logo

Uçak Yolculuklarında Yeni Yasaklar

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
Uçak Yolculuklarında Yeni Yasaklar

İç ve dış hat uçuşlarında yolcuların el bagajlarındaki sıvılara 1 Mart 2009’dan itibaren sınırlama geliyor. Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) hava meydanlarına gönderdiği genelgeye göre 1 Marttan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecek. Yolcuların seyahatleri sırasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmayacak fakat sıvıların miktarı kısıtlanacak. Her yolcu, 20×20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya aerosol bulundurabilecek.

1 Mart tarihinden itibaren başlatılacak uygulama şöyle olacak:

* Her yolcu 1 adet plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak.

* Miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek.

* Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek.

* Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak.

* Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek.

* Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ (kozmetik yağlar dahil), parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki madde, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar ile bu maddelere benzeyen diğer maddeler kısıtlamaya dahil.

Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında satın alınan sıvı ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konulacak ve poşetin ağzı yapıştırılacak. Poşetin uçağa alınmasına faturası kontrol edildikten sonra izin verilecek.

Yukarıda yazılan kısıtlamaların tümü 1 Mart tarihinden itibaren iç hatlarda da hayatımıza girecek. Yani anlayacağınız uçak yolculukları artık keyif alınan yolculuk biçimi olmaktan emekli oluyor. Bütün bu yasaklar yüzünden güvenlik kontrolleri saatler sürecek ve çok daha erken saatlerde havaalanlarına girmek zorunda kalacağız. Daha şimdiden büyük tartışmalar yaşanacağa benziyor.

Bu kuralların uygulamaya geçişinden sonra gazete ve dergiler uçak yolculuğuna hazırlanma ekleri verebilirler. Yolculukta yanınıza alacağınız çantayı bile hazırlamak artık neredeyse mühendislik eğitimi gerektirecek. Çantanın eni, boyu ve yüksekliği kaç santim olacak? Parfüm kaç mililitre? vs.

İşler bu derece sıkı tutulmaya devam ederse yakında uçakta gaz çıkarmak da “zehirli gaz saldırısı olarak kabul edilebilir mi?” diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Eğer uçağa binmeden önce kuru fasulye veya benzeri gaz yapan bir yemek yedinizse ve bir de kazayla uçakta yellendiyseniz hayatınız kaydı demektir. Terörist muamelesi bile görebilirsiniz. Geçenlerde yine bir gazete haberinde uçakta tiyatrocular aralarında konuşurken laf arasında “Bomba” kelimesi geçti diye başlarına gelmeyen iş kalmamıştı.

İş artık o hale geldi ki; uçağa binen her yolcu potansiyel terörist muamelesi görüyor. Yakında yolculardan savcılıktan alınan ‘temiz kağıdı’ da isterlerse hiç şaşırmamak lazım. Aslında o da yetmez! Yolculara kelepçe takarak, domuz bağı ile bağlamak en hayırlısı. Uçağa binmeden de her yolcunun ağız bölümüne özel bir maske takılsın ki pilotu ve hostesleri ısırmasınlar. Hatta daha ileriye giderek uçakta tüm bağırsak hareketlerini de yasaklansın. Çok zorda kalanlara hostesler özel hazırlanmış şeffaf alt bezi dağıtırlar olur biter. Çünkü yaptıktan sonra da görmeleri lazım. Malum miktar önemli… 100 mililitreyi geçmeyecek ya!

Yazımı bir Rus atasözü ile tamamlıyorum. “Olumsuz düşünen kişi, çiğ bir yumurtayı bütün halde kabuğuyla yutmuş bir adama benzer. Yumurtanın kırılacağı korkusuyla hareket edemez, civciv çıkacağı korkusuyla da hareketsiz duramaz.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » »
2079 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...