logo

Phishing Nedir?


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Phishing Nedir? İngilizce “Balık tutma” anlamına gelen “Fishing” sözcüğünün ‘f’ harfinin yerine ‘ph’ harflerinin yer değiştirilmesiyle ortaya çıkmış bir kelimedir. Türkçede tam karşılığı olmamakla beraber “oltayla balık yakalamak” deyimine birebir uyuyor dersek sanırım iyi bir tanımlama yapmış oluruz.

Phishing, iyi niyetli olmayan kişiler tarafından kimlik bilgileri, kart numarası ve şifre gibi kişisel bilgilerin ele geçirilebilmesi amacıyla gerçek süsü verilmiş elektronik posta ve web sayfalarının kullanılması yöntemidir. Phishing’de dolandırıcılar, tuzak kurdukları kişiye bilinen bir firmadan geliyormuş izlenimi verilmiş bilgi güncelleme talebi ve benzeri istekler içeren elektronik postalar göndermektedir. Bu elektronik postalarda genellikle cevap için mesajın içindeki linkin (Web sitesine giden kısa yol) tıklanarak gerekli siteye geçilebileceği belirtilmektedir. Eğer bu mesajdan şüphe duymayan ve mesajda verilen talimata uyan kişi doğruca dolandırıcılar tarafında hazırlanmış ve orjinaline çok benzeyen hatta birebir kopyası olan bir web sitesine yönlendirilir. Olaydan habersiz olan kurban sanki her zaman işlem yaptığı sitedeymiş gibi tüm hesap ve giriş şifrelerini bu sitedeki alanlara girer. Hemen kaydedilen bu özel bilgiler daha sonra içeriklerine göre çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılabilmektedir. En sık rastlanan Phishing yöntemi tanınmış bankaların ve finans firmalarının isimlerini kullanarak yapılan dolandırıcılık faaliyetleridir.

Her an posta kutumuza gelebilecek ve bir anlık dikkatsizliğimiz sonucu bize maddi manevi büyük zarar verebilecek dolandırıcılık faaliyetlerinden korunmak için bazı hususlara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bunları sıralarsak;

– Gelen mesajlar genelde sizden kullanıcı adı, şifre, kredi kartı numarası gibi bilgiler talep ederler. Elektronik posta servisini kullanarak bu bilgileri kimseyle paylaşmayın.

– Özellikle size gelen elektronik posta içerisindeki yönlendirme link’lerine kesinlikle tıklamayın. Bunun yerine, elektronik postada yer alan web sayfasına direkt olarak browser’ınızın adres yazma bölümüne web sayfası adresini yazarak girin.

– Kişisel finansal bilgilerinizi isteyen acil geri dönüş rica eden e-postalar konusunda dikkatli olun. Dolandırıcılar ani tepki ile, acil harekete geçmeniz için genellikle e-postalarında üzücü ve çarpıcı açıklamalara yer verirler.

– Şifre girişi yaptığınız sunucunun güvenli olması çok önemlidir. Kullandığınız Web sitesinin adres satırı http:// yerine https:// ile başlamalıdır.

– En güncel sürümü olan bir virüs ve firewall programınız yoksa internete dahi girmeyin. Bu gece evinizde yatarken sokak kapınızı açık bırakmak gibidir.

– Banka hesabınızı, kredi kartlarınızı ve banka kartlarının ekstrelerini düzenli kontrol edin, şüpheli gördüğünüz durumlarda bankanız ile irtibata geçin.

– Özellikle İnternet bankacılık işlemlerinizi yaparken kendi bilgisayarınızı kullanmayı tercih edin. Güvenli olduğundan şüphe duyduğunuz bir bilgisayarda elektronik posta kontrolü dahi yapmayın.

Etiketler: » »
Share
508 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Phishing Nedir?

  01 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Phishing Nedir? İngilizce "Balık tutma" anlamına gelen "Fishing" sözcüğünün 'f' harfinin yerine 'ph' harflerinin yer değiştirilmesiyle ortaya çıkmış bir kelimedir. Türkçede tam karşılığı olmamakla beraber "oltayla balık yakalamak" deyimine birebir uyuyor dersek sanırım iyi bir tanımlama yapmış oluruz. Phishing, iyi niyetli olmayan kişiler tarafından kimlik bilgileri, kart numarası ve şifre gibi kişisel bilgilerin ele geçirilebilmesi amacıyla gerçek süsü verilmiş elektronik posta ve web sayfalarının kullanılması yöntemidir. Phishing'de dolandır...
 • Bir Sonbahar Hikayesi…

  02 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Çok sevdiğim bir hikayedir “Balıkçı’nın Öyküsü”. Çünkü kendimi hikayedeki balıkçıya çok benzetirim. Bana da sürekli soruyor dostlarım “İşini neden büyütmüyorsun” diye. Hep tebessüm ederek “Balıkçı’nın Öyküsü”’nü anlatıyorum onlara. Siz de kendinize bazen niçin deliler gibi çalıştığınızı sorun. Belki de hedeflediğiniz yaşam çok uzağınızda değildir. *** Günün birinde Meksika’da bir sahil kasabasına yolu düşen Amerikalı iş adamı, kıyıya yanaşan kayıktaki balıkçıyla konuşur. Kayığın içinde henüz tutulmuş birkaç balığı bulunmaktadır. Amerikalı i...
 • Arabayla Uzun Yola Çıkacaklara Tavsiyeler

  01 Ağustos 2021 Köşe Yazıları

  Arabanız ile uzun yola çıkacaksanız çok daha konforlu ve güvenli bir seyahat için yazının devamını okumanızı öneririm. Uzun yol zorlu bir süreçtir. Hangi yol ve hava şartlarına denk geleceğinizi bazen planlamak mümkün olmaz. O yüzden aracınızın bakımı mutlaka yapılmış olmalıdır. Evraklarınız Tamam mı? Yola çıkmadan ilk kontrol etmeniz ve tamam olması gereken evraklar araç muayenesi ve araç trafik sigortasıdır. Bu evraklardan süresi geçenler varsa evrakları yenilemelisiniz. Uykunuzu Aldınız mı? Az uykuyla ve iyi uyumadan yola çıkmamaya g...
 • Tatile Çıkarken Ev Güvenliği

  01 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Pandemi kısıtlamaları yüzünden çok fazla evlerde kapalı kaldık. Aşılanan kişilerin artması ve vaka sayılarının düşmesi ile birlikte eski özlediğimiz hayatlara geri dönmemize az kaldı. Eğer yeni bir mutasyon veya yeni bir virüs çıkmazsa önümüzdeki aylarda herkesin isteği kısa ve uzun bir tatile çıkmak. İşte bu dönem evinizden uzaklaştığınız ve ev güvenliğinin en üst seviyede olması gereken bir dönem. Peki evlerinizi kötü niyetli kişilerden nasıl koruyacaksınız? Evde uzun bir süre olmadığınız tatil dönemleri hırsızlar için en ideal zaman. Hele b...