logo

Phishing Nedir?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Phishing Nedir? İngilizce “Balık tutma” anlamına gelen “Fishing” sözcüğünün ‘f’ harfinin yerine ‘ph’ harflerinin yer değiştirilmesiyle ortaya çıkmış bir kelimedir. Türkçede tam karşılığı olmamakla beraber “oltayla balık yakalamak” deyimine birebir uyuyor dersek sanırım iyi bir tanımlama yapmış oluruz.

Phishing, iyi niyetli olmayan kişiler tarafından kimlik bilgileri, kart numarası ve şifre gibi kişisel bilgilerin ele geçirilebilmesi amacıyla gerçek süsü verilmiş elektronik posta ve web sayfalarının kullanılması yöntemidir. Phishing’de dolandırıcılar, tuzak kurdukları kişiye bilinen bir firmadan geliyormuş izlenimi verilmiş bilgi güncelleme talebi ve benzeri istekler içeren elektronik postalar göndermektedir. Bu elektronik postalarda genellikle cevap için mesajın içindeki linkin (Web sitesine giden kısa yol) tıklanarak gerekli siteye geçilebileceği belirtilmektedir. Eğer bu mesajdan şüphe duymayan ve mesajda verilen talimata uyan kişi doğruca dolandırıcılar tarafında hazırlanmış ve orjinaline çok benzeyen hatta birebir kopyası olan bir web sitesine yönlendirilir. Olaydan habersiz olan kurban sanki her zaman işlem yaptığı sitedeymiş gibi tüm hesap ve giriş şifrelerini bu sitedeki alanlara girer. Hemen kaydedilen bu özel bilgiler daha sonra içeriklerine göre çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılabilmektedir. En sık rastlanan Phishing yöntemi tanınmış bankaların ve finans firmalarının isimlerini kullanarak yapılan dolandırıcılık faaliyetleridir.

Her an posta kutumuza gelebilecek ve bir anlık dikkatsizliğimiz sonucu bize maddi manevi büyük zarar verebilecek dolandırıcılık faaliyetlerinden korunmak için bazı hususlara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bunları sıralarsak;

– Gelen mesajlar genelde sizden kullanıcı adı, şifre, kredi kartı numarası gibi bilgiler talep ederler. Elektronik posta servisini kullanarak bu bilgileri kimseyle paylaşmayın.

– Özellikle size gelen elektronik posta içerisindeki yönlendirme link’lerine kesinlikle tıklamayın. Bunun yerine, elektronik postada yer alan web sayfasına direkt olarak browser’ınızın adres yazma bölümüne web sayfası adresini yazarak girin.

– Kişisel finansal bilgilerinizi isteyen acil geri dönüş rica eden e-postalar konusunda dikkatli olun. Dolandırıcılar ani tepki ile, acil harekete geçmeniz için genellikle e-postalarında üzücü ve çarpıcı açıklamalara yer verirler.

– Şifre girişi yaptığınız sunucunun güvenli olması çok önemlidir. Kullandığınız Web sitesinin adres satırı http:// yerine https:// ile başlamalıdır.

– En güncel sürümü olan bir virüs ve firewall programınız yoksa internete dahi girmeyin. Bu gece evinizde yatarken sokak kapınızı açık bırakmak gibidir.

– Banka hesabınızı, kredi kartlarınızı ve banka kartlarının ekstrelerini düzenli kontrol edin, şüpheli gördüğünüz durumlarda bankanız ile irtibata geçin.

– Özellikle İnternet bankacılık işlemlerinizi yaparken kendi bilgisayarınızı kullanmayı tercih edin. Güvenli olduğundan şüphe duyduğunuz bir bilgisayarda elektronik posta kontrolü dahi yapmayın.

Etiketler: » »
Share
4537 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YouTube’da Herkese Açık Kullanıcı Adı Nedir?

  01 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  YouTube’un herkese açık kullanıcı adı, kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Kanal adından farklı olarak, herkese açık kullanıcı adı her içerik üretici için benzersiz olacak. Böylece YouTube'da kişiye özgü kimliğinizi daha kolay oluşturursunuz. Kullanıcı Adları ve Kanal URL'leri Herkese Açık Olacak Herkese açık durumda olan kullanıcı adınız kanal URL'lerinde görünecek. Kişiselleştirilmiş olan URL, herkese açık kullanıcı adı için genel olarak belirleyici olacak. Herk...
 • Dışarıda Halka Açık Wi-Fi Kullanıyor musunuz?

  01 Mayıs 2022 Köşe Yazıları

  Evinizin dışında kendi mobil ağınızdan bağımsız halka açık Wi-Fi kullanıyorsanız risk altında olabilirsiniz. Burada en büyük risk veri hırsızlığına maruz kalmanızdır. Hele bir de bu WiFi ağı üzerinde oturum açtıysanız kullanacağınız verinin cinsine göre bu verilerin ve hesabınızın ele geçirilmesi an meselesidir. Halka Açık Wi-Fi Kullanırken Çok Dikkat Siber korsanlar kullandığınız internet servisinin özelliğine göre sizin oturum açarken kullandığınız şifrelere ulaşabilecekleri gibi banka bilgileriniz, özel belgeleriniz ve yaptığınız e-posta...
 • Kokoreç

  01 Mart 2022 Köşe Yazıları

  Sabit bir telefon hattına sahip olabilmek için en az 10 yıl beklerdik. Sarı jetonlar ile telefon kulübelerinde sıra bekleyerek telefon ederdik. Kaset doldurtmak için listeler hazırlar, Beta ve VHS video kasetlerden film seyrederdik. Commodore 64, Atari ve Amstrad CPC464 ilk tanıştığımız bilgisayarlardı. Odalarımızın duvarlarında Duran Duran, Madonna, Samantha Fox ve George Michael posterleri asılıydı. Bo Derek, Ornella Muti ve Ursula Andress'in filmleri, Adile Naşit'in masalları çok meşhurdu. Çernobil kazası sebebiyle ağız tadıyla çay içemediği...
 • İnternette Güvende Kalmak

  01 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  İnternet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Her gün hatırı sayılır bir zaman geçirdiğimiz internette en önemli şey güvende kalmak. İnternetin hayatımıza getirdiği kolaylıklar çok fazla olsa da bunun yanında çok fazla tehlikeye maruz kaldığımız da bir gerçek. Bu yazıda internette ne tür risklerle karşı karşıya kalacağınız ve hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini madde madde sıraladım. Tüm içeriği dikkatlice takip eder ve maddelere uyarsanız internette güvende kalma olasılığınız yükselir. Unutmayın ! Yüzde yüz güvenlik diye bir şey yoktur...