logo

KOBİ’lerde e-Dönüşüm Başlıyor

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
KOBİ’lerde e-Dönüşüm Başlıyor

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), KOBİ’lerin Türkiye çapında teknolojiden etkin biçimde yararlanarak büyüme ve gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla Intel, Microsoft ve Türk Telekom Grubu’nun desteğiyle bir e-dönüşüm projesine imza attı. TÜBİSAD, “Gelecek İçin Bilişim” adlı projeyle KOBİ’lere ve KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine yeni bir teknoloji vizyonu kazandırmak için yola çıktı.

Bu konuyla ilgili olarak düzenlenen ve benim de katıldığım basın toplantısında TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Özdemir ve projeye destek veren şirketlerden Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ve Türk Telekom Grubu adına Türk Telekom Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çamlıbel projeye destek verdiler.

Proje bu ülke için çok büyük önem teşkil ediyor. Çünkü yapılan araştırmalar, KOBİ’lerin sınırlı imkanları ile teknolojiden çok etkin yararlanamadıkları için ekonomiye sadece yüzde 29 oranında katma değer yarattığını gösteriyor. Oysa teknolojiden etkin biçimde yararlanmaları halinde KOBİ’ler çok daha verimli çalışabilir, işlerini büyütebilir ve ekonomiye olan katma değerleri de ciddi oranda artabilirler. Bu proje ile KOBİ’lere uçtan uca teknoloji danışmanlığı verecek ve çözüm sunacak eğitimli ve güvenilir bilişim bayileri yaratılması, bilişim bayilerinin sertifikalandırılması ve bayiler arasında bir standardizasyon sağlanacak. Böylece KOBİ’lerle bayiler arasında güvene dayalı bir ilişki kurularak KOBİ’ler nezdinde teknolojinin yaygınlaştırılması, böylece KOBİ’lerin daha etkin ve verimli çalışmaları, işlerini büyütmeleri ve dış dünyaya açılmalarına yardımcı olunması amaçlanıyor.

TÜBİSAD, “Gelecek İçin Bilişim” Projesi ile bir yandan KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine standardizasyon getirmeyi ve sertifikalandırmayı amaçlarken, diğer yandan KOBİ’lerin bilişim vizyonunu geliştirmeyi amaçlıyor. Bu sayede tüm KOBİ’ler maliyetlerini kontrol altına almak, masraflarını azaltmak ve hedef ve ihtiyaçları doğrultusunda doğru teknoloji ve hizmetlere yatırım yapmak için danışabilecekleri güvenilir “Bilişim Danışmanları” ile geleceğe yol alabilecekler.

Proje kapsamında 3 yılda Türkiye çapında 3 bin bayi ve 100 bin KOBİ’ye ulaşılması planlanıyor. İlk olarak KOBİ’lerin yoğun olarak bulunduğu 11 ilde başlayacak projede ilk yılın ardından projeye yeni şehirlerin eklenmesi de hedefleniyor.

Gelecek İçin Bilişim Projesi Intel, Microsoft, Türk Telekom, Avea ve TTNET’in desteğiyle ilerliyor. Bu şirketler projeye maddi destek sağlamanın yanı sıra eğitimlerin içerikleri, eğitimi verecek personel, eğitim verilecek sınıflar gibi birçok farklı konuda da TÜBİSAD’a destek oluyor.

Özetle, gittikçe artan iç ve dış rekabete karşı durabilmek, ekonomik durgunluk dönemlerinden daha canlı ve güçlenerek çıkabilmek, işlerini büyütmek ve dünyaya açılmak için KOBİ’lerin de bilgiye dayalı ve bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanarak ilerlemeleri kaçınılmaz. e-Dönüşüm bu nedenle KOBİ’ler için de büyük önem taşıyor. Bakalım bütün bu cabalar KOBİ’leri ne kadar e-dönüştürecek?

Bilgi için: www.gelecekicinbilisim.com

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
6657 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...