logo

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir web sitesi oluşturarak birilerinin siteyi ziyaret etmesini beklemek yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak sitenizi arama motorlarının yapacağı taramaya uygun hale getirebilirsiniz. Böylece web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama moturu aramalarında ilk sıralara doğru yükselecektir. Bu yazıda çok basit ipuçları vererek arama motoru sonuçlarında yukarıda olmak için nasıl optimizasyon yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları

Arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer almak için size yardımcı olacak birkaç SEO ipucu.

Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Web siteniz üzerinden satışını yapacağınız ürün veya hizmeti en iyi anlatan anahtar kelimeleri belirleyin. Bunu yaparken ürününüzü veya hizmetinizi en iyi yansıtan kelimeleri titizlikle belirleyin. Eğer bir emlak ofisi sahibiyseniz işinizi en iyi anlatan kelime gruplarını seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Aksaray’da emlak ofisi” veya “sahibinden kiralık/satılık” gibi. Herkesin kullandığı jenerik kelimeleri kullanmamaya dikkat edin. Aşırı sayıda anahtar kelime kullanmaktan kaçının. İdeal 3-5 arasıdır.

İçerik Kaliteli ve Sadece Size Ait Olsun

Web sitenize ekleyeceğiniz yazı, görsel ve videolar her yerde bulunabilecek türden olmamalıdır. Bazen çok ilginç bir video çok fazla dikkat çekse de anahtar kelimeleri doğru yerleştirilmiş orijinal ve kaliteli içerikler, sizi her zaman arama motorlarında daha yüksek yerlere taşıyacaktır.

Ara Başlıklar Belirleyin

Yazıların çok daha kolay okunması için paragraflar arası ara başlıklar kullanın. Paragrafları da çok uzun tutmayın.

Görsel Optimizasyonu

Görsel boyutunu mutlaka optimize edin. Görselin boyutu KB olarak ne kadar küçükse, web siteniz o kadar hızlı çalışacaktır. Görsellere dosya ismi verirken alt tire ile ayrılmış anahtar kelimeler kullanmanız önemlidir.

Mobil İçin Uyumlu ve Hızlı Web Sitesi

Mobil kullanıma uyumlu çalışan ve hız konusunda iddialı siteler oluşturun. Ziyaretçiler içeriğinize en hızlı biçimde mobil cihazlardan da ulaşabilsinler. Web sitenizin yeterince hızlı ve mobil uyumlu olması SEO sonuçlarına olumlu yansıyacaktır.

Diğer Web Sitelerinden Sitenize Yönlendirmeler Sağlayın

Eğer mümkünse diğer popüler web sitelerinden web sitenize yönlendirme yapılmasını sağlayın. Sıradan değil işinizle yakından ilgili web sitelerine yönelin. Bu yönlendirmelerin sayısı arttıkça sıralamalarda avantaj sağlarsınız.

Özetle, bu ipuçlarını zaman kaybetmeden web sitenize uygulamaya başladığınızda bunun SEO sonuçlarını kısa süre içinde görmeye başlarsınız.

Etiketler: »
Share
18911 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Neuralink

  05 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Eleştirenler olabilir; beğenmeyen ve hatta nefret edenler de. Sosyal medya paylaşımları sebebiyle dalga geçenler veya canlı yayında uyuşturucu kullandığı için yerden yere vuranlar. Her ne olursa olsun, son 15 yılda kurduğu şirketler, ürettiği teknolojik ürünler, fabrikasını kurduğu tam otonom araçlar, Mars yolculuğu yapabilecek seviyedeki roketler ile dünya tarihine damgasını vuran bir isim oldu. Aslında kimden bahsettiğimizi hemen tahmin ettiniz. Kimine göre bir dahi, kimine göre ise şımarık bir çocuk: Elon Musk... Uzay taşımacılığından enerji...
 • İşiniz Düşünce Yine Beklerim

  01 Eylül 2020 Köşe Yazıları

  Zaman nasıl da hızlı geçiyor. Çocukluğumda, 1980'li yılların başında TRT'de gösterilen "Uzay 1999" isimli bilim kurgu dizisini seyrederken 1999 yılında ayda kurulu olan Ay Üssü Alfa'nın gerçek olup olmayacağını merak eder, biran önce 1999 yılına gelmeyi hayal ederdim. Dizideki uzay araçlarına Kartal ismi verilmişti ve dizi Ay Üssü Alfa'da yerleşmiş insanların Ay'ın Dünya'dan ayrılmasıyla birlikte yaşadıkları serüveni anlatmaktaydı. Zaman çok çabuk geçti. Bizler büyüdük ve Ay Üssü Alfa gerçek olmadı ama teknoloji öyle bir yere geldi ki; şu anki ...
 • Macera mı Arıyorsunuz?

  06 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  Dünyada "Point n Click" olarak bilinen diyalog ve bulmaca tabanlı macera oyunları Türkiye'de hep sınırlı bir hayran kitlesine sahip oldu ve tür olarak çok geniş kitlelere hitap edemedi. Aslında A+ oyunların reklamlarının sürekli yapıldığı ve popüler çevrimiçi oyunların egemenliği olan oyun piyasasında bu çok büyük bir sürpriz değil. Yine de macera oyunları içerisinde birçok cevher bulunduran bazı eserler var. Senaryo, espriler, çağının ötesindeki sanat tasarımı ve grafikler ve insanı düşünmeye sevk eden oyun yapısı macera oyunlarını diğer oyunl...
 • İnternette Unutulma Hakkı Nedir?

  01 Ağustos 2020 Köşe Yazıları

  İnternette Unutulma Hakkı konusunu kısaca tanımlarsak; kişi ve kurumların kendi adlarıyla internet üzerinden arama yapıldığında çıkan sonuçlar arasında şahsıyla ilgili bilgi ve fotoğrafların arama sonuçlarından çıkarılmasını isteme hakkı  olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu hakkın kullanılabilmesi için bazı şartların oluşması gerekiyor. Hatta konunun istisnaları bile var. Tarihsel, istatistiksel veya bilimsel amaçlarla kişisel verilerin işlenmesi devam edebildiği gibi edebi, sanatsal ifade veya gazetecilik faaliyetleri dahilinde işlenen kişise...