logo

Çıplaklar Oteli Açılıyor, Youtube Kapalı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Gazetelerde yer alan bir haber eminim dikkatinizi çekmiştir. Muğla’nın Datça İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıkta bulunan Adaburnu Gölmar Otel, Türkiye’nin ilk çıplaklar oteli olarak hizmet vermeye hazırlanıyormuş.

Datça Yarımadası’nın güneyinde, Emecik Köyü sınırları içerisinde, Akdeniz kıyısında 14 dönümlük arazi üzerinde 2 yıl önce yaptırılan Adaburnu Gölmar Otel’in 175 yatak kapasitesiyle 1 Mayıs 2010’dan itibaren kapılarını dünya çıplaklarına açacağı belirtildi.

Türkiye’den müşteri kabul edilmeyeceği belirtilen otele Türk müşteriler ancak yurtdışındaki acenteler aracılığıyla kabul edilebilecekler. Çıplaklığa otel sahası içinde izin verilmesine rağmen otel sahası dışında kamusal alandaki plajlarda çıplak olarak denize girilmesine izin verilmeyecekmiş.

Bu haberi okuduğumda aklıma bizim yasaklı Youtube sitesi geldi. Şimdi merakla bekliyorum. Otelin giriş tabelasına şöyle bir yazı ne zaman asılacak diye…

Otele erişim mahkeme kararıyla durdurulmuştur“.

* * * *

Gelelim Bilişim Sektörü’nde neler olduğuna… İnanın Bilişim Sektörü’nde de aynı Türkiye gündeminde olduğu gibi yattığımız gündeme uyanamıyoruz. Nisan ayı içinde sektörde yaşanan en acı olay Ericsson’un başına geldi. Ericsson Türkiye’de çalışan 3 yönetici geçirdikleri bir trafik kazası sonucu hayatlarını kaybetti. Yakınlarına ve dostlarına sabır diliyoruz.

Bu ayın diğer bir ilginç gelişmesi de HP’nin akıllı telefon pazarının başarılı firması PALM’i 1.2 Milyar Dolar’a satın alması oldu. HP bu satın alma ile “beni izlemeye devam edin” mesajını çok açık bir şekilde veriyor. Bakalım bundan böyle akıllı telefon pazarında ne gibi değişiklikler olacak?

Turkcell’in Eskişehir’de açtığı ve 350 kişiye istihdam sağlayacak olan Çağrı Merkezi yine Nisan ayına damgasını vuran olaylar arasındaydı. Nisan adeta bir kampanya başlangıç dönemi olarak da dikkat çekti. Vodafone’un son kampanyası olan saatlik, günlük ve haftalık “Vodemnet Kampanyası”nın içeriğini de oldukça başarılı buldum. Bir taahhüt gerektirmeden, istediğiniz an formaliteye gerek kalmadan sadece seçtiğiniz süre kadar kullanabilecek bu 3G mobil internet kampanyasından çok fazla kişinin faydalanacağını düşünüyorum. Saati 99 kuruş, günlüğü 3.99 TL, haftalık kullanımı ise 18.99 TL olan bu paketlerde formalite ve kontrat ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. Umarım lider operatörler de şu taahhüt ve kontrat sevdasından vazgeçerek kullanıcılar için çok daha özgür uygulamaları hayata geçirir.

Son olarak İş Bankası’nın bir basın gezisine yayınımızı 3 defa davet edip 3 defa da “sizi ağırlayamıyoruz” dediği için hakkında yazı (www.maxihaber.net/yazarlar/aaltindag/2010/yazar_aaltindag_01032010.htm) yazdığım MPR’a bir çift lafım daha var. Yazı yayına girdiği günün öğle saatlerinde İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü’nden Zuhal Hanım beni cep telefonumdan arayarak İş Bankası adına özür diledi ve MPR’ın en sert şekilde uyarıldığını söyledi. Sanırım o kadar sert uyardılar ki artık MPR yayınımıza basın bülteni göndermiyor. İş Bankası ile ilgili bülten ve davetlerin yayınımıza ulaştırılması “İletişimin MPR Hali” isimli yazım yayına girdikten sonra kesildi. 2 aydır İş Bankası ile ilgili bir basın bülteni bile yayınımıza ulaşmadı. Acaba İş Bankası Kurumsal İletişim’in bundan haberi var mı? Bir PR firması canının istediği bir yayına basın bülteni ve daveti gönderme konusunda ambargo koyabilir mi? Yoksa bu İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü ile ortaklaşa alınmış bir karar mı? Bakalım bu sorularımın cevaplarını öğrenebilecek miyim?

Bu arada deneyimli iletişimci Nedim Özkan’ın yönetiminde 1 Mayıs 2010 tarihinde faaliyetlerine başlayan İz İletişim Danışmanlığı’na da başarılar dilemek istiyorum.

Bu ayki deyişimiz Francis Bacon’a ait. “Gözyaşları, acının ümitsizliğe dönüşmesini engeller”.

Etiketler: » » »
Share
1104 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...