logo

Sosyal Ağlar ve Y Kuşağı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Haber Merkezi’mize ulaşan Cisco’nun gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre İşbirliği Teknolojileri arasında e-posta hâlâ açık ara lider görünüyor. Çalışanlar ise kimi şirketlerde yasaklansa dahi işlerini sosyal ağlar üzerinden yürütmeyi sürdürüyor.

Cisco, işbirliği alanında 20 ülkeden 97 kurumu temsilen 105 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği araştırma ile Facebook ve Twitter gibi tüketici tabanlı sosyal ağların işbirliği araçları olarak kullanımının işletmelere dış dünyayla çeşitli şekillerde bağlanma imkanını sağladığını ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 75’i sosyal ağları tüketiciye yönelik olarak kullandıkları başlıca sosyal medya aracı olarak gördüklerini, yüzde 50’si ise mikroblogları oldukça yaygın bir şekilde kullandıklarını belirtiyor.

Ayrıca Cisco’nun yakın zamanda yaptırdığı ‘İşbirliği Nesli’ araştırmasına katılan kurumların Bilgi Teknolojileri Alanı’nda yapacağı satın almalarda söz sahibi olan karar alıcılarının yüzde 77’si işbirliği araçlarına daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Sosyal medya uygulamalarının yasaklandığı şirketlerde çalışanların yüzde 25’inden fazlası “işin yapılması için o uygulamalara ihtiyaç duydukları” gerekçesiyle kullandıkları cihazların ayarlarını değiştirdiklerini söylüyor.

Araştırmaya göre karar alıcılar işletmelerinin gelecek başarısı için İşbirliği Teknolojileri’nin sağlayacağı katkının farkında. Bu nedenle karar alıcı konumundaki katılımcıların çoğu gelecek yıl içerisinde işbirliği teknolojileri harcamalarını artırmayı planlıyor. Başlıca yatırım yapılacak teknolojiler ise video konferans, web konferansı ve IP telefonlar. Bu araştırmada öne çıkan ilginç verilerden bazıları ise şöyle sıralanıyor:

– Son kullanıcıların yüzde 69’u video ve web konferans gibi işbirliği teknolojilerini düzenli olarak kullandıklarını ve bu teknolojilerin işlerini çok daha verimli bir şekilde yapmalarını sağladığını ifade ediyor.

– Kullanım kolaylığı (yüzde 58), herhangi bir zaman herhangi bir yerde iletişim kurma yeteneği (yüzde 45) ve fonksiyonellik, işbirliği cihaz veya uygulamalarının en çok tercih edilen özellikleri arasında geliyor.

– Araştırmaya göre şirketlerin yüzde 52’si sosyal medya uygulamalarının veya benzeri işbirliği araçlarının işyerinde kullanımını yasaklıyor.

– Son kullanıcıların yüzde 50’si sosyal medya uygulamalarıyla ilgili şirket yasaklarını en az haftada bir deldiğini ve yüzde 27’si de bu amaçla ayarlarını değiştirdiğini belirtiyor.

Araştırmanın sonucuna göre ise sosyal ağları iş amaçlı olarak kullanan çalışanların yüzde 59’u sosyal ağları kullanma oranlarının son bir yılda arttığını bildirdi. Katılımcıların yüzde 91’i ise en çok kullandıkları işbirliği uygulamasının e-posta olduğunu söyledi. Amerika’da bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları e-posta evriminin kaçınılmaz olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya katılanlara göre, e-postanın diğer işbirliği araçlarına oranla daha çok benimsenmesinin sebebi hem şirket içinde hem de şirket dışında bulunanlar ile kolayca iletişim kurmaya imkan vermesi.

Araştırma sonuçlarına göre:

E-posta en çok tercih edilen işbirliği uygulaması olurken, katılımcıların yüzde 40’ı çok sayıda ilgisiz e-posta aldığını; yüzde 32’si ise gerçek zamanlı olarak işbirliği yapamadığını belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 25’i e-posta çözümlerinin limitli depolama imkanı sunduğunu; yüzde 21’i ise gelen kutusuna herhangi bir organizasyonel yapıda olmaksızın büyük hacimli e-postalar düştüğünü belirtti.

E-postaya ek olarak, katılımcılar tarafından kullanılan diğer işbirliği uygulamaları ise şöyle:

– Paylaşılan alanlar (%66)

– Sesli arama ve telekonferans (%66)

– Web konferansı (%55)

– Video konferans (%35)

– Anlık mesajlaşma (%34)

– Sosyal ağlar (%17)

Cisco tarafından perakende bankacılık alanında gerçekleştirilen diğer bir araştırmanın sonuçları da bir hayli ilginç. 1980 ile 1992 yılları arasında doğan ve Y Kuşağı diye anılan bir nesil var. Bu araştırma, Y Kuşağı’nın video ve online araçlar gibi yeni iletişim teknolojilerini tercih etmeleri ile bankaların hem gelirlerini yüzde 10’a kadar artırabileceğini, hem de operasyonel giderlerini düşürebileceğini ortaya koyuyor.

Araştırmanın öne çıkan sonuçlarına göre Y Kuşağı’nın:

– Yüzde 50’sinden fazlası bir web kamerasına sahip.

– Yüzde 20’si YouTube’u günde birkaç kere ziyaret ediyor.

– Yüzde 97’si mobil telefon kullanıyor.

– Yaklaşık yüzde 40’ı bir finansal danışmanla video aracılığıyla görüşmeye sıcak bakıyor.

– Bir veya iki önceki neslin mensuplarına kıyasla finansal konularda blog ya da forumlarda dört kat daha fazla görüş belirtiyor.

– Yüzde 40’ı web tabanlı kişisel finansal yönetim (PFM) araçları kullanıyor.

– Yüzde 33’ten fazlası, bankaları profesyonel danışmanlık hizmetleri konusunda öncelikli kanalları olarak görüyor.

– Yüzde 85’i mevcut finansal servis sağlayıcılarından orta ve yüksek derecede memnun.

– Üçte birinden fazlası finansal konularda desteğe ihtiyaç duyuyor.

– Bir veya iki önceki neslin mensuplarına kıyasla finansal konularda arkadaş ve aile tavsiyelerine üç kat daha fazla değer veriyor.

Bu ayki yazımı Beethoven’a ait bir deyiş ile noktalıyorum. “İnsanlar arasında iyilikten başka hiçbir üstünlük kabul etmem. Karakterin olmadığı yerde, ne büyük sanatçı, ne de büyük mücadele adamı vardır. Orada var olan, zamanın yok ettiği, içleri boş yaratıklardır. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır”.

Etiketler: » » » »
Share
839 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...