logo

Online Alışveriş Yaparken!


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

İnterneti aktif olarak kullanıp da online alışveriş yapmayan kişi sayısı giderek azalıyor. Bu konuda çok katı prensipleri olanlar bile denemek için e-ticaret sitelerinde zaman geçirmeye, hatta ufak çaplı alışveriş yapmaya başladılar. Yapılan araştırmalar bize online alışverişte en çok satın alınan ürünlerin başında bilgisayar, tüketici elektroniği, oyuncak ve kıyafetlerin geldiğini söylüyor. Büyük fiyat avantajı sağlayan e-ticaret sitelerine önümüzdeki yıllarda rağbet çok daha fazla artacak.

İlgi gittikçe artınca kullanıcıların satılan bu ürünlere olan ilgisini gören sanal korsanlar sahte sipariş siteleri ve kimlik avı saldırıları gibi farklı yöntemlerle kredi kartı bilgilerimizi çalmak için büyük çaba sarfediyorlar. Bu tip çabaları boşa çıkarmak, internet üzerinden güvenli bir şekilde sorunsuz alışveriş yapmak isteyen herkesin bazı kurallara dikkat etmesi gerekiyor.

Sahte Sipariş Sayfalarına Dikkat

Sanal korsanlar gönderdikleri e-postalarda tüm internet kullanıcılarının dikkatini çekecek ürünlerle ilgili sahte kampanyaları size gerçekmiş gibi gösteriyorlar. Bu şekilde posta kutunuza düşen bu iletilerdeki bağlantıları tıklayıp karşınıza gelen ve aslına tıpatıp benzeyen sahte e-ticaret sitesi görünümlü yerlerden alışverişlerini sürdürenler kredi kartı bilgilerini de korsanların eline vermiş oluyor.

Eğer size gelen e-postaların şüpheli bir kaynaktan geldiğini düşünüyorsanız sakın açmayın. Fakat en önemlisi bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımı kurulu olsun.

Arama Motoru Sonuçları Risk Taşıyabilir

Eğer bir alışveriş sitesini arama motorlarından arıyorsanız yine çok dikketli olun. Çünkü sanal korsanlar aradığınız sitenin orjinaline çok benzeyen sahte siteleri size orjinal siteymiş gibi sunabilirler. Tıkladığınız sitenin adresine çok dikkat edin. Alışveriş yaptığınızı sanıp kredi kartı bilgilerinizi korsanlara tesllim edebilirsiniz.

Bu konuda en basit yapabileceğiniz çözüm güvendiğiniz ve daha önce alışveriş yaptığınız online alışveriş sitelerinin adreslerini internet tarayıcınıza kaydedin. Böylece arama motorlarında sahte yönlendirmelere maruz kalmazsınız.

Yüksek İskontolara Dikkat

Yüksek rakamlardan oluşan indirim ve promosyonlara çok dikkat edin. Korsanlar bu tip yöntemleri çok severler.

Mobil Cihazlardan Alışveriş

Mobil cihazlar üzerinden yapacağınız alışverişlerde bilmediğiniz uygulamaları kesinlikle yüklemeyin. Dikkatsizce yüklenen bir mobil uygulama sizi yine sahte bir siteden yaptığınız alışverişi gerçekmiş gibi gösterebilir.

İster alışverişinizi mağazan ister online olarak internetten yapın şu basit altın kuralı sakın unutmayın!

Sadece “Uyanık olun” yeter !

Etiketler: » » » » »
Share
4438 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gidişat

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  İktisat dersinde daha ilk ünitede dünyadaki kıt kaynaklar ile sınırsız insan ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı sorusuna cevap arandığı anlatılır. Eğer işin trajik yönünden bakacak olursak, maalesef bu soruya efektif bir yanıt hala bulunamamıştır. Kaynakların erişebilirliği ve yeniden üretilebilirliği teknolojik imkanlar ile artsa da, nüfustaki aşırı artış ve tüketimde insanoğlunun kendi sınırlarını zorlaması sebebiyle işler istenildiği gibi ilerlemiyor. Dünyanın tüm servetinin %90'ının nüfusun %10'luk bir kesimin elinde olması oyunun tüm kural...
 • Hayallerinize Engel Koymayın

  01 Mart 2018 Köşe Yazıları

  “İmkansız bu dünyayı değiştirebilecek gücü içlerinde keşfetmek yerine kendilerine sunulan dünyada yaşamayı daha kolay bulan, küçük insanların ortaya attığı büyük bir kelimedir. İmkansız bir gerçeklik değil bir görüştür. İmkansız bir iddia değil meydan okumadır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur. İmkansız hiçbir şeydir”. Şimdi diyeceksiniz bu da nereden çıktı? Oldukça tanınan bir spor markasının klasikleşen bir reklamında işte tam olarak böyle deniliyordu. Cam Tavan Sendromu Hayatımız boyunca bazı şeyleri yapamayacağımıza i...
 • Yeni Dünya Ekonomisi

  02 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Ülkemizin yeni dünya ekonomisi içinde yer alması için katma değeri olan mal ve hizmetler üretebilmek tüm firmalarımızın temel hedefi olsa da, bu yolda ilerlemek için belirli bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Sadece girişimcilik değil, aynı zamanda nitelikli personel çalıştırabilme ve Ar-Ge faaliyetlerini uygulamaya dönük sürdürebilmek anahtar bazı özellikler. "Fakir her zaman fakir kalır, zengin ise her gün daha da zenginleşir" ifadesi ile kolayca tanımlanabilecek Fakirlik Paradoksu için bu köşede önceki yıllarda defalarca tanımlar yapıp, ...
 • Yurtdışı e-Ticaret Sitelerinde Siparişi Yasak Ürünler

  01 Şubat 2018 Köşe Yazıları

  Yurtdışı e-ticaret sitelerinde alışveriş yaparken siparişi yasak ürünler konusuna çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yurtdışından bir ürünü sipariş ederken Türkiye Gümrük Kanunları’na uymanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sipariş etmeden önce yasa gereği ülkeye sokulmasının yasak olduğu ürünlerin neler olduğunu maddeler halinde listeleyeceğim. Vergi Oranları %18 veya %20 Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu, ağırlığı ise 30 kg’mı aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve kesin vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eş...