logo

“Mobil Numara Taşınabilirliği (MNT)”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Kaç yıldır cep telefonu kullanıyorsunuz? Kaç yıldır kullanıyorsanız kullanın 9 Kasım 2008 tüm cep telefonu kullanıcıları için bir milat olacak. Cep telefonu kullandıkları müddetçe rakip GSM operatörün yaptığı kampanyaları kıskananlar hatta o operatöre geçmek isteyip de cep telefonu numarası değişecek korkusuyla geçemeyenlerin hayalleri de artık gerçek oluyor. 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacak uygulama ile aboneler telefon numaralarında hiçbir değişiklik olmadan bir operatörden diğerine geçebilecek. Cep telefon numarasını bir diğer GSM operatörüne taşımak isteyen abone geçmek istediği alıcı operatöre müracaat ederek bu işlemi yapabilecek. Üstelik sahip olduğu numara değişmeden.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası var. En önemli husus da numara taşımak isteyen abonenin kimlik bilgilerinin doğrulanarak numarasının bir başkasının üzerine kayıtlı olmaması. Abone, geçmek istediği GSM operatörünün (Avea, Turkcell veya Vodafone) bayisine gelerek başvuru yapacak. Bu işlemin ardından 6 gün içinde operatör değiştirme işlemi tamamlanacak. Abone başvuru yaptıktan sonra alıcı GSM operatörü başvuruyu iki gün içinde değerlendirecek ve ardından merkezi sistemde iki gün sürecek bir inceleme yapılacak. Verici GSM operatörün incelemesi de iki gün sürecek. Böylece numara taşıma işlemi altı gün içinde tamamlanmış olacak.

Elbette 6 gün boyunca abonenin telefonu kapalı kalmayacak. Aboneye başvuru yaparken dolduracağı formda numaranın günün hangi saatinde aktarılmasının istendiği sorulacak. Burada 3 ayrı saat aralığı (00.00 – 08.00 arası, 08.00 – 16.00 arası ya da 16.00 – 24.00 arası) olacak. Aboneler aktarım gerçekleşene kadar telefonlarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilecekler. Aktarma işlemi sırasında ise eski operatör verdiği hizmeti durdururken yeni operatör hizmet vermeye başlayacak. Bu işlem için her 2 operatöre de 15 dakika süre veriliyor. Bu geçiş aşamasında abonenin telefonu sadece kısa bir süre (max. 15dk.) işlem dışı kalacak ve sonrasında abone yeni operatörü üzerinden görüşmelerini yapmaya başlayacak.

İnsanın aklına bu aktarma işleminden sonra başka bir operatöre geçen bir yakınımızı aradığımızda ne olacak sorusu takılabilir. Yani “yakınımız acaba hangi operatörü kullanıyor? Duruma göre ne kadar ödeyeceğim?” diyebilirsiniz. Sistem böyle bir durumu önlemek için bir uyarı ses tonu gönderecek. Yani bir abone A operatöründen B operatörüne geçtiğinde arayanlar 1.6 saniyelik bir uyarı tonu ile uyarılacak. Bu ton numaranın başka bir operatöre geçtiğinin ifadesi olacak. Sesli ikaz aboneleri bir süre sonra rahatsız edilebileceği gerekçesiyle kullanılmayacak.

Diğer önemli bir konuda geçiş ücreti hakkında. Bu konuyla ilgili Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği şöyle diyor: “Caydırıcı olmayacak ve bu geçiş işlemini engellemeyecek şekilde bir miktar para alınabilir” ifadesi var. Konuyla ilgili bir zorunluluk söz konusu değil. Ücret alıp almama konusu tamamen operatörlere bağlı. Zaten Avea ve Vodafone bir basın açıklaması ile ücret almayacaklarını açıkladılar. Turkcell’den konuyla ilgili bir basın açıklaması ulaşmadı ama sanırım onlar da çoğunluğa uyacaklardır. Zaten yönetmeliğin 23’üncü maddesine göre numara taşınabilirliği kapsamında aboneye doğrudan kesilebilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici boyutta olamayacağı gibi bu kapsamında, verici operatör, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek.

Numarasını taşımak isteyen abone ister faturalı ister faturasız hat sahibi olsun yapılacak işlemde bir fark olmayacak. Numarasını taşıyan abone için geriye dönüş imkanı her zaman mevcut. Fakat burada ince bir nokta var. Siz geri dönmek isteseniz de eski operatörünüz “sizi kabul etmiyorum” diyerek size bir tavır sergileyebilecek.

Son olarak sabit hatlarda durum nedir diye soranlara da bir hatırlatma yapalım. Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, sabit telefonlarda da numara taşınabilirliği uygulamasının 9 Mayıs 2009’da yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Bu ayki yazımı bir Çin atasözü ile bitiriyorum. “İyimser insan, her felakette bir fırsat, kötümser insan da her fırsatta bir felaket görür.”

Sevgiler…

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
Share
1004 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ticaret Savaşları

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kuzey Kore arasında yıllardan bu yana esen soğuk rüzgarların sıcak bir savaşa dönüşmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Her ne kadar son birkaç ayda sular durulsa da, en ufak bir sorun çıktığında her şeyin ters gitmeye başlayacağını herkes biliyor. Amerika'nın son kararı ise oldukça spekülatif sonuçlara yol açabilir. Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika ile yapılacak ticaret faaliyetlerinde çeşitli hammadde alımlarına ek gümrük vergileri getirmek birden fazla sonuca sebep olabilecek ağır bir karar. İlgili ...
 • Basın Bülteni Gönderirken Dikkat !

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni, bir kurumu, bir kişi veya grubu ya da bir projeyi sektördeki rakiplerinden ayıran özelliklerini ve anlatılmak istenilen konuyu içeren profesyonelce hazırlanmış bir metni ilgili medya kuruluşlarına haber yapmaları için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışmanın içeriği haber, röportaj, ürün tanıtımı veya değerlendirme gibi benzer konularda olabilir. Basın bülteni servis ederken nelere dikkat edilmelidir? 1- Bülten gönderilen yayının haber formatının gönderilecek bültenin konusuna uyup uymadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yani ...
 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...