logo

Ehliyet Yenileme İşlemleri


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ehliyette bir kere alıp ömür boyu kullanma dönemi kapanıyor. Yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar artık 1 Ocak 2016  tarihinden itibaren Emniyet Genel Müdürlüğü’nün surucurandevu.egm.gov.tr internet adresinden istedikleri trafik tescil birimlerinden randevu alarak istedikleri işlemi yapabilecekler.

Sürücü Belgesinin Yenilenme Süreci

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 01/01/2016 tarihinden 31/12/2020 tarihine kadar beş yıl içerisinde tamamlanacak. Yeni tip ehliyeti  aldığınızda Avrupa ülkeleri dahil toplam 80 ülkede geçerli bir belgeniz olacak. Bugün sizlere yeni tip sürücü belgesinin zayi ve yıpranma nedeniyle yenileme işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Çevrimiçi Randevu Alın

İlk iş olarak surucurandevu.egm.gov.tr adresinden adınıza randevu almanız gerekiyor.

 Dilekçe

Başvuru yapacağınız ilgili bölüme yazılmış ve ne yapmak istediğinizi açıklayan dilekçe hazırlamanız gerekiyor.

Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

İşlemleri sorunsuz yapabilmeniz için yanınızda yukarıdaki kimliklerden en az bir tanesini bulundurmanız gerekiyor.

Sürücü Sağlık Raporu

İşte bu madde en önemlisi. Öncelikle Aile Hekimi’ne başvurmanız gerekiyor. O da sizi gerek görürse göz doktoruna veya gerekli gördüğü diğer sağlık birimine muayene için gönderiyor. En son tüm muayeneleriniz bittikten sonra tekrar Aile Hekimi’ne gelip sağlık raporunuzu alıyorsunuz.

2 Adet Fotoğraf

İstenen 2 fotoğraf da biyometrik olmalı. 5×6 cm ebadında ve arka fon beyaz olacak şekilde isteniyor.

Zayi Değilse Mevcut Sürücü Belgesi

Eğer bir kayıp durumu yoksa başvuru esnasında mevcut sürücü belgenizi alıyorlar ve size 15 gün geçerli olmak üzere geçici bir belge veriyorlar. Ehliyetiniz size 15 gün içinde posta yolu ile belirttiğiniz adrese yollanıyor.

 Banka Ödemesi (Kağıt Bedeli ve Vakıf Payı)

Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıp makbuzlarını yanınızda getiriyorsunuz. 13TL + 2 TL toplamda 15TL bir ödeme yapılıyor.

Dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı daha var.  surucurandevu.egm.gov.tr adresinde randuvu aldığınız saatten 15 dk. önce randevu alanında hazır bulunun. Daha önce son 5 yıl içerisinde parmak izi verdinizse önce parmak izi dosyanızın bir kopyasını almak için Parmak İzi Bölümü’ne uğrayıp daha sonra evraklarınızla başvuru yapmanız gerekiyor.

Ayrıca yoğun başvurulardan ötürü bekleme zamanları bazen saatleri bulabiliyor. Eğer sıranın size gelmesini başardıysanız ve evraklarınız da tamsa 10 dk. içinde tüm işlemler bitmiş oluyor.

Bir de önemli not: Yaşanan yoğunluktan ötürü sürücü belgeleri 15 günlük süreçte adrese ulaşamayabiliyor. Bu durumda size verilen 15 gün geçerli ve sürücü belgesi yerine geçen belgenin süresi bitiyor. Zor durumda kalmamak için başvuru yaptığınız yere giderek durumu bildirdiğinizde o belge bir 15 gün daha yenileniyor.

Etiketler: » » » » »
Share
8556 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...
 • İnternet’te Ulusal Güvenlik

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Yerli ürün ve teknolojik hizmetlerin önem kazandığı ve yatırımların bu çerçevede gerçekleştirildiği son dönemde ülkemizde kullanılan neredeyse tüm bilgisayarların işletim sistemleri dikkate alındığında, internet güvenliği de mutlaka üst düzeyde sağlanmak zorunda. Özellikle Windows işletim sisteminin farklı versiyonlarının kullanıldığı devlet dairelerinde ve özel sektörde en önemli soru işareti; yabancı ülke menşeli bir yazılım firmasına ne ölçüde güvenilebileceği olarak karşımıza çıkıyor. Windows'un çok ciddi açıkları olduğunu biliyoruz, yazılı...
 • Rahatlık Battı, Sosyal Ağlara Üye Olduk

  01 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Sosyal Ağlar hayatımıza girmeden önce ne kadar rahatmışız. İlk olarak cep telefonları yaşantımızı esaret altına almaya başlamışlardı. Fakat cep telefonuyla yapabildiklerimiz çok kısıtlıydı. Gün içinde en fazla birkaç kişiye kısa mesaj atardık. Derken bir gün Facebook ile tanışıp ardından XING, FriendFeed, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal paylaşım sitelerine üye olmaya başladık. Mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ve ucuzlaması sonucu sosyal ağların bağımlısı olup çıktık. Daha çok sosyal olma kaygısıyla yan masadaki arkadaş...