logo

Sosyal Medyada İlgi Çekmek


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

“Sosyal medyada nasıl daha fazla ilgi çekebilirim?” diye zaman zaman kendinize soruyorsanız lütfen yazının sonuna kadar okumaya devam edin. Çünkü yazının bundan sonraki bölümü sosyal ağları aktif olarak kullanmasına rağmen insanların ilgisini çok fazla çekemeyen, fazla arkadaşı olmayan ve tanınmak için bir şeyleri değiştirmeyi düşünenler için kurgulandı. Aşağıdaki başlıklardaki önerilere kulak verip paylaşımlarınızı da bu bilgiler doğrultusunda yaparsanız kısa bir zaman sonra hem arkadaş sayınızın artmaya başladığını hem de paylaşımlarınızın çok daha fazla ilgi çektiğini göreceksiniz.

İlk Yapacağınız Bir Hedef Kitlesi Belirlemek

İlk işiniz hızlı bir şekilde  sosyal ağlarda bulunan takipçilerinizin analizini yapmak olmalı. Onları farklı başlıklarda kategorize ederek ortak ilgi alanlarını bulmaya çalışın. Özellikle Facebook’da İş Arkadaşları, Aile, Akraba, Üniversite Arkadaşları, Parti Grubu gibi kategoriler oluşturun. Daha sonra paylaşımlarınızı bu kategorilerdeki profillere uygun bir şekilde her grubun ilgi alanına özel bir paylaşım biçiminde yaparsanız paylaşımlarınızın eskiye göre çok daha fazla ilgi çektiğini göreceksiniz. Akraba kategorisindeki kişilerle paylaşacağınız içerik Üniversite Arkadaşları kategorisinde paylaşacaklarınızla aynı olmamalı.

Böylece sosyal medyada biraz daha fazla fark edilebilirsiniz. Mesela bebeğinizin ilk banyo fotoğrafları veya anneannenizin sağlık problemi en fazla Aile ve Akraba kategorilerinde paylaşılmalıdır. Hangi içeriğin nerede paylaşılması gerektiği ve nerede paylaşılmaması gerektiğini çok iyi analiz edin. Bu ikisini birbirine karıştırırsanız felaket olabilir.

İçerik Kalitesi Arttıkça İlgi Artar

Sosyal ağlarda yaptığınız paylaşımların ilgi çekmesini ve değerli olmasını istiyorsanız bu içeriğin her yerde bulunamayacak olmasına, kullanılan görselin kalitesine ve görselin üzerinde yazı varsa okunabilirliğine özen gösterin.

İlgisini çekmeyi düşündüğünüz insanlarla bir çeşit enpati kurarak onların ilgisini çekebilecek içerikleri düşünerek onların beğenebileceği ve içerisinde de hafif mizahi yönü olan içerikler sunun.

Önemli Olan Güncel İçerik ve Yeni Kişilere Ulaşmak

Paylaşım yaparken içeriğin ne kadar güncel, kalıcı ve işe yarar olmasına çalışırsanız o kadar çok ilgi çekebilirsiniz. Paylaşımlarınız güncelliğini koruduğu müddetçe içerik farklı zamanlarda yeniden gündeme gelmenizi sağlayacaktır. Değerli ve güncel paylaşımlarınız beğenildikçe takipçileriniz tarafından paylaşılır. Paylaşıldıkça da sizi görüp takip etmeye, sizinle arkadaş olmaya çalışan yeni bir kitleniz olacaktır. Yeni kişiler yaptığınız paylaşımları değerli bulduğu sürece içerikleriniz onlar tarafından da paylaşılmaya başlayacak ve takipçilerinin ciddi oranda artacaktır.

Hiçbir zaman unutmayın ki kalite asla tesadüf değildir. Kaliteli işler yaptığınız sürece paylaşımlarınızın alıcısı zaten hazırdır. Bir de unutmadan bütün bu anlattıklarımın sürekliliği olmalıdır. Her gün bıkıp usanmadan paylaşımlara devam etmelisiniz.

Bu ayki yazımı Bob Dylon’a ait bir söz ile noktalıyorum. “Bir fincandaki kahve gibidir hayat. Bazen tatlı bazen değildir. Önemli olan kahvenin tadı değil zaten, onu kiminle içtiğinizdir”.

Etiketler: » »
Share
5101 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...