logo

İyi – Kötü – Çirkin

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
İyi – Kötü – Çirkin

—- İyi —-

GSM Operatörleri Arasındaki Rekabetten Tüketiciler Kazanıyor

Turkcell, Vodafone ve Avea arasında çok ciddi ve kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Birbirlerinden abone kapmak için her biri farklı kampanyalar ve tarifelerle öne çıkmaya çalışıyorlar. Böylece tüketiciler için ortaya keyifli bir tablo çıkıyor. Kendi açımdan değerlendirdiğim zaman rekabetin kaliteyi attırdığını ve fiyatları da tüketici lehine aşağıya çektiğini düşünüyorum. Son dönemde gözlemlediğim bir başka konu da Vodafone’un yakaladığı hissedilir bir çıkış. Hem yaptığı kampanyalarla dikkat çekiyor hem de yıllarca gazetecilere karşı olan soğuk duruşundan vazgeçip gazetecilerle olan iletişime büyük önem vermeye başladı. Vodafone Kurumsal İletişim ve İletişim Firması Red Unit iyi işler yapıyor. Vodafone’un özellikle Mobil İnternet konusunda aylar önce hayata geçirdiği saatlik, günlük ve haftalık internet paketlerini de çok başarılı buluyorum. Hiçbir taahhüt gerektirmeden tüketiciyi son derece özgür bırakan bir tarife. Benzer tarifeleri Turkcell’de ne zaman göreceğimizi Turkcell’in İftar Yemeği’nde yöneticilerine sorduğumda bu yılın sonunu bulacağını söylediler.

Söz Turkcell’den açılmışken onlarında da çok sıkı çalıştığını biliyorum. Yılın son çeyreğinde kampanyalarıyla ve yeni projeleriyle kendilerinden çok söz ettirecekler. Avea’nın da boş durmayacağını düşünürsek son çeyrekte GSM Operatörleri’nin kampanya savaşlarına hazır olun.

—- Kötü —-

Sabit Numara Taşınabilirliği

Numara Taşınabilirliği; abonelerin numarasını değiştirmeden hizmet aldığı işletmeyi, bulunduğu fiziksel konumu ve/veya aldığı hizmetin türünü değiştirmesi anlamına gelmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulu bulunan Numara Taşınabilirliği Sistemi (NTS) 9 Kasım 2008 tarihinde saat 00:01 itibariyle kullanıma açılmıştır. Numara taşıma talepleri GSM işletmecileri tarafından NTS’ye iletilmekte ve mevzuat çerçevesinde gerekli işlemler yapılmaktadır. Sabit hatlarda numara taşınabilirliği uygulaması ise 10 Eylül 2009 tarihi itibariyle başlatıldı.

Numara Taşınabilirliği Resmi Bilgi Sitesi olan www.nts.gov.tr adresine tıkladığınızda ilginç bir rakam ile karşılaşıyorsunuz. Bir tarafta mobil olarak taşınan numara sayısı 19.509.038 olarak görülürken diğer tarafta taşınan sabit numara sayısı sadece 4680 adet.

Ortada bir sıkıntı olduğu gözle görülüyor. Bir tarafta 20 milyona yaklaşan mobil numara taşıması diğer yanda yaklaşık bir yıldır 5000’i bile bulmayan sabit numara taşıma sayısı. İnsanın aklına iki ihtimal geliyor. Ya herkes Türk Telekom’dan çok memnun ya da hiç kimsenin Sabit Numara taşınabilirliği’nden haberi yok. Bakalım yılın son çeyreğinde bu konuyla ilgili ne tür gelişmeler olacak? Açıkcası bu işin muhataplarından Sabit Numara Taşınabilirliği konusunda cazip kampanyalar daha doğrusu ciddi bir hareketlenme bekliyorum.

Not: Bu arada Türk Telekom’un web sitesinde Numara Taşıma ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım. Yoksa var da ben mi bulamadım?

—- Çirkin —-

“Dandik Medya”

Bir dostumla yolda yürürken cep telefonu çaldı. Arayan dostumun genç hanım bir akrabasıydı ve daha önce gazetecilik yapmış olmasına rağmen bu aralar işsiz bir durumda evde oturduğunu öğrenince kendisine yardımcı olabilmek amacıyla konuşmak istedim. Yeniden gazetecilik yapmak için iş arıyordu. Kısaca özgeçmişini bana anlattıktan sonra ne tür bir gazetede ve ne şartlarda çalışabileceğini öğrenmek istedim. Cevabı şöyle oldu: “Çok fazla sorun değil her yerde çalışırım ama “dandik medya” olmasın da…”. Bu hanım kızımız büyük, bilinen ve arkasında sermaye gücü olan yayınların dışında kalan yayınları “Dandik Medya” olarak nitelendiriyordu. Demek ki bazı gazeteciler için medya ikiye ayrılıyordu: “Dandik Medya” ve diğerleri…

Her neyse lafı çok fazla uzatmamaya çalışarak çok kısa bir sohbetin ardından telefonu nazikçe kapattım. Kıza çok fazla belli etmedim ama onun hastalıklı düşünce yapısına göre sanırım ben de o kafasında kategorize ettiği “Dandik Medya”da çalışanların bulunduğu gruptaydım.

Dandik kelimesi Türkçe’de genelde “kalitesi düşük olan” veya “işe yaramaz” anlamında kullanılıyor. Genç bir gazeteci arkadaşımın daha yolun çok başında kendi meslektaşlarını sadece çalıştıkları kuruma göre bu şekilde kategorize etmesini çok çirkin buldum. Emek kutsaldır ve her iyi gazeteci de büyük olarak nitelendirilen yayınlarda çalışır diye bir kural yoktur. İşini iyi yapan herkes övgüyü hak eder. Çalıştığı yerin boyutunun ve gücünün yapacağı işi daha iyi yapmasına bir katkısı yoktur.

Bu konuda söylenecek son söz şöyle olabilir. “Dandik Medya” yoktur. Dandik insanlar vardır.

Etiketler: » » »
1719 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...