logo

Uçak Yolculuklarında Yeni Yasaklar


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İç ve dış hat uçuşlarında yolcuların el bagajlarındaki sıvılara 1 Mart 2009’dan itibaren sınırlama geliyor. Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) hava meydanlarına gönderdiği genelgeye göre 1 Marttan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecek. Yolcuların seyahatleri sırasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmayacak fakat sıvıların miktarı kısıtlanacak. Her yolcu, 20×20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya aerosol bulundurabilecek.

1 Mart tarihinden itibaren başlatılacak uygulama şöyle olacak:

* Her yolcu 1 adet plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak.

* Miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek.

* Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek.

* Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak.

* Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek.

* Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ (kozmetik yağlar dahil), parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki madde, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar ile bu maddelere benzeyen diğer maddeler kısıtlamaya dahil.

Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında satın alınan sıvı ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konulacak ve poşetin ağzı yapıştırılacak. Poşetin uçağa alınmasına faturası kontrol edildikten sonra izin verilecek.

Yukarıda yazılan kısıtlamaların tümü 1 Mart tarihinden itibaren iç hatlarda da hayatımıza girecek. Yani anlayacağınız uçak yolculukları artık keyif alınan yolculuk biçimi olmaktan emekli oluyor. Bütün bu yasaklar yüzünden güvenlik kontrolleri saatler sürecek ve çok daha erken saatlerde havaalanlarına girmek zorunda kalacağız. Daha şimdiden büyük tartışmalar yaşanacağa benziyor.

Bu kuralların uygulamaya geçişinden sonra gazete ve dergiler uçak yolculuğuna hazırlanma ekleri verebilirler. Yolculukta yanınıza alacağınız çantayı bile hazırlamak artık neredeyse mühendislik eğitimi gerektirecek. Çantanın eni, boyu ve yüksekliği kaç santim olacak? Parfüm kaç mililitre? vs.

İşler bu derece sıkı tutulmaya devam ederse yakında uçakta gaz çıkarmak da “zehirli gaz saldırısı olarak kabul edilebilir mi?” diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Eğer uçağa binmeden önce kuru fasulye veya benzeri gaz yapan bir yemek yedinizse ve bir de kazayla uçakta yellendiyseniz hayatınız kaydı demektir. Terörist muamelesi bile görebilirsiniz. Geçenlerde yine bir gazete haberinde uçakta tiyatrocular aralarında konuşurken laf arasında “Bomba” kelimesi geçti diye başlarına gelmeyen iş kalmamıştı.

İş artık o hale geldi ki; uçağa binen her yolcu potansiyel terörist muamelesi görüyor. Yakında yolculardan savcılıktan alınan ‘temiz kağıdı’ da isterlerse hiç şaşırmamak lazım. Aslında o da yetmez! Yolculara kelepçe takarak, domuz bağı ile bağlamak en hayırlısı. Uçağa binmeden de her yolcunun ağız bölümüne özel bir maske takılsın ki pilotu ve hostesleri ısırmasınlar. Hatta daha ileriye giderek uçakta tüm bağırsak hareketlerini de yasaklansın. Çok zorda kalanlara hostesler özel hazırlanmış şeffaf alt bezi dağıtırlar olur biter. Çünkü yaptıktan sonra da görmeleri lazım. Malum miktar önemli… 100 mililitreyi geçmeyecek ya!

Yazımı bir Rus atasözü ile tamamlıyorum. “Olumsuz düşünen kişi, çiğ bir yumurtayı bütün halde kabuğuyla yutmuş bir adama benzer. Yumurtanın kırılacağı korkusuyla hareket edemez, civciv çıkacağı korkusuyla da hareketsiz duramaz.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net – “Online Sektörel Gazete”

Aykut Altındağ Kimdir?
http://www.maxionline.net/aykut/aykutaltindag1.htm

Etiketler: » » »
Share
1932 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...