logo

İnternette Güvende Kalmak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek.

Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur.

1- Sizden finansal bilgilerinizi veya şifrenizi isteyen e-postalara kesinlikle geri dönmeyin.

2- Bilgisayarınızda mutlaka güncel bir güvenlik ve antivirüs yazılımı yüklü olsun.

3- Güvenli olduğundan şüphelendiğiniz hiçbir kaynaktan program indirmeyin.

4- Kolay şifre kesinlikle kullanmayın. Şifrenizin içinde mutlaka bir küçük, bir büyük harf ve bir sayı bulunsun.

5- Farklı hesaplarınızda aynı şifreyi kullanmayın.

6- Size gelen e-postalardaki bağlantılara tıklarken doğru adrese gittiğinden emin olun. Hatta özellikle banka işlemi yapacaksanız bankanın adresini elle yazın.

7- Güvenli olduğuna emin olmadığınız, SSL sertifikası olmayan sitelerden online alışveriş yapmayın.

8- Çok yüksek indirim veya çok büyük fırsat olduğunu söyleyen e-postaları hele bir de imla bozuksa içeriğine tıklamadan hemen silin.

9- Wifi ağınızda kullandığınız şifre güçlü olsun.

10- Bilgisayarınızdaki işletim sistemi güncellemelerini takip ederek bir güncelleme çıktığında hemen güncelleyin.

11- Lisanslı ve orijinal yazılım kullanmaya özen gösterin. Crack edilmiş yazılımların bir çoğunda virüs bulunduğunu bilin.

12- Şifrelerinizi rutin aralıklarda değiştirin. Şifrenizin tahmin edilmesi ne kadar zor olursa o derece güvende olursunuz.

13- Bankacılık ve online alışverişinizi halka açık WiFi alanlarında veya internet kafelerden yapmayın.

14- Bilgisayarınız açıkken bilgisayarınızın başından ayrılmayın.

15- Paylaşımlı bilgisayar kullanıyorsanız e-posta ve banka hesaplarınıza giriş yapmayın.

16- Sahip olduğunuz hesaplarınıza kişisel telefon numaranızı ekleyerek güvenliğinizi arttırın. Böylece hesabınızla ilgili bir problem yaşadığınızda telefonunuza gelen kodu kullanarak hesabınızı kurtarma şansınız olur.

17- Bilgisayarınızı satıyorsanız içindeki bilgileri mutlaka geri döndürülemeyecek şekilde sıfırlayın.

18- Modeminizin admin şifresi ile wifi ağ şifreniz kesinlikle zor tahmin edilen karmaşık bir şifre olsun.

19- Sosyal medya kullanıyorsanız kişisel bilgilerinizi ve adres bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

20- Bluetooth ve NFC gibi teknolojileri kullanmanız gerekiyorsa kısa süreliğine kullanın ve işiniz bittiğinde kapatın.

21- Bilgisayarınızda kamera varsa siyah bir bant ile kapatınız. Ek olarak taktığınız mikrofonu da sadece gerektiğinde takılı tutun.

22- Bilmediğiniz kişilerden gelen SMS ve e-postalardaki linklere kesinlikle tıklamayın.

Özetle bu kurallara uyarsanız internette güvende olursunuz. Fakat yine hatırlatmakta fayda var: “Yüz yüz güvenlik diye bir şey yoktur.”

Etiketler:
Share
3348 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...
 • Instagram’da Nasıl Güvende Olunur?

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  "Instagram’da nasıl güvende olunur?" sorusunun aslında tek bir cevabı yok ama alınabilecek bir sürü önlem var. Bir de bilmeniz gereken bazı püf noktalar. İşte tam da bu nedenle Instagram, insanların hesaplarını güvenli tutmalarına yardımcı olmak için bazı ipuçları paylaştı. Hesaplarınızın güvenliği için umarım aşağıdaki bilgiler size yardımcı olur. Instagram Size Asla DM (Direkt Mesaj) Göndermez Kötü amaçlı hesaplar, hesap şifresi gibi hassas bilgilere erişmek için Direkt Mesaj atabilir. Hesabınızın kapatılma riski olduğunu, Instagram’ın fi...