logo

Tatile Çıkarken Ev Güvenliği


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız?

Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele bir de ekstra bir caydırıcı güvenlik önlemi almamışsanız eviniz doğrudan hırsızların hedefinde olacaktır. Günümüzde artık hiçbir hırsızı evde olduğunuz hissini veren sürekli yanan ışıklarla veya kapı önüne konan ayakkabılarla kandıramazsınız. Hırsızlar da kendilerine göre yöntem geliştirdikleri için onlardan korunmak için daha profesyonel önlemler almanız gerekir.

IP Kamera İle Evinizi İzleyin

Evinize yerleştireceğiniz ve evinizdeki internet ağına bağlı olan bir IP kamera ile istediğiniz yerden cep telefonunuzu kullanarak evinizi izleyebilirsiniz. Üstelik bu kameralar evde bir hareket algıladığından cep telefonunuza yüksek çözünürlüklü görüntülü mesaj bile atabiliyor. Hatta cep telefonunuz yardımıyla kameranın açısını değiştirmeniz evdeki sesleri dinlemeniz bile mümkün.

Güvenlik Alarm Sistemini

Huzurlu bir tatil için evinizin güvende olduğunu bilmek önemlidir. Bu huzuru sağlamak için evinizde bulunan güvenlik alarm sistemi evinizi 7 gün 24 saat izler. Evinize kurulan sensörlerle olası bir gaz kaçağı, hırsızlık, yangın ve su baskını gibi risklerden en kısa sürede haberinizin olacağı gibi güvenlik şirketinin çağrı merkezi ilk müdahaleyi en hızlı biçimde yapar ve polis, ambulans ve itfaiyeye bilgi ulaştırır.

Tatildeyken Sosyal Medya Paylaşımı

Evinizde kimselerin olmadığını ve sizin tatilde olduğunuzun bilinmesini istemiyorsanız tatilde anlık sosyal medya paylaşımları yapmayın. Güvenliğiniz için bekleyin ve çektiğiniz tüm fotoğrafları tatil dönüşünde yapabilirsiniz. Çünkü ailecek tatildeyken yapacağınız yer bildiren sosyal medya paylaşımları güvenlik açığı oluşturur.

Posta Kutunuzu Boş Bırakın

Tatile çıkarken posta kutunuzu boşaltın. Dolu bir posta kutusu evde kimselerin olmadığının en önemli habercisidir.

Değerli Eşyalar İçin Banka Kasası

Evde çok değerli mücevher veya fazla nakit para bulunması risk oluşturur. Tatile çıkmadan bu tip değerli şeyleri banka kasasında tutmak kendinizi güvende hissetmenizi sağlayarak huzurlu bir tatil geçirmenize yardımcı olur.

Kapınız ve Kilidiniz

Kapınızın ve kapı kilidinin kaliteli olması da hırsızların işini bir hayli güçleştirecektir. Çelik bir kapı ve gelişmiş bir kilit hem evinize kötü niyetli kişilerin girmesini engelleyebildiği gibi bazı kilit modellerinde kilit kırıldığında yüksek ses çıkaran veya merkeze bilgi gönderen özellikler bulunuyor.

Özet

Özetleyecek olursak iyi bir tatil herkese hakkı. Sadece tatile çıkarken evinizde geride bıraktıklarınızın güvende olduğuna emin olun ki tatil huzurlu bir şekilde geçsin. Yukarıda anlatılanlara dikkat eder ve uygularsanız hırsızlar kolay kolay evinize yaklaşmaya cesaret edemezler.

Etiketler: »
Share
2307 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Phishing Nedir?

  01 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Phishing Nedir? İngilizce "Balık tutma" anlamına gelen "Fishing" sözcüğünün 'f' harfinin yerine 'ph' harflerinin yer değiştirilmesiyle ortaya çıkmış bir kelimedir. Türkçede tam karşılığı olmamakla beraber "oltayla balık yakalamak" deyimine birebir uyuyor dersek sanırım iyi bir tanımlama yapmış oluruz. Phishing, iyi niyetli olmayan kişiler tarafından kimlik bilgileri, kart numarası ve şifre gibi kişisel bilgilerin ele geçirilebilmesi amacıyla gerçek süsü verilmiş elektronik posta ve web sayfalarının kullanılması yöntemidir. Phishing'de dolandır...
 • Bir Sonbahar Hikayesi…

  02 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Çok sevdiğim bir hikayedir “Balıkçı’nın Öyküsü”. Çünkü kendimi hikayedeki balıkçıya çok benzetirim. Bana da sürekli soruyor dostlarım “İşini neden büyütmüyorsun” diye. Hep tebessüm ederek “Balıkçı’nın Öyküsü”’nü anlatıyorum onlara. Siz de kendinize bazen niçin deliler gibi çalıştığınızı sorun. Belki de hedeflediğiniz yaşam çok uzağınızda değildir. *** Günün birinde Meksika’da bir sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı iş adamı, kıyıya yanaşan kayıktaki balıkçıyla konuşur. Kayığın içinde henüz tutulmuş birkaç balığı bulunmaktadır. Amerikalı i...
 • Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler

  01 Ağustos 2021 Köşe Yazıları

  Arabanız ile uzun yola çıkacaksanız çok daha konforlu ve güvenli bir seyahat için yazının devamını okumanızı öneririm. Uzun yol zorlu bir süreçtir. Hangi yol ve hava şartlarına denk geleceğinizi bazen planlamak mümkün olmaz. O yüzden aracınızın bakımı mutlaka yapılmış olmalıdır. Evraklarınız Tamam mı? Yola çıkmadan ilk kontrol etmeniz ve tamam olması gereken evraklar araç muayenesi ve araç trafik sigortasıdır. Bu evraklardan süresi geçenler varsa evrakları yenilemelisiniz. Uykunuzu Aldınız mı? Az uykuyla ve iyi uyumadan yola çıkmamaya g...
 • Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

  01 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız? Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele b...