logo

Gözetleniyoruz !


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sokağa çıktığımız anda hatta daha sokağa çıkarken başlıyoruz gözetlenmeye. Apartmanın, sitenin veya karşı apartmanın veya dükkanın güvenlik kamerası kayıt etmeye başlıyor bizi. Mahremiyetimizin kalmadığı her an her yerde ve üstelik oldukça yüksek teknoloji ile gözetlendiğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Gözetlendiğimiz yetmezmiş gibi bir de dinleniyoruz. Çünkü günümüzde birçok kamera oldukça yüksek kalitede ses kaydı da yapabiliyor. Hatta daha da gelişmiş teknoloji kullanan kameralar varsa çevremizde vücut ısımızdan tutun da gaz çıkarıp çıkarmadığımıza kadar her detay görülebiliyor.

Bütün bu kameralar yetmezmiş gibi bir de başımıza bu kameralarla birlikte kullanılan akıllı yazılımlar çıktı. Mesela yüz tanıma programları yüzümüzü gördüğü anda analiz yapmaya başlıyor. Önce veritabanına kayıtlı bir yüzümüz olup olmadığını anlık tespit ederek bizi tanıyor. Daha sonra daha da ileri giderek yüz mimiklerimize ve vücut dilimizi kullanışımızdan şüpheli hareket içinde olup olmadığımızı anlayabiliyor.

Metro veya otobüs durağında beklerken ve toplu ulaşım araçlarında kafamızı kaldırdığımız anda bir güvenlik kamerası ile burun buruna geliyoruz. Bulunduğunuz yeri gören en az 5 kamera ile sürekli muhatap olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik bu kameraların bir bölümü belki farkında değilsiniz ama konuşmalarınızı da kayıt ediyor.

Kullandığımız bulut tabanlı sistemler, gönderdiğimiz e-postalar, telefon konuşmalarımız, farklı uygulamalardan yaptığımız yazışmalar, hangi web sitelerine girdiğimiz, hangi siteden ne yüklediğimiz, kredi kartımızdan yaptığımız işlemler kısaca elektronik iz bıraktığımız herşey izleniyor.

Belki de burada sorulması gereken en önemli soru şu: “Bizi izleyenler kim?” Elbette ilk akla gelen  taraf devlet. Güvenliği sebep göstererek her hareketimizi takip ediyor. İzleyenlerin bir bölümü de sizden bir menfaat sağlamaya çalışan birileri.

Bizler elektronik iz bıraktığımız ve akıllı şehirlerde yaşadığımız sürece izlenme hayatımızın bir parçası olacak. O yüzden lütfen kameraya gülümseyin!

Etiketler: » » »
Share
4197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Dominant Ekonomiler

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  Ulusal olarak kullandığımız para biriminin Avrupa'da dörtte biri kadar değerinin olması, sadece ülkemizin değil, dominant ekonomilere sahip ülkelerin dışında kalan tüm dünya ülkeleri için geçerli olan bir durum. Benzer şekilde birçok ülkenin para birimi diğer ülkelerde on kata kadar değersizleşebiliyor. Bu durumu tersten baktığımızda ise bazı ülkelerin para birimlerinin başka ülkelerde çok yüksek bir alım gücü sağlayabildiğini görüyoruz. Özellikle gayrimenkuller konusunda Türkiye ve benzeri ülkeler tam anlamıyla bir cazibe merkezi. Çapraz kurla...
 • İnternetten Kartla Ödemeler Rekora Koşuyor

  01 Eylül 2017 Köşe Yazıları

  İnternetin ve banka - kredi kartlarının hayatımıza girmediği dönemlerde taksitle bir ürün satın almak bir hayli sıkıntılı olurdu. Her şeyden önce en az 2 kişinin size ödemeniz ile ilgili kefil olmasını istemek zorunda kalırdınız. Genelde kefiliniz olmadan da kimse size taksitle mal satmazdı. Diyelim kefili buldunuz bu sefer de size senetler imzalatılır, üzerine yapıştırılacak damga pulları aranır ve senetler bankaya verilirdi. Bir senedi ödemezseniz hemen kefilinize icra gelirdi. Peşin parası olmayanlar için çok zor ve sıkıntılı dönemlerdi Ar...
 • İklim Değişikliği, Gökdelenler ve Akıllı Şehirler

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  İstanbul'da son iki yılda kayıtlara geçen üç önemli ani hava değişimi ve fırtına kayıt edildi. Her üçünde de ortak özellik olarak kuvvetli rüzgar ve yağış, yoğun şimşekler, kısa süreli dolu yağışı, gökyüzünün aniden kararması ve oluşan korkutucu atmosfer olarak karşımıza çıktı. Eğer dışarıda iseniz ve bu dehşet doğa olayının tam içerisinde kalmışsanız en iyi şekilde korunmak zorundasınız. Rüzgarın kuvvetinden dolayı havada uçuşan nesneler nedeniyle yara alabileceğiniz gibi, kuvvetli bir şekilde yere düşen dolu taneleri de vücudunuza ciddi zarar...
 • Facebook Babanızın Tapulu Yeri mi?

  01 Ağustos 2017 Köşe Yazıları

  Gerçekten Facebook hesabınızın kendi üzerinize tapulu bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer böyle bir düşünceniz varsa bu yazının devamında anlatacaklarım sizi ilgilendiriyor olacak. Çünkü Facebook’ta ne her istediğinizi yapabilir, ne her istediğinizi söyleyebilir ne de her istediğiniz fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Çünkü bütün bu yapacaklarınızın Facebook tarafından belirlenmiş çok sıkı kuralları vardır. Bu kurallardan bir tanesini ihlal ederseniz “babanızın tapulu yeri” olup olmadığını görürsünüz. O yüzden Facebook’u üstünüze tapulu ve her ş...