logo

Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız?

Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele bir de ekstra bir caydırıcı güvenlik önlemi almamışsanız eviniz doğrudan hırsızların hedefinde olacaktır. Günümüzde artık hiçbir hırsızı evde olduğunuz hissini veren sürekli yanan ışıklarla veya kapı önüne konan ayakkabılarla kandıramazsınız. Hırsızlar da kendilerine göre yöntem geliştirdikleri için onlardan korunmak için daha profesyonel önlemler almanız gerekir.

IP Kamera İle Evinizi İzleyin

Evinize yerleştireceğiniz ve evinizdeki internet ağına bağlı olan bir IP kamera ile istediğiniz yerden cep telefonunuzu kullanarak evinizi izleyebilirsiniz. Üstelik bu kameralar evde bir hareket algıladığından cep telefonunuza yüksek çözünürlüklü görüntülü mesaj bile atabiliyor. Hatta cep telefonunuz yardımıyla kameranın açısını değiştirmeniz evdeki sesleri dinlemeniz bile mümkün.

Güvenlik Alarm Sistemini

Huzurlu bir tatil için evinizin güvende olduğunu bilmek önemlidir. Bu huzuru sağlamak için evinizde bulunan güvenlik alarm sistemi evinizi 7 gün 24 saat izler. Evinize kurulan sensörlerle olası bir gaz kaçağı, hırsızlık, yangın ve su baskını gibi risklerden en kısa sürede haberinizin olacağı gibi güvenlik şirketinin çağrı merkezi ilk müdahaleyi en hızlı biçimde yapar ve polis, ambulans ve itfaiyeye bilgi ulaştırır.

Tatildeyken Sosyal Medya Paylaşımı

Evinizde kimselerin olmadığını ve sizin tatilde olduğunuzun bilinmesini istemiyorsanız tatilde anlık sosyal medya paylaşımları yapmayın. Güvenliğiniz için bekleyin ve çektiğiniz tüm fotoğrafları tatil dönüşünde yapabilirsiniz. Çünkü ailecek tatildeyken yapacağınız yer bildiren sosyal medya paylaşımları güvenlik açığı oluşturur.

Posta Kutunuzu Boş Bırakın

Tatile çıkarken posta kutunuzu boşaltın. Dolu bir posta kutusu evde kimselerin olmadığının en önemli habercisidir.

Değerli Eşyalar İçin Banka Kasası

Evde çok değerli mücevher veya fazla nakit para bulunması risk oluşturur. Tatile çıkmadan bu tip değerli şeyleri banka kasasında tutmak kendinizi güvende hissetmenizi sağlayarak huzurlu bir tatil geçirmenize yardımcı olur.

Kapınız ve Kilidiniz

Kapınızın ve kapı kilidinin kaliteli olması da hırsızların işini bir hayli güçleştirecektir. Çelik bir kapı ve gelişmiş bir kilit hem evinize kötü niyetli kişilerin girmesini engelleyebildiği gibi bazı kilit modellerinde kilit kırıldığında yüksek ses çıkaran veya merkeze bilgi gönderen özellikler bulunuyor.

Özet

Özetleyecek olursak iyi bir tatil herkese hakkı. Sadece tatile çıkarken evinizde geride bıraktıklarınızın güvende olduğuna emin olun ki tatil huzurlu bir şekilde geçsin. Yukarıda anlatılanlara dikkat eder ve uygularsanız hırsızlar kolay kolay evinize yaklaşmaya cesaret edemezler.

Etiketler: »
6348 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...