logo

Online Alışveriş Yaparken!

Aykut Altındağ

Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net
Online Alışveriş Yaparken!

İnterneti aktif olarak kullanıp da online alışveriş yapmayan kişi sayısı giderek azalıyor. Bu konuda çok katı prensipleri olanlar bile denemek için e-ticaret sitelerinde zaman geçirmeye, hatta ufak çaplı alışveriş yapmaya başladılar. Yapılan araştırmalar bize online alışverişte en çok satın alınan ürünlerin başında bilgisayar, tüketici elektroniği, oyuncak ve kıyafetlerin geldiğini söylüyor. Büyük fiyat avantajı sağlayan e-ticaret sitelerine önümüzdeki yıllarda rağbet çok daha fazla artacak.

İlgi gittikçe artınca kullanıcıların satılan bu ürünlere olan ilgisini gören sanal korsanlar sahte sipariş siteleri ve kimlik avı saldırıları gibi farklı yöntemlerle kredi kartı bilgilerimizi çalmak için büyük çaba sarfediyorlar. Bu tip çabaları boşa çıkarmak, internet üzerinden güvenli bir şekilde sorunsuz alışveriş yapmak isteyen herkesin bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

Sahte Sipariş Sayfalarına Dikkat

Sanal korsanlar gönderdikleri e-postalarda tüm internet kullanıcılarının dikkatini çekecek ürünlerle ilgili sahte kampanyaları size gerçekmiş gibi gösteriyorlar. Bu şekilde posta kutunuza düşen bu iletilerdeki bağlantıları tıklayıp karşınıza gelen ve aslına tıpatıp benzeyen sahte e-ticaret sitesi görünümlü yerlerden alışverişlerini sürdürenler kredi kartı bilgilerini de korsanların eline vermiş oluyor.

Eğer size gelen e-postaların şüpheli bir kaynaktan geldiğini düşünüyorsanız sakın açmayın. Fakat en önemlisi bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımı kurulu olsun.

Arama Motoru Sonuçları Risk Taşıyabilir

Eğer bir alışveriş sitesini arama motorlarından arıyorsanız yine çok dikketli olun. Çünkü sanal korsanlar aradığınız sitenin orjinaline çok benzeyen sahte siteleri size orjinal siteymiş gibi sunabilirler. Tıkladığınız sitenin adresine çok dikkat edin. Alışveriş yaptığınızı sanıp kredi kartı bilgilerinizi korsanlara tesllim edebilirsiniz.

Bu konuda en basit yapabileceğiniz çözüm güvendiğiniz ve daha önce alışveriş yaptığınız online alışveriş sitelerinin adreslerini internet tarayıcınıza kaydedin. Böylece arama motorlarında sahte yönlendirmelere maruz kalmazsınız.

Yüksek İskontolara Dikkat

Yüksek rakamlardan oluşan indirim ve promosyonlara çok dikkat edin. Korsanlar bu tip yöntemleri çok severler.

Mobil Cihazlardan Alışveriş

Mobil cihazlar üzerinden yapacağınız alışverişlerde bilmediğiniz uygulamaları kesinlikle yüklemeyin. Dikkatsizce yüklenen bir mobil uygulama sizi yine sahte bir siteden yaptığınız alışverişi gerçekmiş gibi gösterebilir.

İster alışverişinizi mağazan ister online olarak internetten yapın şu basit altın kuralı sakın unutmayın!

Sadece “Uyanık olun” yeter !

Etiketler: » » » » »
5784 Kez Görüntülendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sosyal Medyada Dunning-Kruger Etkisi

  01 Aralık 2023 Köşe Yazıları

  Sosyal medya, günümüzde bireylerin düşüncelerini, duygularını ve bilgilerini paylaşmaları için popüler bir platform haline geldi. Fakat bazen sosyal medya üzerindeki tartışmalar ve bilgi paylaşımları Dunning-Kruger etkisi ile açıklanabiliyor. Sosyal psikologlar David Dunning ve Justin Kruger’ın ortaya çıkardığı bu önyargı ile kişiler bir hayalî üstünlüğün bilişsel önyargısı ile ilişkilendiriyorlar. İnsanların yetersiz olduğu durumları fark edememesi hali olarak da açıklanabilir. Bu durumda olan insanların yeterlilik düzeylerini nesnel olarak de...
 • DJI Air 3: İki Ana Kamera İle Geldi

  01 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Yeni DJI Air 3, çığır açan ikili ana kamera sistemiyle dikkat çeken bir drone. DJI Air 3, 46 dakikaya varan uzun pil ömrü ile de öne çıkıyor. Gelişmiş pil teknolojisi sayesinde tek bir şarjla uzun süreli uçuşlar mümkün olurken, pilin hızlı bir şekilde şarj olabilmesi de özel bir ayrıntı. Bu gelişmeler sayesinde DJI Air 3'ü uzun uçuşlar yapmak isteyenler için ideal bir seçenek haline getiriyor. Ayrıca Air 3, her yöndeki engelleri hem algılıyor hem de bunlardan kaçabiliyor. Kullanılan çift kamera, daha uzun uçuş süreleri ve gelişmiş güvenlik gibi...
 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...