logo

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir web sitesi oluşturarak birilerinin siteyi ziyaret etmesini beklemek yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak sitenizi arama motorlarının yapacağı taramaya uygun hale getirebilirsiniz. Böylece web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama moturu aramalarında ilk sıralara doğru yükselecektir. Bu yazıda çok basit ipuçları vererek arama motoru sonuçlarında yukarıda olmak için nasıl optimizasyon yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları

Arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer almak için size yardımcı olacak birkaç SEO ipucu.

Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Web siteniz üzerinden satışını yapacağınız ürün veya hizmeti en iyi anlatan anahtar kelimeleri belirleyin. Bunu yaparken ürününüzü veya hizmetinizi en iyi yansıtan kelimeleri titizlikle belirleyin. Eğer bir emlak ofisi sahibiyseniz işinizi en iyi anlatan kelime gruplarını seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Aksaray’da emlak ofisi” veya “sahibinden kiralık/satılık” gibi. Herkesin kullandığı jenerik kelimeleri kullanmamaya dikkat edin. Aşırı sayıda anahtar kelime kullanmaktan kaçının. İdeal 3-5 arasıdır.

İçerik Kaliteli ve Sadece Size Ait Olsun

Web sitenize ekleyeceğiniz yazı, görsel ve videolar her yerde bulunabilecek türden olmamalıdır. Bazen çok ilginç bir video çok fazla dikkat çekse de anahtar kelimeleri doğru yerleştirilmiş orijinal ve kaliteli içerikler, sizi her zaman arama motorlarında daha yüksek yerlere taşıyacaktır.

Ara Başlıklar Belirleyin

Yazıların çok daha kolay okunması için paragraflar arası ara başlıklar kullanın. Paragrafları da çok uzun tutmayın.

Görsel Optimizasyonu

Görsel boyutunu mutlaka optimize edin. Görselin boyutu KB olarak ne kadar küçükse, web siteniz o kadar hızlı çalışacaktır. Görsellere dosya ismi verirken alt tire ile ayrılmış anahtar kelimeler kullanmanız önemlidir.

Mobil İçin Uyumlu ve Hızlı Web Sitesi

Mobil kullanıma uyumlu çalışan ve hız konusunda iddialı siteler oluşturun. Ziyaretçiler içeriğinize en hızlı biçimde mobil cihazlardan da ulaşabilsinler. Web sitenizin yeterince hızlı ve mobil uyumlu olması SEO sonuçlarına olumlu yansıyacaktır.

Diğer Web Sitelerinden Sitenize Yönlendirmeler Sağlayın

Eğer mümkünse diğer popüler web sitelerinden web sitenize yönlendirme yapılmasını sağlayın. Sıradan değil işinizle yakından ilgili web sitelerine yönelin. Bu yönlendirmelerin sayısı arttıkça sıralamalarda avantaj sağlarsınız.

Özetle, bu ipuçlarını zaman kaybetmeden web sitenize uygulamaya başladığınızda bunun SEO sonuçlarını kısa süre içinde görmeye başlarsınız.

Etiketler: »
Share
19423 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Basit Şifreler Kabusunuz Olabilir

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları

  Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı basit şifreler hayatımızı kabusa çevirebilir. Çünkü hepimizin sahip olduğu farklı e-posta adresleri, banka ve sosyal medya hesapları, çeşitli servis üyelikleri var ve hepsinin birer şifresi bulunuyor. Bu servisleri kullanmayanlar olsa bile her vatandaşım e-devlet şifresinin olması kaçınılmaz. Bu yazımızda şifrelerinizin çok daha güvenli olması için yapılması gerekenleri anlatacağım. Eğer anlatacağım kurallara uygun şifreler belirlerseniz güvenliğiniz oldukça yüksek olacaktır. Her Hesap İçin Farklı Şifr...
 • Araç Muayenesi Öncesi Hazırlıkları

  01 Mart 2021 Köşe Yazıları

  Araç Muayenesi için muayene zamanı yaklaşan araç sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce bazı kontrollerini yapmaları gerekir. Eğer bu kontrolleri yapmazsanız belki de çok basit bir sorun yüzünden aracınız muayeneyi geçemeyeceği gibi trafiğe çıkma hakkınız da engellenebilir. Ücretsiz Randevunuzu Alın! Aracınızın muayene zamanı geldiğinde muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ücretsiz olarak randevunuzu alınız. Randevu almak için www.tuvturk.com.tr internet sitesini, 0 850 222 88 88 nolu çağrı merkezi numarasını ve muayene ista...
 • İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

  01 Şubat 2021 Köşe Yazıları

  Uykunuzun en güzel yerinde çalan telefondaki ses size bir şey mi satmaya çalışıyor? Durmadan gelen SMS mesajları canınızı mı sıkıyor? Sürekli aynı ve ilgisiz e-postlardan bir türlü kurtulamıyor musunuz? SPAM aramaları engellemekten bıktınız mı? Bütün bu sorulara cevabınız evet ise Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS) portalı sizi bütün bu dertlerden kurtaracak gibi görünüyor. Ocak 2021 tarihinde kullanıma açılan portalda tüketiciler, istemedikleri ticari arama, mesaj ve e-postaları istedikleri gibi engelleyebilec...
 • Pandemi Devri İnsanlarıyız Biz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Bu kelime geçen yılın ilk aylarına kadar birçok kişi için hiçbir anlam ifade etmezken son 9 ayda hayatımızdaki en önemli kelimelerden biri oldu. Aslında hayatlarımız ne kadar da güzeldi. Özgürce ve maskesiz dolaşabiliyor, sevdiklerimize sarılabiliyor ve sosyal mesafenin ne olduğunu bilmiyorduk. Bir virüs tüm hayatımızı hatta tüm dünyadaki insanların hayatını altüst etti. 1980’li yılların ortalarına kada...