logo

“13. Geleceğin Sineması” Yarışmasını Kazananlar Ödüllerini Aldılar

mh_gelecegin_sinemasi_odulleri

Selda Alkor, 1. lik Ödülü Alan Ömer Ferhat Özmen, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fulya Zenginer

TÜRSAK Vakfı tarafından T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde ve Beyoğlu Belediyesi’nin katkılarıyla 13.sü düzenlenen “Geleceğin Sineması Yarışması”, öğrencileri daha iyi projeler hayal edebilmeleri için motive etmeyi, hem senaryo yazımı hem de film yapım aşamasında desteklemeyi amaçlıyor. Yarışmada her yıl, sinema dünyasından senarist, yönetmen, yazar, yapımcı, akademisyen ve oyunculardan oluşan Ön ve Ana Jüri olmak üzere iki jüri değerlendirmede bulunuyor.

Bu yıl “Kısa Kısa Beyoğlu” temalı 86 tane kısa film projesinin başvuruda bulunduğu yarışmada ön jüride yer alan Muzaffer Hiçdurmaz, Doğa Can Anafarta, Adnan Ekinci, Ali Tanrıverdi ve Alper Çağlayan’ın elemesinden geçen 39 proje, 14 Haziran 2016 tarihinde ana jüriye sunuldu.

Burçak Evren, Sevinç Baloğlu, Semir Aslanyürek, Hilmi Etikan, Hatice Aslan, Timur Savcı, Gökhan Mutlay, Selçuk Yavuzkanat, Ahu Türkpençe, Cem Altınsaray ve Deniz Doğan’dan oluşan ana jüri tarafından ikinci kez değerlendirilen 20 senaryo, film yapım desteği olarak para ödülü kazandı. Belirlenen en iyi 3 proje ise para ödülünün yanı sıra sponsor kurumlar Fono Film’den kurgu ve Linka’dan kamera desteği aldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Hatice Aslan, Selda Alkor, Birce Akalay, Menderes Samancılar, Ahu Türkpençe, Ece Sükan, Günseli Kato, Didem Balçın, Timur Savcı, Cemal Okan, Yeliz Şar-Tolga Güleç gibi isimlerin katılımıyla 25 Ekim 2016 tarihinde Pera Palas Hotel’de gerçekleştirilen ödül töreninde kısa filmlerinin çekimlerini tamamlayan 20 sinema-TV bölümü öğrencisine katılım plaketleri ve ilk 3’e giren isimlere ödülleri takdim edildi. Yarışmada Ömer Ferhat Özmen’in Beyoğlu Sineması adlı filmi birinci, Alper Kızılboğa’nın Cumartesi Düşü adlı filmi ikinci, Ayşen Öztekin’in Pasaj Pasaj Beyoğlu adlı filmi ise üçüncü oldu. Sinema-TV öğrencisi olan Özmen, Kızılboğa ve Öztekin’e 2017 döneminde çekilecek uzun metraj sinema filmlerinin setlerinde tecrübe kazanma imkanı sağlanacak. Sunuculuğunu Fulya Zenginer’in üstlendiği ödül töreninde ayrıca Benjamin Cleary’nin yönetmenliğini üstlendiği 2016 Oscar ödüllü kısa film Stutterer” (Kekeme) filmi ve yarışmanın birincisi Beyoğlu Sineması adlı film gösterildi.

tursak.org.tr, geleceginsinemasi.tursak.org.tr

Etiketler: » » » » » » »
Share
1189 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?