logo

İşiniz Düşünce Yine Beklerim


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Zaman nasıl da hızlı geçiyor. Çocukluğumda, 1980’li yılların başında TRT’de gösterilen “Uzay 1999” isimli bilim kurgu dizisini seyrederken 1999 yılında ayda kurulu olan Ay Üssü Alfa’nın gerçek olup olmayacağını merak eder, biran önce 1999 yılına gelmeyi hayal ederdim. Dizideki uzay araçlarına Kartal ismi verilmişti ve dizi Ay Üssü Alfa’da yerleşmiş insanların Ay’ın Dünya’dan ayrılmasıyla birlikte yaşadıkları serüveni anlatmaktaydı. Zaman çok çabuk geçti. Bizler büyüdük ve Ay Üssü Alfa gerçek olmadı ama teknoloji öyle bir yere geldi ki; şu anki imkanlarla ayda benzer bir üs kurmak ve “Kartal” benzeri mekiklerle oraya gidip gelmek hiç de zor olmayacak gibi duruyor.

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin bazen de doğa karşısında çaresiz kalabiliyor. Pandemi dönemi hepimize gösterdi ki, son teknolojik cihazları kullansanız da sadece mikroskop ortamında görülebilen bir virüsün tüm dünyanın seyrini, yaşam koşullarını ve ekonomisini değiştirmesini engelleyemiyorsunuz.

Bu değişim yazdığımız köşe yazılarının içeriğine bile yansıdı. 2013 yılında yazdığım bir yazıda hangi konulara değindiysem yine aynı konuları günümüz koşullarında değerlendirdim. Nelerin değiştiğini karşılaştırdım ve ortaya aşağıdaki gibi bir sonuç çıktı. 

Uzayan Basın Toplantıları

2013’de uzayan basın toplantılarından bahsedip basın toplantılarının 25-30 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğini, bizlerin her gün 2-3 basın toplantısına katıldığımızın unutulmamasına dikkat çekmiştim.

2020’de pandemi sebebiyle artık toplantılar online olarak gerçekleşiyor. Fakat yine uzayıp giden 2 saati bulan online toplantılar yaşıyoruz. Konuşmacıların aynı şeyleri değişik kelimelerle dakikalarca anlattığı, kısaca sorulan evet veya hayır şeklinde cevap verebilecek sorulara bile dakikalarca yorum yapmaları yine değişmedi. Geçen 7 yılda bir düzelme elbette var ama hala 2 saati bulan hatta bu süreyi bile aşan basın toplantıları olabiliyor.

Etkinlik Yapılacak Mekan ve Davetsiz Katılımcılar

2013 yılında basın toplantıları ve lansmanlar için seçilen mekanların kalitesi oldukça yüksekti. Ve bir basın toplantısı düzenlendiğinde bu mekanlara gazeteci olmayan hatta davetli bile olmayan kişiler ellerini kollarını sallayarak girmeleri bir türlü önlenemezdi.

2020 yılına geldiğimizde düzenlenen online basın toplantılarına sadece davetli gazeteciler katılabildiğinden böyle bir sorun kalmadı. Fiziksel olarak gerçekleşen etkinliklerde de pandemi kuralları sıkıca uygulandığından ve sosyal mesafeden ötürü sınırlı katılım sadece LCV alınarak gerçekleştiğinden bu toplantılara da sadece davetli basın mensupları katılabildiği için aslında sorun kendiliğinden çözülmüş oldu.

Basın Daveti Göndermeyip Ardından Basın Bülteni Göndermek

İşte bu konuda yayın olarak çok hassas bir tutum sergiliyor ve herkese “Davet etmediğiniz etkinliğin bültenini lütfen göndermeyin” diyorduk. 7 yılda epey bir gelişme sağladık. Birçok PR Ajansı davet etmediği yayına bülten servis etmiyor. Edenler elbette var ama onların da zaten gelen bültenleri doğrudan çöp kutusuna yönleniyor.

Hep Destek İsteyen Fakat Hiç Destek Olmayanlar

2013 yılında yazdıklarımın gündeminde yayınımızı arayıp temsil ettikleri markaya destek isteyen iletişim ajansları vardı. Yayın olarak sürekli destek olduğumuz fakat bir kez bile destek olmayan markaların temsilcilerini anlatmıştım. 

2020 yılına geldiğimizde ise bu konuda hiçbir iyileşme olmadığını görüyorum. Eskiden sadece bayramda, yılbaşında veya bir özel günümüzde yayınımızı hatırlayanların bir bölümü de artık işleri düşüp bir basın toplantısına katılmamız istenene kadar yayınımızla iletişime geçmeyi hatta bir hatır sormayı unuttular.

Sadece işleri düşünce aramaya başladılar. Yayınımıza bu şekilde yaklaşan fakat kuruluşumuzdan bu yana tam 16 yıldır hiçbir desteği olmamış markaların temsilcileri arkadaşlarımı yine de çok seviyor ve elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum. Hatta son günlerde yine arayıp yıllar sonra destek isteyenler bile oldu. Sağ olsunlar yıllar geçmiş bizi unutmamışlar. Son olarak buradan onlara da bir mesaj yollayarak yazımı tamamlayayım.

“İşiniz düşünce yine beklerim”.

Etiketler: »
Share
18206 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Güvenli Online Alışveriş Tüyoları

  01 Aralık 2020 Köşe Yazıları

  Online alışveriş pandemi ile birlikte günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Ağırlıklı olarak evlerde kaldığımız bu günlerde alışveriş ihtiyaçlarının çok büyük bir bölümü dünyada ve Türkiye’de online olarak yapılıyor. E-Ticaretteki bu büyük işlem hacmi siber suçluların iştahını kabartıyor ve kurbanlarının karşısına sürekli farklı dolandırıcılık yöntemleriyle çıkıyorlar. Eğer bilinçli bir kullanıcıysanız dolandırıcıların ağına düşmeden güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Fakat belirli güvenlik kurallarına uymazsanız bir anlık dikkatsizliğini...
 • Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor Olabilir misiniz?

  01 Kasım 2020 Köşe Yazıları

  Kendinizi sürekli yorgun hissediyor, enerjinizin hızla tükendiğini ve tükenen enerjinizi aynı hızla yenileyemediğinizi düşünüyor musunuz? Aralıksız ve çok mu yoğun çalışıyorsunuz? Sürekli ve nedensiz kendinizi huzursuz hissediyor musunuz? Durduk yerde canınız birşey yapmak istemiyor, konsantrasyon sorunu yaşıyor ve kendinizi çok halsiz mi hissediyorsunuz? Eğer yukarıdaki soruların sizin için karşılığı evet ise siz de Tükenmişlik Sendromu’na (Burnout Sendromu) yakalanmış olabilirsiniz. Tükenmişlik Sendromu Son günlerde medyada çok fazla yer...
 • Cam Tavan Sendromu 2

  01 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Ünlü bir spor markasının uzun yıllar önce çok popüler olmuş bir reklamında şöyle bir mesaja yer verilirdi: “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza inanır ve inandırılırız. Bazen bu inanç yüzünden büyük b...
 • Neuralink

  05 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Eleştirenler olabilir; beğenmeyen ve hatta nefret edenler de. Sosyal medya paylaşımları sebebiyle dalga geçenler veya canlı yayında uyuşturucu kullandığı için yerden yere vuranlar. Her ne olursa olsun, son 15 yılda kurduğu şirketler, ürettiği teknolojik ürünler, fabrikasını kurduğu tam otonom araçlar, Mars yolculuğu yapabilecek seviyedeki roketler ile dünya tarihine damgasını vuran bir isim oldu. Aslında kimden bahsettiğimizi hemen tahmin ettiniz. Kimine göre bir dahi, kimine göre ise şımarık bir çocuk: Elon Musk... Uzay taşımacılığından enerji...