logo

Yandex İle Moskova


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Moskova’ya daha önce hiç gitmemiştim. Yandex (Rus Arama Motoru) basın toplantısı bir vesile oldu ve iki gece 3 gün boyunca onların davetlisi olarak Moskova’da bulundum. Düzenledikleri basın toplantısına katıldım, ofislerini gezdim ve Moskova’nın görülmesi gereken birçok yerini de görme fırsatım oldu.

Moskova’nın trafiği için hep “kötü” derlerdi. Ben de içimden “Ben İstanbul’da yaşıyorum bundan daha kötü ne olabilir ki?” diye sorardım. Fakat Moskova’da gördüm ki; bizim İstanbul’da trafik dediğimiz şey Moskova trafiğinin yanında çerez gibi kalıyor. Uçaktan indikten sonra bizi ilk karşılayan korkunç Moskova trafiğiydi. Bir dikkat çekici konu da Moskova’da trafik ışıklarında kırmızıda bekleme süresinin Türkiye’ye göre 2-3 kat daha uzun olmasıydı. Bu arada ilk defa Rusya’ya gidecek olanlara küçük bir tavsiye. Sakın Ruble’nizi havaalanından almayın. Normalde almanız gereken Ruble’nin ancak üçte birini alabiliyorsunuz. Havalimanınında Ruble alınca kural böyleymiş. Değerinde Ruble alabilmek için şehire inmek ve orada ya bir ATM’den para çekmek ya da döviz bürosunda işlem yapmak gerekiyor.

Türkiye’de dumansız hava sahasına alışmış ve benimsemiş biri olarak Rusya’da kapalı alanlarda sigara içiliyor olmasını da oldukça yadırgadım. Ayrıca taksilerde taksimetre olmayışını ve pazarlık usulü fiyatın belirlenmesini hem çok ilkel hem de çok sevimsiz buldum. Moskova’da fahiş taksi fiyatları ve İngilizce bilmeyen taksi şöförleri yüzünden ciddi bir sıkıntı yaşadık. Yanınızda Dolar veya Euro olsa bile kimse Ruble dışında parayı kabul etmiyor. Hatta bir gece derdimizi bir türlü anlatamadığımız bir taksi şöförü yüzünden Moskova’nın ne kadar mahallesi varsa görmek zorunda kaldığımız gibi yeterince Ruble’miz kalmadığı için eksik kalan 10 Euro’yu taksiciye kabul ettirene kadar akla karayı seçtik.

Moskova’ya gittiğimiz ilk gün Yandex Yöneticileriyle birlikte Moskova’nın ortasından geçen Volga Nehri’ndeki tekne gezisine katılarak akşam yemeğimizi burada yedik. Moskova’yı, Kremlin Sarayı’nı ve diğer yapıları teknede yemek yerken görmek oldukça keyifliydi.

Ertesi gün otelimizden ayrılarak yine yoğun bir trafikte Yandex’in merkez ofisine basın toplantısı için geldik. Basın toplantısının düzenlendiği Yandex’in ofisinde 3000’in üzerinde kişi çalışıyordu ve buradaki herkes bizi çok sıcak karşıladı. Kendimizi oldukça samimi ve rahat bir ortamda bulduk. Önce Yandex’in Türkiye’de devreye sokacağı yeni müzik servisinin tanıtımı yapıldı. Sonra Yandex ile ilgili kafamızdaki tüm soruları Yandex yöneticilerine tek tek sorduk. Özellikle Yandex CEO’su Arkady Volozh ve Yandex’in CTO’su Ilya Segalovich sorularımızı büyük sabır ve nezaketle cevaplandırırlarken samimi sohbetleriyle de gönlümüzü hoş tuttular. Toplantının esas konusu olan ve Türkiye’de kullanıma yeni açılan müzik servisinin hayata geçmesiyle birlikte artık milyonlarca şarkı Yandex’ten istenildiği anda dinlenebilecek.

Toplantının ardından ofis turumuz başladı. Yandex’in oldukça sıcak ve sevimli dizayn edilmiş ofis binasında girmediğimiz bölüm, fotoğraflamadığımız oda neredeyse kalmadı. Çalışanlarla şakalaşıp sohbetler ettik.

Yandex’in Türkiye’de pazarın tamamen hakimi olan Google ile ne kadar rekabet edebileceğini tahmin etmesi güç. Ama görünen o ki; Türkiye’ye getirecekleri yerel hizmetler ile Google’ın pazar payından pay almaya başladılar bile. Türkiye’nin Yandex için önemi oldukça büyük. Çünkü Yandex’in girdiği, Kiril Alfabesi lullanılmayan ilk ülke Türkiye ve 35 milyona yaklaşan Türk internet kullanıcılarına da çok güveniyorlar.

Yandex’in şu anda Türkiye’de 50 çalışanı var. Yakında Yandex’in İstanbul’daki ofisinin açılış kokteyline katılarak Moskova’dan sonra Türkiye ofislerini de görme şansım olacak. Özetle Moskova’da Yandex yöneticilerinin kendilerine çok güvendiklerini, açıklamalarında şeffaf olduklarını ve bize karşı oldukça samimi davrandıklarını gözlemledim. Yandex’in Türkiye’de çok güzel işler yapacağına inanıyorum. Google’ı çok zorlamasalar bile rekabetin oldukça zorlu geçeceğini şu andan görür gibiyim.

Bu ayki yazımı Lao Tzu’ya ait bir deyiş ile bitiriyorum. “Akıllı adam yarışmaz, böylece kimse ona karşı kazanamaz”.

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net

Etiketler: » » »
Share
1287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...