyaları seçerek dosyayı göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yazmanı yeterli. İsterseniz bir not da ekleyebilirsiniz. Ücretli sürümüne geçtiğinizde tek seferde 20 GB’a kadar dosyalar gönderebiliyorsunuz.

The Box (www.box.com)

Servis size ücretsiz olarak 10 GB bir depolama alanı sunuyor fakat tek seferde ancak 250 MB’a kadar dosyayı paylaşabilmeniz mümkün. Dosyanız 250 MB’dan büyükse ücretli üyelik gerekiyor.

Files Over Miles (www.filesovermiles.com)

En önemli özelliği servisin sizi üye olmanız için zorlamaması. Oldukça kullanışlı bir arabirimi var. Gönderilecek olan dosyayı seçtiğinizde karşı tarafa bir şifre bildirecek misiniz diye soruyor. Dosyayı şifrelemek isterseniz şifreyi belirtmeniz gerekiyor ve servis size size karşı tarafa iletmeniz için bir link veriyor. Diğer taraf bu link’e tıkladığında paylaşılan dosya indirebiliyor.

MailBigFire (www.mailbigfile.com)

Bu servisi kullanmak için üye olmanıza gerek yok. Toplamda 2 GB’a kadar olan dosyalarınızı ücretsiz olarak gönderebiliyorsunuz. Dosyalar 10 gün bulutta tutuluyor ve 20 kez indirilebiliyor.

Send Anywhere (http://send-anywhere.com)

1 GB’a kadar büyüklükteki dosyaları ücretsiz olarak gönderebileceğiniz bu serviste belki pek hoşunuza gitmeyecek bir özellik var. Bir dosyayı tek seferde sadece bir kişiye gönderebiliyorsunuz. Ayrıca gönderip aldığınız dosyalar 10 dk sonra sistemden siliniyor.

En çok işinize yarayacak olan büyük dosya paylaşım servislerini kısaca tanıtmaya çalıştım. Umarım artık büyük dosyalarınızı paylaşırken sıkıntı yaşamazsınız.

Bu ayki yazımı Nikola Tesla’nın bir sözü ile noktalıyorum: “O kadar cahilsiniz ki; dininiz var diye ahlaka ihtiyacınız kalmadığını sanıyorsunuz!”

 

Etiketler: » » »
Share
5079 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...
 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...