logo

İşiniz Düşünce Yine Beklerim


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Zaman nasıl da hızlı geçiyor. Çocukluğumda, 1980’li yılların başında TRT’de gösterilen “Uzay 1999” isimli bilim kurgu dizisini seyrederken 1999 yılında ayda kurulu olan Ay Üssü Alfa’nın gerçek olup olmayacağını merak eder, biran önce 1999 yılına gelmeyi hayal ederdim. Dizideki uzay araçlarına Kartal ismi verilmişti ve dizi Ay Üssü Alfa’da yerleşmiş insanların Ay’ın Dünya’dan ayrılmasıyla birlikte yaşadıkları serüveni anlatmaktaydı. Zaman çok çabuk geçti. Bizler büyüdük ve Ay Üssü Alfa gerçek olmadı ama teknoloji öyle bir yere geldi ki; şu anki imkanlarla ayda benzer bir üs kurmak ve “Kartal” benzeri mekiklerle oraya gidip gelmek hiç de zor olmayacak gibi duruyor.

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin bazen de doğa karşısında çaresiz kalabiliyor. Pandemi dönemi hepimize gösterdi ki, son teknolojik cihazları kullansanız da sadece mikroskop ortamında görülebilen bir virüsün tüm dünyanın seyrini, yaşam koşullarını ve ekonomisini değiştirmesini engelleyemiyorsunuz.

Bu değişim yazdığımız köşe yazılarının içeriğine bile yansıdı. 2013 yılında yazdığım bir yazıda hangi konulara değindiysem yine aynı konuları günümüz koşullarında değerlendirdim. Nelerin değiştiğini karşılaştırdım ve ortaya aşağıdaki gibi bir sonuç çıktı. 

Uzayan Basın Toplantıları

2013’de uzayan basın toplantılarından bahsedip basın toplantılarının 25-30 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğini, bizlerin her gün 2-3 basın toplantısına katıldığımızın unutulmamasına dikkat çekmiştim.

2020’de pandemi sebebiyle artık toplantılar online olarak gerçekleşiyor. Fakat yine uzayıp giden 2 saati bulan online toplantılar yaşıyoruz. Konuşmacıların aynı şeyleri değişik kelimelerle dakikalarca anlattığı, kısaca sorulan evet veya hayır şeklinde cevap verebilecek sorulara bile dakikalarca yorum yapmaları yine değişmedi. Geçen 7 yılda bir düzelme elbette var ama hala 2 saati bulan hatta bu süreyi bile aşan basın toplantıları olabiliyor.

Etkinlik Yapılacak Mekan ve Davetsiz Katılımcılar

2013 yılında basın toplantıları ve lansmanlar için seçilen mekanların kalitesi oldukça yüksekti. Ve bir basın toplantısı düzenlendiğinde bu mekanlara gazeteci olmayan hatta davetli bile olmayan kişiler ellerini kollarını sallayarak girmeleri bir türlü önlenemezdi.

2020 yılına geldiğimizde düzenlenen online basın toplantılarına sadece davetli gazeteciler katılabildiğinden böyle bir sorun kalmadı. Fiziksel olarak gerçekleşen etkinliklerde de pandemi kuralları sıkıca uygulandığından ve sosyal mesafeden ötürü sınırlı katılım sadece LCV alınarak gerçekleştiğinden bu toplantılara da sadece davetli basın mensupları katılabildiği için aslında sorun kendiliğinden çözülmüş oldu.

Basın Daveti Göndermeyip Ardından Basın Bülteni Göndermek

İşte bu konuda yayın olarak çok hassas bir tutum sergiliyor ve herkese “Davet etmediğiniz etkinliğin bültenini lütfen göndermeyin” diyorduk. 7 yılda epey bir gelişme sağladık. Birçok PR Ajansı davet etmediği yayına bülten servis etmiyor. Edenler elbette var ama onların da zaten gelen bültenleri doğrudan çöp kutusuna yönleniyor.

Hep Destek İsteyen Fakat Hiç Destek Olmayanlar

2013 yılında yazdıklarımın gündeminde yayınımızı arayıp temsil ettikleri markaya destek isteyen iletişim ajansları vardı. Yayın olarak sürekli destek olduğumuz fakat bir kez bile destek olmayan markaların temsilcilerini anlatmıştım. 

2020 yılına geldiğimizde ise bu konuda hiçbir iyileşme olmadığını görüyorum. Eskiden sadece bayramda, yılbaşında veya bir özel günümüzde yayınımızı hatırlayanların bir bölümü de artık işleri düşüp bir basın toplantısına katılmamız istenene kadar yayınımızla iletişime geçmeyi hatta bir hatır sormayı unuttular.

Sadece işleri düşünce aramaya başladılar. Yayınımıza bu şekilde yaklaşan fakat kuruluşumuzdan bu yana tam 16 yıldır hiçbir desteği olmamış markaların temsilcileri arkadaşlarımı yine de çok seviyor ve elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum. Hatta son günlerde yine arayıp yıllar sonra destek isteyenler bile oldu. Sağ olsunlar yıllar geçmiş bizi unutmamışlar. Son olarak buradan onlara da bir mesaj yollayarak yazımı tamamlayayım.

“İşiniz düşünce yine beklerim”.

Etiketler: »
Share
28961 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başarılı Arkafon Temizleci Program: Apowersoft Background Eraser

  01 Haziran 2021 Köşe Yazıları

  Eğer fotoğraflarla uğraşıyor ve sıkça arkaplan temizlemesi yapıyorsanız artık manuel uğraşmanıza gerek kalmadı. Apowersoft Background Eraser programının alanındaki en iyi ve en basit arka plan temizleyicisi olduğunu söyleyebilirim. Bireysel fotoğraf düzenleme, e-ticaret sunumları, pazarlama tasarımına kadar yaratıcılığınızı ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı oluyor. Apowersoft Background Eraser Yapay Zeka Kullanır İnsanlar, ürünler, dijital imzalar, simgeler, metinler, hayvanlar ve arabalar da dahil olmak üzere milyonlarca gerçek düny...
 • Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

  01 Mayıs 2021 Köşe Yazıları

  “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek. Bu düzenleme ile bankalar hesap açmak isteyen kişilerin bilgisayar ve mobil cihazlar yardımıyla uzaktan kimlik tespitini yaparak işlemi tamamlayacaklardır. Böylece banka şubesinde sıra beklemenize gerek kalmadan istediğiniz...
 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...
 • Araç Muayenesi Öncesi Hazırlıkları

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  Araç Muayenesi için muayene zamanı yaklaşan araç sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce bazı kontrollerini yapmaları gerekir. Eğer bu kontrolleri yapmazsanız belki de çok basit bir sorun yüzünden aracınız muayeneyi geçemeyeceği gibi trafiğe çıkma hakkınız da engellenebilir. Ücretsiz Randevunuzu Alın! Aracınızın muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ücretsiz olarak randevunuzu alınız. Randevu almak için www.tuvturk.com.tr internet sitesini, 0 850 222 88 88 nolu çağrı merkezi numarasını ve muayene ista...