logo

Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe’deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz.

Hoax Mesajlara İnanmayın !

Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook mesajı alırsınız. Mesaj hangi konuda yazılmış olursa olsun çok faydalı bulmanız için kurgulanmıştır ve bu mesajı adres listenizdeki tüm tanıdıklarınıza göndermeniz istenmektedir. Siz de eğer bu mesajı tüm arkadaşlarınıza gönderirseniz farkında bile olmadan birilerinin planlarına alet olmuş, dostlarınızla gerçek olmayan bir bilgiyi paylaşmış olabileceğiniz gibi kendinizi de bir anda mahkeme kapısında bulabilirsiniz.

Doğruluğuna Emin Olmadığınız Bir Mesajı Paylaşmayın

Hoax mesajlar genelde İngilizce olarak doğarlar, birileri bu mesajı tercüme eder ve çevresindeki insanlara yayar. Bu şekilde ulaşan e-postalar hem herkesin zamanını çalar hem de gereksiz yere sistem kaynaklarını israf ederler. Hoax mesajlar genelde kurbanların konu hakkındaki bilgisizliğinden faydalanarak büyük bir hızla yayılırlar. Çünkü insanlar çoğunlukla aldıkları mesajların doğruluğunu test etmeden ve mesaj içinde istendiği gibi mesajı adres defterlerindeki tüm adreslere gönderirler. Hoax mesajlar böylece bir anda on binlerce kişiye ulaşıp çok kısa sürede toplum içinde popüler olabilirler.

Aşağıda bu mesajların en meşhur olanlarının örnekleri var.

– Genelde “Tanıdıklarınıza mutlaka gönderin” derler. Mesajlarda “falancanın başına bir iş gelmiş” türünden kontrolü yapılamayacak sahte isim ve kurum imzaları vardır. “X Teknoloji firması uyarıyor veya “Bakanlık yayınlandı” türünden sözler içerir.

– “Messenger paralı olacakmış, bunu şu kadar kişiye yollarsanız, üzerine 7 GB da internet hakkınız olacak” derler.

– Bu mesajı filanca sayıda kişiye iletirseniz, falanca size bedava bir şey gönderecek türünde mesajlar yollarlar.

“Uyandığımda buz dolu bir küvetin içindeydim ve böbreğim yerinde yoktu!” türünde korkutucu yazılar gönderirler.

– “Üzerine oturunca bir acı hissettim, iğnenin yanındaki kağıtta “AIDS’liler arasına hoş geldin!” yazıyordu” türünde dehşet veren mesajlar yollarlar.

– Falanca hastanede yatan kanser hastası için bu mesajı arkadaşlarınıza gönderin. Her gönderinizden falanca firma hastaya şu kadar miktar para bağışlıyor mesajları alırsınız.

– “İşletim sisteminizde virüs var; hemen falanca dosyayı silin!” derler. Dosyayı sildiğiniz anda işletim sisteminiz çalışmıyor elbette.

– “Bu e-posta size şans getirmesi için gönderilmiştir” türünden mesajlar alırsınız. Nedense en çok inanılan konu da budur. Sevdiğiniz arkadaşlarınıza gönderin diyerek sizi en zayıf yerinizden yakalarlar.

– Hamburger markalarını veya yoğurt markalarını kötüleyen sözde üniversite araştırma sonuçları gönderirler. Altında imzası olan öyle bir profesör elbette gerçek değildir ve öyle birisi de yoktur.

– “Falanca bakanlıktan/kurumdan sızan belgeye göre virüs yayılıyor. Bilgisayarınıza bulaşmaması için şu saatlerde bilgisayarınızı kapalı tutun” türünde mesajlar gelir. Hala inanan oluyor mu acaba?

Bu örneklerden daha yüzlercesi var. Lütfen bu ve benzeri mesajları iyi niyetinizle arkadaşlarınızla paylaşmadan önce mutlaka 2 kez düşünün. Farkında olmadan bir firmanın veya kişinin karalanmasına aracılık ediyor ve bu yüzden de bir suç işliyor bile olabilirsiniz.

Burada kontrol kriteriniz aklınız ve mantığınız olmalı. Biraz düşünür ve mantıkla yaklaşırsanız zaten bu mesajların ne kadar uyduruk ve kandırmak amacıyla hazırlandığını anlayacaksınız.

Yazımı anonim bir deyiş ile noktalıyorum. ”Patron her zaman haklı değildir, ama her zaman patrondur”

Etiketler: »
Share
4084 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beş Ülkenin Ortak Kaderi

  02 Eylül 2018 Köşe Yazıları

  2018 yılı bazı ülkeler için ekonomik anlamda çok kötü başladı. Yılbaşından bu yana ulusal para birimi yüksek oranda değer kaybeden beş ülke dikkat çekiyor. Maalesef bu listede ülkemiz de var. Hatta kısa sürede en yüksek oranda ulusal parada değer kaybı yaşanan ülke Türkiye. Ülkemizi Arjantin, Hindistan, Brezilya ve Rusya takip ediyor. Rusya ile başlamak gerekirse, Rublenin Dolar karşısında yılbaşından bu yana %15 oranında değer kaybettiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ile aralarında yaşanan "ajan" gerilimi birçok po...
 • Sosyal Medyada Güvende Olmak

  01 Eylül 2018 Köşe Yazıları

  Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Güvenlik Önerileri Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerini...
 • E-Ticaret Gelecekte Nasıl Şekillenecek?

  01 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  E-Ticaret, mal ve hizmetlerin tanıtımından üretimine, satışından dağıtımına ve ödeme işlemlerine kadar tüm işlemlerin internet üzerinden yapılması olarak tanımlanabilir. Günümüzün dünyasında e-ticaretin önemi her geçen gün artmakta ve çeşitlenen ödeme alternatiflerinin gelişmesiyle de daha çok kişi mal ve hizmet alımlarını bu yöntemle yapmaktadır. E-Ticaret İçin Gelecek Öngörüleri İnternetin hızlanması, mobil akıllı cihazların gelişmesi ve yaygınlaşması gelecekte e-ticaret süreçlerinde değişikliklere yol açacak. e-Ticaret alanında ne tür d...
 • Türk Lirası ve Teknoloji

  01 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  Bu dönem en popüler köşe yazısı konusu “Türk Lirası ile yabancı para birimleri arasındaki etkileşim” olmaya başladı. Trende uymak için makale içerisinde, Türk Lirası’nın nasıl güçlendirilebileceği ile ilgili olarak çeşitli önerilere bilimsel çerçeveden çıkmadan yer vermeye çalışacağım. Bir şey ne kadar nadir bulunuyorsa o kadar değerlidir Temel husus, bir para birimini güçlendirmek için kısa sürede özel bir çalışma yapmanın pek mümkün olmadığını bilmemiz gerekiyor. Eğer ekonomide bazı işleri doğru yapıyorsanız bu kendiliğinden gerçekleşecek...