logo

Salgının Gölgesinde…


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Şubat ayının son haftası itibariyle dünyadaki elektronik cihaz üreticilerinin yaklaşık %65’i ürün siparişlerinde farklı sürelerde gecikmeler olacağını resmi olarak açıkladı. Corona Virüsü Çin’i doğrudan etkilediğinden fabrikaların geçici olarak kapanması ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Güney Kore ve diğer komşu ülkelerde virüsün çok büyük bir hızla yayılması, şirketlerin ticari faaliyetlerini ciddi anlamda kısıtlamaya başladı. Tam anlamıyla muğlak bir çevre üzerinden planlama yapmak zorunda kalan üst düzey yöneticiler için daha zorlu kararlar almaları gereken bir dönem yaklaşıyor. Bir fabrikanın üretimini durdurma, faaliyetlere ara verme, geçici olarak işçi çıkarma gibi tüm eylemlerin farklı ve öngörülemeyen sonuçları var. Minik hatalar, şirketlerin pazar payının küçülmesine ve zarar etmesine yol açacak büyük problemlere dönüşebilir.

Elektronik Eşya Almak İçin Doğru Zaman Hangisi?

Dolar kurundaki artış, Asya kıtasındaki önemli ve yüksek hacimli fabrikaların üretimi geçici olarak durdurması, altın fiyatlarındaki yükseliş ve tüm finansal gelişmelere bakıldığında önümüzdeki birkaç ay içerisinde tüm elektronik cihazların (bilgisayar, televizyon, akıllı telefon vb.) fiyat olarak yaklaşık %15 ile %30 daha yukarıda bir seviyeye ulaşacağı muhtemel. Şu anda bile elektronik ürünlerde hafif bir fiyat artışı başladı. Küresel ve ulusal belirsizlikler bir süre daha devam ederse ithal ürünlerin tamamında bu etkiyi hissedeceğiz.

Bilgisayar parçalarında üretim süreçleri yavaşladı ve hammadde kaynağına ulaşmada bile sıkıntılar yaşanıyor. Firmalar tedarikçi veya lojistik faaliyet değişiklikleri gibi yöntemlerde ek çözümler bulmaya çalışsa da, teknolojik tüm sektörlerin birbirlerine görünmez bir ağla bağlandığı gerçeği kesin bir çözüm bulunmasına olanak sağlamıyor. Küresel bir sorun var ve herkes etkilenecek. Etkilenme düzeyi ise firmaların ne ölçüde önlem aldıkları, ne düzeyde krizlere hazırlıklı oldukları ve ne kadar proaktif davranabildikleri ile değişecek; artacak veya azalacak.

Harcama mı, Tasarruf mu?

Eğer gerçekten ihtiyacınız olan bir elektronik ürün varsa almak için doğru bir zaman olabilir. Ancak ihtiyaçlarınızı karşılayan her şeye sahipseniz ve elektronik ürünlerinizi her yıl mutlaka yenilemek gibi takıntılarınız yoksa biraz beklemek de işe yarayabilir. Yaz döneminde salgının etkisini kaybedeceği, döviz kurlarının turizm gelirleri sayesinde bir süre sakin kalacağı veya aşağı yönlü ilerleyeceği varsayımında bulunabiliriz. Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz ve bir süre daha belirsizliklerin devam edeceği bir süreç yaşayacağız. Artık firmaların stok maliyetlerini azaltmak için Just in Time adı da verilen tam zamanlı üretim yöntemlerini tercih ettikleri düşünülürse, eldeki elektronik cihaz stoklarının Mart ayı içerisinde sonlanacağı tahmin ediliyor.

Corona Virüsü Hızla Yayılmaya Devam Ederse

Eğer Corona Virüsü hızla yayılmaya devam ederse çok farklı bir bahar bizi bekliyor demektir. Hatırlarsınız, yıllar önce Uzak Doğudaki Ram ve Hard Disk fabrikaları “patlamalar sebebiyle kullanılamaz hale geldi” diye çeşitli haberler çıkmıştı. Hemen akabinde tüm dünyada ve ülkemizde Ram ve Hard Disk fiyatları uçuşa geçmişti. Piyasanın tekrar normale dönmesi neredeyse 6 ayı bulmuştu.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca fiyatların denge noktasına ulaşana kadar dalgalı seyretmesi ihtimal dahilinde. Ancak bakarsınız Corona Virüsü etkisini baharın da gelmesiyle kaybeder ve üretim tekrar normal seviyelerine dönmeye başlar. Ayrıca Ülkemiz ve barış adına güzel gelişmelerin olmasını dilediğimiz bir dönemdeyiz. Bu vesile ile Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine de sabır ve başsağlığı diliyorum.

Etiketler: »
Share
24207 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Cam Tavan Sendromu 2

  01 Ekim 2020 Köşe Yazıları

  Ünlü bir spor markasının uzun yıllar önce çok popüler olmuş bir reklamında şöyle bir mesaja yer verilirdi: “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza inanır ve inandırılırız. Bazen bu inanç yüzünden büyük b...
 • Neuralink

  05 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Eleştirenler olabilir; beğenmeyen ve hatta nefret edenler de. Sosyal medya paylaşımları sebebiyle dalga geçenler veya canlı yayında uyuşturucu kullandığı için yerden yere vuranlar. Her ne olursa olsun, son 15 yılda kurduğu şirketler, ürettiği teknolojik ürünler, fabrikasını kurduğu tam otonom araçlar, Mars yolculuğu yapabilecek seviyedeki roketler ile dünya tarihine damgasını vuran bir isim oldu. Aslında kimden bahsettiğimizi hemen tahmin ettiniz. Kimine göre bir dahi, kimine göre ise şımarık bir çocuk: Elon Musk... Uzay taşımacılığından enerji...
 • İşiniz Düşünce Yine Beklerim

  01 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Zaman nasıl da hızlı geçiyor. Çocukluğumda, 1980'li yılların başında TRT'de gösterilen "Uzay 1999" isimli bilim kurgu dizisini seyrederken 1999 yılında ayda kurulu olan Ay Üssü Alfa'nın gerçek olup olmayacağını merak eder, biran önce 1999 yılına gelmeyi hayal ederdim. Dizideki uzay araçlarına Kartal ismi verilmişti ve dizi Ay Üssü Alfa'da yerleşmiş insanların Ay'ın Dünya'dan ayrılmasıyla birlikte yaşadıkları serüveni anlatmaktaydı. Zaman çok çabuk geçti. Bizler büyüdük ve Ay Üssü Alfa gerçek olmadı ama teknoloji öyle bir yere geldi ki; şu anki ...
 • Macera mı Arıyorsunuz?

  06 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada "Point n Click" olarak bilinen diyalog ve bulmaca tabanlı macera oyunları Türkiye'de hep sınırlı bir hayran kitlesine sahip oldu ve tür olarak çok geniş kitlelere hitap edemedi. Aslında A+ oyunların reklamlarının sürekli yapıldığı ve popüler çevrimiçi oyunların egemenliği olan oyun piyasasında bu çok büyük bir sürpriz değil. Yine de macera oyunları içerisinde birçok cevher bulunduran bazı eserler var. Senaryo, espriler, çağının ötesindeki sanat tasarımı ve grafikler ve insanı düşünmeye sevk eden oyun yapısı macera oyunlarını diğer oyunl...