logo

Schengen Vizesi Almak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Schengen Vizesi, Schengen Bölgesini ziyaret etme amaçlı veya Schengen Bölgesi alanında seyahat etmeye izin veren ilgili makam tarafından düzenlenen bir belgedir. Eğer Yeşil Pasaporta sahip değilseniz ve yurt dışına Schengen Bölgesi’ne gidecekseniz yapmanız gereken birçok iş ve toplamanız gereken birçok evrakınız olacaktır.

İlk Kez Vize Alacaklar Biraz Acemilik Çekecekler

Yurtdışına ilk kez çıkacaklar için bu süreç biraz daha zor olacaktır. Çünkü hem tam olarak ne yapacağınızı bilmediğiniz gibi tecrübesizliğin verdiği acemilik hissi sizi biraz zorlayacaktır.

İlk bilmemiz gereken hangi ülkeye giderken Schengen Vizesi almak gerektiği olmalıdır. Aşağıdaki ülkelere Schengen Vizesiz seyahat edemezsiniz.

Hangi Ülkeler İçin Schengen Vizesi Gerekiyor?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İsveç, İsviçre, İspanya, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakta, Slovenya, Yunanistan.

Vize Almak İçin Yapılması Gerekenler

Yukarıdaki ülkelerden birine veya birden fazlasına gitmeyi düşünüyorsanız neler yapmanız gerektiğini maddeler halinde anlatmaya çalışacağım.

1- Pasaport Geçerlilik Süreniz Yeterli mi?

Pasaport geçerlilik sürenizin seyahat bitiş tarihinden 6 ay daha uzun olmazsa başvurunuz kabul edilmeyecetir. Pasaportunuzda bu detayı kontrol edin.

2- Vize Başvurusunu Ne Zaman Yapmalıyım?

Bir yoğunluk olursa sıkıntı yaşamayın diye 30-40 gün öncesinden başvuruda bulunmak yeterlidir. Bazen belgelerdeki eksiklik yüzünden süreç uzayabiliyor. Sürenin yetmesi açısından bu süreyi dikkate almanızı öneririm.

3- Fotoğrafımı Ne Şekilde Çektirmeliyim?

İlk bilmeniz gereken fotoğrafınızın vesikalık değil biyometrik olmasıdır. Başvuru yapacağınız ülkenin istediği fotoğraf ebatlarına harfiyen uyun. Aksi durumda sizden tekrar tekrar fotoğraf çektirmenizi isteyebilirler.

4- Evraklarınız İstenildiği Gibi Olsun.

Vize başvurusu yapmaya giderken sizden istenilen evrakları istenildiği şekilde hazırlamaya gayret gösterin. Kafanıza göre evrak eklemeyin veya çıkarmayın. Bazen çok basit bir belgenin eksikliği vize almanızı engelleyebilir. Hazırladığınız evrakları başvuru yapmadan önce mutlaka kontrol edin.

5. İlk Giriş Yapacağınız Ülkeden Vize Almak İçin Başvurun

Birden fazla ülkeye gidiyor olsanız bile vize almak için başvuracağınız ülke ilk giriş yapacağınız ülke olmalıdır. Bu kurala uymazsanız giriş yapacağınız ülke size ciddi sorun çıkarabilir.

6- Bankada Yüksek Miktarda Paranız veya Adınıza Tapu Varsa Yaşadınız

Schengen Vizesi başvurusunda eğer bankada yüksek miktarda para ve (ya) adınıza kayıtlı tapu gösterebiliyorsanız istisnai durumlar haricinde (Aranan bir suçlu veya terörist değilseniz) vize almak sorun olmayacaktır.

7- Seyahat Sağlık Sigortanız Mutlaka Olmalı

Gideceğiniz ülkede ne kadar kalmayı planlıyorsanız o kadar süre için sağlık sigortası yaptırın. 15 günlüğüne gideceğiniz ülke için 10 günlük sigorta yaptırısanız muhtemelen sorun yaşarsınız.

8. Mülakata Çağrılabilirsiniz Hazırlıklı Olun

Bazı durumlarda mülakata çağrılmanıza sebep olacak durumlar söz konusu olabilir. Sizi karşılarında görmek ve birkaç soru sormak isteyebilirler. Sakin olmanızda ve onları ülkelerine yerleşmeyeceğinize ayrıca kesinlikle geri döneceğinize ikna etmeye çalışın.

Özetlersek, Schengen Vizesi başvurusu yapmak hiç de kolay bir değil. Vize başvurusunu kendi başınıza yapmanız da mümkün ama diğer bir seçenek de ekstra bir ücret ödeyerek aracı kurumları da kullanabilirsiniz. Bazı ülkeler neredeyse size zaten başka bir seçenek bırakmıyorlar. Anlatılan kurallara uyduğunuz takdirde kolaylıkla vize aldığınızı görecekseniz. Artık gerisi size kalmış. Rastgele!

Etiketler: »
Share
9448 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • COVID-19 Senaryoları

  03 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  2020 yılı ülkemiz ve dünya için hiç iyi başlamadığı gibi, hepimizi karamsarlığa sürükleyecek şekilde geçmeye devam ediyor. Şu anda tek gündem virüs salgını. Tüm dünya ülkeleri uzun zamandır ilk defa ortak bir düşmana karşı savaşıyor. Zengin veya fakir ayırt etmeden, sınıfsal farklılıklara bakmadan saldıran bir düşman! Ancak düşman o kadar acımasız ki, her ülke kendi derdine düşmüş durumda. Bireyler, kurumlar, topluluklar, yerel ve ulusal hükümetler ve uluslararası organlar tarafından Covid-19'un yayılmasını yavaşlatmak veya durdurmak için birço...
 • Covid-19 Tüm Ezberimizi Bozdu

  01 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Çocukluğumda bilgisayar yoktu, internet yoktu, cep telefonu yoktu renkli televizyon yoktu, birden fazla TV kanalı yoktu, dijital halini geçtim fotoğraf makinemiz yoktu. Fakat bunlardan hiç birinin eksikliğini hissetmeden büyüdük. Çünkü sanal olmayan gerçek arkadaşlarımız vardı. Okul sonrası hava kararana kadar sokaklarda oynardık. Teknoloji neredeyse hayatımızda hiç yoktu zaten bizim de teknoloji ile ilgimiz yoktu. Elektrik ve su kesintileri hayatımızın bir parçasıydı. Büyük market zincirleri olmadığı gibi tüp, yağ, sigara ve gazyağı kuyrukla...
 • Salgının Gölgesinde…

  03 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Şubat ayının son haftası itibariyle dünyadaki elektronik cihaz üreticilerinin yaklaşık %65'i ürün siparişlerinde farklı sürelerde gecikmeler olacağını resmi olarak açıkladı. Corona Virüsü Çin'i doğrudan etkilediğinden fabrikaların geçici olarak kapanması ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Güney Kore ve diğer komşu ülkelerde virüsün çok büyük bir hızla yayılması, şirketlerin ticari faaliyetlerini ciddi anlamda kısıtlamaya başladı. Tam anlamıyla muğlak bir çevre üzerinden planlama yapmak zorunda kalan üst düzey yöneticiler için daha ...
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları

  01 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Bir web sitesi oluşturarak birilerinin siteyi ziyaret etmesini beklemek yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak sitenizi arama motorlarının yapacağı taramaya uygun hale getirebilirsiniz. Böylece web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama moturu aramalarında ilk sıralara doğru yükselecektir. Bu yazıda çok basit ipuçları vererek arama motoru sonuçlarında yukarıda olmak için nasıl optimizasyon yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları Arama motoru sıralamalarında daha üst ...