logo

Yurtdışı İnternet Kullanımı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Yurtdışında internet kullanımı akıllı cep telefonlarının kullanım artışına paralel olarak ciddi oranlarda yükseliş gösterdi. Fakat özellikle bilinçsiz kullanıcılar yurtdışında kullandıkları internetin hacimine bağlı olarak çok ciddi meblağlarda sürpriz faturalarla karşılaşabiliyorlar.

Türkiye’de aylık 100 MB seviyesindeki cep internet paketleri farklı GSM operatörlerine göre 5 TL ile 10 TL arasında değişiyor. Fakat yurtdışına çıkıldığında durum çok farklı, çünkü yurtdışı kullanımında GSM şirketinin bulunduğunuz ülke ile yapılan roaming (Uluslararası dolaşım) anlaşmasına göre ücretler 20-30 kat artabiliyor.

Konuyla ilgili olarak GSM operatörlerinin web sitelerini inceleyerek bir araştırma yaptım. Karşıma birbirinden farklı fiyat ve paket seçenekleri çıktı. Şimdi bunları paylaşmak istiyorum.

TURKCELL

Yurt dışında internet kullanan Turkcell müşterileri kademeli tarife sistemiyle ücretlendiriliyor. Turkcell faturalı hat müşterileri ilk 10MB için 14TL/MB; 10-20MB arası 7TL/MB ve 20 MB üzeri 3,5TL/MB ödüyor.

Eğer günlük Data Paketi satın alırsanız tüm vergiler dahil sadece 25TL’ye günlük 20 MB kullanabiliyorsunuz. Data paketlerinden ancak Turkcell Faturalı Hat Sahipleri yararlanabiliyor.

ABONE DATA yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi Turkcell müşterileri tüm vergiler dahil 25TL’ye bir gün boyunca 20MB data kullanabiliyorlar. Kampanya katılımı için yurtiçinden atılan sms’ler ücretsiz, yurtdışında ise yurtdışı sms şeklinde ücretlendiriliyor.

Ayrıca Turkcell’de 2 yeni Yurtdışı Data Paketi daha duyuruldu. Bunlardan ilki İtalya Data Paketi. ABONE ITALYA yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi müşteriler tüm vergiler dahil 19TL’ye günde 2GB data kullanabiliyorlar.

Arabistan Data Paketi’ne gelince; ABONE ARABISTAN yazıp 2222’ye sms atan faturalı hat sahibi müşteriler tüm vergiler dahil 50TL’ye bir ay boyunca 1GB data kullanabiliyorlar.

AVEA

Durum Avea’da biraz daha değişik. Yurtdışında da internete bağlı olmak isteyenler için Avea’nın yurtdışı İnternet Paketleri ihtiyaca göre seçenekler sunuyor. 3MB internet paketi 30 TL’ye sunulurken 10 MB İnternet Paketi ise 90 TL’ye alınabiliyor.

Avea’nın yeni yurtdışı paketlerine tercih edilen paketin adını yazıp (INTERNET3 ve INTERNET10) yurtiçinden veya yurtdışından 9499’a mesaj göndererek, müşteri hizmetlerinden, web online işlemler üzerinden ya da Avea Wap sayfasından kolayca kayıt olunabiliyor.

VODAFONE

Vodafone’da ise İnternet Paketleri sadece yurt içinde geçerli. Yurtdışında kullandığınız veri GPRS uluslararası dolaşım tarifesi üzerinden ücretlendiriliyor. Yurtdışında faturalı hat sahipleri 1 MB veriyi 12_TL bir ücret karşılığında kullanabiliyorlar. Faturasız hatlarda internet kullanımı ile ilgili Vodafone web sitesinde bir bilgiye rastlayamadım.

PEKİ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yüksek faturalarla karşılaşmamak için öncelikle cep telefonunuzun ayarlar bölümünden bağlantı seçeneklerinde bulunan “internete otomatik olarak bağlan” seçeneğini kaldırmamız gerekiyor. Yurtdışındayken sürpriz faturalarla karşılaşmamak için yapılacak bir diğer şey de sosyal ağ sitelerinden uzak durmak. Facebook, Twitter ve Friendfeed benzeri uygulamaları kullanmamaya gayret edin.

Eğer acil internet kullanımı ihtiyacı duyarsanız da operatörünüzün sunduğu internet bağlantısını değil, Wi-Fi bağlantısı bulup bağlanmanızda büyük fayda var. Anlayacağınız tüm oluşturulan paketlere rağmen yurtdışında internet kullanmak yine de çok pahalı. Mesela günlük 5 MB internet 10_TL gibi veya haftalık 50 MB internet 50_TL gibi daha uygun fiyatlı paketlerin çok daha fazla talep göreceği gibi yurtdışı internet kullanımını da teşvik edeceğini söyleyebilirim.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile bitiriyorum. “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla…”

Etiketler: » » »
Share
1152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...