logo

Uçak Yolculuklarında Yeni Yasaklar


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İç ve dış hat uçuşlarında yolcuların el bagajlarındaki sıvılara 1 Mart 2009’dan itibaren sınırlama geliyor. Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) hava meydanlarına gönderdiği genelgeye göre 1 Marttan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecek. Yolcuların seyahatleri sırasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmayacak fakat sıvıların miktarı kısıtlanacak. Her yolcu, 20×20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya aerosol bulundurabilecek.

1 Mart tarihinden itibaren başlatılacak uygulama şöyle olacak:

* Her yolcu 1 adet plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak.

* Miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek.

* Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek.

* Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak.

* Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek.

* Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ (kozmetik yağlar dahil), parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki madde, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar ile bu maddelere benzeyen diğer maddeler kısıtlamaya dahil.

Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında satın alınan sıvı ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konulacak ve poşetin ağzı yapıştırılacak. Poşetin uçağa alınmasına faturası kontrol edildikten sonra izin verilecek.

Yukarıda yazılan kısıtlamaların tümü 1 Mart tarihinden itibaren iç hatlarda da hayatımıza girecek. Yani anlayacağınız uçak yolculukları artık keyif alınan yolculuk biçimi olmaktan emekli oluyor. Bütün bu yasaklar yüzünden güvenlik kontrolleri saatler sürecek ve çok daha erken saatlerde havaalanlarına girmek zorunda kalacağız. Daha şimdiden büyük tartışmalar yaşanacağa benziyor.

Bu kuralların uygulamaya geçişinden sonra gazete ve dergiler uçak yolculuğuna hazırlanma ekleri verebilirler. Yolculukta yanınıza alacağınız çantayı bile hazırlamak artık neredeyse mühendislik eğitimi gerektirecek. Çantanın eni, boyu ve yüksekliği kaç santim olacak? Parfüm kaç mililitre? vs.

İşler bu derece sıkı tutulmaya devam ederse yakında uçakta gaz çıkarmak da “zehirli gaz saldırısı olarak kabul edilebilir mi?” diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Eğer uçağa binmeden önce kuru fasulye veya benzeri gaz yapan bir yemek yedinizse ve bir de kazayla uçakta yellendiyseniz hayatınız kaydı demektir. Terörist muamelesi bile görebilirsiniz. Geçenlerde yine bir gazete haberinde uçakta tiyatrocular aralarında konuşurken laf arasında “Bomba” kelimesi geçti diye başlarına gelmeyen iş kalmamıştı.

İş artık o hale geldi ki; uçağa binen her yolcu potansiyel terörist muamelesi görüyor. Yakında yolculardan savcılıktan alınan ‘temiz kağıdı’ da isterlerse hiç şaşırmamak lazım. Aslında o da yetmez! Yolculara kelepçe takarak, domuz bağı ile bağlamak en hayırlısı. Uçağa binmeden de her yolcunun ağız bölümüne özel bir maske takılsın ki pilotu ve hostesleri ısırmasınlar. Hatta daha ileriye giderek uçakta tüm bağırsak hareketlerini de yasaklansın. Çok zorda kalanlara hostesler özel hazırlanmış şeffaf alt bezi dağıtırlar olur biter. Çünkü yaptıktan sonra da görmeleri lazım. Malum miktar önemli… 100 mililitreyi geçmeyecek ya!

Yazımı bir Rus atasözü ile tamamlıyorum. “Olumsuz düşünen kişi, çiğ bir yumurtayı bütün halde kabuğuyla yutmuş bir adama benzer. Yumurtanın kırılacağı korkusuyla hareket edemez, civciv çıkacağı korkusuyla da hareketsiz duramaz.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » »
Share
1019 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ticaret Savaşları

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kuzey Kore arasında yıllardan bu yana esen soğuk rüzgarların sıcak bir savaşa dönüşmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Her ne kadar son birkaç ayda sular durulsa da, en ufak bir sorun çıktığında her şeyin ters gitmeye başlayacağını herkes biliyor. Amerika'nın son kararı ise oldukça spekülatif sonuçlara yol açabilir. Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika ile yapılacak ticaret faaliyetlerinde çeşitli hammadde alımlarına ek gümrük vergileri getirmek birden fazla sonuca sebep olabilecek ağır bir karar. İlgili ...
 • Basın Bülteni Gönderirken Dikkat !

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni, bir kurumu, bir kişi veya grubu ya da bir projeyi sektördeki rakiplerinden ayıran özelliklerini ve anlatılmak istenilen konuyu içeren profesyonelce hazırlanmış bir metni ilgili medya kuruluşlarına haber yapmaları için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışmanın içeriği haber, röportaj, ürün tanıtımı veya değerlendirme gibi benzer konularda olabilir. Basın bülteni servis ederken nelere dikkat edilmelidir? 1- Bülten gönderilen yayının haber formatının gönderilecek bültenin konusuna uyup uymadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yani ...
 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...