logo

KOBİ’lerde e-Dönüşüm Başlıyor


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), KOBİ’lerin Türkiye çapında teknolojiden etkin biçimde yararlanarak büyüme ve gelişmelerine yardımcı olmak amacıyla Intel, Microsoft ve Türk Telekom Grubu’nun desteğiyle bir e-dönüşüm projesine imza attı. TÜBİSAD, “Gelecek İçin Bilişim” adlı projeyle KOBİ’lere ve KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine yeni bir teknoloji vizyonu kazandırmak için yola çıktı.

Bu konuyla ilgili olarak düzenlenen ve benim de katıldığım basın toplantısında TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Tekbulut, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Özdemir ve projeye destek veren şirketlerden Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ve Türk Telekom Grubu adına Türk Telekom Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aydın Çamlıbel projeye destek verdiler.

Proje bu ülke için çok büyük önem teşkil ediyor. Çünkü yapılan araştırmalar, KOBİ’lerin sınırlı imkanları ile teknolojiden çok etkin yararlanamadıkları için ekonomiye sadece yüzde 29 oranında katma değer yarattığını gösteriyor. Oysa teknolojiden etkin biçimde yararlanmaları halinde KOBİ’ler çok daha verimli çalışabilir, işlerini büyütebilir ve ekonomiye olan katma değerleri de ciddi oranda artabilirler. Bu proje ile KOBİ’lere uçtan uca teknoloji danışmanlığı verecek ve çözüm sunacak eğitimli ve güvenilir bilişim bayileri yaratılması, bilişim bayilerinin sertifikalandırılması ve bayiler arasında bir standardizasyon sağlanacak. Böylece KOBİ’lerle bayiler arasında güvene dayalı bir ilişki kurularak KOBİ’ler nezdinde teknolojinin yaygınlaştırılması, böylece KOBİ’lerin daha etkin ve verimli çalışmaları, işlerini büyütmeleri ve dış dünyaya açılmalarına yardımcı olunması amaçlanıyor.

TÜBİSAD, “Gelecek İçin Bilişim” Projesi ile bir yandan KOBİ’lere hizmet sunan bilişim bayilerine standardizasyon getirmeyi ve sertifikalandırmayı amaçlarken, diğer yandan KOBİ’lerin bilişim vizyonunu geliştirmeyi amaçlıyor. Bu sayede tüm KOBİ’ler maliyetlerini kontrol altına almak, masraflarını azaltmak ve hedef ve ihtiyaçları doğrultusunda doğru teknoloji ve hizmetlere yatırım yapmak için danışabilecekleri güvenilir “Bilişim Danışmanları” ile geleceğe yol alabilecekler.

Proje kapsamında 3 yılda Türkiye çapında 3 bin bayi ve 100 bin KOBİ’ye ulaşılması planlanıyor. İlk olarak KOBİ’lerin yoğun olarak bulunduğu 11 ilde başlayacak projede ilk yılın ardından projeye yeni şehirlerin eklenmesi de hedefleniyor.

Gelecek İçin Bilişim Projesi Intel, Microsoft, Türk Telekom, Avea ve TTNET’in desteğiyle ilerliyor. Bu şirketler projeye maddi destek sağlamanın yanı sıra eğitimlerin içerikleri, eğitimi verecek personel, eğitim verilecek sınıflar gibi birçok farklı konuda da TÜBİSAD’a destek oluyor.

Özetle, gittikçe artan iç ve dış rekabete karşı durabilmek, ekonomik durgunluk dönemlerinden daha canlı ve güçlenerek çıkabilmek, işlerini büyütmek ve dünyaya açılmak için KOBİ’lerin de bilgiye dayalı ve bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanarak ilerlemeleri kaçınılmaz. e-Dönüşüm bu nedenle KOBİ’ler için de büyük önem taşıyor. Bakalım bütün bu cabalar KOBİ’leri ne kadar e-dönüştürecek?

Bilgi için: www.gelecekicinbilisim.com

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
Share
2713 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...