logo

IPTV Geliyor


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Elinize televizyonunuzun kumandasını aldınız ve en sevdiğiniz koltuğa oturup televizyon seyretmeye başlayacaksınız. Karşınıza bir menü geldiğini ve gelen menüden kendi yayın akışınızı oluşturduğunuzu, haber akışını kişiselleştirdiğinizi, daha doğrusu televizyonunuza ilgi alanlarınızı belirterek hangi filmi veya diziyi seviyorsanız, hangi takımı tutuyorsanız veya hangi belgeseli izlemek istiyorsanız onu izlemeye, üstelik tüm bunları sadece kendi belirleyeceğiniz zaman diliminde yapmaya çalıştığınızı bir düşünün. Şimdilik bir hayal gibi görünen bu düşünceler 2009 yılı bitmeden gerçeğe dönüşecek gibi duruyor. Fakat şimdilik IPTV uygulamaları konusunda gerek yasal gerekse teknik sorunlar aşılmış değil. Çalışmalar devam ediyor.

Peki nedir bu IPTV diye sorabilirsiniz. Şifreli, IPTV, şifresiz TV kanallarının ve Depolanan Video içeriklerinin IP (Internet Protocol) paketlerine dönüştürülerek genişband internet erişim teknolojileri üzerinden son kullanıcıya yayınlanması olarak tanımlanıyor. IPTV’nin Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesi ile Japonya ve Amerika’da canlı örnekleri var. Normal şartlarda TV ya da video yayınının internet üzerinden anlık sağlanabilmesi için yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde özellikle yaygınlaşan ADSL hizmetleri sayesinde internet altyapısı üzerinden her çeşit verinin iletilebilmesi mümkün hale geldi. Ayrıca veri sıkıştırma oranlarındaki gelişmelerde IPTV’nin gelişmesinde büyük rol oynuyor.

Normalde IPTV izlemek için hızlı bir internet bağlantısına (ADSL 2+ veya VDSL), IPTV BOX cihazına ve bir ekrana ihtiyaç duyuluyor. En önemlisi de izlenecek programlar için sağlayıcıya üyelik gerekiyor. Özellikle Türk Telekom’un bu konuda ciddi bir yatırımı ve hazırlığı var. 200-300 kişilik bir ekip ile IPTV üzerine çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili sürpriz açıklamalar bekliyorum.

IPTV’nin kullandığımız TV sistemine göre en önemli avantajları arasında her kullanıcının ayrı bir yayını izleyebilmesi ve iki yönlü iletişim yeteneğinin olması gibi özellikler bulunuyor. Bu sayede IPTV kullanıcısı seyrettiği yayın üzerinde denetim (durdurma, ileri, geri sarma vb.) işlemlerini istediği zaman yapabiliyor.

IPTV’yi kapalı ve kişiye özel bir TV sistemi olarak düşünebiliriz. Ayrıca IPTV’nin tipik bir “Internet Görüntüsü”nden çok farklı bir yapı olduğunu da vurgulamak gerekir. Burada kullanıcı seyrettiği video’ları aynı zamanda da yönetebilmektedir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; çok yakında Türkiye IPTV kavramıyla tanışacak ve büyük olasılıkla onu çok sevecek. Çünkü IPTV kullanıcıları ne seyretmek istiyorlarsa ve ne zaman seyretmek istiyorlarsa seçme özgürlüğüne sahip olacaklar.

Bu ayki yazımı B. Traven’e ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Eğer size yalan söylemesini istemiyorsanız, fazla soru sormayın.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » »
Share
1086 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ticaret Savaşları

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kuzey Kore arasında yıllardan bu yana esen soğuk rüzgarların sıcak bir savaşa dönüşmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Her ne kadar son birkaç ayda sular durulsa da, en ufak bir sorun çıktığında her şeyin ters gitmeye başlayacağını herkes biliyor. Amerika'nın son kararı ise oldukça spekülatif sonuçlara yol açabilir. Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika ile yapılacak ticaret faaliyetlerinde çeşitli hammadde alımlarına ek gümrük vergileri getirmek birden fazla sonuca sebep olabilecek ağır bir karar. İlgili ...
 • Basın Bülteni Gönderirken Dikkat !

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni, bir kurumu, bir kişi veya grubu ya da bir projeyi sektördeki rakiplerinden ayıran özelliklerini ve anlatılmak istenilen konuyu içeren profesyonelce hazırlanmış bir metni ilgili medya kuruluşlarına haber yapmaları için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışmanın içeriği haber, röportaj, ürün tanıtımı veya değerlendirme gibi benzer konularda olabilir. Basın bülteni servis ederken nelere dikkat edilmelidir? 1- Bülten gönderilen yayının haber formatının gönderilecek bültenin konusuna uyup uymadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yani ...
 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...