logo

Salgının Gölgesinde…


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Şubat ayının son haftası itibariyle dünyadaki elektronik cihaz üreticilerinin yaklaşık %65’i ürün siparişlerinde farklı sürelerde gecikmeler olacağını resmi olarak açıkladı. Corona Virüsü Çin’i doğrudan etkilediğinden fabrikaların geçici olarak kapanması ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Güney Kore ve diğer komşu ülkelerde virüsün çok büyük bir hızla yayılması, şirketlerin ticari faaliyetlerini ciddi anlamda kısıtlamaya başladı. Tam anlamıyla muğlak bir çevre üzerinden planlama yapmak zorunda kalan üst düzey yöneticiler için daha zorlu kararlar almaları gereken bir dönem yaklaşıyor. Bir fabrikanın üretimini durdurma, faaliyetlere ara verme, geçici olarak işçi çıkarma gibi tüm eylemlerin farklı ve öngörülemeyen sonuçları var. Minik hatalar, şirketlerin pazar payının küçülmesine ve zarar etmesine yol açacak büyük problemlere dönüşebilir.

Elektronik Eşya Almak İçin Doğru Zaman Hangisi?

Dolar kurundaki artış, Asya kıtasındaki önemli ve yüksek hacimli fabrikaların üretimi geçici olarak durdurması, altın fiyatlarındaki yükseliş ve tüm finansal gelişmelere bakıldığında önümüzdeki birkaç ay içerisinde tüm elektronik cihazların (bilgisayar, televizyon, akıllı telefon vb.) fiyat olarak yaklaşık %15 ile %30 daha yukarıda bir seviyeye ulaşacağı muhtemel. Şu anda bile elektronik ürünlerde hafif bir fiyat artışı başladı. Küresel ve ulusal belirsizlikler bir süre daha devam ederse ithal ürünlerin tamamında bu etkiyi hissedeceğiz.

Bilgisayar parçalarında üretim süreçleri yavaşladı ve hammadde kaynağına ulaşmada bile sıkıntılar yaşanıyor. Firmalar tedarikçi veya lojistik faaliyet değişiklikleri gibi yöntemlerde ek çözümler bulmaya çalışsa da, teknolojik tüm sektörlerin birbirlerine görünmez bir ağla bağlandığı gerçeği kesin bir çözüm bulunmasına olanak sağlamıyor. Küresel bir sorun var ve herkes etkilenecek. Etkilenme düzeyi ise firmaların ne ölçüde önlem aldıkları, ne düzeyde krizlere hazırlıklı oldukları ve ne kadar proaktif davranabildikleri ile değişecek; artacak veya azalacak.

Harcama mı, Tasarruf mu?

Eğer gerçekten ihtiyacınız olan bir elektronik ürün varsa almak için doğru bir zaman olabilir. Ancak ihtiyaçlarınızı karşılayan her şeye sahipseniz ve elektronik ürünlerinizi her yıl mutlaka yenilemek gibi takıntılarınız yoksa biraz beklemek de işe yarayabilir. Yaz döneminde salgının etkisini kaybedeceği, döviz kurlarının turizm gelirleri sayesinde bir süre sakin kalacağı veya aşağı yönlü ilerleyeceği varsayımında bulunabiliriz. Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz ve bir süre daha belirsizliklerin devam edeceği bir süreç yaşayacağız. Artık firmaların stok maliyetlerini azaltmak için Just in Time adı da verilen tam zamanlı üretim yöntemlerini tercih ettikleri düşünülürse, eldeki elektronik cihaz stoklarının Mart ayı içerisinde sonlanacağı tahmin ediliyor.

Corona Virüsü Hızla Yayılmaya Devam Ederse

Eğer Corona Virüsü hızla yayılmaya devam ederse çok farklı bir bahar bizi bekliyor demektir. Hatırlarsınız, yıllar önce Uzak Doğudaki Ram ve Hard Disk fabrikaları “patlamalar sebebiyle kullanılamaz hale geldi” diye çeşitli haberler çıkmıştı. Hemen akabinde tüm dünyada ve ülkemizde Ram ve Hard Disk fiyatları uçuşa geçmişti. Piyasanın tekrar normale dönmesi neredeyse 6 ayı bulmuştu.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca fiyatların denge noktasına ulaşana kadar dalgalı seyretmesi ihtimal dahilinde. Ancak bakarsınız Corona Virüsü etkisini baharın da gelmesiyle kaybeder ve üretim tekrar normal seviyelerine dönmeye başlar. Ayrıca Ülkemiz ve barış adına güzel gelişmelerin olmasını dilediğimiz bir dönemdeyiz. Bu vesile ile Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine de sabır ve başsağlığı diliyorum.

Etiketler: »
Share
50162 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...