logo

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bir web sitesi oluşturarak birilerinin siteyi ziyaret etmesini beklemek yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak sitenizi arama motorlarının yapacağı taramaya uygun hale getirebilirsiniz. Böylece web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama moturu aramalarında ilk sıralara doğru yükselecektir. Bu yazıda çok basit ipuçları vererek arama motoru sonuçlarında yukarıda olmak için nasıl optimizasyon yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları

Arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer almak için size yardımcı olacak birkaç SEO ipucu.

Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Web siteniz üzerinden satışını yapacağınız ürün veya hizmeti en iyi anlatan anahtar kelimeleri belirleyin. Bunu yaparken ürününüzü veya hizmetinizi en iyi yansıtan kelimeleri titizlikle belirleyin. Eğer bir emlak ofisi sahibiyseniz işinizi en iyi anlatan kelime gruplarını seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “Aksaray’da emlak ofisi” veya “sahibinden kiralık/satılık” gibi. Herkesin kullandığı jenerik kelimeleri kullanmamaya dikkat edin. Aşırı sayıda anahtar kelime kullanmaktan kaçının. İdeal 3-5 arasıdır.

İçerik Kaliteli ve Sadece Size Ait Olsun

Web sitenize ekleyeceğiniz yazı, görsel ve videolar her yerde bulunabilecek türden olmamalıdır. Bazen çok ilginç bir video çok fazla dikkat çekse de anahtar kelimeleri doğru yerleştirilmiş orijinal ve kaliteli içerikler, sizi her zaman arama motorlarında daha yüksek yerlere taşıyacaktır.

Ara Başlıklar Belirleyin

Yazıların çok daha kolay okunması için paragraflar arası ara başlıklar kullanın. Paragrafları da çok uzun tutmayın.

Görsel Optimizasyonu

Görsel boyutunu mutlaka optimize edin. Görselin boyutu KB olarak ne kadar küçükse, web siteniz o kadar hızlı çalışacaktır. Görsellere dosya ismi verirken alt tire ile ayrılmış anahtar kelimeler kullanmanız önemlidir.

Mobil İçin Uyumlu ve Hızlı Web Sitesi

Mobil kullanıma uyumlu çalışan ve hız konusunda iddialı siteler oluşturun. Ziyaretçiler içeriğinize en hızlı biçimde mobil cihazlardan da ulaşabilsinler. Web sitenizin yeterince hızlı ve mobil uyumlu olması SEO sonuçlarına olumlu yansıyacaktır.

Diğer Web Sitelerinden Sitenize Yönlendirmeler Sağlayın

Eğer mümkünse diğer popüler web sitelerinden web sitenize yönlendirme yapılmasını sağlayın. Sıradan değil işinizle yakından ilgili web sitelerine yönelin. Bu yönlendirmelerin sayısı arttıkça sıralamalarda avantaj sağlarsınız.

Özetle, bu ipuçlarını zaman kaybetmeden web sitenize uygulamaya başladığınızda bunun SEO sonuçlarını kısa süre içinde görmeye başlarsınız.

Etiketler: »
Share
3781 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • COVID-19 Senaryoları

  03 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  2020 yılı ülkemiz ve dünya için hiç iyi başlamadığı gibi, hepimizi karamsarlığa sürükleyecek şekilde geçmeye devam ediyor. Şu anda tek gündem virüs salgını. Tüm dünya ülkeleri uzun zamandır ilk defa ortak bir düşmana karşı savaşıyor. Zengin veya fakir ayırt etmeden, sınıfsal farklılıklara bakmadan saldıran bir düşman! Ancak düşman o kadar acımasız ki, her ülke kendi derdine düşmüş durumda. Bireyler, kurumlar, topluluklar, yerel ve ulusal hükümetler ve uluslararası organlar tarafından Covid-19'un yayılmasını yavaşlatmak veya durdurmak için birço...
 • Covid-19 Tüm Ezberimizi Bozdu

  01 Nisan 2020 Köşe Yazıları

  Çocukluğumda bilgisayar yoktu, internet yoktu, cep telefonu yoktu renkli televizyon yoktu, birden fazla TV kanalı yoktu, dijital halini geçtim fotoğraf makinemiz yoktu. Fakat bunlardan hiç birinin eksikliğini hissetmeden büyüdük. Çünkü sanal olmayan gerçek arkadaşlarımız vardı. Okul sonrası hava kararana kadar sokaklarda oynardık. Teknoloji neredeyse hayatımızda hiç yoktu zaten bizim de teknoloji ile ilgimiz yoktu. Elektrik ve su kesintileri hayatımızın bir parçasıydı. Büyük market zincirleri olmadığı gibi tüp, yağ, sigara ve gazyağı kuyrukla...
 • Salgının Gölgesinde…

  03 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Şubat ayının son haftası itibariyle dünyadaki elektronik cihaz üreticilerinin yaklaşık %65'i ürün siparişlerinde farklı sürelerde gecikmeler olacağını resmi olarak açıkladı. Corona Virüsü Çin'i doğrudan etkilediğinden fabrikaların geçici olarak kapanması ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Güney Kore ve diğer komşu ülkelerde virüsün çok büyük bir hızla yayılması, şirketlerin ticari faaliyetlerini ciddi anlamda kısıtlamaya başladı. Tam anlamıyla muğlak bir çevre üzerinden planlama yapmak zorunda kalan üst düzey yöneticiler için daha ...
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları

  01 Mart 2020 Köşe Yazıları

  Bir web sitesi oluşturarak birilerinin siteyi ziyaret etmesini beklemek yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparak sitenizi arama motorlarının yapacağı taramaya uygun hale getirebilirsiniz. Böylece web siteniz belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama moturu aramalarında ilk sıralara doğru yükselecektir. Bu yazıda çok basit ipuçları vererek arama motoru sonuçlarında yukarıda olmak için nasıl optimizasyon yapılabileceğini anlatmaya çalışacağım. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ipuçları Arama motoru sıralamalarında daha üst ...