logo

Anladığınız Kadarım


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Zaman nasıl da hızlı geçiyor. Çocukluğumda, 1980’li yılların başında TRT’de oynayan “Uzay 1999” isimli bilim kurgu dizisini seyrederken 1999 yılında ayda kurulu olan Ay Üssü Alfa’nın gerçek olup olmayacağını merak eder, biran önce 1999 yılına gelmeyi hayal ederdim. Dizideki uzay araçlarına Kartal ismi verilmişti ve dizi Ay Üssü Alfa’da yerleşmiş insanların Ay’ın Dünya’dan ayrılmasıyla birlikte yaşadıkları serüveni anlatmaktaydı. Zaman çok çabuk geçti. Bizler büyüdük ve belki Ay Üssü Alfa gerçek olmadı ama teknoloji öyle bir yere geldi ki sanırım şu anki imkanlarla ayda benzer bir üs kurmak ve “Kartal” benzeri mekiklerle oraya gidip gelmek hiç de zor olmayacaktır.

Gel zaman git zaman bir yılı daha geride bıraktık. Her yıl bu köşeden yeni yıldan neler istediğimi en açık ve net bir biçimde anlatmaya çalışıyor, bir önceki yılı değerlendiriyorum. Sırayla başlayalım:

1- Uzayan Basın Toplantıları: Özellikle geçen yıl bu konuyu üstüne basa basa tekrarlamış, basın toplantılarının 25-30 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğinin, bizlerin hergün 2-3 tanesine katıldığımızın unutulmamasına dikkat çekmiştim. 2012’de bu konuda ciddi bir iyileşme yani kısalma olduğunu söyleyebilirim. Bu yıl en büyük sıkıntıyı düzenlenen bazı toplantılar için tahsis edilen servislerde yaşadık. Zamanında gelemeyen dostlarımız yüzünden 45 dakikalara varan bekleme sürelerimiz oldu. Ve birçok geç kalan arkadaşımız beklettiği onca arkadaşından bir özür dileme nezaketinde bile bulunmadı. Umarım 2013 basın toplantılarının çok uzun olmadığı, herkesin zamanlamaya dikkat ettiği, kimsenin kimseyi bekletmediği ve insanlık halidir geç de kalınır ama geç kalanın nezaketen bir özür dilemeyi de ihmal etmediği bir yıl olur.

2- Etkinlik Yapılacak Mekan: 2012’de basın toplantısı ve lansman için seçilen mekanların güvenliği ve kalitesi oldukça yüksekti. Fakat hala bu mekanlarda düzenlenen basın toplantılarına gazeteci olmayan hatta davetli bile olmayan kişilerin ellerini kollarını sallayarak girmelerinin bir türlü önlenememesi etkinliği düzenleyenlerin ciddi bir zaafı oldu. 2013’de davet düzenleyen dostlarımızın kapı güvenliğine biraz daha ağırlık vererek bu konuda ciddi bir iyileştirme yapabileceklerini düşünüyorum.

3- Basın Daveti Göndermeyip Ardından Basın Bülteni Göndermek: İşte bu konuda yayın olarak hala çok hassasız. Bizleri her etkinliğe mutlaka çağıracaksınız diye bir kural yok ama basın davetini göndermediğiniz etkinliğin basın bültenini de nezaketen göndermeyin. 2012’de bazı firmalar bu konuda çok dikkatli olup davet etmedikleri yayına bülten göndermeme nezaketinde bulunmalarına rağmen bu konuda hiç de hassas olmayan firmalar da vardı. 2013’de de iletişimci dostlarımızdan isteğimiz şu: Davet etmediğiniz etkinliğin bültenini lütfen göndermeyin.

4- Çağrı Merkezleri Konusu: 2012’de iletişim kurduğum Çağrı Merkezleri konusunda 2011’deki fikrimi değiştirecek pek bir gelişme olmadı. Çok fazla Çağrı Merkezi ile işim gereği muhatap oldum. Fakat gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki Turkcell Black Müşteri Hizmetleri servis kalitesine hiçbiri yaklaşamadı. Yani özetle başkası daha iyi bir Çağrı Merkezi hizmeti verene kadar benim gördüğüm en iyisi “Turkcell Black” diyebilirim.

5- Adaletli Reklam Dağıtmazsanız Negatif Ayrımcılık Yaparsınız: Yıl sonunda hiç üşenmedik 2012’de en çok haberini yaptığımız 10 firmayı belirledik. Maxi Haber’de 2012’de en fazla haberi yayınlanan firma Turkcell oldu. Daha sonraki sıralama Vodafone, Microsoft, Türk Telekom ve TTNET olurken HP, Lenovo, Nokia, Toshiba ve Sony ise ilk 10’un içindeki diğer markalardı. Fakat bu markalardan tam 7 tanesi (Turkcell, Microsoft ve Nokia’yı tenzih ediyorum) hem 2012 yılı içinde hem de yayın hayatımıza başladığımız 2004 yılından bu yana, yani tam 9 yıldır bir kez dahi yayınımızı reklam medya planlarına dahil etmediler. Tablo aslında çok ilginç olduğu kadar da üzücü. Bu konuda yazacak ve söyleyecek çok sözüm var ama onların 9 yıllık alışkanlıklarını benim değiştirmem zor görünüyor. Yani demem o ki; ben size ne yazarsam yazayım, ancak anladığınız kadarım.

6- İncelemeye Ürün Gönderme Konusu: Zaman zaman yeni ürün incelemesi yapıyoruz. www.maxionline.net – “Daha Fazla Teknoloji” isimli sadece teknoloji haberlerine yer verdiğimiz yeni haber portalımız ile bu konuya verdiğimiz önem daha da arttı. 2013’de teste ürün gönderecek olan dostlarımızdan diğer yayınlara ilk olarak yeni ürünü incelemeye ne zaman gönderiyorlarsa bize de o zaman diliminde göndermelerini rica ediyoruz. Zamanında gönderemiyorsanız da aradan haftalar geçip herkes inceleme haberini yaptıktan sonra arayıp “Ürünü incelemek ister misiniz?” diye de lütfen sormayın.

Umarım tüm okurlarımızın 2013’de keyifleri hiç kaçmaz, sağlıkları hiç bozulmaz, paraları hiç azalmaz ve mutlulukları hiç eksilmez. Sevginin ve adaletin hüküm sürdüğü bir yıl olması temennisi ile yeni yılınız kutlu olsun.

Bu ayki yazımı anonim bir deyiş ile bitiriyorum. “Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar…”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net

Etiketler: » » »
Share
865 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...
 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...