logo

“Mobil Numara Taşınabilirliği (MNT)”

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
“Mobil Numara Taşınabilirliği (MNT)”

Kaç yıldır cep telefonu kullanıyorsunuz? Kaç yıldır kullanıyorsanız kullanın 9 Kasım 2008 tüm cep telefonu kullanıcıları için bir milat olacak. Cep telefonu kullandıkları müddetçe rakip GSM operatörün yaptığı kampanyaları kıskananlar hatta o operatöre geçmek isteyip de cep telefonu numarası değişecek korkusuyla geçemeyenlerin hayalleri de artık gerçek oluyor. 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacak uygulama ile aboneler telefon numaralarında hiçbir değişiklik olmadan bir operatörden diğerine geçebilecek. Cep telefon numarasını bir diğer GSM operatörüne taşımak isteyen abone geçmek istediği alıcı operatöre müracaat ederek bu işlemi yapabilecek. Üstelik sahip olduğu numara değişmeden.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası var. En önemli husus da numara taşımak isteyen abonenin kimlik bilgilerinin doğrulanarak numarasının bir başkasının üzerine kayıtlı olmaması. Abone, geçmek istediği GSM operatörünün (Avea, Turkcell veya Vodafone) bayisine gelerek başvuru yapacak. Bu işlemin ardından 6 gün içinde operatör değiştirme işlemi tamamlanacak. Abone başvuru yaptıktan sonra alıcı GSM operatörü başvuruyu iki gün içinde değerlendirecek ve ardından merkezi sistemde iki gün sürecek bir inceleme yapılacak. Verici GSM operatörün incelemesi de iki gün sürecek. Böylece numara taşıma işlemi altı gün içinde tamamlanmış olacak.

Elbette 6 gün boyunca abonenin telefonu kapalı kalmayacak. Aboneye başvuru yaparken dolduracağı formda numaranın günün hangi saatinde aktarılmasının istendiği sorulacak. Burada 3 ayrı saat aralığı (00.00 – 08.00 arası, 08.00 – 16.00 arası ya da 16.00 – 24.00 arası) olacak. Aboneler aktarım gerçekleşene kadar telefonlarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilecekler. Aktarma işlemi sırasında ise eski operatör verdiği hizmeti durdururken yeni operatör hizmet vermeye başlayacak. Bu işlem için her 2 operatöre de 15 dakika süre veriliyor. Bu geçiş aşamasında abonenin telefonu sadece kısa bir süre (max. 15dk.) işlem dışı kalacak ve sonrasında abone yeni operatörü üzerinden görüşmelerini yapmaya başlayacak.

İnsanın aklına bu aktarma işleminden sonra başka bir operatöre geçen bir yakınımızı aradığımızda ne olacak sorusu takılabilir. Yani “yakınımız acaba hangi operatörü kullanıyor? Duruma göre ne kadar ödeyeceğim?” diyebilirsiniz. Sistem böyle bir durumu önlemek için bir uyarı ses tonu gönderecek. Yani bir abone A operatöründen B operatörüne geçtiğinde arayanlar 1.6 saniyelik bir uyarı tonu ile uyarılacak. Bu ton numaranın başka bir operatöre geçtiğinin ifadesi olacak. Sesli ikaz aboneleri bir süre sonra rahatsız edilebileceği gerekçesiyle kullanılmayacak.

Diğer önemli bir konuda geçiş ücreti hakkında. Bu konuyla ilgili Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği şöyle diyor: “Caydırıcı olmayacak ve bu geçiş işlemini engellemeyecek şekilde bir miktar para alınabilir” ifadesi var. Konuyla ilgili bir zorunluluk söz konusu değil. Ücret alıp almama konusu tamamen operatörlere bağlı. Zaten Avea ve Vodafone bir basın açıklaması ile ücret almayacaklarını açıkladılar. Turkcell’den konuyla ilgili bir basın açıklaması ulaşmadı ama sanırım onlar da çoğunluğa uyacaklardır. Zaten yönetmeliğin 23’üncü maddesine göre numara taşınabilirliği kapsamında aboneye doğrudan kesilebilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici boyutta olamayacağı gibi bu kapsamında, verici operatör, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek.

Numarasını taşımak isteyen abone ister faturalı ister faturasız hat sahibi olsun yapılacak işlemde bir fark olmayacak. Numarasını taşıyan abone için geriye dönüş imkanı her zaman mevcut. Fakat burada ince bir nokta var. Siz geri dönmek isteseniz de eski operatörünüz “sizi kabul etmiyorum” diyerek size bir tavır sergileyebilecek.

Son olarak sabit hatlarda durum nedir diye soranlara da bir hatırlatma yapalım. Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, sabit telefonlarda da numara taşınabilirliği uygulamasının 9 Mayıs 2009’da yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Bu ayki yazımı bir Çin atasözü ile bitiriyorum. “İyimser insan, her felakette bir fırsat, kötümser insan da her fırsatta bir felaket görür.”

Sevgiler…

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
2164 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...