logo

12. Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri Sahiplerine Verildi

Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri, 16 Mayıs 2024 tarihinde ESA Esports Arena’da düzenlenen törenle sahiplerine kavuştu.

Bu yıl toplam 71 oyunun başvurusuyla rekor kıran Kristal Piksel, sunuculuğunu Talha Aynacı ve Dost Kayaoğlu’nun yaptığı keyifli gecede geliştiricilerimizi, medyayı ve oyuncuları bir araya getirdi. Ana sponsorluğunu VLMedia’nın, iletişim sponsorluğunu Paycell’in üstlendiği ve Digitoy’un sponsor olduğu Kristal Piksel, yerli geliştiricilerin ilk kez bu kadar kalabalık şekilde buluştuğu bir etkinlik olarak da oyun sektörümüz için gurur verici bir törene dönüştü.

Yılın Oyunu New Cycle

Akademisyen ve basın mensuplarından oluşan jürinin büyük titizlikle yaptığı değerlendirme sonucunda dağıtılan ödüllerde En İyi PC Oyunu ve Yılın Oyunu ödüllerini alan New Cycle oyunun yapımcısı Core Engage gecenin en büyük kazananı oldu.

Phew Phew Games aksiyon ve mizah dolu oyunu Anomaly Agent ile hem En İyi Konsol hem de En İyi İşitsel Sanat Ödüllerini alırken, Stratera Games / Rouge Duck iki ayrı oyunu Cardboard Town ve Havasala: Into the Soul Palace ile birer ödül kazanmayı başardı.

Ödül Törenine Genç Geliştiriciler Damga Vurdu

Kristal Piksel 2024’ün önceki yıllardan önemli bir farkı gençlerin elde ettiği başarılardı. Henüz lise çağında geliştirmeye başladıkları PileUp! oyunu ile En Yenilikçi Oyun ödülünü kazanan Remoob Games aynı zamanda Gelecek Vadeden Stüdyo ödülüne de layık görüldü.

Diğer bir genç ekip Mind Labor da, iki oyunla birden aday olduğu En İyi Mobil Oyun kategorisinde Quadrata ile Kristal Piksel kazandı. İşte gecede ödül kazanan tüm oyunlar:

En İyi Oyun Tasarımı Ödülü

Stratera Games: Cardboard Town

En İyi Anlatı Ödülü

Cultic Games: Cats and the Other Lives

En İyi Görsel Sanat Ödülü

Stratera Games: Havsala: Into the Soul Palace

En İyi İşitsel Sanat Ödülü

Phew Phew Games: Anomaly Agent

Yenilikçi Oyun Fikri Ödülü

Remoob: Pile Up!

Gelecek Vadeden Stüdyo Ödülü

Remoob Games

Jüri Özel Ödülü

DBK Games: SpaceBourne 2

En İyi Mobil Oyun Ödülü

Mindlabor: Quadrata

En İyi Konsol Oyunu Ödülü

Phew Phew Games: Anomaly Agent

En İyi Pc Oyunu Ödülü

Core Engage: New Cycle

Yılın Oyunu Ödülü

Core Engage: New Cycle

Kristal Piksel’in yeni yüzü ilk kez görücüye çıktı

Kristal Piksel’in sektör içi bir etkinlikten oyunculara daha yakın ve onların dilinden bir etkinliğe doğru evrilme yolundaki ilk adımı olan tören, hem geliştiriciler hem de oyuncular tarafından ilgiyle karşılandı.

Gerçekleştirildiği ESA Esports Arena’yı dolduran etkinlikte katılımcılar hem tanışma ve projelerini paylaşma hem de aday oyunları, Paycell’in standında deneyimleme şansı buldular.

Kristal Piksel Seçkisi

İlk kez bu yıl Game Developers Conference’da duyurulan Games from Türkiye programı kapsamında gerçekleşen Kristal Piksel’de, henüz çıkış yapmamış oyunların da fragmanları gösterildi.

Adaylık kazanan 22 oyun ve seçkiye alınan 16 oyun ile toplam 38 oyun hem Games from Türkiye programına katılmaya, hem de stüdyolarına sunulan tanıtım imkanlarını kullanmaya hak kazandılar.

Etiketler:
Share
85 Kez Görüntülendi.