logo

Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek. Bu düzenleme ile bankalar hesap açmak isteyen kişilerin bilgisayar ve mobil cihazlar yardımıyla uzaktan kimlik tespitini yaparak işlemi tamamlayacaklardır. Böylece banka şubesinde sıra beklemenize gerek kalmadan istediğiniz anda ve bulunduğunuz her yerde banka hesabı açmak için başvuru yapabileceksiniz.

Uzaktan Banka Hesabı Açmak

Aşağıda belirten maddelere dikkat ederek çok rahat bir biçimde siz de bankaya gitmeden hesap açabilirsiniz.

1- İlk yapmanız gereken yeni T.C. Kimlik Kartına ve akıllı bir cep telefonuna sahip olmaktır.

2- T.C. Kimlik kartınız yıpranmış olmamalı ve üzerindeki bilgiler net bir biçimde olunabilmelidir. Yıpranmış ve okunmayan kimlik kartı ile işlem yapılmamaktadır.

3- Hesap açacağınız bankanın mobil uygulamasını bilgisayarınıza indirmiş ve uygulamanın çalıştığından emin olmalısınız.

4- Uygulamayı indirmeden önce doğru adresten uygulama yüklediğinizi mutlaka kontrol edin.

5- Banka bilgilerinizi doğruladıktan sonra banka temsilcisi ile irtibata geçilir. Bu yüzden bulunduğunuz ortam aydınlık ve sessiz olmalıdır.

6- Banka temsilcisiyle görüntülü görüşme sırasında maske ve güneş gözlüğü takmayın. Güvenlik politikaları gereği yüzünüz net görülmelidir.

7- İşlemleri bilgisayarla yapsanız dahi genel geçer bir kural olarak cep telefonunuz hep yanınızda olsun. Kameralarının çalıştığına ve internet bağlantınızın güçlü olduğuna emin olun.

8- Bankanız sizden telefonunuzdaki NFC özelliğini kullanmanızı isteyebilir. Bu özelliğin nasıl kullanıldığını görüşme öncesi mutlaka öğrenin.

9- Doğrulama işleminin gerçekleşebilmesi için bir başka bankadaki hesabınızdan para göndermeniz istenebilir. Bu işlemi yapmaya da hazırlıklı olun.

10- Banka temsilcisinin size sorduğu sorulara net ve doğru cevaplar vererek kimliğiniz ile ilgili herhangi bir şüphe oluşmasına izin vermeyin.

11- Görüntü ve ses kalitesi için internet bağlantı seviyenizin yeterli olduğunu görüşme öncesinde bir arkadaşınızla görüntülü konuşarak test edin.

12- Görüşme esnasında bilgi güvenliği açısından bulunduğunuz odada kimse olmasın ve üçüncü bir kişiden yardım istemeyin.

Son Adım

Tüm başvurunuzu yaptıktan sonra banka size imzalamanız gereken bütün evrakları kurye ile gönderecektir. İmzalamanız gereken tüm evraklar imzalandıktan sonra banka şubesine gitmeden hesabınız açılmış olacak.

Etiketler: »
Share
1853 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

  01 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız? Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele b...
 • Başarılı Arkafon Temizleci Program: Apowersoft Background Eraser

  01 Haziran 2021 Köşe Yazıları

  Eğer fotoğraflarla uğraşıyor ve sıkça arkaplan temizlemesi yapıyorsanız artık manuel uğraşmanıza gerek kalmadı. Apowersoft Background Eraser programının alanındaki en iyi ve en basit arka plan temizleyicisi olduğunu söyleyebilirim. Bireysel fotoğraf düzenleme, e-ticaret sunumları, pazarlama tasarımına kadar yaratıcılığınızı ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı oluyor. Apowersoft Background Eraser Yapay Zeka Kullanır İnsanlar, ürünler, dijital imzalar, simgeler, metinler, hayvanlar ve arabalar da dahil olmak üzere milyonlarca gerçek düny...
 • Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

  01 Mayıs 2021 Köşe Yazıları

  “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek. Bu düzenleme ile bankalar hesap açmak isteyen kişilerin bilgisayar ve mobil cihazlar yardımıyla uzaktan kimlik tespitini yaparak işlemi tamamlayacaklardır. Böylece banka şubesinde sıra beklemenize gerek kalmadan istediğiniz...
 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...