logo

Sosyal Medyada Güvende Olmak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sosyal medyada güvende olmak hiç de kolay değildir. Belli başlı kurallara uymanız, çok dikkatli olmanız ve maruz kalabileceğiniz risklerin neler olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda sosyal medyayı kullanırken sizin daha fazla güvende olmanızı sağlayacak bazı olmazsa olmaz kuralları sıraladım. Güvenliğiniz için bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Güvenlik Önerileri

Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin

Üyesi olduğunuz sosyal ağda ilk yapmanız gereken gizlilik ayarlarını kendinize en uygun şekilde düzenlemektir. Gönderilerinizin kimler tarafından görülmesine izin veriyorsanız ayarlarınızı o yönde yapın. Eğer Facebook için ayar yapacaksanız her arkadaşınızın güvenlik sınıfını tek tek belirleyin. Her bir arkadaşınızı yakın arkadaşlar, akrabalar, okul arkadaşları, işyeri arkadaşları ve kısıtlılıklar gibi kategorilere yerleştirin ki bir paylaşım esnasından akrabalar görmesin ama yakın arkadaşlar görsün diyebilesiniz.

İşletim Sistemi ve Yazılımlarınızı Güncelleyin

İşletim sisteminizi ve kullandığınız tüm yazılımları özellikle de tarayıcıları mutlaka güncelleyin. Böylece kullandığınız işletim sistemi veya uygulamalardaki oluşabilecek güvenlik açıklarını kapatmış olursunuz.

Basit Şifrelerden Uzak Durun

Günümüzde birçok kullanıcı hala 123456, adı-soyadı veya doğum tarihi gibi basit şifreler kullanmaktadır. Şifrelerinizi mutlaka karmaşık karakterlerden oluşturun ve en az 8 karakterden oluşsun. Şifrenin içerisinde sayılar, küçük-büyük harf ve özel semboller bulunsun.

İsteklere Şüpheyle Yaklaşın

Çok yakın bir arkadaşınız bile olsa sosyal medya üzerinden kişisel bir bilginizi istediğinde şüpheyle yaklaşın. Arkadaşınızın hesabının ele geçirilmiş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Büyük avantaj sunan veya hediye çeki kazandınız diyen mesajları kesinlikle dikkate almayın. Özel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın. Ev adresi telefon veya şifreleriniz gibi.

Paylaşımlarınız Başınızı Derde Sokabilir

Sosyal medya üzerinden yapacağınız bilinçsiz paylaşımlar başınıza büyük işler açabilir. Farkında olmadan yapacağınız bir paylaşımla bir terör örgütüne veya suç çetesine destek veriyor veya onun propagandasını yapıyor olabilirsiniz. Bir markayı karalayarak açılan tazminat davasında mağdur olabilirsiniz. O yüzden bir paylaşımda bulunurken ince eleyip sık dokumanızda fayda vardır. Başka birilerinin paylaştığı bir bilgiyi başka yerlerden araştırıp dıoğruluğunu görmeden paylaşmayınız.

En Çok da Tanımadığınız İnsanlardan Gelen Mesajlara Dikkat

Özellikle hiç tanımadığınız birinden gelen arkadaşlık isteği ve mesajlara çok dikkat edin. Hiç tanımadığınız kişilerle arkadaş olmayın. Mesaj yazanlar olursa da temkinli olun. Mümkünse bizzat tanımadığınız kişilerle iletişime geçmeyin.

Güncel Antivirüs Yazılımı Kullanın

Bilgisayarınızı kullanırken mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı kullanmaya özen gösterin. Bu yazılımlar sizi sosyal ağlarda gezinirken çeşitli risklere karşı korurlar. Tıklayınca zarar göreceğiniz sitelere girerken uyarı verecekleri gibi virüs saldırılarının da önlenmesinde de kurtarıcı olacaklardır.

Etiketler: » »
Share
2212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dolar Gördüğü Yeri Unutur Mu?

  03 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Ağırlıklı olarak bizden daha güçlü ülke ekonomilerinin oluşturduğu bir yapı olan Avrupa Birliği’ne bu kadar yakın bir coğrafyada olmanın çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Aynı zamanda askeri olarak sıcak gelişmelerin yaşandığı Ortadoğu’ya komşu olmamız beraberinde güvenlik sorunlarını da getiriyor. Avrupa Birliği için çok zayıf bir Türkiye, Ortadoğu'dan Avrupa'ya doğru yayılacak savaş ve göç dalgasına yol açabilir. Ancak çok güçlü Türkiye ise dünyadaki dengeleri tamamen değiştirip özellikle emperyalist alışkanlıklara sahip ülkele...
 • Bulut Bilişim (Cloud Computing) Nedir?

  01 Kasım 2018 Köşe Yazıları

  Son günlerde popülerliği gitgide artan "Bulut Bilişim" (Cloud Computing) kavramı her alanda çok daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Dünya bilişim devleri bu konuya ciddi yatırımlar yaparken, yakın gelecekte tüm bilişim çalışmalarının bulut üzerinde gerçekleşeceğini öngörüyorlar. Bulut Bilişim Nedir? Peki nedir bu Bulut Bilişim? "Çalıştırdığımız yazılımların kendi bilgisayarımızın dışında, internet ortamında erişime açık olan, dünyanın farklı yerlerinde bulunan sunucular üzerinden çalıştırılması" olarak kısa ve öz bir tanımlama yapabiliriz. ...
 • Keramet Fotoğraf Makinesinde Değil 

  02 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Sevgili dostlar merhaba, 14 yıldır ilk defa aylık köşe yazımı zamanında yetiştiremedim. Çünkü 4 gün süren çok kötü bir gıda zehirlenmesi yaşadım. Bir basın toplantısında yediğim somon, tavuk ve soslardan oluşan aperatifler sonu hastanede serumla ve bir torba ilaç ile biten çok sevimsiz bir macera oldu benim için. O yüzden yazımı tam olarak hazırlayamadım fakat fotoğraf makineme övgüler yağdıran dostlarımın bu ay küçük bir öyküyle tebessüm etmelerine vesile olmak isterim. Kıssadan Hisse Sürekli fotoğraf çeken ve bunları dostlarımla paylaşan...
 • Gelecek Bölüm: Yükseliş

  02 Ekim 2018 Köşe Yazıları

  Ekonomik göstergeler, bir ülkenin finansal gücünü değerlendirebilmek için belirlenen çeşitli kıstaslardır. Bunların başında enflasyon, büyüme oranı, dış ticaret dengesi, borç stoğu, cari açık dengesi ve istihdam oranları gelir. Ekonomistler bu rasyolara bakarak ülkeler hakkında öngörülerde bulunabilir, durum analizi gerçekleştirebilirler. Hatta bilindiği üzere bu işi kurumsal olarak yapan ve sadece şirketleri değil, devletleri de analiz eden birçok değerlendirme şirketi de mevcuttur. Bu rasyoları ülke açısından iyileştirmek ve optimal noktaya g...