logo

Gözetleniyoruz !


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Sokağa çıktığımız anda hatta daha sokağa çıkarken başlıyoruz gözetlenmeye. Apartmanın, sitenin veya karşı apartmanın veya dükkanın güvenlik kamerası kayıt etmeye başlıyor bizi. Mahremiyetimizin kalmadığı her an her yerde ve üstelik oldukça yüksek teknoloji ile gözetlendiğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Gözetlendiğimiz yetmezmiş gibi bir de dinleniyoruz. Çünkü günümüzde birçok kamera oldukça yüksek kalitede ses kaydı da yapabiliyor. Hatta daha da gelişmiş teknoloji kullanan kameralar varsa çevremizde vücut ısımızdan tutun da gaz çıkarıp çıkarmadığımıza kadar her detay görülebiliyor.

Bütün bu kameralar yetmezmiş gibi bir de başımıza bu kameralarla birlikte kullanılan akıllı yazılımlar çıktı. Mesela yüz tanıma programları yüzümüzü gördüğü anda analiz yapmaya başlıyor. Önce veritabanına kayıtlı bir yüzümüz olup olmadığını anlık tespit ederek bizi tanıyor. Daha sonra daha da ileri giderek yüz mimiklerimize ve vücut dilimizi kullanışımızdan şüpheli hareket içinde olup olmadığımızı anlayabiliyor.

Metro veya otobüs durağında beklerken ve toplu ulaşım araçlarında kafamızı kaldırdığımız anda bir güvenlik kamerası ile burun buruna geliyoruz. Bulunduğunuz yeri gören en az 5 kamera ile sürekli muhatap olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik bu kameraların bir bölümü belki farkında değilsiniz ama konuşmalarınızı da kayıt ediyor.

Kullandığımız bulut tabanlı sistemler, gönderdiğimiz e-postalar, telefon konuşmalarımız, farklı uygulamalardan yaptığımız yazışmalar, hangi web sitelerine girdiğimiz, hangi siteden ne yüklediğimiz, kredi kartımızdan yaptığımız işlemler kısaca elektronik iz bıraktığımız herşey izleniyor.

Belki de burada sorulması gereken en önemli soru şu: “Bizi izleyenler kim?” Elbette ilk akla gelen  taraf devlet. Güvenliği sebep göstererek her hareketimizi takip ediyor. İzleyenlerin bir bölümü de sizden bir menfaat sağlamaya çalışan birileri.

Bizler elektronik iz bıraktığımız ve akıllı şehirlerde yaşadığımız sürece izlenme hayatımızın bir parçası olacak. O yüzden lütfen kameraya gülümseyin!

Etiketler: » » »
Share
4418 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sonsuz Enerji

  02 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  Beklenen oldu ve Tesla firması yeni nakliye araçlarını görücüye çıkardı. "Semi" adı verilen elektrikli taşıyıcı, boş haldeyken 100 kilometre hıza 1.9 saniyede çıkabiliyor. İki versiyon olarak piyasaya sürülecek olan Semi, 400 ile 800 kilometre arasında bir menzil sunuyor. Bu menzile ulaşmak için kullandıkları bataryaları Megacharger adı verilen şarj istasyonlarında yarım saat ile bir saat arasında bir sürede tam kapasite doldurmak mümkün. Bununla birlikte, söz konusu enerji tüketiminin boyutları çok yüksek. Bir Semi taşıyıcısının dolması için y...
 • Hoax Mesajlara Düşünmeden İnanıyoruz

  01 Aralık 2017 Köşe Yazıları

  “Hoax” kelimesini daha önce duymamış olabilirsiniz. Fakat özellikle Hoax mesajlar aslında internet kullanıcılarının çok sık karşılaştığı hatta hemen her gün farkında bile olmadan maruz kaldıkları bir durum. Hoax sözcüğünün Türkçe'deki karşılığını işletmek, kafaya almak, gırgır geçmek olarak düşünürsek Hoax Mesajları da yalan haber içeren, karşıdaki kişiyi işletmek amacıyla gönderilen yalan içerikler olarak tanımlayabiliriz. Hoax Mesajlara İnanmayın ! Günün birinde tanıdığınız veya hiç tanımadığınız birisinden bir e-posta, SMS veya Facebook m...
 • Elon Musk

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Elon Musk son dönemde gerek yaptığı yatırımlar, gerekse idealist bakış açısıyla ürettiği fikirler ile dünya tarihine damgasını vuruyor. Son 10 yılda kurduğu şirketlerin kendi endüstrilerinde liderliğe oynaması sadece şans faktörüne bağlanamaz. Yüksek vizyon, nitelikli işgücü, doğru yatırım ve finansal güç gibi birçok unsurun bir araya gelmesi ile ancak bu seviyede bir başarı sağlanabilir. Bu unsurların tamamı doğru bir simya ile harmanlandığında ortaya çıkan üretim tarzı, hiçbir rakip firmada olmayan özellikleri beraberinde getirir ve farklı bi...
 • Danışmanlar Her Şeyi Bilmezler

  01 Kasım 2017 Köşe Yazıları

  Bilişim Sektörü'nde uzmanlık alanınız ne olursa olsun Danışmanlık yapmak çok zordur. Bu Danışmanlık mesleğinin zorluğu veya işin ağırlığından değil genelde Danışmanlık yaptığınız kurum ve kişilerin çevresindeki dalkavuklardan kaynaklanan bir zorluktur. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok daha fazla şey bilen birisine karşı hoşgörü ile değil daha çok boş yere para alan ama hiçbir işe yaramayan bir "Sülük" gözüyle bakarlar. Bu zavallı insanlar sığ beyinleriyle yaptığınız çalışmaları akılcı değerlendirmelerden çok uzaktan kötülemekten başka bir şey...