logo

Güvenli Online Alışveriş Tüyoları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Online alışveriş pandemi ile birlikte günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Ağırlıklı olarak evlerde kaldığımız bu günlerde alışveriş ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümü dünyada ve Türkiye’de online olarak yapılıyor. E-Ticaretteki bu büyük işlem hacmi siber suçluların iştahını kabartıyor ve kurbanlarının karşısına sürekli farklı dolandırıcılık yöntemleriyle çıkıyorlar. Eğer bilinçli bir kullanıcıysanız dolandırıcıların ağına düşmeden güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Fakat belirli güvenlik kurallarına uymazsanız bir anlık dikkatsizliğiniz sizi dolandırıcıların kurbanı yapabilir.

Siber Dolandırıcılara Karşı Alınabilecek Önlemler

Siber dolandırıcıların amaçları siz online alışveriş yaparken kullanılan kredi kartı bilgilerini ele geçirmektir. Bu bilgileri kullanarak kredi kartınızın içini boşaltırlar. Dolandırılmadan güvenle alışveriş yapabilmek için aşağıdaki konu başlıklarında belirtilen kurallara dikkat ederseniz güvenli online alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Hangi Tedbirler Alınabilir?

Online Alışveriş Yaptığınız Site Güvenilir mi?

Online satın almayı yapmadan önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz sitenin bilinen bir site olup olmadığını ve hakkında yapılan olumlu yorumların neler olduğunu araştırın. Ayrıca sitenin bir SSL sertifikası olduğuna emin olun. Yani sitenin isminin başlangıcında “https” veya kilit işareti olmalıdır. Eğer SSL sertifikası yoksa site güvenli değildir. Kredi kartı veya kişisel bilgilerinizi SSL sertifikası olmayan sitelere girmeyin.

Alışveriş İçin Kendi Bilgisayarınızı / Cep Telefonunuzu Kullanın

İşlem yaparken sadece kendi bilgisayarınızı, tabletinizi veya cep telefonunuzu kullanın. Başka cihazlardan işlem yapmayın.

Sadece Güvenilir Mobil Alışveriş Uygulamalarını Yükleyin

Güvenilir ve bilinen her alışveriş sitesinin mobil uygulaması mevcuttur. Bunları kullanabilirsiniz fakat hiç duymadığınız bir web sitesinin mobil uygulamasını araştırmadan yüklemeyin.

Güncel Güvenlik Yazılımı Kullanın

Bilgisayarınızda mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı yüklü olsun. Böylece hem bilinen güvenlik ihlallerine karşı hem de virüslere karşı güvende olursunuz.

Tarayıcınızın Adres Çubuğuna Site Adresini Elle Yazın

Dolandırıcılar sizi gönderdikleri e-postalardaki linklere tıklamanızı sağlayıp orijinaline tıpatıp benzeyen sitelere yönlendirerek bilgilerinizi çalmaya çalışacaklardır. Sahte sitelerden korunmak için tarayıcınızın adres çubuğu üzerindeki alana işlem yapacağınız sitenin adını elle yazın. Size gönderilen bir linke tıklama yaparak siteye giriş yapmayın.

Abartılı Her Türlü Tekliften Uzak Durun

Genellikle çok büyük iskonto ve indirim teklifiyle gelen dolandırıcılar indirim alacağını zanneden kurbanlarının kredi kartı bilgilerini ele geçirebilirler. Çok büyük indirim teklifleri her zaman risklidir.

Şifreleriniz Kolay Tahmin Edilemesin

Şifreleriniz kolay tahmin edilebilecek sayı veya kelimelerden oluşmasın. En az 8 karakterli büyük-küçük harf ve sayı barındıran hatta içinde özel karakterler olan şifreler oldukça güvenlidir. Örnek: alfA467!

Halka açık Wi-Fi Noktalarını Kullanmayın

Herkese açık internet hizmeti alabileceğiniz Wi-Fi noktalarını kullanarak alışveriş yapmayın. Çok acilse mobil hattınızdaki kişisel internetinizi kullanabilirsiniz.

Ekstrelerinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin

Şüphelendiğiniz bir işlem olsun olmasın kredi kartı ekstrelerinizi prensip olarak her hesap kesimi döneminde kontrol ederek yapılan işlemlerde bilginiz dışında bir farklılık olup olmadığını kontrol edin.

Tüm okuyucularıma pandeminin son bulduğu, herkesin mutlu ve sağlıklı olduğu güzel bir yeni yıl diliyorum. Umarım 2021 hepimize iyi gelir…

Etiketler: » »
Share
18194 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...
 • Araç Muayenesi Öncesi Hazırlıkları

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  Araç Muayenesi için muayene zamanı yaklaşan araç sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce bazı kontrollerini yapmaları gerekir. Eğer bu kontrolleri yapmazsanız belki de çok basit bir sorun yüzünden aracınız muayeneyi geçemeyeceği gibi trafiğe çıkma hakkınız da engellenebilir. Ücretsiz Randevunuzu Alın! Aracınızın muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ücretsiz olarak randevunuzu alınız. Randevu almak için www.tuvturk.com.tr internet sitesini, 0 850 222 88 88 nolu çağrı merkezi numarasını ve muayene ista...
 • İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

  01 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  Uykunuzun en güzel yerinde çalan telefondaki ses size bir şey mi satmaya çalışıyor? Durmadan gelen SMS mesajları canınızı mı sıkıyor? Sürekli aynı ve ilgisiz e-postlardan bir türlü kurtulamıyor musunuz? SPAM aramaları engellemekten bıktınız mı? Bütün bu sorulara cevabınız evet ise Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS) portalı sizi bütün bu dertlerden kurtaracak gibi görünüyor. Ocak 2021 tarihinde kullanıma açılan portalda tüketiciler, istemedikleri ticari arama, mesaj ve e-postaları istedikleri gibi engelleyebilec...
 • Pandemi Devri İnsanlarıyız Biz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Bu kelime geçen yılın ilk aylarına kadar birçok kişi için hiçbir anlam ifade etmezken son 9 ayda hayatımızdaki en önemli kelimelerden biri oldu. Aslında hayatlarımız ne kadar da güzeldi. Özgürce ve maskesiz dolaşabiliyor, sevdiklerimize sarılabiliyor ve sosyal mesafenin ne olduğunu bilmiyorduk. Bir virüs tüm hayatımızı hatta tüm dünyadaki insanların hayatını altüst etti. 1980’li yılların ortalarına kada...