logo

IPTV Geliyor

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
IPTV Geliyor

Elinize televizyonunuzun kumandasını aldınız ve en sevdiğiniz koltuğa oturup televizyon seyretmeye başlayacaksınız. Karşınıza bir menü geldiğini ve gelen menüden kendi yayın akışınızı oluşturduğunuzu, haber akışını kişiselleştirdiğinizi, daha doğrusu televizyonunuza ilgi alanlarınızı belirterek hangi filmi veya diziyi seviyorsanız, hangi takımı tutuyorsanız veya hangi belgeseli izlemek istiyorsanız onu izlemeye, üstelik tüm bunları sadece kendi belirleyeceğiniz zaman diliminde yapmaya çalıştığınızı bir düşünün. Şimdilik bir hayal gibi görünen bu düşünceler 2009 yılı bitmeden gerçeğe dönüşecek gibi duruyor. Fakat şimdilik IPTV uygulamaları konusunda gerek yasal gerekse teknik sorunlar aşılmış değil. Çalışmalar devam ediyor.

Peki nedir bu IPTV diye sorabilirsiniz. Şifreli, IPTV, şifresiz TV kanallarının ve Depolanan Video içeriklerinin IP (Internet Protocol) paketlerine dönüştürülerek genişband internet erişim teknolojileri üzerinden son kullanıcıya yayınlanması olarak tanımlanıyor. IPTV’nin Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesi ile Japonya ve Amerika’da canlı örnekleri var. Normal şartlarda TV ya da video yayınının internet üzerinden anlık sağlanabilmesi için yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde özellikle yaygınlaşan ADSL hizmetleri sayesinde internet altyapısı üzerinden her çeşit verinin iletilebilmesi mümkün hale geldi. Ayrıca veri sıkıştırma oranlarındaki gelişmelerde IPTV’nin gelişmesinde büyük rol oynuyor.

Normalde IPTV izlemek için hızlı bir internet bağlantısına (ADSL 2+ veya VDSL), IPTV BOX cihazına ve bir ekrana ihtiyaç duyuluyor. En önemlisi de izlenecek programlar için sağlayıcıya üyelik gerekiyor. Özellikle Türk Telekom’un bu konuda ciddi bir yatırımı ve hazırlığı var. 200-300 kişilik bir ekip ile IPTV üzerine çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili sürpriz açıklamalar bekliyorum.

IPTV’nin kullandığımız TV sistemine göre en önemli avantajları arasında her kullanıcının ayrı bir yayını izleyebilmesi ve iki yönlü iletişim yeteneğinin olması gibi özellikler bulunuyor. Bu sayede IPTV kullanıcısı seyrettiği yayın üzerinde denetim (durdurma, ileri, geri sarma vb.) işlemlerini istediği zaman yapabiliyor.

IPTV’yi kapalı ve kişiye özel bir TV sistemi olarak düşünebiliriz. Ayrıca IPTV’nin tipik bir “Internet Görüntüsü”nden çok farklı bir yapı olduğunu da vurgulamak gerekir. Burada kullanıcı seyrettiği video’ları aynı zamanda da yönetebilmektedir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; çok yakında Türkiye IPTV kavramıyla tanışacak ve büyük olasılıkla onu çok sevecek. Çünkü IPTV kullanıcıları ne seyretmek istiyorlarsa ve ne zaman seyretmek istiyorlarsa seçme özgürlüğüne sahip olacaklar.

Bu ayki yazımı B. Traven’e ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Eğer size yalan söylemesini istemiyorsanız, fazla soru sormayın.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » »
2430 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...