logo

DNS Ayarı Kaçtı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnternet ağına dahil olan her birimin kendine has bir IP adresi bulunur. Bu IP adresleri herkesin kullanımı için www.siteadı.com benzeri ve hatırlanması oldukça kolay olan isimlerdir. İşte DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığının kaydını tutar. Bu adres, protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olma durumuna göre 32 bit veya 128 bit uzunluğundadır. Fakat genelde sayı yerine insanların kolay anlayacağı ve akılda kalıcı kurumsal yapı veya marka ile özdeşleştirebilen isimler kullanılır.

Genel olarak bakıldığında DNS sistemi, isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşan bir yapıdadır. İsim sunucuları olarak konumlandırılan bilgisayarlarda host isimlerine karşılık gelen IP adresi bilgileri yer alır. Yani bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık gelen IP adresinine ulaşmak istediği zaman isim sunucuya başvurur. İsim sunucu dediğimiz DNS sunucu da kendi veritabana bakar ve öyle bir isim varsa bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir. DNS veritabanına kayıtların elle, tek tek girilmesi gerekmektedir.

DNS’i aslında e-posta sunucuları, domain isimleri ve IP adresleri gibi bilgileri tutan hiyerarşik bir yapı olarak da tanımlayabiliriz. Bir DNS istemcisi, bir isim çözümlemesi yapmak için DNS sunucularında sorgulama yapar. Burada sistem şöyle işler: Önce DNS adı çözümlenir, sonra da IP adresi gibi o ad ile ilişkili bilgilere ulaşılır.

Bütün bunları niye mi anlattım? Çünkü Twitter, Youtube ve bazı yasaklı sitelere girmek için herkes problem yaratmayan DNS adreslerinin peşine düştü. Bilgisayarımızın DNS ayarlarınını kurcalayıp durduk. Her yasaklı siteye erişim için farklı bir yöntem ve farklı bir DNS kullanmaya başlayınca resmen işin ayarı kaçtı. İşi gücü bıraktık, herkes bilgisayarının DNS ayarlarıyla oynamaya başladı. Hayatında hiç teknik bilgi sahibi olmayan teyzeler, amcalar bile konuyu özümseyip biraz da yardımla kullandıkları bilgisayarların DNS ayarlarını değiştirmeye başladılar.

Akılcı olmayan yasaklar koymak bazen komik durumlara sebep olabiliyor. Kütüphanedeki 1-2 yasaklı kitap için tüm kütüphaneyi tamamen kapatanlar yarın öbürgün trafikte hergün insanlar kazalarda ölüyor ve yaralanıyor diye ülke çapında araç trafiği de yasaklarlar mı diye merak ediyor insan.

Bu ayki yazımı Mevlana’nın bir deyişi ile bitiriyorum. “Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » »
Share
2198 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...