logo

HP İle Barcelona, Turkcell İle Berlin


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ekim ayının ilk haftası HP’nin (Hewlett-Packard) davetlisi olarak Barselona’da gerçekleştirilen dünyanın birçok ülkesinden gazetecilerin katıldığı Birleşik Altyapı Mimarisi (Converged Infrastructure) çözümlerinin ve Veri Merkezleri’nin geleceğinin anlatıldığı “HP EMEA Press Event 2010” etkinliğine katıldım.

HP’nin ‘Converged Infrastructure’ adını verdiği ve Türkçeye “Birleşik Altyapı Mimarisi” olarak çevirebileceğimiz bu teknoloji çok büyük bilişim altyapılarına yeni bilgisayarların lego gibi eklenebilmesi temeline dayanıyor. HP Birleşik Altyapı Mimarisi (Converged Infrastructure) şirketlerin değişen ihtiyaçlarını her koşulda karşılayabilen esnek bir teknoloji altyapısına olanak sağlıyor. Böylece firmalar altyapının bakımı için harcadıkları BT bütçelerini inovasyona ayırma şansı buluyorlar. HP Birleşik Altyapı Mimarisi operasyonel uygulamaların geliştirilmesi için en uygun ortamı sağlarken ağ maliyetlerini de düşürüyor. Ayrıca sanallaştırma teknolojilerine yatkınlığı ile HP’nin yeni mimarisi kullanılan donanımlardan en fazla verimin alınmasına da imkan sağlıyor. Bu hizmet sayesinde şirketler HP’nin bulut bilişim, paylaşımlı servis ve veri merkezi geçişlerinde elde ettiği tecrübeden faydalanarak ölçeklenebilir altyapılara kavuşuyorlar.

Etkinliğin ilk gününün akşamı HP tüm katılımcıları ile Barselona’nın Dante Bölgesi’ndeki bir restoranda gala yemeğine katıldım. Yemek esnasında Güney İspanya’nın Endülüs bölgesine özgü ama bu bölgeyle sınırlı kalmamış bir müzik ve dans türü olan Flamenko gösterisi büyük keyif verdi. Yemek masasında toplam 10 kişiydik ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen HP yöneticileri ve gazeteciler vardı. Sohbetimiz esnasında konu Türkiye’ye, GSM operatörlerine ve Turkcell’e geldi. Turkcell’i onlara nasıl tanıtacağımı düşünürken “Türkiye’de bir GSM operatörü” diye başlayan cümlem daha bitmeden masadaki herkesin Turkcell adını hep bir ağızdan ve yüksek sesle telaffuz etmeleri ve konuşmalarında Turkcell’den büyük bir saygı ile bahsetmeleri bir Türk olarak göğsümü kabarttı.

Ertesi günün akşamı Türkiye’ye döndüm. İstanbul’da sadece birkaç saat kalarak sabahın erken saatlerinde Turkcell’in Berlin’de düzenlenecek bir basın toplantısına katılmak üzere özel bir uçakla Berlin’e geçtik. Turkcell burada Turkcell Europe’u kurduğunu ve 2011’in Şubat ayında Almanya’da operasyonlarına başlayacağını duyurdu. Kod adı Beethowen olarak duyurulan proje ile ilk etapta Almanya’da yaşayan vatandaşlarımıza Turkcell teknolojisi avantajlı fiyatlarla Almanya’nın en kaliteli mobil şebekesi üzerinden sunulacak. Turkcell Europe aboneleri Turkcell’lilere özel ürün ve servislerden Almanya’da da yararlanabilecek.

Almanya’da Deutsche Telekom ile işbirliği yapan Turkcell, sadece burada yaşayan vatandaşlarımızı değil aynı zamanda Türkiye ile yoğun ilişki içinde olan herkesi potansiyel müşteri olarak hedefliyor. Toplantıda Almanya’da 3.5 milyon vatandaşımızın yaşadığını, ortalama 47 haftalarını Almanya’da geçirdiklerini, artık Almanya’da kullandıkları SIM kartı ile Türkiye’ye geldiklerinde de en uygun fiyatlarla konuşabileceklerini öğrendim. Turkcell Europe’un genel merkezi Köln şehrinde olacakmış.

Toplantının ardından Berlin’i gezme fırsatı bulduk. Dünyanın en büyük 2 hayvanat bahçesinden birinin burada olduğunu öğrendiğimde hemen ziyaret etmek için koştum ama ancak 3 katlı akvaryumu gezecek kadar bir zaman kalmıştı. Ertesi gün de ülkemizin önemli bir değeri olan Bergama’dan çıkan tüm tarihi eserleri ne yazık ki yabancı bir ülkenin müzesinde gezdik. Kendi tarihimize sahip çıkamayan dedelerimizin bir torunu olarak… Aynı günün akşamı ise Berlin Olimpiyat Stadı’nda Almanya-Türkiye Milli Maçı’nı seyredip Türkiye’ye döndük.

HP ve Turkcell ile yaptığım seyahatlerden gözüme çarpan birkaç ayrıntıyı da paylaşmak isterim. Bir kere HP düzenlediği etkinlikleri aşırı ciddiye alıyor ve ekiptekiler programın 1 dk. bile sekmesine müsaade etmemeye çalışıyorlar. Herkesin bir PR Danışmanı var ve sizi o takip ediyor. Gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar ve sıkı takipteler.

Turkcell tarafında ise söylenebilecek tek şey var: Turkcell ile seyahat etmek büyük keyif. Turkcell ile 10’a yakın yurtiçi ve yurtdışı seyahatim oldu. Havalalanındaki karşılamadan tutun da ulaşım konforu, ilgi ve konaklama mekanları konusunda çok başarılılar. İşim gereği sürekli basın gezilerine katılırım. Sanırım sayıları 100’e yaklaşmıştır. Kimi organizasyonlarda çok ciddi sorunlarla karşılaştım. Turkcell ise şu ana kadar basın gezilerinde hiç sorun yaşamadığım ender firmalardan biri. Bu konuda hem Turkcell Kurumsal İletişim hem de İz İletişim övgüyü gerçekten hak ediyorlar.

Bu yazıyı hazırlarken 2.5 yıldır yasaklı durumda olan YouTube’un mahkeme kararıyla erişime açıldığı haberi geldi. Bakalım tekrar yasaklanmadan ne kadar süre açık kalacak?

Bu ayki yazımı F. Nietzsche’nin bir deyişi ile noktalıyorum. “İnsanlar daha iyi görmek için değil, daha çok parlamak için ışığa koşarlar”.

Etiketler: » » »
Share
1955 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...