logo

HP İle Barcelona, Turkcell İle Berlin


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ekim ayının ilk haftası HP’nin (Hewlett-Packard) davetlisi olarak Barselona’da gerçekleştirilen dünyanın birçok ülkesinden gazetecilerin katıldığı Birleşik Altyapı Mimarisi (Converged Infrastructure) çözümlerinin ve Veri Merkezleri’nin geleceğinin anlatıldığı “HP EMEA Press Event 2010” etkinliğine katıldım.

HP’nin ‘Converged Infrastructure’ adını verdiği ve Türkçeye “Birleşik Altyapı Mimarisi” olarak çevirebileceğimiz bu teknoloji çok büyük bilişim altyapılarına yeni bilgisayarların lego gibi eklenebilmesi temeline dayanıyor. HP Birleşik Altyapı Mimarisi (Converged Infrastructure) şirketlerin değişen ihtiyaçlarını her koşulda karşılayabilen esnek bir teknoloji altyapısına olanak sağlıyor. Böylece firmalar altyapının bakımı için harcadıkları BT bütçelerini inovasyona ayırma şansı buluyorlar. HP Birleşik Altyapı Mimarisi operasyonel uygulamaların geliştirilmesi için en uygun ortamı sağlarken ağ maliyetlerini de düşürüyor. Ayrıca sanallaştırma teknolojilerine yatkınlığı ile HP’nin yeni mimarisi kullanılan donanımlardan en fazla verimin alınmasına da imkan sağlıyor. Bu hizmet sayesinde şirketler HP’nin bulut bilişim, paylaşımlı servis ve veri merkezi geçişlerinde elde ettiği tecrübeden faydalanarak ölçeklenebilir altyapılara kavuşuyorlar.

Etkinliğin ilk gününün akşamı HP tüm katılımcıları ile Barselona’nın Dante Bölgesi’ndeki bir restoranda gala yemeğine katıldım. Yemek esnasında Güney İspanya’nın Endülüs bölgesine özgü ama bu bölgeyle sınırlı kalmamış bir müzik ve dans türü olan Flamenko gösterisi büyük keyif verdi. Yemek masasında toplam 10 kişiydik ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen HP yöneticileri ve gazeteciler vardı. Sohbetimiz esnasında konu Türkiye’ye, GSM operatörlerine ve Turkcell’e geldi. Turkcell’i onlara nasıl tanıtacağımı düşünürken “Türkiye’de bir GSM operatörü” diye başlayan cümlem daha bitmeden masadaki herkesin Turkcell adını hep bir ağızdan ve yüksek sesle telaffuz etmeleri ve konuşmalarında Turkcell’den büyük bir saygı ile bahsetmeleri bir Türk olarak göğsümü kabarttı.

Ertesi günün akşamı Türkiye’ye döndüm. İstanbul’da sadece birkaç saat kalarak sabahın erken saatlerinde Turkcell’in Berlin’de düzenlenecek bir basın toplantısına katılmak üzere özel bir uçakla Berlin’e geçtik. Turkcell burada Turkcell Europe’u kurduğunu ve 2011’in Şubat ayında Almanya’da operasyonlarına başlayacağını duyurdu. Kod adı Beethowen olarak duyurulan proje ile ilk etapta Almanya’da yaşayan vatandaşlarımıza Turkcell teknolojisi avantajlı fiyatlarla Almanya’nın en kaliteli mobil şebekesi üzerinden sunulacak. Turkcell Europe aboneleri Turkcell’lilere özel ürün ve servislerden Almanya’da da yararlanabilecek.

Almanya’da Deutsche Telekom ile işbirliği yapan Turkcell, sadece burada yaşayan vatandaşlarımızı değil aynı zamanda Türkiye ile yoğun ilişki içinde olan herkesi potansiyel müşteri olarak hedefliyor. Toplantıda Almanya’da 3.5 milyon vatandaşımızın yaşadığını, ortalama 47 haftalarını Almanya’da geçirdiklerini, artık Almanya’da kullandıkları SIM kartı ile Türkiye’ye geldiklerinde de en uygun fiyatlarla konuşabileceklerini öğrendim. Turkcell Europe’un genel merkezi Köln şehrinde olacakmış.

Toplantının ardından Berlin’i gezme fırsatı bulduk. Dünyanın en büyük 2 hayvanat bahçesinden birinin burada olduğunu öğrendiğimde hemen ziyaret etmek için koştum ama ancak 3 katlı akvaryumu gezecek kadar bir zaman kalmıştı. Ertesi gün de ülkemizin önemli bir değeri olan Bergama’dan çıkan tüm tarihi eserleri ne yazık ki yabancı bir ülkenin müzesinde gezdik. Kendi tarihimize sahip çıkamayan dedelerimizin bir torunu olarak… Aynı günün akşamı ise Berlin Olimpiyat Stadı’nda Almanya-Türkiye Milli Maçı’nı seyredip Türkiye’ye döndük.

HP ve Turkcell ile yaptığım seyahatlerden gözüme çarpan birkaç ayrıntıyı da paylaşmak isterim. Bir kere HP düzenlediği etkinlikleri aşırı ciddiye alıyor ve ekiptekiler programın 1 dk. bile sekmesine müsaade etmemeye çalışıyorlar. Herkesin bir PR Danışmanı var ve sizi o takip ediyor. Gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar ve sıkı takipteler.

Turkcell tarafında ise söylenebilecek tek şey var: Turkcell ile seyahat etmek büyük keyif. Turkcell ile 10’a yakın yurtiçi ve yurtdışı seyahatim oldu. Havalalanındaki karşılamadan tutun da ulaşım konforu, ilgi ve konaklama mekanları konusunda çok başarılılar. İşim gereği sürekli basın gezilerine katılırım. Sanırım sayıları 100’e yaklaşmıştır. Kimi organizasyonlarda çok ciddi sorunlarla karşılaştım. Turkcell ise şu ana kadar basın gezilerinde hiç sorun yaşamadığım ender firmalardan biri. Bu konuda hem Turkcell Kurumsal İletişim hem de İz İletişim övgüyü gerçekten hak ediyorlar.

Bu yazıyı hazırlarken 2.5 yıldır yasaklı durumda olan YouTube’un mahkeme kararıyla erişime açıldığı haberi geldi. Bakalım tekrar yasaklanmadan ne kadar süre açık kalacak?

Bu ayki yazımı F. Nietzsche’nin bir deyişi ile noktalıyorum. “İnsanlar daha iyi görmek için değil, daha çok parlamak için ışığa koşarlar”.

Etiketler: » » »
Share
840 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...