logo

“Karşılama Protokolü”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

İnsanoğlunun kafasını meşgul eden soruların başında uzak gezegenlerde akıllı bir medeniyetin var olup olmadığı gelmektedir. Acaba evrende yalnız mıyız? Yoksa uzaklardaki bir gezegende, kendilerini keşfetmemizi bekleyen akıllı canlılar olabilir mi? Evrenin yaşı da hesaba katıldığında gelişmiş bir medeniyetin olabileceği fikri bizi uzay araştırmaları için cesaretlendiriyor. Uzaylıların dünyamızı sık sık ziyarete geldiğini düşünen insanların sayısı hiç de az değil. Hatta Amerika’da her yıl binlerce insan uzaylılar tarafından kaçırıldığını iddia ediyor. Bugüne kadar insanlarla uzaylı canlıların karşılaştığı ya da iletişime geçtiğine kanıt olabilecek hiçbir resmi kayıt bulunmuyor. Ama bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Bu nedenle insanoğlunun olası bir karşılaşma durumunda ne yapması gerektiğinin önceden belirlenmesi gerekiyor. Uzaylılar, devasa gemileriyle bizi ziyarete gelirse biz ne yapacağız?

Onları bulmak için çabalıyoruz. İlk adım, 1977 yılında fırlatılan ve üzerinde insan şeklini gösteren bir diyagram, güneş sistemimizi anlatan ve yerini belirten bir harita, dünyadan çeşitli görüntü ve ses kayıtlarının da yer aldığı iki adet altın plağı taşıyan uydu olan Voyager ile atıldı. Ayrıca Arecibo çanak anteni periyodik tablodaki elementlerin atom numaraları ile birlikte insan DNA’sının yapısını gösteren bir radyo mesajı galaksimizin dışına doğru defalarca gönderildi. Yine SETI (Search for ExtraTerrestrial Intellegience) projesi ile birlikte de evlerimizdeki bilgisayarları kullanarak, yeni Arecibo gözlem evinden gelen bilgileri analiz edip olası bir dünya dışı medeniyetten gelebilecek mesajları arıyoruz. Şu andaki teknolojimiz ile yapabildiklerimiz bundan ibaret.

Amerikan hükümeti bir karşılama protokolü hazırlamış durumda. Bu protokole göre dünya dışı akıllı varlıklarla olası bir karşılaşma durumunda izlenmesi gereken adımlar var. Bu adımlar, bizi ziyarete gelecek olan misafirlerimizin niyetlerine bağlı olarak değişebiliyor. Örneğin saldırı ve işgal amacıyla gelen dünya dışı varlıklara uygulanacak karşılama protokolü oldukça sert! Olası bir uzaylı saldırısında dünya uluslarının tamamının güç birliği yapması ve ortak bir strateji izlemesi gerekiyor. Eğer dost canlısı dünya dışı varlıklar dünyamıza gelirlerse, uygulanacak çok farklı bir prosedür var. Olası bir ziyaret uydular vasıtasıyla önceden tespit edilebilir. Ancak NASA’nın ve Avrupa Uzay Ajansı’nın mevcut teleskopları ve gözlem uyduları, evrenin her bölgesini sürekli tarayamıyor. Hatta Samanyolu Galaksi’nin bile oldukça dar bir alanını gözlemleyebiliyoruz. Bu nedenle yabancı uzay gemileri bir anda atmosferimizde belirebilir. Kısaca, misafirlerimize börek yapıp, çay demleyecek şekilde hazırlık yapacak vaktimiz olmayabilir.

Önceden farkına varılırsa, çeşitli radyo frekanslarında barış ve karşılama mesajları gönderilecek. Tüm uzay ajanslarının uydularını yabancı gemilere çevireceği düşünülürse, mesajın iletimi konusunda bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Peki neden radyo frekansı üzerinden bir mesaj gönderiyoruz? Çünkü çok düşük teknoloji kullanan, fazla gelişmemiş bir medeniyet bile radyo dalgalarını rahatlıkla çözebilir. Milyonlarca ışık yılı uzaktan gelen dostlarımız için de bu radyo mesajının çözülmesi çok zor olmayacaktır! İlk karşılaşmada bazı problemlerin giderilmesi için önceden belirlenmiş prosedürlerin eksiksiz uygulanması gerekiyor. Temel sorun dil. Tüm bilim-kurgu filmlerinde uzaylıların İngilizce bilmeleri ve kusursuz bir şiveyle konuşmalarına alıştık ama gerçekte böyle bir durum olması çok zor. Bir başka sorun da fiziksel farklılıklar. Onların da bizim gibi karbon tabanlı olacağını düşünüyoruz ama hayal gücümüzün ötesinde fiziksel bir yapıya sahip olabilirler.

Sabah uyandığımızda tepemizde devasa gemiler görürsek ne olacak? Eğer tenha, yani nüfusun az olduğu bir yerleşim alanına gelirlerse yerel halkın bölgeden tahliye edilmesi öngörülüyor. Gemilerin geldiği yer büyük şehirler ve kalabalık ise tahliye işlemi neredeyse imkansız. Sadece uzaylı varlıkların niyetinin savaş ve işgal olduğu anlaşılırsa tahliye işlemleri başlatılabilir. Ayrıca her ihtimale karşı ordunun ve güvenlik güçlerinin de birinci dereceden alarma geçeceği biliniyor. Olası bir sıkıyönetim, halkın panik yapması durumunda yağmalama ve benzeri suçların işlenmesini zorlaştıracaktır.

Eğer onlarla anlaşmanın bir yolunu bulabilirsek, iki tür arasında inanılmaz bir bilgi alışverişi olacak. Nereden geliyorlar, niyetleri nedir, hangi teknolojilere sahipler, neye inanıyorlar? Tüm bu soruların cevaplarını bizimle paylaşırlarsa kainatın gizemi konusunda oldukça şaşırtıcı bilgiler edinebiliriz. Bu bilgiler belki de insanoğlunun tüm bilgi birikimini altüst edebilir ve onların gelmesiyle birlikte yeni bir çağ başlayabilir.

Burada devlet politikaları devreye giriyor. NASA, uzay araştırmalarında en tecrübeli kurum ünvanını elinde tuttuğu için sürekli olarak bu ve benzer konularda kendi ülke hükümetine çeşitli raporlar sunuyor. Amerikan hükümeti de kendi güvenlik stratejisi ile birlikte “exopolitics” adı verilen ve yabancı uygarlıklarla yapılacak diplomatik ilişkilerin içeriğini belirliyor. Yeni dostlarımızla yapılacak ticaret anlaşmaları, müşterek uygulamalar ve benzeri çalışmalar da bu ilişkilerin bir parçası.

Şu anda uzaylılara çok ihtiyacımız var. Bir an önce gelip, Ortadoğu’da suçsuz insanların ve Müslüman kardeşlerimizin ölmesini onlar engelleyebilirler. Çünkü maalesef insan ırkının savaşı engellemek ve barışı sağlamak gibi bir niyeti yok.

Etiketler: » » »
Share
162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...