logo

Gözetleniyoruz !


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sokağa çıktığımız anda hatta daha sokağa çıkarken başlıyoruz gözetlenmeye. Apartmanın, sitenin veya karşı apartmanın veya dükkanın güvenlik kamerası kayıt etmeye başlıyor bizi. Mahremiyetimizin kalmadığı her an her yerde ve üstelik oldukça yüksek teknoloji ile gözetlendiğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Gözetlendiğimiz yetmezmiş gibi bir de dinleniyoruz. Çünkü günümüzde birçok kamera oldukça yüksek kalitede ses kaydı da yapabiliyor. Hatta daha da gelişmiş teknoloji kullanan kameralar varsa çevremizde vücut ısımızdan tutun da gaz çıkarıp çıkarmadığımıza kadar her detay görülebiliyor.

Bütün bu kameralar yetmezmiş gibi bir de başımıza bu kameralarla birlikte kullanılan akıllı yazılımlar çıktı. Mesela yüz tanıma programları yüzümüzü gördüğü anda analiz yapmaya başlıyor. Önce veritabanına kayıtlı bir yüzümüz olup olmadığını anlık tespit ederek bizi tanıyor. Daha sonra daha da ileri giderek yüz mimiklerimize ve vücut dilimizi kullanışımızdan şüpheli hareket içinde olup olmadığımızı anlayabiliyor.

Metro veya otobüs durağında beklerken ve toplu ulaşım araçlarında kafamızı kaldırdığımız anda bir güvenlik kamerası ile burun buruna geliyoruz. Bulunduğunuz yeri gören en az 5 kamera ile sürekli muhatap olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik bu kameraların bir bölümü belki farkında değilsiniz ama konuşmalarınızı da kayıt ediyor.

Kullandığımız bulut tabanlı sistemler, gönderdiğimiz e-postalar, telefon konuşmalarımız, farklı uygulamalardan yaptığımız yazışmalar, hangi web sitelerine girdiğimiz, hangi siteden ne yüklediğimiz, kredi kartımızdan yaptığımız işlemler kısaca elektronik iz bıraktığımız herşey izleniyor.

Belki de burada sorulması gereken en önemli soru şu: “Bizi izleyenler kim?” Elbette ilk akla gelen  taraf devlet. Güvenliği sebep göstererek her hareketimizi takip ediyor. İzleyenlerin bir bölümü de sizden bir menfaat sağlamaya çalışan birileri.

Bizler elektronik iz bıraktığımız ve akıllı şehirlerde yaşadığımız sürece izlenme hayatımızın bir parçası olacak. O yüzden lütfen kameraya gülümseyin!

Etiketler: » » »
Share
4574 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...