logo

IMEI Numaranız Klonlanmış Olabilir


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Son günlerde cep telefonları IMEI numarasının klonlanması işlemlerinde ve gönderilen sahte mesaj sayısında ciddi bir artış var. IMEI numarasının kopyalandığını düşünen tüketicilerin BTK’nın web sitesinden cihaz sorgulaması yaparak durumlarını öğrenmeleri gerekiyor.

Peki telefonumuzun klonlandığını nasıl anlıyoruz? Eğer cep telefonunuza “cihazınız 30 gün içerisinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz” tarzında bir mesaj ulaştığında telefonunuzun IMEI numarası kopyalanmış (klonlanmış) ve başka bir telefonda kullanılıyor olduğunu anlayabilirsiniz.

Klonlama 2 Sebepten Yapılıyor

Birincisi yurtdışından kaçak olarak gelen telefonların IMEI numaraları Türkiye’de resmi kayıtlı bulunan başka bir IMEI ile değiştirilerek kullanılabiliyor. Bir diğer sebep de  çaldıkları telefon ile takibe takılmak istemeyen kişiler telefonun IMEI numarasını resmi kayıtlı bir IMEI ile değiştirerek takip edilmenin önüne geçmektedirler.

Ne Yapabilirsiniz ?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken telefonu satın aldığınız firmaya yazılı bildirimde bulunmak olmalıdır. Eğer bir sonuç alamazsanız tüketici hakem heyetine’ başvurmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız telefonunuz kayıt dışı olarak görülüp kapatılır.

Cep telefonunuzun IMEI numarası kayıt işlemleri “Abone Kayıt Merkezleri” tarafından 131,50 TL bir harç alınarak yapılmaktadır.

Telefonunuza ait IMEI numarasını sorgulamak için: https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama  adresini kullanabilirsiniz.

Etiketler: » » »
Share
5911 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...
 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...