logo

Sosyal Medyada Güvende Olmak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Güvenlik Önerileri

Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin

Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerinizin kimler tarafından görülmesine izin veriyorsanız ayarlarınızı o yönde yapın. Eğer Facebook için ayar yapacaksanız her arkadaşınızın güvenlik sınıfını tek tek belirleyin. Her bir arkadaşınızı yakın arkadaşlar, akrabalar, okul arkadaşları, işyeri arkadaşları ve kısıtlılıklar gibi kategorilere yerleştirin ki bir paylaşım esnasından akrabalar görmesin ama yakın arkadaşlar görsün diyebilesiniz.

İşletim Sistemi ve Yazılımlarınızı Güncelleyin

İşletim sisteminizi ve kullandığınız tüm yazılımları özellikle de tarayıcıları mutlaka güncelleyin. Böylece kullandığınız işletim sistemi veya uygulamalardaki oluşabilecek güvenlik açıklarını kapatmış olursunuz.

Basit Şifrelerden Uzak Durun

Günümüzde birçok kullanıcı hala 123456, adı-soyadı veya doğum tarihi gibi basit şifreler kullanmaktadır. Şifrelerinizi mutlaka karmaşık karakterlerden oluşturun ve en az 8 karakterden oluşsun. Şifrenin içerisinde sayılar, küçük-büyük harf ve özel semboller bulunsun.

İsteklere Şüpheyle Yaklaşın

Çok yakın bir arkadaşınız bile olsa sosyal medya üzerinden kişisel bir bilginizi istediğinde şüpheyle yaklaşın. Arkadaşınızın hesabının ele geçirilmiş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Büyük avantaj sunan veya hediye çeki kazandınız diyen mesajları kesinlikle dikkate almayın. Özel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın. Ev adresi telefon veya şifreleriniz gibi.

Paylaşımlarınız Başınızı Derde Sokabilir

Sosyal medya üzerinden yapacağınız bilinçsiz paylaşımlar başınıza büyük işler açabilir. Farkında olmadan yapacağınız bir paylaşımla bir terör örgütüne veya suç çetesine destek veriyor veya onun propagandasını yapıyor olabilirsiniz. Bir markayı karalayarak açılan tazminat davasında mağdur olabilirsiniz. O yüzden bir paylaşımda bulunurken ince eleyip sık dokumanızda fayda vardır. Başka birilerinin paylaştığı bir bilgiyi başka yerlerden araştırıp dıoğruluğunu görmeden paylaşmayınız.

En Çok da Tanımadığınız İnsanlardan Gelen Mesajlara Dikkat

Özellikle hiç tanımadığınız birinden gelen arkadaşlık isteği ve mesajlara çok dikkat edin. Hiç tanımadığınız kişilerle arkadaş olmayın. Mesaj yazanlar olursa da temkinli olun. Mümkünse bizzat tanımadığınız kişilerle iletişime geçmeyin.

Güncel Antivirüs Yazılımı Kullanın

Bilgisayarınızı kullanırken mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı kullanmaya özen gösterin. Bu yazılımlar sizi sosyal ağlarda gezinirken çeşitli risklere karşı korurlar. Tıklayınca zarar göreceğiniz sitelere girerken uyarı verecekleri gibi virüs saldırılarının da önlenmesinde de kurtarıcı olacaklardır.

Etiketler: » »
Share
2626 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 5 En Yararlı WordPress Eklentisi

  01 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Vikipedi’ye göre en net tanımıyla WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı kabul edilir. Wordpress bir CMS'dir. Yani kullanımı oldukça kolay ve kodlama yapmaya gerek kalmadan özelleştirme yapabileceğiniz açık kaynak kodlu bir yazılımdır. WordPress eklentileri nedir? WordPress eklentileri (WordPress plugin) diye tanımlayabileceğimiz kodlar ise siteye işlevsellik kazandıracak ve ek olarak yüklenebilen küçük kod parçacıklarıdır. Bu eklentiler ücretli ve ücrets...
 • Kilit Teknolojiler (2019)

  01 Ocak 2019 Köşe Yazıları

  Öncelikle, 2019 yılının herkese sağlık ve mutluluk getirmesi temennisi ile başlamak isterim. Yepyeni bir yıl, aynı zamanda yeni bir başlangıç demek. Bu imkanı iyi kullanabilmek için bizi bekleyen fırsatları çok iyi analiz etmeli, planlarımızı tüm çevresel etmenleri hesaba katarak inşa etmeliyiz. Bu anlamda yeni teknolojilerin de hayatımızda önemli bir yeri olduğunu unutmadan, bu teknikleri efektif bir şekilde kullanarak yol almalıyız. Kablosuz Teknolojilerin Yeniden Yükselişi... Yeni bir teknolojinin ilk çıktığı dönemlerde uygulama alanı o...
 • 2019 Yılına Damga Vuracak Teknolojiler

  02 Aralık 2018 Köşe Yazıları

  2018 yılını geride bırakırken özellikle ekonomik anlamda oldukça zorlu bir yıl geçirdik. Ancak yeni yıl beraberinde yepyeni umutları getiriyor. Özellikle tüketici elektroniğinde birkaç yeni teknolojinin adından sıkça bahsedildiğine tanıklık ettik. Yapay zeka destekli işlemcilerin cep telefonlarında yaygın şekilde kullanılması, Bitcoin benzeri kripto paraların oluşturduğu yeni finansal sektör ve bu sektördeki inanılmaz dalgalanmalar, otonom araçların yeni nesil versiyonlarının piyasa sürülmesi, üç boyutlu yazıcıların metal ürünler tasarlaması, D...
 • 2019’da Çok Şeyler İstiyorum

  01 Aralık 2018 Köşe Yazıları

  2019’a sayılı günler kaldı. 2018 yılını iyisiyle kötüsüyle geride bırakıyoruz. 2019’un hepinizin en güzel hayallerini gerçekleştirdiği bir yıl olmasını temenni ederken, hiç kimsenin ağzının tadının bozulmadığı, sağlık problemi yaşamadığı, maddi sıkıntı çekmeden keyifli bir hayat sürdüğü bir yıl olsun istiyorum. 2019'da İşbirliği içinde olacağımız kurum ve iletişim firmalarından neler istediğimi aşağıda sıralıyorum. Basın Davetini Göndermediğiniz Yayına Basın Bülteni de Göndermeyin İstiyorum Bu konuyu defalarca yazdım ama tekrar hatırlatmakt...