logo

Aracınız Kışa Hazır mı ?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Havalar soğudu ve kış çok yaklaştı. Peki aracınız kışa hazır mı? Eğer aracınızı kışa hazırlamazsanız aracınız ile ilgili büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kışlık bakım, araçların zorlu hava şartlarında karlı, ıslak ve kaygan yollarda güvenli bir biçimde kullanılması için gerekli olan kontrollerin uzmanı tarafından düzenli olarak yapılması olarak tanımlanabilir.

Aracınız Kışa Hazır mı Değil mi ?

Kış hava koşullarında aracınız ile sürüş yaparken dikkat etmeniz gereken konulara aşağıda değindim.

Akü Kontrolü Yapın

Genel olarak otomobil aküleri dört-beş yıllık bir kullanım ömrüne sahiptir. Zorlu kış şartlarına akünüzün de hazır olup olmadığını ancak akünüzü test ettirerek anlarsınız. Ölçüm yapılan akünün değerleri düşükse akünüzü zaman geçirmeden değiştirin.

Kış Lastiğiniz Hazır mı?

Kış aylarında yağışlı hava koşullarında bile sürüş performansınız etkilenmesin istiyorsanız kullandığınız lastiklerinizi kış lastikleri ile değiştirmelisiniz. Çünkü kış lastiklerinin dişleri daha derindir ve lastiğin deseni karın ve suyun lastikte tutulmasını engelleyecek şekilde tasarlanmıştır. Aracınızda daha güvende olabilmeniz için kış şartlarının ağırlaşmasını beklemeden kar lastiklerini aracınıza taktırın.

Silecek Lastikleriniz Aşınmış mı?

Eğer silecek lastikleriniz fazla kullanımdan veya aşırı sıcağa maruz kalmaktan yıpranmışsa işlevini düzgün yerine getiremez ve camınızı iyi temizleyemez. Sileceklerinizin fazla yıpranmaması için karlı ve buzlu havalarda sileceklerin cama yapışmaması için onları kaldırın. Böylece cama yapışan sileceklerin hasar alma olasılığını yok etmiş olursunuz. Silecekleriniz çalıştığında ses yapıyor ve camı iyi temizlemiyorsa, vakit geçirmeden serviste silecek lastiklerinizi yenileyin.

Antifriz Kontrolünü Mutlaka Yapın

Çok soğuk kış günlerinde ısı sıfırın altına indiğinde radyatör suyu donar. Bunu engellemek için antifriz denilen bir sıvı suya ilave edilir. Antifriz eklendiği suyun donma derecesini düşürür ve motoru korur. Aracınız için kullandığınız antifrizin görevi motor suyunun donma derecesini yükseltmektir. Böylece suyun donması engellenerek motorun hasar almasının önüne geçersiniz. Antifriz ayrıca aracınızın radyatörünü ve soğutma sistemini paslanmaya karşı da korur.

Aracınızın Tüm Lambalarını Kontrol Edin

Aracınızın sorunsuz çalışan lambaları sizin yolu daha iyi görmenizi sağladığı gibi aynı zamanda da sizin görülmenize de yardımcı olur. Far ve sinyal lambalarınızın tam olarak çalıştığına ve far ayarlarınızın düzgün olduğuna emin olun. Yanmayan bir sinyal lambası bile uzun kış gecelerinde sizi çok zor durumda bırakabilir.

Yolda Kalırsanız Diye Önlem Alın

Zorlu kış şartlarında bir de şehirlerarası yolculuğu sık yapıyorsanız aracınızda Trafik Kiti dışında bazı şeyler de bulundurmanız yararınıza olabilir. Yolda kaldığınızda en önemli ihtiyacınız içme suyu ve atıştırmalık yiyeceklerdir. Uzun süre dayanan atıştırmalık bir şeyleri ve bir şişe içme suyunu her zaman araçta bulundurmak gerekir. Bagajda da bir battaniye, ışıldak, eldiven ve bir yağmurluk bulundurmak size olası zor durumlarda konfor sağlar.

Bakımı Yapılmamış Araçla Yola Çıkmayın

Eğer aracınızın rutin bakım zamanı geçmişse ve bakımı yapılmamışsa aracınızı bakıma sokmadan yola çıkmayı düşünmeyin. Bakımı yapılmış araçla yola çıkmak hem size güven verecektir hem de olası yıpranmış ve arızalı parçalar değişeceğinden güvenliğiniz garanti altına alınacaktır. Bir de aracınızı trafik kurallarına uygun kullanırsanız ağır kış şartlarında bile gideceğiniz yere güvenle ulaşırsınız.

Evrak Kontrolü Yapın

Aracınızın trafik muayenesi ve egzoz muayenesi yapılmış mı? Aracınızın zamanı geçen veya yapılmamış trafik sigortası ve kasko sigortası var mı? Ehliyetinizin 10 yıllık yenileme süresine daha zaman var mı? Mutlaka kontrol edin ve eksiklerinizi tamamlayın. Bütün bu anlatılanlara uygun davrandığınız takdirde artık güvenle yola çıkabilirsiniz. Kazasız ve belasız yolunuz açık olsun.

Etiketler: »
Share
698 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aracınız Kışa Hazır mı ?

  02 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Havalar soğudu ve kış çok yaklaştı. Peki aracınız kışa hazır mı? Eğer aracınızı kışa hazırlamazsanız aracınız ile ilgili büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Kışlık bakım, araçların zorlu hava şartlarında karlı, ıslak ve kaygan yollarda güvenli bir biçimde kullanılması için gerekli olan kontrollerin uzmanı tarafından düzenli olarak yapılması olarak tanımlanabilir. Aracınız Kışa Hazır mı Değil mi ? Kış hava koşullarında aracınız ile sürüş yaparken dikkat etmeniz gereken konulara aşağıda değindim. Akü Kontrolü Yapın Genel olarak otomobil ak...
 • Phishing Nedir?

  01 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Phishing Nedir? İngilizce "Balık tutma" anlamına gelen "Fishing" sözcüğünün 'f' harfinin yerine 'ph' harflerinin yer değiştirilmesiyle ortaya çıkmış bir kelimedir. Türkçede tam karşılığı olmamakla beraber "oltayla balık yakalamak" deyimine birebir uyuyor dersek sanırım iyi bir tanımlama yapmış oluruz. Phishing, iyi niyetli olmayan kişiler tarafından kimlik bilgileri, kart numarası ve şifre gibi kişisel bilgilerin ele geçirilebilmesi amacıyla gerçek süsü verilmiş elektronik posta ve web sayfalarının kullanılması yöntemidir. Phishing'de dolandır...
 • Bir Sonbahar Hikayesi…

  02 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Çok sevdiğim bir hikayedir “Balıkçı’nın Öyküsü”. Çünkü kendimi hikayedeki balıkçıya çok benzetirim. Bana da sürekli soruyor dostlarım “İşini neden büyütmüyorsun” diye. Hep tebessüm ederek “Balıkçı’nın Öyküsü”’nü anlatıyorum onlara. Siz de kendinize bazen niçin deliler gibi çalıştığınızı sorun. Belki de hedeflediğiniz yaşam çok uzağınızda değildir. *** Günün birinde Meksika’da bir sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı iş adamı, kıyıya yanaşan kayıktaki balıkçıyla konuşur. Kayığın içinde henüz tutulmuş birkaç balığı bulunmaktadır. Amerikalı i...
 • Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler

  01 Ağustos 2021 Köşe Yazıları

  Arabanız ile uzun yola çıkacaksanız çok daha konforlu ve güvenli bir seyahat için yazının devamını okumanızı öneririm. Uzun yol zorlu bir süreçtir. Hangi yol ve hava şartlarına denk geleceğinizi bazen planlamak mümkün olmaz. O yüzden aracınızın bakımı mutlaka yapılmış olmalıdır. Evraklarınız Tamam mı? Yola çıkmadan ilk kontrol etmeniz ve tamam olması gereken evraklar araç muayenesi ve araç trafik sigortasıdır. Bu evraklardan süresi geçenler varsa evrakları yenilemelisiniz. Uykunuzu Aldınız mı? Az uykuyla ve iyi uyumadan yola çıkmamaya g...