logo

“Microsoft’un Gelecek Planları”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bugün Windows, 1 milyardan fazla kişisel bilgisayarda kullanılan, çoğu insanın kişisel bilgisayarlarından mümkün olan en iyi değeri ve faydayı elde edebilmek için kullandığı çok yönlü bir platform olarak kabul görüyor. Bu platform ile ilgili gelecekte neler olacağı neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği soru. Microsoft Kıdemli Başkan Yardımcısı Bill Veghte konuyla ilgili düşüncelerini basın mensupları ile paylaştı. Windows XP ve Windows Vista’ya ilişkin gelecekte izleyecekleri yol haritasını anlattı. Bill Veghte, Windows XP hakkında planları, Windows Vista üzerinde kaydedilen ilerlemeleri ve Windows 7 hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Veghte’in en dikkat çeken açıklaması Windows XP üzerineydi. Çünkü Windows XP için 30 Haziran 2008 “satış sonu” tarihiydi. Bu tarihten sonra Windows XP desteği almanın mümkün olmayacağı söylenmişti. Oysa yapılan açıklamayla Microsoft’un Windows XP’ye 2014’e kadar destek vereceğini öğrendik. Yakın zamanda çıkarılan Service Pack 3 sürümü bu desteğin süreceğinin en büyük göstergesi. Bir de merak edilen diğer bir konu kullanıcıların 30 Haziran tarihinden sonra da Windows XP çalıştıran bilgisayarlar satın alıp alamayacağıydı. Bu sorunun yanıtı da “evet” oldu.

Bill Veghte Windows Vista’da, 2007 senesi boyunca Windows XP Service Pack 2’ye oranla yarı yarıya daha az kritik güvenlik açığı ile karşılaşıldığını ve ayrıca Windows Vista çalıştıran bilgisayarlarda kötü niyetli yazılımlara maruz kalma olasılığının Windows XP Service Pack 2 işleten bilgisayarlarla karşılaştırıldığında yüzde 60 daha düşük olduğunu açıkladı. Windows Vista bugün 77,000 farklı donanım, uygulama ve aygıtı destekliyor. Bu sayı ürünün piyasaya sunulduğu dönemdekinin iki katından fazla. Bunun yanı sıra, Windows Vista SP1, daha iyi bir genel deneyim sunmak amacıyla hazırlanmış pek çok küçük gelişme içeriyor. Örneğin, Windows Vista SP1, dosyaları yüzde 50 oranına kadar daha hızlı kopyalayabiliyor ve geniş bir klasörün içeriğinin sıkıştırılması için gereken süreyi yüzde 71 oranında düşürüyor.

Veghte, Windows Vista’nın kullanıcılarına ve iş ortaklarına sunduğu avantajların, gelişerek devam etmesini sağlamak için Windows Vista ile aynı temel altyapının üzerine yeni şeyler katmanın gerekliliğine de değindiği toplantıda hedeflerinin Windows Vista’dan Windows 7’ye geçiş sürecinin sorunsuz olmasını garanti altına almak olduğunu anlattı. Ayrıca pek çok kişinin hala Windows XP kullanmaya devam ettiğini bildiklerini ve Windows XP için destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Windows XP Service Pack 3 ve İnternet Explorer 7 edinip, Windows XP ile birlikte kullanmanın, gelişmiş ve daha güvenli bir deneyim sağlayabileceğine değindi.

Kullanıcılar Windows Vista’nın avantajlarına rağmen kullanılmakta olan bilgisayarların teknik özellikleri ya da başka bir nedenden ötürü Windows XP kullanmaya devam etmeleri durumunda diledikleri kadar Windows XP kullanmaya devam edebilecekler. Bu durumda daha fazla güvenlik ve daha gelişmiş bir deneyim için Service Pack 3 ve Internet Explorer 7 kurulumu yapılması öneriliyor.

Yazımı John Harris’a ait bir deyiş ile noktalıyorum. “Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı. Gerçekçi kişi ise hem tünel ile birlikte ışığı hem de gelecek treni görür”.

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » » »
Share
1933 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...
 • Instagram’da Nasıl Güvende Olunur?

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  "Instagram’da nasıl güvende olunur?" sorusunun aslında tek bir cevabı yok ama alınabilecek bir sürü önlem var. Bir de bilmeniz gereken bazı püf noktalar. İşte tam da bu nedenle Instagram, insanların hesaplarını güvenli tutmalarına yardımcı olmak için bazı ipuçları paylaştı. Hesaplarınızın güvenliği için umarım aşağıdaki bilgiler size yardımcı olur. Instagram Size Asla DM (Direkt Mesaj) Göndermez Kötü amaçlı hesaplar, hesap şifresi gibi hassas bilgilere erişmek için Direkt Mesaj atabilir. Hesabınızın kapatılma riski olduğunu, Instagram’ın fi...