logo

Sosyal Medyada Güvende Olmak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Güvenlik Önerileri

Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin

Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerinizin kimler tarafından görülmesine izin veriyorsanız ayarlarınızı o yönde yapın. Eğer Facebook için ayar yapacaksanız her arkadaşınızın güvenlik sınıfını tek tek belirleyin. Her bir arkadaşınızı yakın arkadaşlar, akrabalar, okul arkadaşları, işyeri arkadaşları ve kısıtlılıklar gibi kategorilere yerleştirin ki bir paylaşım esnasından akrabalar görmesin ama yakın arkadaşlar görsün diyebilesiniz.

İşletim Sistemi ve Yazılımlarınızı Güncelleyin

İşletim sisteminizi ve kullandığınız tüm yazılımları özellikle de tarayıcıları mutlaka güncelleyin. Böylece kullandığınız işletim sistemi veya uygulamalardaki oluşabilecek güvenlik açıklarını kapatmış olursunuz.

Basit Şifrelerden Uzak Durun

Günümüzde birçok kullanıcı hala 123456, adı-soyadı veya doğum tarihi gibi basit şifreler kullanmaktadır. Şifrelerinizi mutlaka karmaşık karakterlerden oluşturun ve en az 8 karakterden oluşsun. Şifrenin içerisinde sayılar, küçük-büyük harf ve özel semboller bulunsun.

İsteklere Şüpheyle Yaklaşın

Çok yakın bir arkadaşınız bile olsa sosyal medya üzerinden kişisel bir bilginizi istediğinde şüpheyle yaklaşın. Arkadaşınızın hesabının ele geçirilmiş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Büyük avantaj sunan veya hediye çeki kazandınız diyen mesajları kesinlikle dikkate almayın. Özel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın. Ev adresi telefon veya şifreleriniz gibi.

Paylaşımlarınız Başınızı Derde Sokabilir

Sosyal medya üzerinden yapacağınız bilinçsiz paylaşımlar başınıza büyük işler açabilir. Farkında olmadan yapacağınız bir paylaşımla bir terör örgütüne veya suç çetesine destek veriyor veya onun propagandasını yapıyor olabilirsiniz. Bir markayı karalayarak açılan tazminat davasında mağdur olabilirsiniz. O yüzden bir paylaşımda bulunurken ince eleyip sık dokumanızda fayda vardır. Başka birilerinin paylaştığı bir bilgiyi başka yerlerden araştırıp dıoğruluğunu görmeden paylaşmayınız.

En Çok da Tanımadığınız İnsanlardan Gelen Mesajlara Dikkat

Özellikle hiç tanımadığınız birinden gelen arkadaşlık isteği ve mesajlara çok dikkat edin. Hiç tanımadığınız kişilerle arkadaş olmayın. Mesaj yazanlar olursa da temkinli olun. Mümkünse bizzat tanımadığınız kişilerle iletişime geçmeyin.

Güncel Antivirüs Yazılımı Kullanın

Bilgisayarınızı kullanırken mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı kullanmaya özen gösterin. Bu yazılımlar sizi sosyal ağlarda gezinirken çeşitli risklere karşı korurlar. Tıklayınca zarar göreceğiniz sitelere girerken uyarı verecekleri gibi virüs saldırılarının da önlenmesinde de kurtarıcı olacaklardır.

Etiketler: » »
Share
814 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beş Ülkenin Ortak Kaderi

  02 Eylül 2018 Köşe Yazıları

  2018 yılı bazı ülkeler için ekonomik anlamda çok kötü başladı. Yılbaşından bu yana ulusal para birimi yüksek oranda değer kaybeden beş ülke dikkat çekiyor. Maalesef bu listede ülkemiz de var. Hatta kısa sürede en yüksek oranda ulusal parada değer kaybı yaşanan ülke Türkiye. Ülkemizi Arjantin, Hindistan, Brezilya ve Rusya takip ediyor. Rusya ile başlamak gerekirse, Rublenin Dolar karşısında yılbaşından bu yana %15 oranında değer kaybettiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri ile aralarında yaşanan "ajan" gerilimi birçok po...
 • Sosyal Medyada Güvende Olmak

  01 Eylül 2018 Köşe Yazıları

  Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Güvenlik Önerileri Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerini...
 • E-Ticaret Gelecekte Nasıl Şekillenecek?

  01 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  E-Ticaret, mal ve hizmetlerin tanıtımından üretimine, satışından dağıtımına ve ödeme işlemlerine kadar tüm işlemlerin internet üzerinden yapılması olarak tanımlanabilir. Günümüzün dünyasında e-ticaretin önemi her geçen gün artmakta ve çeşitlenen ödeme alternatiflerinin gelişmesiyle de daha çok kişi mal ve hizmet alımlarını bu yöntemle yapmaktadır. E-Ticaret İçin Gelecek Öngörüleri İnternetin hızlanması, mobil akıllı cihazların gelişmesi ve yaygınlaşması gelecekte e-ticaret süreçlerinde değişikliklere yol açacak. e-Ticaret alanında ne tür d...
 • Türk Lirası ve Teknoloji

  01 Ağustos 2018 Köşe Yazıları

  Bu dönem en popüler köşe yazısı konusu “Türk Lirası ile yabancı para birimleri arasındaki etkileşim” olmaya başladı. Trende uymak için makale içerisinde, Türk Lirası’nın nasıl güçlendirilebileceği ile ilgili olarak çeşitli önerilere bilimsel çerçeveden çıkmadan yer vermeye çalışacağım. Bir şey ne kadar nadir bulunuyorsa o kadar değerlidir Temel husus, bir para birimini güçlendirmek için kısa sürede özel bir çalışma yapmanın pek mümkün olmadığını bilmemiz gerekiyor. Eğer ekonomide bazı işleri doğru yapıyorsanız bu kendiliğinden gerçekleşecek...