logo

Sosyal Medyada Güvende Olmak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Güvenlik Önerileri

Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin

Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerinizin kimler tarafından görülmesine izin veriyorsanız ayarlarınızı o yönde yapın. Eğer Facebook için ayar yapacaksanız her arkadaşınızın güvenlik sınıfını tek tek belirleyin. Her bir arkadaşınızı yakın arkadaşlar, akrabalar, okul arkadaşları, işyeri arkadaşları ve kısıtlılıklar gibi kategorilere yerleştirin ki bir paylaşım esnasından akrabalar görmesin ama yakın arkadaşlar görsün diyebilesiniz.

İşletim Sistemi ve Yazılımlarınızı Güncelleyin

İşletim sisteminizi ve kullandığınız tüm yazılımları özellikle de tarayıcıları mutlaka güncelleyin. Böylece kullandığınız işletim sistemi veya uygulamalardaki oluşabilecek güvenlik açıklarını kapatmış olursunuz.

Basit Şifrelerden Uzak Durun

Günümüzde birçok kullanıcı hala 123456, adı-soyadı veya doğum tarihi gibi basit şifreler kullanmaktadır. Şifrelerinizi mutlaka karmaşık karakterlerden oluşturun ve en az 8 karakterden oluşsun. Şifrenin içerisinde sayılar, küçük-büyük harf ve özel semboller bulunsun.

İsteklere Şüpheyle Yaklaşın

Çok yakın bir arkadaşınız bile olsa sosyal medya üzerinden kişisel bir bilginizi istediğinde şüpheyle yaklaşın. Arkadaşınızın hesabının ele geçirilmiş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Büyük avantaj sunan veya hediye çeki kazandınız diyen mesajları kesinlikle dikkate almayın. Özel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın. Ev adresi telefon veya şifreleriniz gibi.

Paylaşımlarınız Başınızı Derde Sokabilir

Sosyal medya üzerinden yapacağınız bilinçsiz paylaşımlar başınıza büyük işler açabilir. Farkında olmadan yapacağınız bir paylaşımla bir terör örgütüne veya suç çetesine destek veriyor veya onun propagandasını yapıyor olabilirsiniz. Bir markayı karalayarak açılan tazminat davasında mağdur olabilirsiniz. O yüzden bir paylaşımda bulunurken ince eleyip sık dokumanızda fayda vardır. Başka birilerinin paylaştığı bir bilgiyi başka yerlerden araştırıp dıoğruluğunu görmeden paylaşmayınız.

En Çok da Tanımadığınız İnsanlardan Gelen Mesajlara Dikkat

Özellikle hiç tanımadığınız birinden gelen arkadaşlık isteği ve mesajlara çok dikkat edin. Hiç tanımadığınız kişilerle arkadaş olmayın. Mesaj yazanlar olursa da temkinli olun. Mümkünse bizzat tanımadığınız kişilerle iletişime geçmeyin.

Güncel Antivirüs Yazılımı Kullanın

Bilgisayarınızı kullanırken mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı kullanmaya özen gösterin. Bu yazılımlar sizi sosyal ağlarda gezinirken çeşitli risklere karşı korurlar. Tıklayınca zarar göreceğiniz sitelere girerken uyarı verecekleri gibi virüs saldırılarının da önlenmesinde de kurtarıcı olacaklardır.

Etiketler: » »
Share
2808 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Netflix vs Disney: Yarış Başlıyor

  02 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Netflix'in fikir olarak ortaya çıktığı 1997 yılından bu yana film endüstrisinde birçok değişim yaşandı. 2007 yılında ise televizyon hizmetlerinin başlatmasıyla birlikte yeni nesil bir eğlence anlayışı tüm dünyaya yayıldı. Önceden belirlenmiş aylık bir ücret karşılığında zengin içerik arşivinden seçtiğiniz binlerce film ve diziyi mekan kısıtlaması olmadan ve reklamsız olarak, internete bağlanabildiğiniz her yerden izleyebilmek! İşte bu fikir günümüze geldiğimizde 190 farklı ülkede toplam 139 milyon aboneye ulaşmış durumda. Son yıllarda ülkelere ...
 • Bilgisayarda Verileri Kalıcı Olarak Nasıl Silebiliriz?

  01 Nisan 2019 Köşe Yazıları

  Bilgisayardaki verileri kalıcı olarak nasıl silebileceğimiz konusunda bazen yeterli bilgiye sahip olmayabiliriz. Bu yüzden aşağıda anlatılanlara uyduğunuz sürece verilerinizi kalıcı olarak silebilir ve özel dosyalarınızın kötü niyetli insanların eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Özel fotoğraflarınızı, gizli yazışmalarınızı veya işyerinize ait gizli bilgileri klasik silme yöntemi ile sildiğinizde aslında bu dosyaların hiç birinin tamamen silinmediğini bilmelisiniz. Bu dosyaların kalıcı olarak silinebilmesi için mutlaka fazladan bazı işlemler ...
 • Sırada Ne Var?

  01 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Başlık üzerinden tahmin yürüttüğünüzde aklınıza birçok fikir gelecektir. 5G teknolojisi, insansız hava araçları, derin uzay yolculuğu, üç boyutlu organik yazıcılar veya kendi yapay zekasına sahip otonom robotlar... Teknolojik bir evrime tanıklık ediyoruz, her geçen gün yeni nesil teknolojiler içeren ürün ve hizmetlerle karşılaşıyoruz. Ancak bu makalenin konusu tam olarak bu teknolojiler değil. Daha çok sırada bizi bekleyen süreçle ilgili. Geçtiğimiz yaz içerisinde ülkemize yapılan ekonomik saldırıyı hepimiz yaşadık. Twitter üzerinden birkaç mes...
 • Sosyal Medyada Hakarete Uğramak

  01 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Sosyal medyada hakarete uğramak herkes için çok can sıkıcı bir konudur. Hakaret eden kişiye karşı hukuksal yollara başvurmadan önce neler yapmanız ve neleri bilmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Hakaret Nedir? Kişi hakarete uğrayıp uğramadığını ancak hakaret tanımını çok iyi biliyorsa anlayabilir. O yüzden öncelikle hukuki açıdan önünüzün açılabilmesi için hakaretin hukuksal olarak tam ne ifade ettiğini bilmeniz gerekir. Hakaret, Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca suç sayılmıştır. Kanunda “Bir kimsenin onur, şeref ve saygınlı...