logo

Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
Uzaktan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” 1 Nisan 2021 tarih ve 31441 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile bankalar uzaktan kimlik tespiti yaparak mobil cihazlar ve bilgisayarlar aracılığıyla müşteri kabul edebilecek. Bu düzenleme ile bankalar hesap açmak isteyen kişilerin bilgisayar ve mobil cihazlar yardımıyla uzaktan kimlik tespitini yaparak işlemi tamamlayacaklardır. Böylece banka şubesinde sıra beklemenize gerek kalmadan istediğiniz anda ve bulunduğunuz her yerde banka hesabı açmak için başvuru yapabileceksiniz.

Uzaktan Banka Hesabı Açmak

Aşağıda belirten maddelere dikkat ederek çok rahat bir biçimde siz de bankaya gitmeden hesap açabilirsiniz.

1- İlk yapmanız gereken yeni T.C. Kimlik Kartına ve akıllı bir cep telefonuna sahip olmaktır.

2- T.C. Kimlik kartınız yıpranmış olmamalı ve üzerindeki bilgiler net bir biçimde olunabilmelidir. Yıpranmış ve okunmayan kimlik kartı ile işlem yapılmamaktadır.

3- Hesap açacağınız bankanın mobil uygulamasını bilgisayarınıza indirmiş ve uygulamanın çalıştığından emin olmalısınız.

4- Uygulamayı indirmeden önce doğru adresten uygulama yüklediğinizi mutlaka kontrol edin.

5- Banka bilgilerinizi doğruladıktan sonra banka temsilcisi ile irtibata geçilir. Bu yüzden bulunduğunuz ortam aydınlık ve sessiz olmalıdır.

6- Banka temsilcisiyle görüntülü görüşme sırasında maske ve güneş gözlüğü takmayın. Güvenlik politikaları gereği yüzünüz net görülmelidir.

7- İşlemleri bilgisayarla yapsanız dahi genel geçer bir kural olarak cep telefonunuz hep yanınızda olsun. Kameralarının çalıştığına ve internet bağlantınızın güçlü olduğuna emin olun.

8- Bankanız sizden telefonunuzdaki NFC özelliğini kullanmanızı isteyebilir. Bu özelliğin nasıl kullanıldığını görüşme öncesi mutlaka öğrenin.

9- Doğrulama işleminin gerçekleşebilmesi için bir başka bankadaki hesabınızdan para göndermeniz istenebilir. Bu işlemi yapmaya da hazırlıklı olun.

10- Banka temsilcisinin size sorduğu sorulara net ve doğru cevaplar vererek kimliğiniz ile ilgili herhangi bir şüphe oluşmasına izin vermeyin.

11- Görüntü ve ses kalitesi için internet bağlantı seviyenizin yeterli olduğunu görüşme öncesinde bir arkadaşınızla görüntülü konuşarak test edin.

12- Görüşme esnasında bilgi güvenliği açısından bulunduğunuz odada kimse olmasın ve üçüncü bir kişiden yardım istemeyin.

Son Adım

Tüm başvurunuzu yaptıktan sonra banka size imzalamanız gereken bütün evrakları kurye ile gönderecektir. İmzalamanız gereken tüm evraklar imzalandıktan sonra banka şubesine gitmeden hesabınız açılmış olacak.

Etiketler: »
7083 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...