logo

“Sanal Müze Ziyareti”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Anılarınızı bir gözden geçirin, en son ne zaman bir müze ziyaretinde bulundunuz? Maalesef bir çoğumuz bu soruya ya “hiç gitmedik”, ya da “çok uzun zaman oldu” şeklinde cevap verecektir. Hatta yaşadığımız ildeki bize en yakın müzenin yerini ve ismini bile bilmiyor olabiliriz. Gittiğimiz en son müze, çıktığımız tatildeki tur operatörünün programında olduğu için ziyaret etmek zorunda olduğumuz bir müze olabilir. Kısaca, müze ziyaretleri ile aramız pek iyi değil!

Bunun nedeni birçok faktöre bağlanabilir. İlgisizlik, aldığımız eğitim, yetiştiğimiz kültürde ‘müze ziyareti’ kavramının fazla yer almaması, ekonomik koşullar bu faktörlerden bazılarını oluşturuyor. Gelişmiş teknolojik cihazları yoğun bir biçimde kullandığımız bugünlerde, eski eserlere ve antikalara gereken değeri verecek zamanı da bulamıyor olabiliriz.

Bu yazıda, sizi fazla zahmete sokmayacak şekilde müze ziyareti yapmanın yollarını öğreneceksiniz. Bunu yapmak için de yüksek hızda internet bağlantısı olan bir bilgisayara ihtiyacınız var. Şu anda makalemi okuduğunuza göre buna sahipsiniz. O halde konumuza geçelim; sanal müze ziyareti nasıl yapılır?

Bazı sanal müze ziyaretleri için cüz’i bir ücret ödemeniz gerekecek. Yani gerçeğinden ücret olarak pek bir farkı yok. Motive edici bir durum, çünkü para ödediğiniz için bu hakkınızı sonuna kadar kullanmak isteyeceksiniz. Aklınıza gelen ilk soru sanal olarak müze ziyaretini nasıl yapacağınız olmalı. İlki, gerçekte de var olan, istediğiniz zaman gidip görebileceğiniz müzelerin, birebir olarak bilgisayar ortamına kopyalanmış hali. Diğeri ise, aslında gerçekte var olmayan lakin ilgili sanat alanındaki tüm eserlerin yer aldığı tamamıyla sanal bir müze.

Bunu örnekler vererek biraz daha açıklayalım. Gerçek hayatta gidebileceğiniz müzelerin bire bir kopyası olarak tasarlanan sanal müzelerin yanı sıra, gerçekte gidip göremeyeceğiniz veya farklı müzelerde yer alan eserlerin toplu halde yer aldığı müzeleri de artık internette gezebilmeniz mümkün. Mesela Leonardo Da Vinci’nin tüm eserlerini tek bir müzede bulabilmeniz mümkün değil ama tüm eserlerinin yer aldığı sanal bir müzede eserlerini gezip görmeniz mümkün.

Şimdilik bu tür sitelerin bir çoğu ücretsiz. Ama teknolojinin gelişmesi ve müzelerin iç mekanlarının görüntülerinin bire bir olarak internete aktarılmasının mümkün kılınmasıyla daha profesyonel sayfalar ortaya çıkıyor ve bunlar da belirli bir ziyaret ücreti karşılığında internet kullanıcılarına sunuluyor.

Bu tip uygulamalarla daha sık karşılaşacağız ve hayatımıza daha fazla entegre olacaklar. Sanal uygulamalar sanal müzelerle sınırlı değil! Çok yakında e-üniversiteler o kadar yaygınlaşacak ki, bilgisayar sahibi olan herkes ek olarak böyle bir üniversiteden de mezun olmak isteyecek. Elektronik üniversiteler derslerini internet ortamından veren, sınavlara ise okula ya da binalarına çağıran eğitim kurumlarıdır. Bir çoğu mevcut üniversitelerin açtığı bölümler olduğu için resmi olarak da geçerli olacak diploma verebiliyorlar.

Gazeteler ve dergiler uzun bir süreden beri internetten de yayın yapıyorlar. Bu yayınlardan artık ücret alınmaya başlandığı için fiyat olarak kağıt baskı olarak üretilen gazete ve dergilerden hiçbir farkı kalmıyor. Elbette gazetenizi okurken aldığınız keyfin benzerini internet vermeyebilir ama bir alternatif olduğu için de hesaba katılması gereken bir durum.

Görünen o ki tüm bu faaliyetler yapılırken işin içine ücret girecek. Yani bedavaya hiçbir şey yok! İnternet sosyal hayatımızı zaten bir çok yönden değiştirmeye başlamıştı. İnsanlar bankaya gitmek yerine evlerinden ödeme yapıyorlar; arkadaşlarıyla sinemaya gitmek yerine internetten film yükleyip evde izliyorlar; birbirlerine mektup yazmak yerine internet üzerinden elektronik posta gönderiyorlar veya anlık iletişim programlarını kullanıyorlar. Bu değişimler nereye kadar devam edecek? Anlaşılan, pazar sabahları kahvaltı öncesi bakkala gidip gazete ve taze ekmek almak yerine internetten ekmek siparişi verip ekmekler gelene kadar internet üzerinden gazetemizi okuyamaya başlayacağımız günler çok yakın!

Etiketler: »
Share
184 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...