logo

“Mobil Numara Taşınabilirliği (MNT)”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Kaç yıldır cep telefonu kullanıyorsunuz? Kaç yıldır kullanıyorsanız kullanın 9 Kasım 2008 tüm cep telefonu kullanıcıları için bir milat olacak. Cep telefonu kullandıkları müddetçe rakip GSM operatörün yaptığı kampanyaları kıskananlar hatta o operatöre geçmek isteyip de cep telefonu numarası değişecek korkusuyla geçemeyenlerin hayalleri de artık gerçek oluyor. 9 Kasım 2008 tarihinde başlayacak uygulama ile aboneler telefon numaralarında hiçbir değişiklik olmadan bir operatörden diğerine geçebilecek. Cep telefon numarasını bir diğer GSM operatörüne taşımak isteyen abone geçmek istediği alıcı operatöre müracaat ederek bu işlemi yapabilecek. Üstelik sahip olduğu numara değişmeden.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası var. En önemli husus da numara taşımak isteyen abonenin kimlik bilgilerinin doğrulanarak numarasının bir başkasının üzerine kayıtlı olmaması. Abone, geçmek istediği GSM operatörünün (Avea, Turkcell veya Vodafone) bayisine gelerek başvuru yapacak. Bu işlemin ardından 6 gün içinde operatör değiştirme işlemi tamamlanacak. Abone başvuru yaptıktan sonra alıcı GSM operatörü başvuruyu iki gün içinde değerlendirecek ve ardından merkezi sistemde iki gün sürecek bir inceleme yapılacak. Verici GSM operatörün incelemesi de iki gün sürecek. Böylece numara taşıma işlemi altı gün içinde tamamlanmış olacak.

Elbette 6 gün boyunca abonenin telefonu kapalı kalmayacak. Aboneye başvuru yaparken dolduracağı formda numaranın günün hangi saatinde aktarılmasının istendiği sorulacak. Burada 3 ayrı saat aralığı (00.00 – 08.00 arası, 08.00 – 16.00 arası ya da 16.00 – 24.00 arası) olacak. Aboneler aktarım gerçekleşene kadar telefonlarını eskisi gibi kullanmaya devam edebilecekler. Aktarma işlemi sırasında ise eski operatör verdiği hizmeti durdururken yeni operatör hizmet vermeye başlayacak. Bu işlem için her 2 operatöre de 15 dakika süre veriliyor. Bu geçiş aşamasında abonenin telefonu sadece kısa bir süre (max. 15dk.) işlem dışı kalacak ve sonrasında abone yeni operatörü üzerinden görüşmelerini yapmaya başlayacak.

İnsanın aklına bu aktarma işleminden sonra başka bir operatöre geçen bir yakınımızı aradığımızda ne olacak sorusu takılabilir. Yani “yakınımız acaba hangi operatörü kullanıyor? Duruma göre ne kadar ödeyeceğim?” diyebilirsiniz. Sistem böyle bir durumu önlemek için bir uyarı ses tonu gönderecek. Yani bir abone A operatöründen B operatörüne geçtiğinde arayanlar 1.6 saniyelik bir uyarı tonu ile uyarılacak. Bu ton numaranın başka bir operatöre geçtiğinin ifadesi olacak. Sesli ikaz aboneleri bir süre sonra rahatsız edilebileceği gerekçesiyle kullanılmayacak.

Diğer önemli bir konuda geçiş ücreti hakkında. Bu konuyla ilgili Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği şöyle diyor: “Caydırıcı olmayacak ve bu geçiş işlemini engellemeyecek şekilde bir miktar para alınabilir” ifadesi var. Konuyla ilgili bir zorunluluk söz konusu değil. Ücret alıp almama konusu tamamen operatörlere bağlı. Zaten Avea ve Vodafone bir basın açıklaması ile ücret almayacaklarını açıkladılar. Turkcell’den konuyla ilgili bir basın açıklaması ulaşmadı ama sanırım onlar da çoğunluğa uyacaklardır. Zaten yönetmeliğin 23’üncü maddesine göre numara taşınabilirliği kapsamında aboneye doğrudan kesilebilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici boyutta olamayacağı gibi bu kapsamında, verici operatör, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek.

Numarasını taşımak isteyen abone ister faturalı ister faturasız hat sahibi olsun yapılacak işlemde bir fark olmayacak. Numarasını taşıyan abone için geriye dönüş imkanı her zaman mevcut. Fakat burada ince bir nokta var. Siz geri dönmek isteseniz de eski operatörünüz “sizi kabul etmiyorum” diyerek size bir tavır sergileyebilecek.

Son olarak sabit hatlarda durum nedir diye soranlara da bir hatırlatma yapalım. Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, sabit telefonlarda da numara taşınabilirliği uygulamasının 9 Mayıs 2009’da yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Bu ayki yazımı bir Çin atasözü ile bitiriyorum. “İyimser insan, her felakette bir fırsat, kötümser insan da her fırsatta bir felaket görür.”

Sevgiler…

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » » »
Share
1999 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...