logo

Siz Bu Satırları Okurken…


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Hastane fobiniz var mı veya sizi kan tutar mı bilemem ama kendimi bildim bileli hastane ortamından büyük rahatsızlık duyarım. Kan görmekten de genelde hiç hoşnut olmadığım gibi hastane benzeri ortamlarda bulunduğumda bütün enerjimin vakumlandığı hissine kapılırım. Sağlığımla ilgili bir sorun olduğunda ise doktora ve hastaneye gitmek en son seçimimdir. Dayanabildiğim müddetçe ertelemeye çalışırım. Tıp alanındaki teknolojik gelişmeleri de yakından takip eder ve “gün olur lazım oluır” diye farklı teknolojilerdeki tedavi yöntemlerini yakından izlerim.

Geçen hafta burnumdan nefes almakta zorlandığım için gittiğim doktorumun yaptığı muayenede burnumda oluşan tıkanıklığı ve allerjiye bağlı burun içi etlerindeki büyümenin üst düzeye ulaştığını söylemesiyle sarsıldım. Hatta teknoloji harikası burun içi kamerası ile bütün bunları bir belgesel film tadında önümdeki ekrandan izlemek olayın ciddiyetini anlamam konusunda önemli bir deneyim oldu. Doktorum da “operasyon yapmamız gerekiyor” dediğinde hemen aklıma hastane ortamı, kanlı burun ameliyatları ve metrelerce bezin buruna sokulmasıyla oluşturulan tamponlar geldi. Bu sefer kaçış yok gibi görünüyordu ve bıçak altına yatmam çekilen Sinüs tomografisi sonucuna göre gerekliydi. Fakat doktorum bu operasyonun kansız bir operasyon olacağını ve hastanede yatmaya gerek kalmadan “Radyofrekans Yöntemi” olarak bilinen bir teknoloji ile yapıldığından bahsedince ikna olmam zor olsa da uzun sürmedi.

Radyofrekans Yöntemi’nde, radyo dalgaları özel elektrotlar vasıtasıyla belli frekanslarda uygulanacak bölgenin mukozası altına uygulanıyor ve burada kontrollü bir ısı artışı meydana getiriliyor. Bu ısı artışı dokuda bulunan proteinlerin değişimini sağlayarak ortalama 2-3 hafta sonra dokunun hacminde azalma oluşturuyor. Radyofrekans Yöntemi ile dokuda oluşturulan ısı, mukoza altında yer alan salgı hücrelerinin de sayıca azalmasına sağlıyor. Böylece alerjik nezleli hastalarda aşırı burun akıntısı önlenebiliyor. Yöntemin en iyi özelliği ise doku yüzeyine zarar vermemesi olarak biliniyor.

Operasyonun genel anestezi altında yapılıyor olmasından korkmama rağmen artık yumurta kapıya dayanmıştı ve başka da çarem yoktu. Fakat işin iyi olan tarafı operasyon yönteminin aklıma yatmış olmasıydı. Artık Sinüs Ameliyatı ve buna ek olarak yapılacak Konka Hipertrofisi’nin (Burun Eti Büyümesi) Radyofrekans Yöntemi ile küçültme operasyonu için hazırdım.

Aslında Şubat köşe yazımda yine Turkcell’e, Vodafone’a, Microsoft’a, Türk Telekom’a, Avea’ya, TTNET’e, Nokia’ya, Sony’e, HP’ye, Lenovo’ya, IBM’e hatta Anadolu Sigorta’ya söyleyeceklerim ve Bilişim Sektörü ile ilgili anlatacaklarım vardı. Sonra düşündüm; anlatacağım hiçbir şey “Canımın Sağlığından” daha önemli değildi.

Bugün Şubat ayının ilk günü ve siz bu satırları okurken kendimi Anatomica Altunizade’de KBB Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tahir Akdeniz’e teslim edip bir operasyon geçiriyor olacağım. Evet, bana müsade, sanırım birkaç basın toplantısında bensiz idare edebilirsiniz.

Bu ayki yazımı Özdemir Asaf’a ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun dedi, öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o an… Bozmadım.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » »
Share
1724 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...
 • Instagram’da Nasıl Güvende Olunur?

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  "Instagram’da nasıl güvende olunur?" sorusunun aslında tek bir cevabı yok ama alınabilecek bir sürü önlem var. Bir de bilmeniz gereken bazı püf noktalar. İşte tam da bu nedenle Instagram, insanların hesaplarını güvenli tutmalarına yardımcı olmak için bazı ipuçları paylaştı. Hesaplarınızın güvenliği için umarım aşağıdaki bilgiler size yardımcı olur. Instagram Size Asla DM (Direkt Mesaj) Göndermez Kötü amaçlı hesaplar, hesap şifresi gibi hassas bilgilere erişmek için Direkt Mesaj atabilir. Hesabınızın kapatılma riski olduğunu, Instagram’ın fi...