logo

“4.2 Milyon Euro”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Ülkemizde yaşanan enteresan olaylar bazen gözümüzden kaçabiliyor. Aslında hepimiz gündemi çok iyi takip ediyoruz lakin bakış açımız bazı detayları yakalamak için müsait olmayabiliyor. Son haftalarda güzide kulüplerimiz dünya çapında tanınan oyuncuları ülkemize getirdiler. Örneğin Roberto Carlos’la yıllığı 4.2 milyon Euro olan bir anlaşma yapıldı.

Peki 4.2 milyon Euro’ya ne yapabilirdik? 1000 işçi kapasiteli modern bir fabrika açabilirdik. Bu sayıda insanın işe girmesi demek aileleriyle birlikte direkt olarak 5.000 insanı, dolaylı olarak da 10.000-20.000 insanı finansal olarak olumlu etkileyebilirdi. Biz neyi tercih ettik? 1.000 kişiye hayat boyu mutluluk yerine 1 yabancıya torunlarının torunlarına yetecek kadar mutluluk verdik. Maalesef bunu kutlamak için de havaalanına binlerce taraftar gitti! 1000’er kişilik fabrikalarımız olacağına ünlü futbolcularımız olsun daha iyi!

Borç batağında olan kulüplerimiz 4 yıllığına 50 trilyon ödeyerek futbolcu getiriyorlar. Bu mu iyi yönetime örnek? Hava atmak istendiğinde harcanacak paranın sınırı olmaz. Biz de bu gösteriş işine çok düşkünüz. Bu bizim toplumsal bir hastalığımız. Henüz para kazanmaya başlamadan lüks eşyalara ve cihazlara olan satın alma tutkumuz bizi zor durumda bırakıyor.

Buradaki mesele bir kulüple de alakalı değil. Tüm kulüplerimiz bu yıl nedense yıldız oyuncu alma savaşı var. Bu savaştan kim galip çıkar bilinmez ama giden paralar Türkiye’ye ait. Futbolun görsel bir şölen olduğu konusu doğru olabilir. Türkiye’deki kulüplerin futbol oyunu için bu düzeydeki yüksek meblağları ayırması ise çılgınlıktır. Her ne kadar kulüpler kendi bütçeleri ile ödeseler de o bütçeleri oluşturan asıl kaynak da halkın parasıdır. İşe ihtiyacı olan, bir lokma yemeğe muhtaç insanlarımız varken bu israftır, bedeli ağır ödenir.

“Roberto Carlos’un ve Lincoln’un gelmesi ülke tanıtımında katkı sağladı”. Az önce okuduğunuz cümle bizim için avuntu kaynağı bile değil. Ülkemizin ve insanlarımızın reklamdan ziyade işsiz insanlara iş sağlamak için harekete geçmesi gerekiyor. Turizmin canlandırılması için elbette dış tanıtım da önemli ama bizi kurtaracak olan asıl gelişme çalışma yaşındaki herkese niteliklerine uygun olarak istihdam sağlanmasıdır. Bizi 100 sene önce öldürmeye ve vatanımızı işgal etmeye gelen ülkelere reklam yapsak ne olur yapmasak ne olur? Bu ülkelerden bazılarının teröre destek verdiği de biliniyor.

Yine yapılan çok büyük hatalardan biri de büyük firmaların futbolculara çeşitli hediyeler vermesi. Örneğin geçtiğimiz senelerde yabancı bir otomobil firması bir takımın yabancı oyuncularına 1 yıl süreli kullanmaları için araba hediye etti. Zaten o arabadan düzinelerce alabilecek parası olan insanları neden seçerler? Bunu kim açıklayabilir? Neden bir fakir insanımıza ya da doğu bölgelerinde yaşayan ve doğum yapmak üzere olan eşini karla kaplı yollarda kızak çekerek hastaneye yetiştirmeye çalışan vatandaşımıza hediye edilmez? Bunun cevabını bu otomobil firması verebilir mi?

Türk halkının müthiş zekası gerektiği yerde ve gerektiği şekilde kullanılamıyor. İş gösterişe ve ihtişama geldiğinde kafamız duruyor, beynimiz çalışmıyor ve düşünemiyoruz, geçici heveslere uyuyoruz. Bu ülkede yaşayan bu kadar aç insan varken yabancıları el üstünde tutup, onları havaalanında karşılamak ve ultra lüks bir hayat yaşatmak aklı başında insanların yapacağı bir iş değildir. Ülkemiz diğer ülkeler gibi değil, asla onlarla kıyaslamaya kalkmayın. Bizim çok özel değerlerimiz ve geleneklerimiz var. Biz şu anda başka ülkelerin kültürlerine uygun davranamayız.

Türkiye’de yetişen genç beyinleri yabancılar kiralıyor, kendi ülkelerini kalkındırıyorlar, biz buna önlem alamıyoruz ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki insanları zengin ediyoruz. Bu nasıl bir iştir? Daha vahim olanı da tüm bunların farkında olmayışımız!

Yapılan bu transferlere ödenen paralar halkımız için bir kayıptır, çöpe atılmıştır. Bunun farkında olanlar olayları kendi kafalarında sorgulamaya devam edecektir. Farkında olmayanları ise tribünde göreceğiz.

Etiketler: » »
Share
77 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...