logo

Çok Büyük Dosyaları Paylaşmak


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Bugün sizlere bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan çok büyük dosyaların bir başkası ile nasıl paylaşabileceğinizden bahsedeceğim. Normal şartlarda ve bir kısıtlama yoksa 25 MB büyüklüğe kadar dosyaları bir başkası ile e-posta yoluyla paylaşabiliyorum. Fakat paylaşacağınız dosyanın boyutu çok daha büyük olduğundan yüzlerce MB ve GB seviyelerine ulaştığında en hızlı ve pratik olarak bu konuyu nasıl sorunsuz çözebileceğinizi anlatacağım.

En çok karşılaşılan büyük dosya paylaşma sorunu yüksek çözünürlüklü olarak çok sayıda fotoğrafın veya yüksek çözünürlüklü çekilen videoların paylaşılması esnasında oluşur. Bunun dışında iş ile ilgili bir veritabanı dosyasını veya çok farklı bir konudaki büyük bir dosyayı paylaşmanız gerekebilir. Böyle durumlarda bunları e-posta yoluyla paylaşamazsınız ve mutlaka bir dosya paylaşma servisi kullanmanız gerekir.

Aşağıda bu konuda en çok kullanılan en avantajlı 5 servisi ve kısaca özelliklerini anlatacağım. Bu servislerin ortak özellikleri belirli bir dosya büyüklüğüne kadar ücretsiz hizmet vermesi. Çok daha fazla büyüklüğe sahip dosyaları paylaşmak istiyorsanız o zaman profesyonel seçeneklerden size en uygun planı seçmeniz gerekiyor.

En Uygun Hizmet Sunan 5 Dosya Paylaşım Servisi

WeTransfer (www.wetransfer.com)

Şu an kendi alanında en tanınmış olanı. 2 GB’a kadar büyüklüğe sahip dosyaları ücret ödemeden paylaşabilirsiniz. Göndereceğiniz dosyaları seçerek dosyayı göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yazmanı yeterli. İsterseniz bir not da ekleyebilirsiniz. Ücretli sürümüne geçtiğinizde tek seferde 20 GB’a kadar dosyalar gönderebiliyorsunuz.

The Box (www.box.com)

Servis size ücretsiz olarak 10 GB bir depolama alanı sunuyor fakat tek seferde ancak 250 MB’a kadar dosyayı paylaşabilmeniz mümkün. Dosyanız 250 MB’dan büyükse ücretli üyelik gerekiyor.

Files Over Miles (www.filesovermiles.com)

En önemli özelliği servisin sizi üye olmanız için zorlamaması. Oldukça kullanışlı bir arabirimi var. Gönderilecek olan dosyayı seçtiğinizde karşı tarafa bir şifre bildirecek misiniz diye soruyor. Dosyayı şifrelemek isterseniz şifreyi belirtmeniz gerekiyor ve servis size size karşı tarafa iletmeniz için bir link veriyor. Diğer taraf bu link’e tıkladığında paylaşılan dosya indirebiliyor.

MailBigFire (www.mailbigfile.com)

Bu servisi kullanmak için üye olmanıza gerek yok. Toplamda 2 GB’a kadar olan dosyalarınızı ücretsiz olarak gönderebiliyorsunuz. Dosyalar 10 gün bulutta tutuluyor ve 20 kez indirilebiliyor.

Send Anywhere (http://send-anywhere.com)

1 GB’a kadar büyüklükteki dosyaları ücretsiz olarak gönderebileceğiniz bu serviste belki pek hoşunuza gitmeyecek bir özellik var. Bir dosyayı tek seferde sadece bir kişiye gönderebiliyorsunuz. Ayrıca gönderip aldığınız dosyalar 10 dk sonra sistemden siliniyor.

En çok işinize yarayacak olan büyük dosya paylaşım servislerini kısaca tanıtmaya çalıştım. Umarım artık büyük dosyalarınızı paylaşırken sıkıntı yaşamazsınız.

Bu ayki yazımı Nikola Tesla’nın bir sözü ile noktalıyorum: “O kadar cahilsiniz ki; dininiz var diye ahlaka ihtiyacınız kalmadığını sanıyorsunuz!”

 

Etiketler: » » »
Share
4807 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...
 • Teknoloji Firmalarının Geleceği

  02 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Hangi sektörde olursa olsun yüksek teknoloji kullanarak mal veya hizmet üreten şirketlerin tamamı sürekli risk içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedirler. Karşılaşabilecekleri en büyük tehlike, atalettir. Diğer bir deyişle, yüksek yatırım ve teknolojik Ar-Ge ihtiyacı olan bir sektörde hareketsiz kalmak ve değişime adapte olamamak, aynı zamanda firmanın kapanmasıyla sonlanabilir. Bir başka husus, benzer şekilde değişen müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde tespit edip buna göre güncelleme yapamamak da bir firma için geçerli bir kapanma nedenidir....
 • Araç Muayenesinde Aklınıza Takılan Sorular

  01 Ekim 2017 Köşe Yazıları

  Aracınızın periyodik muayenesinin zamanının gelip gelmediğini öğrenmek için ruhsatınızı bir kontrol edin ve eğer muayene zamanınız yaklaştıysa yapacak bir hayli işiniz olacak demektir.  Aşağıda bu konuda aklınıza gelebilecek soruları biraraya getirmeye çalıştım. Araç Muayenesi Nedir? Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterlilikte olup olmadığının muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliği açısından kontrol ve tespit edilmesidir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 34. maddesi gereğince araç muayenesi z...