logo

Teknolojik Bir “Gezi”


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir yazın daha sonuna yaklaşıyoruz. Özellikle 2013 yazı hep farklı bir yaz mevsimi olarak aklımızda kalacak. Çünkü bu yaza iki konu damgasını vurdu. Birincisi “Gezi” olaylarıydı. İkincisi ise sosyal medyanın gücü.

27 Mayıs 2013 tarihinde Taksim Gezi Parkı’na iş makinelerinin girmesinin ardından bu haberin sosyal medya aracılığıyla az bir zaman içerisinde büyük kitlelere yayılması sonucunda bazı aktivistlerin parka gelerek yapılan çalışmaları durdurma girişimlerine otoritenin aşırı güç kullanarak müdahalede bulunmasıyla başlayan olaylar tüm Türkiye’ye yayıldı.

Olayların başlaması ile birlikte ekonomide epey bir durgunluk yaşamaya başladık. Olaylar, özellikle Bilişim Sektörü ekosistemine ciddi sekte vurdu. Tekno marketlerde satışlar düştü. Lansmanlar ve toplantılar birbiri ardına iptal edilmeye ve ertelenmeye başladı. Fakat tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen sektörümüzde hayat devam ediyordu ve son iki ay içerisinde sayıları azalsa da yine yüzlerce bilişim haberi gerçekleşti. Aşağıda bu süreç devam ederken gerçekleşen haberlerin ilgi çekenlerini özetlemeye çalıştım.

Sony, Yeni VAIO Fit dizüstü bilgisayarları tanıttı. Canon, 90 milyonuncu EF lensini ürettiğini açıkladı. Siber suçlular akıllı telefonlara taktı. Microsoft ve Oracle Bulut Bilişimde İşbirliği Yaptı. HP, yeni Bütünleşik Bulut Çözümlerini duyurdu. En büyük ilk 500 bilişim şirketi açıklandı. Akıllı telefon Xperia SP görücüye çıktı. Türk Telekom, yazlıkta ev telefonunu 3 ay boyunca bedava yaptı.

Loyalty World Awards, Turkcell’e üç ödül birden verdi. Evdeki bilgisayar sayısı hane halkının iki katına çıktı. e-ticaret sektöründe eleman ihtiyacı son 6 ayda yüzde 150 oranında arttı. AssisTT, 17. Çağrı Merkezi’ni Amasya’da açtı. iyzi Payments, yurtdışından 2.5 milyon TL’lik yatırım aldı. ASUS, yeni ultrabook VivoBook S551’i tanıttı. Yandex.Browser’ın mobil sürümü hazırlandı. TeliaSonera’nın yeni Başkanı ve CEO’su belli oldu. Oksijen Ar-Ge Genel Müdürlüğü’ne Murat Ekşioğlu atandı. AMD ilk 5GHz’lik işlemciyi tanıttı. Vestel, Smart Center teknolojisiyle donatılmış akıllı televizyonları duyurdu. Sony, PlayStation4’ü E3 Fuarı’nda tanıttı. iOS 7 birçok yeniliklerle geldi. “Siber Güvenlik İnisiyatifi”nin ilk toplantısı İstanbul’da gerçekleşti.

Fujitsu, Long Lifecycle serisini tanıttı. IFS Applications 8’in Türkiye tanıtımı gerçekleşti. Media Markt, Türkiye’deki 28. mağazasını İstanbul Kağıthane’de açtı. TTNET Gezinti Servisi ile dijital reklamcılık ekosistemini büyüteceğini açıkladı. Vodafone Türkiye, işe alımlarda online mülakat dönemi başlattı. Nokia Lumia 520 Türkiye’ye geldi. Turkcell Global Bilgi, Belarus’ta yeni merkezine geçti.

SAP, Teknopark İstanbul’da açacağı İnovasyon Merkezi’ni görücüye çıkardı. ASUS, Transformer AiO’yu tanıttı. Cisco, Siber Güvenlik şirketi Sourcefire’ı satın almaya karar verdi. Wacom kuruluşunun 30. yılını Japonya’da kutladı. Seagate, yeni iki hard diskini tanıttı. Microsoft Türkiye, 3. kez “yılın ülkesi” oldu.

ESET, NOD32 Antivirus 7’nin Beta sürümünü kullanıma sundu. Vodafone Türkiye, 19,3 milyon aboneye ulaştı. Electro World Türkiye Genel Müdürlüğü’ne Mehmet Özdemirci getirildi. HTC, yeni üyesi HTC One Mini’yi tanıttı. Türk Telekom’un fiber aboneleri 361 bine ulaştı. Nokia, 41 megapiksel Lumia 1020’yi tanıttı. Ve son olarak Turkcell 4G’de bir hız rekoruna imza atarak 891,6 Mbps hıza ulaştı.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile noktalıyorum. “Zenginliğinizin gerçek ölçütü; Tüm paranızı kaybettiğinizde değerinizin ne olacağıdır”.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » » »
Share
1885 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...