logo

Çıplaklar Oteli Açılıyor, Youtube Kapalı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Gazetelerde yer alan bir haber eminim dikkatinizi çekmiştir. Muğla’nın Datça İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıkta bulunan Adaburnu Gölmar Otel, Türkiye’nin ilk çıplaklar oteli olarak hizmet vermeye hazırlanıyormuş.

Datça Yarımadası’nın güneyinde, Emecik Köyü sınırları içerisinde, Akdeniz kıyısında 14 dönümlük arazi üzerinde 2 yıl önce yaptırılan Adaburnu Gölmar Otel’in 175 yatak kapasitesiyle 1 Mayıs 2010’dan itibaren kapılarını dünya çıplaklarına açacağı belirtildi.

Türkiye’den müşteri kabul edilmeyeceği belirtilen otele Türk müşteriler ancak yurtdışındaki acenteler aracılığıyla kabul edilebilecekler. Çıplaklığa otel sahası içinde izin verilmesine rağmen otel sahası dışında kamusal alandaki plajlarda çıplak olarak denize girilmesine izin verilmeyecekmiş.

Bu haberi okuduğumda aklıma bizim yasaklı Youtube sitesi geldi. Şimdi merakla bekliyorum. Otelin giriş tabelasına şöyle bir yazı ne zaman asılacak diye…

Otele erişim mahkeme kararıyla durdurulmuştur“.

* * * *

Gelelim Bilişim Sektörü’nde neler olduğuna… İnanın Bilişim Sektörü’nde de aynı Türkiye gündeminde olduğu gibi yattığımız gündeme uyanamıyoruz. Nisan ayı içinde sektörde yaşanan en acı olay Ericsson’un başına geldi. Ericsson Türkiye’de çalışan 3 yönetici geçirdikleri bir trafik kazası sonucu hayatlarını kaybetti. Yakınlarına ve dostlarına sabır diliyoruz.

Bu ayın diğer bir ilginç gelişmesi de HP’nin akıllı telefon pazarının başarılı firması PALM’i 1.2 Milyar Dolar’a satın alması oldu. HP bu satın alma ile “beni izlemeye devam edin” mesajını çok açık bir şekilde veriyor. Bakalım bundan böyle akıllı telefon pazarında ne gibi değişiklikler olacak?

Turkcell’in Eskişehir’de açtığı ve 350 kişiye istihdam sağlayacak olan Çağrı Merkezi yine Nisan ayına damgasını vuran olaylar arasındaydı. Nisan adeta bir kampanya başlangıç dönemi olarak da dikkat çekti. Vodafone’un son kampanyası olan saatlik, günlük ve haftalık “Vodemnet Kampanyası”nın içeriğini de oldukça başarılı buldum. Bir taahhüt gerektirmeden, istediğiniz an formaliteye gerek kalmadan sadece seçtiğiniz süre kadar kullanabilecek bu 3G mobil internet kampanyasından çok fazla kişinin faydalanacağını düşünüyorum. Saati 99 kuruş, günlüğü 3.99 TL, haftalık kullanımı ise 18.99 TL olan bu paketlerde formalite ve kontrat ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. Umarım lider operatörler de şu taahhüt ve kontrat sevdasından vazgeçerek kullanıcılar için çok daha özgür uygulamaları hayata geçirir.

Son olarak İş Bankası’nın bir basın gezisine yayınımızı 3 defa davet edip 3 defa da “sizi ağırlayamıyoruz” dediği için hakkında yazı (www.maxihaber.net/yazarlar/aaltindag/2010/yazar_aaltindag_01032010.htm) yazdığım MPR’a bir çift lafım daha var. Yazı yayına girdiği günün öğle saatlerinde İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü’nden Zuhal Hanım beni cep telefonumdan arayarak İş Bankası adına özür diledi ve MPR’ın en sert şekilde uyarıldığını söyledi. Sanırım o kadar sert uyardılar ki artık MPR yayınımıza basın bülteni göndermiyor. İş Bankası ile ilgili bülten ve davetlerin yayınımıza ulaştırılması “İletişimin MPR Hali” isimli yazım yayına girdikten sonra kesildi. 2 aydır İş Bankası ile ilgili bir basın bülteni bile yayınımıza ulaşmadı. Acaba İş Bankası Kurumsal İletişim’in bundan haberi var mı? Bir PR firması canının istediği bir yayına basın bülteni ve daveti gönderme konusunda ambargo koyabilir mi? Yoksa bu İş Bankası Kurumsal İletişim Bölümü ile ortaklaşa alınmış bir karar mı? Bakalım bu sorularımın cevaplarını öğrenebilecek miyim?

Bu arada deneyimli iletişimci Nedim Özkan’ın yönetiminde 1 Mayıs 2010 tarihinde faaliyetlerine başlayan İz İletişim Danışmanlığı’na da başarılar dilemek istiyorum.

Bu ayki deyişimiz Francis Bacon’a ait. “Gözyaşları, acının ümitsizliğe dönüşmesini engeller”.

Etiketler: » » »
Share
2150 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...