logo

İyi – Kötü – Çirkin


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

—- İyi —-

GSM Operatörleri Arasındaki Rekabetten Tüketiciler Kazanıyor

Turkcell, Vodafone ve Avea arasında çok ciddi ve kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Birbirlerinden abone kapmak için her biri farklı kampanyalar ve tarifelerle öne çıkmaya çalışıyorlar. Böylece tüketiciler için ortaya keyifli bir tablo çıkıyor. Kendi açımdan değerlendirdiğim zaman rekabetin kaliteyi attırdığını ve fiyatları da tüketici lehine aşağıya çektiğini düşünüyorum. Son dönemde gözlemlediğim bir başka konu da Vodafone’un yakaladığı hissedilir bir çıkış. Hem yaptığı kampanyalarla dikkat çekiyor hem de yıllarca gazetecilere karşı olan soğuk duruşundan vazgeçip gazetecilerle olan iletişime büyük önem vermeye başladı. Vodafone Kurumsal İletişim ve İletişim Firması Red Unit iyi işler yapıyor. Vodafone’un özellikle Mobil İnternet konusunda aylar önce hayata geçirdiği saatlik, günlük ve haftalık internet paketlerini de çok başarılı buluyorum. Hiçbir taahhüt gerektirmeden tüketiciyi son derece özgür bırakan bir tarife. Benzer tarifeleri Turkcell’de ne zaman göreceğimizi Turkcell’in İftar Yemeği’nde yöneticilerine sorduğumda bu yılın sonunu bulacağını söylediler.

Söz Turkcell’den açılmışken onlarında da çok sıkı çalıştığını biliyorum. Yılın son çeyreğinde kampanyalarıyla ve yeni projeleriyle kendilerinden çok söz ettirecekler. Avea’nın da boş durmayacağını düşünürsek son çeyrekte GSM Operatörleri’nin kampanya savaşlarına hazır olun.

—- Kötü —-

Sabit Numara Taşınabilirliği

Numara Taşınabilirliği; abonelerin numarasını değiştirmeden hizmet aldığı işletmeyi, bulunduğu fiziksel konumu ve/veya aldığı hizmetin türünü değiştirmesi anlamına gelmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulu bulunan Numara Taşınabilirliği Sistemi (NTS) 9 Kasım 2008 tarihinde saat 00:01 itibariyle kullanıma açılmıştır. Numara taşıma talepleri GSM işletmecileri tarafından NTS’ye iletilmekte ve mevzuat çerçevesinde gerekli işlemler yapılmaktadır. Sabit hatlarda numara taşınabilirliği uygulaması ise 10 Eylül 2009 tarihi itibariyle başlatıldı.

Numara Taşınabilirliği Resmi Bilgi Sitesi olan www.nts.gov.tr adresine tıkladığınızda ilginç bir rakam ile karşılaşıyorsunuz. Bir tarafta mobil olarak taşınan numara sayısı 19.509.038 olarak görülürken diğer tarafta taşınan sabit numara sayısı sadece 4680 adet.

Ortada bir sıkıntı olduğu gözle görülüyor. Bir tarafta 20 milyona yaklaşan mobil numara taşıması diğer yanda yaklaşık bir yıldır 5000’i bile bulmayan sabit numara taşıma sayısı. İnsanın aklına iki ihtimal geliyor. Ya herkes Türk Telekom’dan çok memnun ya da hiç kimsenin Sabit Numara taşınabilirliği’nden haberi yok. Bakalım yılın son çeyreğinde bu konuyla ilgili ne tür gelişmeler olacak? Açıkcası bu işin muhataplarından Sabit Numara Taşınabilirliği konusunda cazip kampanyalar daha doğrusu ciddi bir hareketlenme bekliyorum.

Not: Bu arada Türk Telekom’un web sitesinde Numara Taşıma ile ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım. Yoksa var da ben mi bulamadım?

—- Çirkin —-

“Dandik Medya”

Bir dostumla yolda yürürken cep telefonu çaldı. Arayan dostumun genç hanım bir akrabasıydı ve daha önce gazetecilik yapmış olmasına rağmen bu aralar işsiz bir durumda evde oturduğunu öğrenince kendisine yardımcı olabilmek amacıyla konuşmak istedim. Yeniden gazetecilik yapmak için iş arıyordu. Kısaca özgeçmişini bana anlattıktan sonra ne tür bir gazetede ve ne şartlarda çalışabileceğini öğrenmek istedim. Cevabı şöyle oldu: “Çok fazla sorun değil her yerde çalışırım ama “dandik medya” olmasın da…”. Bu hanım kızımız büyük, bilinen ve arkasında sermaye gücü olan yayınların dışında kalan yayınları “Dandik Medya” olarak nitelendiriyordu. Demek ki bazı gazeteciler için medya ikiye ayrılıyordu: “Dandik Medya” ve diğerleri…

Her neyse lafı çok fazla uzatmamaya çalışarak çok kısa bir sohbetin ardından telefonu nazikçe kapattım. Kıza çok fazla belli etmedim ama onun hastalıklı düşünce yapısına göre sanırım ben de o kafasında kategorize ettiği “Dandik Medya”da çalışanların bulunduğu gruptaydım.

Dandik kelimesi Türkçe’de genelde “kalitesi düşük olan” veya “işe yaramaz” anlamında kullanılıyor. Genç bir gazeteci arkadaşımın daha yolun çok başında kendi meslektaşlarını sadece çalıştıkları kuruma göre bu şekilde kategorize etmesini çok çirkin buldum. Emek kutsaldır ve her iyi gazeteci de büyük olarak nitelendirilen yayınlarda çalışır diye bir kural yoktur. İşini iyi yapan herkes övgüyü hak eder. Çalıştığı yerin boyutunun ve gücünün yapacağı işi daha iyi yapmasına bir katkısı yoktur.

Bu konuda söylenecek son söz şöyle olabilir. “Dandik Medya” yoktur. Dandik insanlar vardır.

Etiketler: » » »
Share
718 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...