logo

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir web sitesi oluşturarak birilerinin siteyi ziyaret etmesini beklemek yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak sitenizi arama motorlarının yapacağı taramaya uygun hale getirebilirsiniz. Böylece web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama moturu aramalarında ilk sıralara doğru yükselecektir. Bu yazıda çok basit ipuçları vererek arama motoru sonuçlarında yukarıda olmak için nasıl optimizasyon yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları

Arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer almak için size yardımcı olacak birkaç SEO ipucu.

Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Web siteniz üzerinden satışını yapacağınız ürün veya hizmeti en iyi anlatan anahtar kelimeleri belirleyin. Bunu yaparken ürününüzü veya hizmetinizi en iyi yansıtan kelimeleri titizlikle belirleyin. Eğer bir emlak ofisi sahibiyseniz işinizi en iyi anlatan kelime gruplarını seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Aksaray’da emlak ofisi” veya “sahibinden kiralık/satılık” gibi. Herkesin kullandığı jenerik kelimeleri kullanmamaya dikkat edin. Aşırı sayıda anahtar kelime kullanmaktan kaçının. İdeal 3-5 arasıdır.

İçerik Kaliteli ve Sadece Size Ait Olsun

Web sitenize ekleyeceğiniz yazı, görsel ve videolar her yerde bulunabilecek türden olmamalıdır. Bazen çok ilginç bir video çok fazla dikkat çekse de anahtar kelimeleri doğru yerleştirilmiş orijinal ve kaliteli içerikler, sizi her zaman arama motorlarında daha yüksek yerlere taşıyacaktır.

Ara Başlıklar Belirleyin

Yazıların çok daha kolay okunması için paragraflar arası ara başlıklar kullanın. Paragrafları da çok uzun tutmayın.

Görsel Optimizasyonu

Görsel boyutunu mutlaka optimize edin. Görselin boyutu KB olarak ne kadar küçükse, web siteniz o kadar hızlı çalışacaktır. Görsellere dosya ismi verirken alt tire ile ayrılmış anahtar kelimeler kullanmanız önemlidir.

Mobil İçin Uyumlu ve Hızlı Web Sitesi

Mobil kullanıma uyumlu çalışan ve hız konusunda iddialı siteler oluşturun. Ziyaretçiler içeriğinize en hızlı biçimde mobil cihazlardan da ulaşabilsinler. Web sitenizin yeterince hızlı ve mobil uyumlu olması SEO sonuçlarına olumlu yansıyacaktır.

Diğer Web Sitelerinden Sitenize Yönlendirmeler Sağlayın

Eğer mümkünse diğer popüler web sitelerinden web sitenize yönlendirme yapılmasını sağlayın. Sıradan değil işinizle yakından ilgili web sitelerine yönelin. Bu yönlendirmelerin sayısı arttıkça sıralamalarda avantaj sağlarsınız.

Özetle, bu ipuçlarını zaman kaybetmeden web sitenize uygulamaya başladığınızda bunun SEO sonuçlarını kısa süre içinde görmeye başlarsınız.

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonu » Aykut Altındağ
Share
9793 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HES Kodu Alma

  01 Haziran 2020 Köşe Yazıları

  HES Kodu alma işlemi yurt içinde güvenle seyahat edebilmeniz için T.C. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemler kapsamında zorunlu hale gelen oldukça yeni bir uygulamadır. Ne Amaçla Veriliyor? HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden farklı zamanlarda sorgulanarak seyahate çıkabilmeniz ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol etmek amacıyla verilmektedir. HES Kodu Ne İşe Yarıyor? - Covid-19 Virüsü ile hastalanmış veya hastalarla temasta bulunmuş kişilerin toplu gerçekleştirilen seyahatlere katılmasının engellenmesi, - Bu ...
 • Yeni Dünya Düzeninde Kitlesel Fonlama

  03 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Dünya çapında etkisini gösteren ve insanlığı çok farklı bir sınav ile tecrübe eden Covid-19 salgını, beraberinde tüm sistemleri doğrudan etkileyecek değişiklikleri de getiriyor. Sonu bilinmeyen ve gergin bir dönemden geçiyoruz. Bilim insanlarından çok farklı açıklamalar gelebiliyor. Hiç bir şey net değil; örneğin virüsün çıkışı doğal yollar ile mi oldu? Yoksa bir laboratuar çalışmasının istenmeyen sonucu mu? Virüse karşı etkin bir aşı geliştirildi mi, yoksa yıllar sürecek bir aşı geliştirme sürecine daha yeni mi başladık? Uluslararası uçuşl...
 • Zoom Nasıl Kurulur?

  02 Mayıs 2020 Köşe Yazıları

  Korona Virüsü nedeniyle evde kaldığımız bu günlerde dostlarımızla görüşmelerimizi ve işyerinden arkadaşlarımızla toplantıları video konferans uygulamaları kullanarak yapıyoruz. Bu uygulamalar arasında en popüler olanlardan biri de Zoom uygulaması ve herkes birbirine şu soruyu soruyor: Zoom Nasıl Kurulur? Fakat son günlerde güvenlik açıklarıyla ilgili olarak çok fazla gündeme gelen uygulamaya nihayet 1 Mayıs itibari ile güvenlik ve gizlilik özelliklerini geliştirmek için AES 256-bit GCM şifreleme yapabilen yeni güncelleme eklendi ve yeni sürüme ...
 • COVID-19 Senaryoları

  03 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  2020 yılı ülkemiz ve dünya için hiç iyi başlamadığı gibi, hepimizi karamsarlığa sürükleyecek şekilde geçmeye devam ediyor. Şu anda tek gündem virüs salgını. Tüm dünya ülkeleri uzun zamandır ilk defa ortak bir düşmana karşı savaşıyor. Zengin veya fakir ayırt etmeden, sınıfsal farklılıklara bakmadan saldıran bir düşman! Ancak düşman o kadar acımasız ki, her ülke kendi derdine düşmüş durumda. Bireyler, kurumlar, topluluklar, yerel ve ulusal hükümetler ve uluslararası organlar tarafından Covid-19'un yayılmasını yavaşlatmak veya durdurmak için birço...