logo

“Microsoft’un Gelecek Planları”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bugün Windows, 1 milyardan fazla kişisel bilgisayarda kullanılan, çoğu insanın kişisel bilgisayarlarından mümkün olan en iyi değeri ve faydayı elde edebilmek için kullandığı çok yönlü bir platform olarak kabul görüyor. Bu platform ile ilgili gelecekte neler olacağı neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği soru. Microsoft Kıdemli Başkan Yardımcısı Bill Veghte konuyla ilgili düşüncelerini basın mensupları ile paylaştı. Windows XP ve Windows Vista’ya ilişkin gelecekte izleyecekleri yol haritasını anlattı. Bill Veghte, Windows XP hakkında planları, Windows Vista üzerinde kaydedilen ilerlemeleri ve Windows 7 hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Veghte’in en dikkat çeken açıklaması Windows XP üzerineydi. Çünkü Windows XP için 30 Haziran 2008 “satış sonu” tarihiydi. Bu tarihten sonra Windows XP desteği almanın mümkün olmayacağı söylenmişti. Oysa yapılan açıklamayla Microsoft’un Windows XP’ye 2014’e kadar destek vereceğini öğrendik. Yakın zamanda çıkarılan Service Pack 3 sürümü bu desteğin süreceğinin en büyük göstergesi. Bir de merak edilen diğer bir konu kullanıcıların 30 Haziran tarihinden sonra da Windows XP çalıştıran bilgisayarlar satın alıp alamayacağıydı. Bu sorunun yanıtı da “evet” oldu.

Bill Veghte Windows Vista’da, 2007 senesi boyunca Windows XP Service Pack 2’ye oranla yarı yarıya daha az kritik güvenlik açığı ile karşılaşıldığını ve ayrıca Windows Vista çalıştıran bilgisayarlarda kötü niyetli yazılımlara maruz kalma olasılığının Windows XP Service Pack 2 işleten bilgisayarlarla karşılaştırıldığında yüzde 60 daha düşük olduğunu açıkladı. Windows Vista bugün 77,000 farklı donanım, uygulama ve aygıtı destekliyor. Bu sayı ürünün piyasaya sunulduğu dönemdekinin iki katından fazla. Bunun yanı sıra, Windows Vista SP1, daha iyi bir genel deneyim sunmak amacıyla hazırlanmış pek çok küçük gelişme içeriyor. Örneğin, Windows Vista SP1, dosyaları yüzde 50 oranına kadar daha hızlı kopyalayabiliyor ve geniş bir klasörün içeriğinin sıkıştırılması için gereken süreyi yüzde 71 oranında düşürüyor.

Veghte, Windows Vista’nın kullanıcılarına ve iş ortaklarına sunduğu avantajların, gelişerek devam etmesini sağlamak için Windows Vista ile aynı temel altyapının üzerine yeni şeyler katmanın gerekliliğine de değindiği toplantıda hedeflerinin Windows Vista’dan Windows 7’ye geçiş sürecinin sorunsuz olmasını garanti altına almak olduğunu anlattı. Ayrıca pek çok kişinin hala Windows XP kullanmaya devam ettiğini bildiklerini ve Windows XP için destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Windows XP Service Pack 3 ve İnternet Explorer 7 edinip, Windows XP ile birlikte kullanmanın, gelişmiş ve daha güvenli bir deneyim sağlayabileceğine değindi.

Kullanıcılar Windows Vista’nın avantajlarına rağmen kullanılmakta olan bilgisayarların teknik özellikleri ya da başka bir nedenden ötürü Windows XP kullanmaya devam etmeleri durumunda diledikleri kadar Windows XP kullanmaya devam edebilecekler. Bu durumda daha fazla güvenlik ve daha gelişmiş bir deneyim için Service Pack 3 ve Internet Explorer 7 kurulumu yapılması öneriliyor.

Yazımı John Harris’a ait bir deyiş ile noktalıyorum. “Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı. Gerçekçi kişi ise hem tünel ile birlikte ışığı hem de gelecek treni görür”.

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » » »
Share
1034 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ticaret Savaşları

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kuzey Kore arasında yıllardan bu yana esen soğuk rüzgarların sıcak bir savaşa dönüşmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Her ne kadar son birkaç ayda sular durulsa da, en ufak bir sorun çıktığında her şeyin ters gitmeye başlayacağını herkes biliyor. Amerika'nın son kararı ise oldukça spekülatif sonuçlara yol açabilir. Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika ile yapılacak ticaret faaliyetlerinde çeşitli hammadde alımlarına ek gümrük vergileri getirmek birden fazla sonuca sebep olabilecek ağır bir karar. İlgili ...
 • Basın Bülteni Gönderirken Dikkat !

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni, bir kurumu, bir kişi veya grubu ya da bir projeyi sektördeki rakiplerinden ayıran özelliklerini ve anlatılmak istenilen konuyu içeren profesyonelce hazırlanmış bir metni ilgili medya kuruluşlarına haber yapmaları için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışmanın içeriği haber, röportaj, ürün tanıtımı veya değerlendirme gibi benzer konularda olabilir. Basın bülteni servis ederken nelere dikkat edilmelidir? 1- Bülten gönderilen yayının haber formatının gönderilecek bültenin konusuna uyup uymadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yani ...
 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...