logo

En Büyük Tehlike: Dalgınlık


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bilgisayar kullanıyorsanız dalgın olmayacaksınız. Çünkü artık bilgisayar korsanlarının hedefinde sizin dalgınlığınız var. Bir anlık dalgınlık ve dikkatsizliğinizden yararlanarak size bunun bedelini çok ağır ödetmek istiyorlar. Son günlerde bir GSM operatöründen geliyormuş gibi yapan bir online fatura e-postası başınıza çok büyük işler açıyor.

Eğer bir anlık dalgınlıkla gelen sahte e-postaya inanarak içerisindeki bağlantıya tıklayıp dosyayı açmaya çalışırsanız CryptoLocker olarak adlandırılan bir virüsün saldırısına maruz kalırsınız. Bu virüs bilgisayarınızdaki tüm dosyalarınızı şifreleyerek kilitliyor. Bir mesaj penceresiyle de sizden fidye talep ediyor. Fidyeyi ödeseniz bile çözümü bu korsanların insafına kalmış oluyor.

Böyle bir duruma maruz kalmamak için çok uyanık durmanız gerekiyor. Gelen iletinin sahte olup olmadığını anlamak için gelen sahte e-fatura görünümlü iletide “sayın” alanında adınızın ve soyadınızın yazılı olması gerektiğini unutmayın. Elbette bu çok güvenilir bir yöntem değil. Böyle şüphe duyduğunuz bir e-postayı aldığınız durumda iletinizi hemen silmenizi tavsiye ediyoruz. Sakın “bu da neymiş” diyerek bulunan bağlantıya tıklamayın.

Diyelim dikkatsizliğinize geldi ve tüm dosyalarınız kilitlendi. Eğer bilgileriniz çok değerliyse fidye olarak istenen parayı ödeyerek şansınızı deneyebilirsiniz. Fakat bunun hiç bir garantsi yok. En garantili iş mutlaka ve mutlaka tüm dosyalarınızın bir yedeğinin olmasıdır.

Bu tehditlerin esas amacının bilgisayarınızdaki dokümanları ( .doc, .xls, .jpg, .pdf vb.) şifreleyip, sizden yüklü miktarda fidye istemeleridir. Çok yorgun ve dikkatiniz dağınıkken bilgisayarın başına geçip e-postalarınızı kontrol etmemeyi bir prensip haline getirirseniz zaten en büyük önlemi almış olursunuz.

Şimdi en son bilgisayarınızdaki önemli dosyaların yedeğini ne zaman aldığınızı bir düşünün ve hiç zaman kaybetmeden bir güncel yedeğiniz daha olsun….

Etiketler: » » »
Share
3394 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...