logo

Güvenli Online Alışveriş Tüyoları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Online alışveriş pandemi ile birlikte günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Ağırlıklı olarak evlerde kaldığımız bu günlerde alışveriş ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümü dünyada ve Türkiye’de online olarak yapılıyor. E-Ticaretteki bu büyük işlem hacmi siber suçluların iştahını kabartıyor ve kurbanlarının karşısına sürekli farklı dolandırıcılık yöntemleriyle çıkıyorlar. Eğer bilinçli bir kullanıcıysanız dolandırıcıların ağına düşmeden güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Fakat belirli güvenlik kurallarına uymazsanız bir anlık dikkatsizliğiniz sizi dolandırıcıların kurbanı yapabilir.

Siber Dolandırıcılara Karşı Alınabilecek Önlemler

Siber dolandırıcıların amaçları siz online alışveriş yaparken kullanılan kredi kartı bilgilerini ele geçirmektir. Bu bilgileri kullanarak kredi kartınızın içini boşaltırlar. Dolandırılmadan güvenle alışveriş yapabilmek için aşağıdaki konu başlıklarında belirtilen kurallara dikkat ederseniz güvenli online alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Hangi Tedbirler Alınabilir?

Online Alışveriş Yaptığınız Site Güvenilir mi?

Online satın almayı yapmadan önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz sitenin bilinen bir site olup olmadığını ve hakkında yapılan olumlu yorumların neler olduğunu araştırın. Ayrıca sitenin bir SSL sertifikası olduğuna emin olun. Yani sitenin isminin başlangıcında “https” veya kilit işareti olmalıdır. Eğer SSL sertifikası yoksa site güvenli değildir. Kredi kartı veya kişisel bilgilerinizi SSL sertifikası olmayan sitelere girmeyin.

Alışveriş İçin Kendi Bilgisayarınızı / Cep Telefonunuzu Kullanın

İşlem yaparken sadece kendi bilgisayarınızı, tabletinizi veya cep telefonunuzu kullanın. Başka cihazlardan işlem yapmayın.

Sadece Güvenilir Mobil Alışveriş Uygulamalarını Yükleyin

Güvenilir ve bilinen her alışveriş sitesinin mobil uygulaması mevcuttur. Bunları kullanabilirsiniz fakat hiç duymadığınız bir web sitesinin mobil uygulamasını araştırmadan yüklemeyin.

Güncel Güvenlik Yazılımı Kullanın

Bilgisayarınızda mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı yüklü olsun. Böylece hem bilinen güvenlik ihlallerine karşı hem de virüslere karşı güvende olursunuz.

Tarayıcınızın Adres Çubuğuna Site Adresini Elle Yazın

Dolandırıcılar sizi gönderdikleri e-postalardaki linklere tıklamanızı sağlayıp orijinaline tıpatıp benzeyen sitelere yönlendirerek bilgilerinizi çalmaya çalışacaklardır. Sahte sitelerden korunmak için tarayıcınızın adres çubuğu üzerindeki alana işlem yapacağınız sitenin adını elle yazın. Size gönderilen bir linke tıklama yaparak siteye giriş yapmayın.

Abartılı Her Türlü Tekliften Uzak Durun

Genellikle çok büyük iskonto ve indirim teklifiyle gelen dolandırıcılar indirim alacağını zanneden kurbanlarının kredi kartı bilgilerini ele geçirebilirler. Çok büyük indirim teklifleri her zaman risklidir.

Şifreleriniz Kolay Tahmin Edilemesin

Şifreleriniz kolay tahmin edilebilecek sayı veya kelimelerden oluşmasın. En az 8 karakterli büyük-küçük harf ve sayı barındıran hatta içinde özel karakterler olan şifreler oldukça güvenlidir. Örnek: alfA467!

Halka açık Wi-Fi Noktalarını Kullanmayın

Herkese açık internet hizmeti alabileceğiniz Wi-Fi noktalarını kullanarak alışveriş yapmayın. Çok acilse mobil hattınızdaki kişisel internetinizi kullanabilirsiniz.

Ekstrelerinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin

Şüphelendiğiniz bir işlem olsun olmasın kredi kartı ekstrelerinizi prensip olarak her hesap kesimi döneminde kontrol ederek yapılan işlemlerde bilginiz dışında bir farklılık olup olmadığını kontrol edin.

Tüm okuyucularıma pandeminin son bulduğu, herkesin mutlu ve sağlıklı olduğu güzel bir yeni yıl diliyorum. Umarım 2021 hepimize iyi gelir…

Etiketler: » »
Share
8724 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Pandemi Devri İnsanlarıyız Biz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Bu kelime geçen yılın ilk aylarına kadar birçok kişi için hiçbir anlam ifade etmezken son 9 ayda hayatımızdaki en önemli kelimelerden biri oldu. Aslında hayatlarımız ne kadar da güzeldi. Özgürce ve maskesiz dolaşabiliyor, sevdiklerimize sarılabiliyor ve sosyal mesafenin ne olduğunu bilmiyorduk. Bir virüs tüm hayatımızı hatta tüm dünyadaki insanların hayatını altüst etti. 1980’li yılların ortalarına kada...
 • Twitch

  15 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  Twitch markası, Twitch Interactive'e ait bir canlı yayın video platformu ve ilk olarak 2011'de Justin.tv'nin bir yan ürünü olarak tanıtıldı. Platformun ana odak noktası, her ikisi de canlı olarak izlenebilen e-spor turnuvalarının yayınları, bireysel oyuncuların yayınları ve çevrimiçi oyunla ilgili konuşma şovları dahil olmak üzere video oyunlarının canlı yayın akışı. Şu anda günlük 17,5 milyon aktif izleyici ve 2,3 milyondan fazla yayıncıya sahip. Twitch kullanıcıları Fortnite, LoL ve Dota 2 gibi popüler çevrimiçi oyunları yayınlayıp, oyun içer...
 • Güvenli Online Alışveriş Tüyoları

  01 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  Online alışveriş pandemi ile birlikte günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Ağırlıklı olarak evlerde kaldığımız bu günlerde alışveriş ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümü dünyada ve Türkiye’de online olarak yapılıyor. E-Ticaretteki bu büyük işlem hacmi siber suçluların iştahını kabartıyor ve kurbanlarının karşısına sürekli farklı dolandırıcılık yöntemleriyle çıkıyorlar. Eğer bilinçli bir kullanıcıysanız dolandırıcıların ağına düşmeden güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Fakat belirli güvenlik kurallarına uymazsanız bir anlık dikkatsizliğini...
 • Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor Olabilir misiniz?

  01 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Kendinizi sürekli yorgun hissediyor, enerjinizin hızla tükendiğini ve tükenen enerjinizi aynı hızla yenileyemediğinizi düşünüyor musunuz? Aralıksız ve çok mu yoğun çalışıyorsunuz? Sürekli ve nedensiz kendinizi huzursuz hissediyor musunuz? Durduk yerde canınız birşey yapmak istemiyor, konsantrasyon sorunu yaşıyor ve kendinizi çok halsiz mi hissediyorsunuz? Eğer yukarıdaki soruların sizin için karşılığı evet ise siz de Tükenmişlik Sendromu’na (Burnout Sendromu) yakalanmış olabilirsiniz. Tükenmişlik Sendromu Son günlerde medyada çok fazla yer...