logo

Sosyal Medyada Paylaştıklarınıza Dikkat


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sosyal medyayı az veya çok hemen hemen herkes kullanıyor. Bir sosyal ağa üye olmayanlar bile medyada çıkan haberlerle sosyal medyada neler olduğunu yakından takip ediyorlar. Fakat sosyal medya kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğu bu platformda yaptıkları birçok şeyin farkında değiller ve başlarına neler gelebileceği hakkında en ufak bir bilgiye sahip değiller. Eğer bu güne kadar sosyal medya paylaşımlarından veya yaptıkları beğenilerden başları derde girmediyse bu yazıyı sonuna kadar okumalarını öneriyorum çünkü dikkat etmezlerse başlarına hiç ummadıkları işler açılabilir.

Hatta OHAL günlerini yaşadığımız şu günlerde birilerinin paylaştığı ve suç teşkil eden mesajları beğenmeniz bile başınızı belaya sokabilir. Kesinlikle birilerine hakaret etmeyin. Belki bilmiyor olabilirsiniz ama sosyal medya araçları kullanılarak hakaret etmenin cezası 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 125. Maddesine göre suç sayılıyor. Peki bunun cezasının ne olduğunu biliyor musunuz? Hemen söyleyelim:

“Sosyal medya üzerinden, özellikle de Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden sözlü, yazılı veya görsel şekilde işlenen hakaret ve tehdit suçlarını işleyen kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır”.

Daha açık bir şekilde anlatırsak bu kanun maddesine göre, bir kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici bir fiilde bulunmak veya bu tarz yakıştırmalar yapmak veya küfür etmek yoluyla bir kişinin onur, şeref ve haysiyetine saldırmak hakaret suçunu oluşturuyor. Eğer bu suçu aleni bir şekilde büyük kitlelerin görüp, duyacağı veya  okuyacağı biçimde yapılması cezanın artırılmasına neden oluyor.

Ayrıca hakaret suçunda olduğu gibi Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama Suçuyla ilgili olarak da sosyal medyada paylaşım yaptıysanız kanun karşısında ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Özetle, sosyal medyada kimseye hakaret etmeyin, halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek aşağılayıcı mesajlardan uzak durun ve sakın suçu ve suçluyu övmeyin. Hatta suçu ve suçluyu övme suçu açısından suç teşkil eden bir içeriğin beğenilmesinin de suç teşkil edebileceğini unutmayın. Böyle bir içeriği beğenirseniz suçu ve suçluyu övme suçundan ceza alabilirsiniz. O yüzden kesinlikle kontrolsüz paylaşımlar ve beğeniler yapmayın. Kaynağı güvenilir olmayan ve doğruluğunu teyit ettiremediğiniz içerikleri dikkate almayın.

Sosyal medyada yapacağınız her paylaşım ve tıklayacağınız her beğeni için en az 2 defa düşünün.

Bu ayki yazımı Elbert Hubbar’ın bir deyişi ile bitiriyorum. “Asla açıklama yapma; dostlarının buna ihtiyacı yok, düşmanların ise zaten inanmayacaklar”.

Etiketler: » » » »
Share
5290 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...