logo

“Teknolojik Tehdit – II”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Gündemi çok yoğun olan Ekim ayını da geride bıraktık. Ülkemizin karşılaştığı ve Türk halkının yaşadığı gerçekler olağan bir Avrupa ülkesinin insanlarının yüzleşemeyeceği ve kaldıramayacağı olaylardır. Türkiye’nin tarihi, jeopolitik konumu, insanları ve inancı gereği her zaman bu tip olaylarla yüzleşmeye de devam edeceğiz. Bizi umutlu kılan gerçek ise Anadolu insanının, yani milletimizin asaleti ve dirayetli davranışları ile her türlü belanın üstesinden gelebilme özelliği. Biz buna güveniyoruz.

Bize problem çıkartacak başka konular da var. Bunların başında teknolojinin uygunsuz kullanımı geliyor. Geçtiğimiz ay hayatımızın teknoloji tarafından nasıl yönlendirildiğine zaten değinmiştik. Şimdi ise biraz daha korkutucu bilgiler edineceksiniz!

Elektronik cihazların insanların günlük hayatı üzerindeki hakimiyetini düşündüğümüzde korkunç bir gerçekle daha yüzleşiyoruz. Kullandığımız makineler bizde bağımlılık yapıyor. Cep telefonu olmadan sokağa çıkamıyoruz. Cep telefonu kullanmayan kişiler sosyal olarak dışlanıyorlar. Bilgisayar kullanmasını bilmeyen bir kişinin iş hayatında bir gün dayanabilme şansı bile yok. Hayat kuralları teknoloji üzerine kuruluyor.

Mesele sadece işin sosyal boyutuyla da bitmiyor. Trafik ışıklarındaki düzensizlik bir saniye içerisinde onlarca kazaya yol açabilir. Havaalanı kontrol kulesinin bilgisayarındaki ve radarındaki yanlış bilgiler uçaklar ve yolcuları için ölümcül olabilir. Bir bankanın veri tabanı bir virüs tarafından tamamen silinebilir. Yanlışlıkla fırlatılan bir nükleer füze milyonlarca kişiyi öldürebileceği gibi dünya üzerindeki yaşanabilir alanları da azaltabilir.

Yeni bir komplo teorisi de hepimizin kulağına çalındı. Bu teoriye göre her türlü elektronik cihaz dışarıdan gelecek müdahaleye açık olarak üretiliyor. Örneğin bilgisayarınızın monitöründen tutun da cep telefonunuza, hatta arabanızın radyosuna bile dışarıdan yabancı güçler tarafından müdahalede bulunabilir. Örneğin monitörünüzde farklı bir ekran çıkabilir veya dış bir etken vasıtasıyla çalışması engellenebilir. Bir bölgeye arabanızla girdiğinizde radyo sinyali kesilip başka bir sinyal devreye girebilir. Yani cihazlarınız uzaktan kontrol edilebilir.

İyi de biz zaten bu gerçeği biliyorduk! Bize tekrar hatırlatması dışında bu dedikodunun herhangi bir yenilik içerdiği yok! Windows işletim sistemlerinin nasıl bir casus yazılım gibi çalıştığını aylar önce de bu sütunlarda anlatmıştık. Sıradan bir vatandaşın cep telefonu görüşmelerinin bile 6 ay saklandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu ülkemize özgü bir şey de değil, tüm ülkeler için geçerli bir durum.

İşin vahim olan kısmı bu müdahalenin artık askeri cihaz ve taşıtlara da uygulanabileceğini öğrenmemizle başlıyor. Örneğin başka bir ülkeden aldığımız savaş uçaklarının motorları uzaktan durdurulup savunmassız bırakılabiliyor. Bu olay askeri teknoloji açısından bağımlı ülkeler için tam bir felaket. Size satılan her şey düşman tarafından müdahaleye açık! Ve siz bunu bilerek o cihazları veya taşıtları alıyorsunuz.

Biz bu hale nasıl geldik? Bu soruyu fazla irdelemeye gerek yok. Biz bu işin içinden nasıl çıkarız? Aslında çok kolay, nitelikli ve ahlaklı insan yetiştireceğiz. Yeni nesiller bizim milli kaynaklarımızı kullanıp teknolojimizi muasır medeniyet seviyesine getirecekler. Onları yurt dışına kaçırmayacağız, beyin göçünü engellemek için önlemler alacağız. Herkes yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışacak. Böylece dışarıya olan bağımlılığımız tamamen ortadan kalkacaktır. Ne zor günler yaşadık biz, bu günleri de atlatacağız.

Etiketler: » »
Share
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...