logo

DNS Ayarı Kaçtı


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnternet ağına dahil olan her birimin kendine has bir IP adresi bulunur. Bu IP adresleri herkesin kullanımı için www.siteadı.com benzeri ve hatırlanması oldukça kolay olan isimlerdir. İşte DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığının kaydını tutar. Bu adres, protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olma durumuna göre 32 bit veya 128 bit uzunluğundadır. Fakat genelde sayı yerine insanların kolay anlayacağı ve akılda kalıcı kurumsal yapı veya marka ile özdeşleştirebilen isimler kullanılır.

Genel olarak bakıldığında DNS sistemi, isim sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşan bir yapıdadır. İsim sunucuları olarak konumlandırılan bilgisayarlarda host isimlerine karşılık gelen IP adresi bilgileri yer alır. Yani bir DNS istemci bir bilgisayarın ismine karşılık gelen IP adresinine ulaşmak istediği zaman isim sunucuya başvurur. İsim sunucu dediğimiz DNS sunucu da kendi veritabana bakar ve öyle bir isim varsa bu isme karşılık gelen IP adresini istemciye gönderir. DNS veritabanına kayıtların elle, tek tek girilmesi gerekmektedir.

DNS’i aslında e-posta sunucuları, domain isimleri ve IP adresleri gibi bilgileri tutan hiyerarşik bir yapı olarak da tanımlayabiliriz. Bir DNS istemcisi, bir isim çözümlemesi yapmak için DNS sunucularında sorgulama yapar. Burada sistem şöyle işler: Önce DNS adı çözümlenir, sonra da IP adresi gibi o ad ile ilişkili bilgilere ulaşılır.

Bütün bunları niye mi anlattım? Çünkü Twitter, Youtube ve bazı yasaklı sitelere girmek için herkes problem yaratmayan DNS adreslerinin peşine düştü. Bilgisayarımızın DNS ayarlarınını kurcalayıp durduk. Her yasaklı siteye erişim için farklı bir yöntem ve farklı bir DNS kullanmaya başlayınca resmen işin ayarı kaçtı. İşi gücü bıraktık, herkes bilgisayarının DNS ayarlarıyla oynamaya başladı. Hayatında hiç teknik bilgi sahibi olmayan teyzeler, amcalar bile konuyu özümseyip biraz da yardımla kullandıkları bilgisayarların DNS ayarlarını değiştirmeye başladılar.

Akılcı olmayan yasaklar koymak bazen komik durumlara sebep olabiliyor. Kütüphanedeki 1-2 yasaklı kitap için tüm kütüphaneyi tamamen kapatanlar yarın öbürgün trafikte hergün insanlar kazalarda ölüyor ve yaralanıyor diye ülke çapında araç trafiği de yasaklarlar mı diye merak ediyor insan.

Bu ayki yazımı Mevlana’nın bir deyişi ile bitiriyorum. “Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük.”

Aykut Altındağ
Genel Yayın Yönetmeni
www.maxihaber.net
Hashtag: #aykutabiburada

Etiketler: » »
Share
1069 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...
 • WhatsApp Kullanıcıları Dikkat

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Eğer WhatsApp uygulamasını sıkça kullanıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneriyorum. Çünkü bu yazıda hem güvenlikle ilgili bir konudan bahsedeceğim, hem pek bilinmeyen bir püf noktasını anlatacağım, hem de bu uygulamasının artık çalışmayacağı telefonları listeleyeceğim. WhatsApp Hesabınız Ele Geçirilebilir mi? WhatsApp uygulaması genel olarak kullanım açısından oldukça güvenli olmasına karşın dikkat etmez, telefonunuzu bir başkasına verir veya ortalık bir yerlerde bırakırsanız hem mesajlarınız başka birileri tarafından görülebilir...
 • Bitcoin

  01 Ocak 2018 Köşe Yazıları

  Yeni bir mübadele aracının çok kısa bir süre içerisinde bu kadar değerlenmesi ve dünyanın gündemini belirlemesi pek de tahmin edilebilir bir durum değil. Birçok ülke Bitcoin ve benzeri para birimlerinin yasal mevzuata uyarlanması ile ilgili çalışmalara başladı. Somut olmayan, elle tutulamayan bir para birimi kulağa çok güvenilir gelmese de, akla şu soru geliyor: Sahip olduğumuz finansal portföyümüzün ne kadarı somut ve maddi olarak evinizde fiziksel bir alan kaplıyor? Maaşımızı bile artık bankadan çekmiyor; çevrimiçi hizmetleri kullanarak tüm ö...