logo

Online Alışveriş Yaparken!


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnterneti aktif olarak kullanıp da online alışveriş yapmayan kişi sayısı giderek azalıyor. Bu konuda çok katı prensipleri olanlar bile denemek için e-ticaret sitelerinde zaman geçirmeye, hatta ufak çaplı alışveriş yapmaya başladılar. Yapılan araştırmalar bize online alışverişte en çok satın alınan ürünlerin başında bilgisayar, tüketici elektroniği, oyuncak ve kıyafetlerin geldiğini söylüyor. Büyük fiyat avantajı sağlayan e-ticaret sitelerine önümüzdeki yıllarda rağbet çok daha fazla artacak.

İlgi gittikçe artınca kullanıcıların satılan bu ürünlere olan ilgisini gören sanal korsanlar sahte sipariş siteleri ve kimlik avı saldırıları gibi farklı yöntemlerle kredi kartı bilgilerimizi çalmak için büyük çaba sarfediyorlar. Bu tip çabaları boşa çıkarmak, internet üzerinden güvenli bir şekilde sorunsuz alışveriş yapmak isteyen herkesin bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

Sahte Sipariş Sayfalarına Dikkat

Sanal korsanlar gönderdikleri e-postalarda tüm internet kullanıcılarının dikkatini çekecek ürünlerle ilgili sahte kampanyaları size gerçekmiş gibi gösteriyorlar. Bu şekilde posta kutunuza düşen bu iletilerdeki bağlantıları tıklayıp karşınıza gelen ve aslına tıpatıp benzeyen sahte e-ticaret sitesi görünümlü yerlerden alışverişlerini sürdürenler kredi kartı bilgilerini de korsanların eline vermiş oluyor.

Eğer size gelen e-postaların şüpheli bir kaynaktan geldiğini düşünüyorsanız sakın açmayın. Fakat en önemlisi bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımı kurulu olsun.

Arama Motoru Sonuçları Risk Taşıyabilir

Eğer bir alışveriş sitesini arama motorlarından arıyorsanız yine çok dikketli olun. Çünkü sanal korsanlar aradığınız sitenin orjinaline çok benzeyen sahte siteleri size orjinal siteymiş gibi sunabilirler. Tıkladığınız sitenin adresine çok dikkat edin. Alışveriş yaptığınızı sanıp kredi kartı bilgilerinizi korsanlara tesllim edebilirsiniz.

Bu konuda en basit yapabileceğiniz çözüm güvendiğiniz ve daha önce alışveriş yaptığınız online alışveriş sitelerinin adreslerini internet tarayıcınıza kaydedin. Böylece arama motorlarında sahte yönlendirmelere maruz kalmazsınız.

Yüksek İskontolara Dikkat

Yüksek rakamlardan oluşan indirim ve promosyonlara çok dikkat edin. Korsanlar bu tip yöntemleri çok severler.

Mobil Cihazlardan Alışveriş

Mobil cihazlar üzerinden yapacağınız alışverişlerde bilmediğiniz uygulamaları kesinlikle yüklemeyin. Dikkatsizce yüklenen bir mobil uygulama sizi yine sahte bir siteden yaptığınız alışverişi gerçekmiş gibi gösterebilir.

İster alışverişinizi mağazan ister online olarak internetten yapın şu basit altın kuralı sakın unutmayın!

Sadece “Uyanık olun” yeter !

Etiketler: » » » » »
Share
5628 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...