logo

“Microsoft’un Gelecek Planları”

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
“Microsoft’un Gelecek Planları”

Bugün Windows, 1 milyardan fazla kişisel bilgisayarda kullanılan, çoğu insanın kişisel bilgisayarlarından mümkün olan en iyi değeri ve faydayı elde edebilmek için kullandığı çok yönlü bir platform olarak kabul görüyor. Bu platform ile ilgili gelecekte neler olacağı neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının merak ettiği soru. Microsoft Kıdemli Başkan Yardımcısı Bill Veghte konuyla ilgili düşüncelerini basın mensupları ile paylaştı. Windows XP ve Windows Vista’ya ilişkin gelecekte izleyecekleri yol haritasını anlattı. Bill Veghte, Windows XP hakkında planları, Windows Vista üzerinde kaydedilen ilerlemeleri ve Windows 7 hakkındaki düşüncelerini paylaştı.

Veghte’in en dikkat çeken açıklaması Windows XP üzerineydi. Çünkü Windows XP için 30 Haziran 2008 “satış sonu” tarihiydi. Bu tarihten sonra Windows XP desteği almanın mümkün olmayacağı söylenmişti. Oysa yapılan açıklamayla Microsoft’un Windows XP’ye 2014’e kadar destek vereceğini öğrendik. Yakın zamanda çıkarılan Service Pack 3 sürümü bu desteğin süreceğinin en büyük göstergesi. Bir de merak edilen diğer bir konu kullanıcıların 30 Haziran tarihinden sonra da Windows XP çalıştıran bilgisayarlar satın alıp alamayacağıydı. Bu sorunun yanıtı da “evet” oldu.

Bill Veghte Windows Vista’da, 2007 senesi boyunca Windows XP Service Pack 2’ye oranla yarı yarıya daha az kritik güvenlik açığı ile karşılaşıldığını ve ayrıca Windows Vista çalıştıran bilgisayarlarda kötü niyetli yazılımlara maruz kalma olasılığının Windows XP Service Pack 2 işleten bilgisayarlarla karşılaştırıldığında yüzde 60 daha düşük olduğunu açıkladı. Windows Vista bugün 77,000 farklı donanım, uygulama ve aygıtı destekliyor. Bu sayı ürünün piyasaya sunulduğu dönemdekinin iki katından fazla. Bunun yanı sıra, Windows Vista SP1, daha iyi bir genel deneyim sunmak amacıyla hazırlanmış pek çok küçük gelişme içeriyor. Örneğin, Windows Vista SP1, dosyaları yüzde 50 oranına kadar daha hızlı kopyalayabiliyor ve geniş bir klasörün içeriğinin sıkıştırılması için gereken süreyi yüzde 71 oranında düşürüyor.

Veghte, Windows Vista’nın kullanıcılarına ve iş ortaklarına sunduğu avantajların, gelişerek devam etmesini sağlamak için Windows Vista ile aynı temel altyapının üzerine yeni şeyler katmanın gerekliliğine de değindiği toplantıda hedeflerinin Windows Vista’dan Windows 7’ye geçiş sürecinin sorunsuz olmasını garanti altına almak olduğunu anlattı. Ayrıca pek çok kişinin hala Windows XP kullanmaya devam ettiğini bildiklerini ve Windows XP için destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Windows XP Service Pack 3 ve İnternet Explorer 7 edinip, Windows XP ile birlikte kullanmanın, gelişmiş ve daha güvenli bir deneyim sağlayabileceğine değindi.

Kullanıcılar Windows Vista’nın avantajlarına rağmen kullanılmakta olan bilgisayarların teknik özellikleri ya da başka bir nedenden ötürü Windows XP kullanmaya devam etmeleri durumunda diledikleri kadar Windows XP kullanmaya devam edebilecekler. Bu durumda daha fazla güvenlik ve daha gelişmiş bir deneyim için Service Pack 3 ve Internet Explorer 7 kurulumu yapılması öneriliyor.

Yazımı John Harris’a ait bir deyiş ile noktalıyorum. “Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı. Gerçekçi kişi ise hem tünel ile birlikte ışığı hem de gelecek treni görür”.

Aykut Altındağ Kimdir?
www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » » »
2150 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...