logo

Çok Büyük Dosyaları Paylaşmak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bugün sizlere bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan çok büyük dosyaların bir başkası ile nasıl paylaşabileceğinizden bahsedeceğim. Normal şartlarda ve bir kısıtlama yoksa 25 MB büyüklüğe kadar dosyaları bir başkası ile e-posta yoluyla paylaşabiliyorum. Fakat paylaşacağınız dosyanın boyutu çok daha büyük olduğundan yüzlerce MB ve GB seviyelerine ulaştığında en hızlı ve pratik olarak bu konuyu nasıl sorunsuz çözebileceğinizi anlatacağım.

En çok karşılaşılan büyük dosya paylaşma sorunu yüksek çözünürlüklü olarak çok sayıda fotoğrafın veya yüksek çözünürlüklü çekilen videoların paylaşılması esnasında oluşur. Bunun dışında iş ile ilgili bir veritabanı dosyasını veya çok farklı bir konudaki büyük bir dosyayı paylaşmanız gerekebilir. Böyle durumlarda bunları e-posta yoluyla paylaşamazsınız ve mutlaka bir dosya paylaşma servisi kullanmanız gerekir.

Aşağıda bu konuda en çok kullanılan en avantajlı 5 servisi ve kısaca özelliklerini anlatacağım. Bu servislerin ortak özellikleri belirli bir dosya büyüklüğüne kadar ücretsiz hizmet vermesi. Çok daha fazla büyüklüğe sahip dosyaları paylaşmak istiyorsanız o zaman profesyonel seçeneklerden size en uygun planı seçmeniz gerekiyor.

En Uygun Hizmet Sunan 5 Dosya Paylaşım Servisi

WeTransfer (www.wetransfer.com)

Şu an kendi alanında en tanınmış olanı. 2 GB’a kadar büyüklüğe sahip dosyaları ücret ödemeden paylaşabilirsiniz. Göndereceğiniz dosyaları seçerek dosyayı göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yazmanı yeterli. İsterseniz bir not da ekleyebilirsiniz. Ücretli sürümüne geçtiğinizde tek seferde 20 GB’a kadar dosyalar gönderebiliyorsunuz.

The Box (www.box.com)

Servis size ücretsiz olarak 10 GB bir depolama alanı sunuyor fakat tek seferde ancak 250 MB’a kadar dosyayı paylaşabilmeniz mümkün. Dosyanız 250 MB’dan büyükse ücretli üyelik gerekiyor.

Files Over Miles (www.filesovermiles.com)

En önemli özelliği servisin sizi üye olmanız için zorlamaması. Oldukça kullanışlı bir arabirimi var. Gönderilecek olan dosyayı seçtiğinizde karşı tarafa bir şifre bildirecek misiniz diye soruyor. Dosyayı şifrelemek isterseniz şifreyi belirtmeniz gerekiyor ve servis size size karşı tarafa iletmeniz için bir link veriyor. Diğer taraf bu link’e tıkladığında paylaşılan dosya indirebiliyor.

MailBigFire (www.mailbigfile.com)

Bu servisi kullanmak için üye olmanıza gerek yok. Toplamda 2 GB’a kadar olan dosyalarınızı ücretsiz olarak gönderebiliyorsunuz. Dosyalar 10 gün bulutta tutuluyor ve 20 kez indirilebiliyor.

Send Anywhere (http://send-anywhere.com)

1 GB’a kadar büyüklükteki dosyaları ücretsiz olarak gönderebileceğiniz bu serviste belki pek hoşunuza gitmeyecek bir özellik var. Bir dosyayı tek seferde sadece bir kişiye gönderebiliyorsunuz. Ayrıca gönderip aldığınız dosyalar 10 dk sonra sistemden siliniyor.

En çok işinize yarayacak olan büyük dosya paylaşım servislerini kısaca tanıtmaya çalıştım. Umarım artık büyük dosyalarınızı paylaşırken sıkıntı yaşamazsınız.

Bu ayki yazımı Nikola Tesla’nın bir sözü ile noktalıyorum: “O kadar cahilsiniz ki; dininiz var diye ahlaka ihtiyacınız kalmadığını sanıyorsunuz!”

 

Etiketler: » » »
Share
4662 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...
 • e-Devlet Kapısından İçeri Geçince

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  En kısa tanımıyla e-Devlet Kapısı (turkiye.gov.tr), kamu hizmetlerine güvenli bir şekilde erişebileceğiniz bir giriş kapısıdır. "turkiye.gov.tr’yi kullanarak kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek noktadan hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kapısındaki hizmetlerden yararlanabilmek için mutlaka PTT şubelerinden e-devlet şifrenizi almak gerekir. Şifre alma oldukça basit ama 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. e-Devlet kapısından içeri geçince aslında çok fazla şey yapabiliyorsunuz. Fakat aşağıda en fazla işinizi yarayacağını d...
 • Arayış

  01 Temmuz 2017 Köşe Yazıları

  Evrende trilyonlarca yaşanabilir gezegen olma ihtimaline rağmen, yeni dostlarımızı henüz keşfetmemiş olmamızın bir anlamı var mı? Gelişen uzay teknolojileri sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor, yakın gezegenlere araştırma robotları gönderebiliyoruz. Elbette bunlar daha ilk adımlarımız, ancak gelişmeler oldukça umut verici olduğu için yeni bir canlı türüyle tanışma ihtimalinin olması hepimizi daha da heyecanlandırıyor. Yine de yıllar geçtikçe dünya üzerinde işler tam olarak istediğimiz gibi gitmiyor. Savaşlar, gelir dağılımındaki eşitsizlikler, çe...