logo

Tatile Çıkarken Ev Güvenliği


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız?

Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele bir de ekstra bir caydırıcı güvenlik önlemi almamışsanız eviniz doğrudan hırsızların hedefinde olacaktır. Günümüzde artık hiçbir hırsızı evde olduğunuz hissini veren sürekli yanan ışıklarla veya kapı önüne konan ayakkabılarla kandıramazsınız. Hırsızlar da kendilerine göre yöntem geliştirdikleri için onlardan korunmak için daha profesyonel önlemler almanız gerekir.

IP Kamera İle Evinizi İzleyin

Evinize yerleştireceğiniz ve evinizdeki internet ağına bağlı olan bir IP kamera ile istediğiniz yerden cep telefonunuzu kullanarak evinizi izleyebilirsiniz. Üstelik bu kameralar evde bir hareket algıladığından cep telefonunuza yüksek çözünürlüklü görüntülü mesaj bile atabiliyor. Hatta cep telefonunuz yardımıyla kameranın açısını değiştirmeniz evdeki sesleri dinlemeniz bile mümkün.

Güvenlik Alarm Sistemini

Huzurlu bir tatil için evinizin güvende olduğunu bilmek önemlidir. Bu huzuru sağlamak için evinizde bulunan güvenlik alarm sistemi evinizi 7 gün 24 saat izler. Evinize kurulan sensörlerle olası bir gaz kaçağı, hırsızlık, yangın ve su baskını gibi risklerden en kısa sürede haberinizin olacağı gibi güvenlik şirketinin çağrı merkezi ilk müdahaleyi en hızlı biçimde yapar ve polis, ambulans ve itfaiyeye bilgi ulaştırır.

Tatildeyken Sosyal Medya Paylaşımı

Evinizde kimselerin olmadığını ve sizin tatilde olduğunuzun bilinmesini istemiyorsanız tatilde anlık sosyal medya paylaşımları yapmayın. Güvenliğiniz için bekleyin ve çektiğiniz tüm fotoğrafları tatil dönüşünde yapabilirsiniz. Çünkü ailecek tatildeyken yapacağınız yer bildiren sosyal medya paylaşımları güvenlik açığı oluşturur.

Posta Kutunuzu Boş Bırakın

Tatile çıkarken posta kutunuzu boşaltın. Dolu bir posta kutusu evde kimselerin olmadığının en önemli habercisidir.

Değerli Eşyalar İçin Banka Kasası

Evde çok değerli mücevher veya fazla nakit para bulunması risk oluşturur. Tatile çıkmadan bu tip değerli şeyleri banka kasasında tutmak kendinizi güvende hissetmenizi sağlayarak huzurlu bir tatil geçirmenize yardımcı olur.

Kapınız ve Kilidiniz

Kapınızın ve kapı kilidinin kaliteli olması da hırsızların işini bir hayli güçleştirecektir. Çelik bir kapı ve gelişmiş bir kilit hem evinize kötü niyetli kişilerin girmesini engelleyebildiği gibi bazı kilit modellerinde kilit kırıldığında yüksek ses çıkaran veya merkeze bilgi gönderen özellikler bulunuyor.

Özet

Özetleyecek olursak iyi bir tatil herkese hakkı. Sadece tatile çıkarken evinizde geride bıraktıklarınızın güvende olduğuna emin olun ki tatil huzurlu bir şekilde geçsin. Yukarıda anlatılanlara dikkat eder ve uygularsanız hırsızlar kolay kolay evinize yaklaşmaya cesaret edemezler.

Etiketler: »
Share
716 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

  01 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız? Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele b...
 • Başarılı Arkafon Temizleci Program: Apowersoft Background Eraser

  01 Haziran 2021 Köşe Yazıları

  Eğer fotoğraflarla uğraşıyor ve sıkça arkaplan temizlemesi yapıyorsanız artık manuel uğraşmanıza gerek kalmadı. Apowersoft Background Eraser programının alanındaki en iyi ve en basit arka plan temizleyicisi olduğunu söyleyebilirim. Bireysel fotoğraf düzenleme, e-ticaret sunumları, pazarlama tasarımına kadar yaratıcılığınızı ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı oluyor. Apowersoft Background Eraser Yapay Zeka Kullanır İnsanlar, ürünler, dijital imzalar, simgeler, metinler, hayvanlar ve arabalar da dahil olmak üzere milyonlarca gerçek düny...
 • Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

  01 Mayıs 2021 Köşe Yazıları

  “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek. Bu düzenleme ile bankalar hesap açmak isteyen kişilerin bilgisayar ve mobil cihazlar yardımıyla uzaktan kimlik tespitini yaparak işlemi tamamlayacaklardır. Böylece banka şubesinde sıra beklemenize gerek kalmadan istediğiniz...
 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...