logo

Teknolojik Bir “Gezi”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir yazın daha sonuna yaklaşıyoruz. Özellikle 2013 yazı hep farklı bir yaz mevsimi olarak aklımızda kalacak. Çünkü bu yaza iki konu damgasını vurdu. Birincisi “Gezi” olaylarıydı. İkincisi ise sosyal medyanın gücü.

27 Mayıs 2013 tarihinde Taksim Gezi Parkı’na iş makinelerinin girmesinin ardından bu haberin sosyal medya aracılığıyla az bir zaman içerisinde büyük kitlelere yayılması sonucunda bazı aktivistlerin parka gelerek yapılan çalışmaları durdurma girişimlerine otoritenin aşırı güç kullanarak müdahalede bulunmasıyla başlayan olaylar tüm Türkiye’ye yayıldı.

Olayların başlaması ile birlikte ekonomide epey bir durgunluk yaşamaya başladık. Olaylar, özellikle Bilişim Sektörü ekosistemine ciddi sekte vurdu. Tekno marketlerde satışlar düştü. Lansmanlar ve toplantılar birbiri ardına iptal edilmeye ve ertelenmeye başladı. Fakat tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen sektörümüzde hayat devam ediyordu ve son iki ay içerisinde sayıları azalsa da yine yüzlerce bilişim haberi gerçekleşti. Aşağıda bu süreç devam ederken gerçekleşen haberlerin ilgi çekenlerini özetlemeye çalıştım.

Sony, Yeni VAIO Fit dizüstü bilgisayarları tanıttı. Canon, 90 milyonuncu EF lensini ürettiğini açıkladı. Siber suçlular akıllı telefonlara taktı. Microsoft ve Oracle Bulut Bilişimde İşbirliği Yaptı. HP, yeni Bütünleşik Bulut Çözümlerini duyurdu. En büyük ilk 500 bilişim şirketi açıklandı. Akıllı telefon Xperia SP görücüye çıktı. Türk Telekom, yazlıkta ev telefonunu 3 ay boyunca bedava yaptı.

Loyalty World Awards, Turkcell’e üç ödül birden verdi. Evdeki bilgisayar sayısı hane halkının iki katına çıktı. e-ticaret sektöründe eleman ihtiyacı son 6 ayda yüzde 150 oranında arttı. AssisTT, 17. Çağrı Merkezi’ni Amasya’da açtı. iyzi Payments, yurtdışından 2.5 milyon TL’lik yatırım aldı. ASUS, yeni ultrabook VivoBook S551’i tanıttı. Yandex.Browser’ın mobil sürümü hazırlandı. TeliaSonera’nın yeni Başkanı ve CEO’su belli oldu. Oksijen Ar-Ge Genel Müdürlüğü’ne Murat Ekşioğlu atandı. AMD ilk 5GHz’lik işlemciyi tanıttı. Vestel, Smart Center teknolojisiyle donatılmış akıllı televizyonları duyurdu. Sony, PlayStation4’ü E3 Fuarı’nda tanıttı. iOS 7 birçok yeniliklerle geldi. “Siber Güvenlik İnisiyatifi”nin ilk toplantısı İstanbul’da gerçekleşti.

Fujitsu, Long Lifecycle serisini tanıttı. IFS Applications 8’in Türkiye tanıtımı gerçekleşti. Media Markt, Türkiye’deki 28. mağazasını İstanbul Kağıthane’de açtı. TTNET Gezinti Servisi ile dijital reklamcılık ekosistemini büyüteceğini açıkladı. Vodafone Türkiye, işe alımlarda online mülakat dönemi başlattı. Nokia Lumia 520 Türkiye’ye geldi. Turkcell Global Bilgi, Belarus’ta yeni merkezine geçti.

SAP, Teknopark İstanbul’da açacağı İnovasyon Merkezi’ni görücüye çıkardı. ASUS, Transformer AiO’yu tanıttı. Cisco, Siber Güvenlik şirketi Sourcefire’ı satın almaya karar verdi. Wacom kuruluşunun 30. yılını Japonya’da kutladı. Seagate, yeni iki hard diskini tanıttı. Microsoft Türkiye, 3. kez “yılın ülkesi” oldu.

ESET, NOD32 Antivirus 7’nin Beta sürümünü kullanıma sundu. Vodafone Türkiye, 19,3 milyon aboneye ulaştı. Electro World Türkiye Genel Müdürlüğü’ne Mehmet Özdemirci getirildi. HTC, yeni üyesi HTC One Mini’yi tanıttı. Türk Telekom’un fiber aboneleri 361 bine ulaştı. Nokia, 41 megapiksel Lumia 1020’yi tanıttı. Ve son olarak Turkcell 4G’de bir hız rekoruna imza atarak 891,6 Mbps hıza ulaştı.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile noktalıyorum. “Zenginliğinizin gerçek ölçütü; Tüm paranızı kaybettiğinizde değerinizin ne olacağıdır”.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » » »
Share
893 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...
 • İnternet’te Ulusal Güvenlik

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Yerli ürün ve teknolojik hizmetlerin önem kazandığı ve yatırımların bu çerçevede gerçekleştirildiği son dönemde ülkemizde kullanılan neredeyse tüm bilgisayarların işletim sistemleri dikkate alındığında, internet güvenliği de mutlaka üst düzeyde sağlanmak zorunda. Özellikle Windows işletim sisteminin farklı versiyonlarının kullanıldığı devlet dairelerinde ve özel sektörde en önemli soru işareti; yabancı ülke menşeli bir yazılım firmasına ne ölçüde güvenilebileceği olarak karşımıza çıkıyor. Windows'un çok ciddi açıkları olduğunu biliyoruz, yazılı...
 • Rahatlık Battı, Sosyal Ağlara Üye Olduk

  01 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Sosyal Ağlar hayatımıza girmeden önce ne kadar rahatmışız. İlk olarak cep telefonları yaşantımızı esaret altına almaya başlamışlardı. Fakat cep telefonuyla yapabildiklerimiz çok kısıtlıydı. Gün içinde en fazla birkaç kişiye kısa mesaj atardık. Derken bir gün Facebook ile tanışıp ardından XING, FriendFeed, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal paylaşım sitelerine üye olmaya başladık. Mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ve ucuzlaması sonucu sosyal ağların bağımlısı olup çıktık. Daha çok sosyal olma kaygısıyla yan masadaki arkadaş...