logo

Yandex İle Moskova

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
Yandex İle Moskova

Moskova’ya daha önce hiç gitmemiştim. Yandex (Rus Arama Motoru) basın toplantısı bir vesile oldu ve iki gece 3 gün boyunca onların davetlisi olarak Moskova’da bulundum. Düzenledikleri basın toplantısına katıldım, ofislerini gezdim ve Moskova’nın görülmesi gereken birçok yerini de görme fırsatım oldu.

Moskova’nın trafiği için hep “kötü” derlerdi. Ben de içimden “Ben İstanbul’da yaşıyorum bundan daha kötü ne olabilir ki?” diye sorardım. Fakat Moskova’da gördüm ki; bizim İstanbul’da trafik dediğimiz şey Moskova trafiğinin yanında çerez gibi kalıyor. Uçaktan indikten sonra bizi ilk karşılayan korkunç Moskova trafiğiydi. Bir dikkat çekici konu da Moskova’da trafik ışıklarında kırmızıda bekleme süresinin Türkiye’ye göre 2-3 kat daha uzun olmasıydı. Bu arada ilk defa Rusya’ya gidecek olanlara küçük bir tavsiye. Sakın Ruble’nizi havaalanından almayın. Normalde almanız gereken Ruble’nin ancak üçte birini alabiliyorsunuz. Havalimanınında Ruble alınca kural böyleymiş. Değerinde Ruble alabilmek için şehire inmek ve orada ya bir ATM’den para çekmek ya da döviz bürosunda işlem yapmak gerekiyor.

Türkiye’de dumansız hava sahasına alışmış ve benimsemiş biri olarak Rusya’da kapalı alanlarda sigara içiliyor olmasını da oldukça yadırgadım. Ayrıca taksilerde taksimetre olmayışını ve pazarlık usulü fiyatın belirlenmesini hem çok ilkel hem de çok sevimsiz buldum. Moskova’da fahiş taksi fiyatları ve İngilizce bilmeyen taksi şöförleri yüzünden ciddi bir sıkıntı yaşadık. Yanınızda Dolar veya Euro olsa bile kimse Ruble dışında parayı kabul etmiyor. Hatta bir gece derdimizi bir türlü anlatamadığımız bir taksi şöförü yüzünden Moskova’nın ne kadar mahallesi varsa görmek zorunda kaldığımız gibi yeterince Ruble’miz kalmadığı için eksik kalan 10 Euro’yu taksiciye kabul ettirene kadar akla karayı seçtik.

Moskova’ya gittiğimiz ilk gün Yandex Yöneticileriyle birlikte Moskova’nın ortasından geçen Volga Nehri’ndeki tekne gezisine katılarak akşam yemeğimizi burada yedik. Moskova’yı, Kremlin Sarayı’nı ve diğer yapıları teknede yemek yerken görmek oldukça keyifliydi.

Ertesi gün otelimizden ayrılarak yine yoğun bir trafikte Yandex’in merkez ofisine basın toplantısı için geldik. Basın toplantısının düzenlendiği Yandex’in ofisinde 3000’in üzerinde kişi çalışıyordu ve buradaki herkes bizi çok sıcak karşıladı. Kendimizi oldukça samimi ve rahat bir ortamda bulduk. Önce Yandex’in Türkiye’de devreye sokacağı yeni müzik servisinin tanıtımı yapıldı. Sonra Yandex ile ilgili kafamızdaki tüm soruları Yandex yöneticilerine tek tek sorduk. Özellikle Yandex CEO’su Arkady Volozh ve Yandex’in CTO’su Ilya Segalovich sorularımızı büyük sabır ve nezaketle cevaplandırırlarken samimi sohbetleriyle de gönlümüzü hoş tuttular. Toplantının esas konusu olan ve Türkiye’de kullanıma yeni açılan müzik servisinin hayata geçmesiyle birlikte artık milyonlarca şarkı Yandex’ten istenildiği anda dinlenebilecek.

Toplantının ardından ofis turumuz başladı. Yandex’in oldukça sıcak ve sevimli dizayn edilmiş ofis binasında girmediğimiz bölüm, fotoğraflamadığımız oda neredeyse kalmadı. Çalışanlarla şakalaşıp sohbetler ettik.

Yandex’in Türkiye’de pazarın tamamen hakimi olan Google ile ne kadar rekabet edebileceğini tahmin etmesi güç. Ama görünen o ki; Türkiye’ye getirecekleri yerel hizmetler ile Google’ın pazar payından pay almaya başladılar bile. Türkiye’nin Yandex için önemi oldukça büyük. Çünkü Yandex’in girdiği, Kiril Alfabesi lullanılmayan ilk ülke Türkiye ve 35 milyona yaklaşan Türk internet kullanıcılarına da çok güveniyorlar.

Yandex’in şu anda Türkiye’de 50 çalışanı var. Yakında Yandex’in İstanbul’daki ofisinin açılış kokteyline katılarak Moskova’dan sonra Türkiye ofislerini de görme şansım olacak. Özetle Moskova’da Yandex yöneticilerinin kendilerine çok güvendiklerini, açıklamalarında şeffaf olduklarını ve bize karşı oldukça samimi davrandıklarını gözlemledim. Yandex’in Türkiye’de çok güzel işler yapacağına inanıyorum. Google’ı çok zorlamasalar bile rekabetin oldukça zorlu geçeceğini şu andan görür gibiyim.

Bu ayki yazımı Lao Tzu’ya ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Akıllı adam yarışmaz, böylece kimse ona karşı kazanamaz”.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net

Etiketler: » » »
2494 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...