logo

Schengen Vizesi Almak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Schengen Vizesi, Schengen Bölgesini ziyaret etme amaçlı veya Schengen Bölgesi alanında seyahat etmeye izin veren ilgili makam tarafından düzenlenen bir belgedir. Eğer Yeşil Pasaporta sahip değilseniz ve yurt dışına Schengen Bölgesi’ne gidecekseniz yapmanız gereken birçok iş ve toplamanız gereken birçok evrakınız olacaktır.

İlk Kez Vize Alacaklar Biraz Acemilik Çekecekler

Yurtdışına ilk kez çıkacaklar için bu süreç biraz daha zor olacaktır. Çünkü hem tam olarak ne yapacağınızı bilmediğiniz gibi tecrübesizliğin verdiği acemilik hissi sizi biraz zorlayacaktır.

İlk bilmemiz gereken hangi ülkeye giderken Schengen Vizesi almak gerektiği olmalıdır. Aşağıdaki ülkelere Schengen Vizesiz seyahat edemezsiniz.

Hangi Ülkeler İçin Schengen Vizesi Gerekiyor?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakta, Slovenya, Yunanistan.

Vize Almak İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıdaki ülkelerden birine veya birden fazlasına gitmeyi düşünüyorsanız neler yapmanız gerektiğini maddeler halinde anlatmaya çalışacağım.

1- Pasaport Geçerlilik Süreniz Yeterli mi?

Pasaport geçerlilik sürenizin seyahat bitiş tarihinden 6 ay daha uzun olmazsa başvurunuz kabul edilmeyecetir. Pasaportunuzda bu detayı kontrol edin.

2- Vize Başvurusunu Ne Zaman Yapmalıyım?

Bir yoğunluk olursa sıkıntı yaşamayın diye 30-40 gün öncesinden başvuruda bulunmak yeterlidir. Bazen belgelerdeki eksiklik yüzünden süreç uzayabiliyor. Sürenin yetmesi açısından bu süreyi dikkate almanızı öneririm.

3- Fotoğrafımı Ne Şekilde Çektirmeliyim?

İlk bilmeniz gereken fotoğrafınızın vesikalık değil biyometrik olmasıdır. Başvuru yapacağınız ülkenin istediği fotoğraf ebatlarına harfiyen uyun. Aksi durumda sizden tekrar tekrar fotoğraf çektirmenizi isteyebilirler.

4- Evraklarınız İstenildiği Gibi Olsun.

Vize başvurusu yapmaya giderken sizden istenilen evrakları istenildiği şekilde hazırlamaya gayret gösterin. Kafanıza göre evrak eklemeyin veya çıkarmayın. Bazen çok basit bir belgenin eksikliği vize almanızı engelleyebilir. Hazırladığınız evrakları başvuru yapmadan önce mutlaka kontrol edin.

5. İlk Giriş Yapacağınız Ülkeden Vize Almak İçin Başvurun

Birden fazla ülkeye gidiyor olsanız bile vize almak için başvuracağınız ülke ilk giriş yapacağınız ülke olmalıdır. Bu kurala uymazsanız giriş yapacağınız ülke size ciddi sorun çıkarabilir.

6- Bankada Yüksek Miktarda Paranız veya Adınıza Tapu Varsa Yaşadınız

Schengen Vizesi başvurusunda eğer bankada yüksek miktarda para ve (ya) adınıza kayıtlı tapu gösterebiliyorsanız istisnai durumlar haricinde (Aranan bir suçlu veya terörist değilseniz) vize almak sorun olmayacaktır.

7- Seyahat Sağlık Sigortanız Mutlaka Olmalı

Gideceğiniz ülkede ne kadar kalmayı planlıyorsanız o kadar süre için sağlık sigortası yaptırın. 15 günlüğüne gideceğiniz ülke için 10 günlük sigorta yaptırısanız muhtemelen sorun yaşarsınız.

8. Mülakata Çağrılabilirsiniz Hazırlıklı Olun

Bazı durumlarda mülakata çağrılmanıza sebep olacak durumlar söz konusu olabilir. Sizi karşılarında görmek ve birkaç soru sormak isteyebilirler. Sakin olmanızda ve onları ülkelerine yerleşmeyeceğinize ayrıca kesinlikle geri döneceğinize ikna etmeye çalışın.

Özetlersek, Schengen Vizesi başvurusu yapmak hiç de kolay bir değil. Vize başvurusunu kendi başınıza yapmanız da mümkün ama diğer bir seçenek de ekstra bir ücret ödeyerek aracı kurumları da kullanabilirsiniz. Bazı ülkeler neredeyse size zaten başka bir seçenek bırakmıyorlar. Anlatılan kurallara uyduğunuz takdirde kolaylıkla vize aldığınızı görecekseniz. Artık gerisi size kalmış. Rastgele!

Etiketler: »
Share
2611 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TOGG: Yeni Nesil Yerli Otomobil

  06 Ocak 2020 Köşe Yazıları

  Öncelikle hayırlı olsun diyelim. Uzun zamandır beklediğiniz lansman gerçekleşti ve yerli otomobilimiz hakkındaki sır perdesi aralandı. Bu makalede otomobilin teknik özellikleri, sahip olduğu teknolojiler, fabrikanın kuruluş yeri ve tahmini fiyatı gibi konularla birlikte, bu adımın hangi kapıları açacağını detaylı bir şekilde keşfetmeye başlayacağız. TOGG'u üretmekten daha önemli olan, araç piyasaya sürüldüğü anda araca uygun bir ekosistemin de faaliyet göstermesini sağlamak. Eğer TOGG yollara çıktığında şarj olacak istasyon bulamazsanız, yedek ...
 • Cep Telefonlarının Hastasıyız!

  01 Ocak 2020 Köşe Yazıları

  Deloitte, 2012 yılından bu yana her yıl Global Mobil Kullanıcı Anketi (GMCS) adıyla bir çalışma düzenliyor. 6 kıtada, 28 ülkede, toplam 44.150 kullanıcıya uygulanan ankette, Türkiye’den mobil kullanıcılar da yer aldı ve ankete Türkiye’den de 1.000 kişi katıldı. Düzenlenen online ankette katılımcılar; yaş grubu, cinsiyet, gelir seviyesi, yaşadıkları bölge, teknoloji benimseyişi, cihaz sahipliği, mevcut telefonlarının markası, mevcut telefonlarının yaşı, mobil operatörleri, çalışma durumları gibi farklı etmenlere göre sınıflandırıldılar. Aşağıd...
 • Karanlık Orman Teorisi

  06 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Tamamen bulutsuz ve açık gökyüzünün keyfini çıkarmak için şehirden uzak, ormanlık bir yerde olduğunuzu hayal edin. Müthiş bir gece sizi bekliyor. Uzaydan size doğru yansıyan tüm ışık demetlerini görebiliyorsunuz. Ancak bir ses duydunuz. Muhtemelen ormanda sizinle birlikte birisi daha var. Gecenin bu saatinde bir insan ormanda ne yapıyor olabilir? Genelde bu saatlerde daha suç işlendiğini biliyorsunuz. Bu kişinin size zarar verme ihtimali çok yüksek olabilir. Peki ne yapacaksınız? Sesin geldiği yere gidip etrafı mı araştıracaksınız, yoksa saklan...
 • Tükenmişlik Sendromu (Burnout Sendromu)

  01 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Kendinizi sürekli yorgun hissetttiğinizi, enerjinizin hızla tükendiğini ve tükenen enerjinizi aynı hızla yenileyemediğinizi düşünüyor musunuz? Aralıksız ve çok mu yoğun çalışıyorsunuz? Sürekli ve nedensiz kendinizi huzursuz hissediyor musunuz? Durduk yerde canınız birşey yapmak istemiyor, konsantrasyon sorunu yaşıyor ve kendinizi çok halsiz mi hissediyorsunuz? Eğer yukarıdaki soruların sizin için karşılığı evet ise siz de Tükenmişlik Sendromu’na (Burnout Sendromu) yakalanmış olabilirsiniz. Aslında Tükenmişlik Sendromu iş stresinin çok yoğun ya...