logo

“Bilgisayarlardaki Mutasyona Tanık Olun”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Şu anda bu yazıyı okuduğunuz bilgisayarlara veda etme vakti yaklaşıyor. Yepyeni bir teknoloji kapımızda ve onu misafir etmemizi bekliyor. Önümüzdeki 10 sene içerisindeki radikal değişikliklere hazırlıklı olun. Bu değişim artık başladı ve durdurulamaz gibi görünüyor. Bahsettiğimiz konu aslında hepimizin biraz da olsa bilgisi olduğu, belki de bir çoğumuzun hayallerini süsleyen bir teknoloji olan PDA, yani avuç içi (handheld) bilgisayarlardaki çarpıcı gelişmeler. Şu andaki mevcut cep telefonlarından biraz daha büyük olan bu cihazlar, normal bir bilgisayar ile yapabildiğiniz bir çok şeyi size sunmakla kalmıyor, yepyeni ve heyecan verici özellikler de ekliyor.

Örneğin el yazısı tanıma özelliği (handwriting recognition) ile PDA üzerine istediğimiz şekilde not alabilir, resim çizebilirsiniz. Bunu, Stylus denilen yumuşak uçlu bir kalem aracılığı ile yapıyorsunuz. Avuç içi bilgisayarların ekranları dokunmatik dediğimiz transreflective özelliği olan ekranlar. Bir çoğunun ekran genişliği 320×240 çözünürlüğünde ve 65.000 renk gösterme kapasitesine sahip. El yazısını ise bazı modellerde dokunmatik ekrana, bazılarında ise ekranın altında bulunan özel bir alana yazıyorsunuz. Word, Excel ve benzeri programları kullanmanıza olanak veren avuç içi bilgisayarlar, aynı zamanda takvimi ve ajandası ile de randevularınızın zamanını sizi uyararak haber veriyor. (Örneğin titreşim, ışıklı uyarı, sesli uyarı, polifonik müzik sesleri ile uyarı şeklinde)

Bir başka özellik ise mp3 dinleme ve ses kaydetme. Mp3 dinlemek için kulaklık da kullanabilir, sesi dış hoparlörlere de verebilirsiniz. Ses kaydederken ise mikrofon hassaslığını bile ayarlayabilirsiniz. Yakın gelecekte çıkacak modellerde ses tanıma ve sesli komut verme (voice recognition – voice command) özelliği de olacak. Kullanılan piller lityum-iyon pil. Yoğun kullanımda 3-5 saat arasında enerji sağlıyor. Bir çok modelde ise arka plan ışığı kapalı olduğu durumlarda günde 30 dakikalık kullanımla 15 gün hiç şarj etmeden kullanabilirsiniz. Yani düşük güç tüketimi ile kullanıldığında 10-20 saat arasında kullanım süresi sağlıyor. Son 1 yıl içerisinde çıkan PDA’lar, mavi diş (bluetooth) ve kızıl ötesi (infrared) özellikleri sağladığı için internet kullanımına, mail kontrolüne ve hatta MSN Messenger gibi iletişim programlarını kullanabilmenize olanak tanıyor. Bilgisayarınız ile de kabloya gerek kalmadan bilgi alışverişinde bulunabiliyor. Bu da PDA’nızı bir mobil hard disk olarak kullanmanızı da sağlıyor. Mavi diş özellikli cihazını bilgisayarınızın yanına koyun, istediğiniz bilgileri yedekleyin. Sonra istediğiniz yere götürün. Çok cezbedeci görünüyor değil mi? Kullanılan işlemciler de yabana atılacak cinsten değil. Bir kaç uygulamayı aynı anda çalıştırabilecek işlemci gücünü çok rahat sağlıyorsunuz. İşlemcilerin gelişmesinde G.Koreli Samsung’un da payı çok büyük.

Şu anda tek sıkıntı Ram denilen hafıza konusunda var gibi gözüküyor. En son modellerde bile Ram 64 mb, bu da ileri düzey bir kullanıcı için yeterli değil. Ama bu cihazlar SD gibi hafıza genişleme slotlarına da sahip olduğu için 512 mb veya 1 gb’lık bir hafıza kartı ile bu sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz. Yeni çıkan modeller, size megapiksel kalitesinde fotoğraf çekme imkanı da tanıyor. Örneğin harici olarak takılan bir yazıcı aparatı ile çektiğiniz resimlerin çıktısını alabilmeniz de mümkün. Ama bu tip ek cihazlar çok pahalı ve bütçenizi zorlayabilir. Yine son modellerde Media Player destekli filmleri izlemeniz mümkün. Yakın bir zaman önce Microsoft, Tablet Pc’lerin yakın gelecekte çok yoğun kullanılacağını ve çok önemli bir teknoloji olduğunu bizzat Bill Gates aracılığı ile duyurmuştu. PDA teknolojisi ise Tablet Pc’lerin yapamadığı bir şeyi yapıyor; mobilite, yani cihazları rahatlıkla taşıyabilme özelliğini geliştiriyor.

Avuç içi cihazların şu andaki fiyat aralıkları biraz yüksek gibi gözükse de bu alanda yoğun bir rekabet yaşanmaya başladığı için fiyatlar seviyeli olarak düşürülüyor. Şu anda piyasada HP, Dell, Palm, Toshiba, Siemens, Asus ve Sony’nin PDA cihazlarını bulabilmek mümkün. Fiyat aralıkları ise $ 150 – $ 750 arasında değişiyor. Bu fiyatlara % 18 KDV ekleneceğini de unutmayın tabi. Bu kadar olumlu özellikten bahsettik, mevcut sorunlardan bahsetmezsek olmaz. İlk göze çarpan sorun, hala masaüstü, diz üstü ve ya tablet bilgisayarlar kadar geniş seçenekler sunmuyor. Bir çok profesyonel kullanıcıyı tatmin etmeyebilir. Dizaynları ile genelde eğlence amaçlı kullanılıyor izlenimi veriyor ve tanıtıma ihtiyaçları var. Ayrıca bazı mevcut teknolojilerin de PDA’lara aktarımı bir süre daha sürecek gibi gözüküyor.

Örneğin cd veya dvd gibi medyaların bu cihazlarda nasıl kullanılacağı henüz açıklığa kavuşmuş değil. Enerji de önemli bir sorun gibi gözüküyor. Mp3 Player ve Media Player gibi özellikleri bulunan bazı yeni nesil avuç içi bilgisayarların pilleri yoğun kullanımda 2 saat içerisinde bitebiliyor. Pil teknolojisindeki olumlu gelişmeler, PDA’ların yaygınlaşmasını çok etkileyecek. Yakın zamanda Toshiba’nın üretmeye başlayacağını açıkladığı mini-yakıt pilleri ile pillerin enerjilerinin yaklaşık 10 katına kadar çıkacağı savunuluyor. Ayrıca yeni nesil işlemciler de çok az enerji tüketmeleri sayesinde uzun süre şarjdan uzak kalabilecek cihazlar olmaya başlayacaklar. Kullanılan yazılımlar da çok seçenekli değil. Microsoft’un PDA’lar için geliştirdiği işletim sistemi mevcut. Aynı şekilde Palm’ın da bir işletim sistemi var. Gelişen teknoloji, yazılım konusunda da büyük yazılım firmalarına çok iş düşeceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, bütçeniz eğer elveriyorsa, size de böyle kompakt bir cihaz lazımsa, neden bir PDA olmasın? Türkiye’de kullanımı yaygınlaşmaya başlayan bu cihazların birkaç sene içerisinde teknoloji olarak çok büyük bir sıçrama yapması, 10 sene içerisinde de cep telefonları kadar yoğun kullanılması ortaya atılan tahminler arasında. Avuç içi bilgisayar kullananların yaşadığı çok ciddi bir probleme değinmeden geçemeyeceğim. Artık bu cihazları kullandığınızda, diğer tipteki bilgisayarlar size çok eski, kötü görünümlü ve hantal gelmeye başlayacak. Örneğin bir masa üstü bilgisayar gördüğünüzde, “bunu hala kullanan insanlar var mı” diye kendinize sorabilirsiniz. Ama unutmayın, eğer PDA’nız bir gün bozulursa, tamire gönderdiğinizde, yine evinizdeki veya işyerinizdeki eski, hantal ve kötü görünümlü bilgisayarınız ile başbaşa kalacaksınız. O yüzden sakın eski bilgisayarlarınızın kalbini kırmayın, onların yeri ayrı!

PDA’lar ile ilgili bazı kaynaklar:

reviews.infosyncworld.com

www.palmturk.com

www.clieturk.com

Etiketler: » » » » » » »
Share
841 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TOGG: Yeni Nesil Yerli Otomobil

  06 Ocak 2020 Köşe Yazıları

  Öncelikle hayırlı olsun diyelim. Uzun zamandır beklediğiniz lansman gerçekleşti ve yerli otomobilimiz hakkındaki sır perdesi aralandı. Bu makalede otomobilin teknik özellikleri, sahip olduğu teknolojiler, fabrikanın kuruluş yeri ve tahmini fiyatı gibi konularla birlikte, bu adımın hangi kapıları açacağını detaylı bir şekilde keşfetmeye başlayacağız. TOGG'u üretmekten daha önemli olan, araç piyasaya sürüldüğü anda araca uygun bir ekosistemin de faaliyet göstermesini sağlamak. Eğer TOGG yollara çıktığında şarj olacak istasyon bulamazsanız, yedek ...
 • Cep Telefonlarının Hastasıyız!

  01 Ocak 2020 Köşe Yazıları

  Deloitte, 2012 yılından bu yana her yıl Global Mobil Kullanıcı Anketi (GMCS) adıyla bir çalışma düzenliyor. 6 kıtada, 28 ülkede, toplam 44.150 kullanıcıya uygulanan ankette, Türkiye’den mobil kullanıcılar da yer aldı ve ankete Türkiye’den de 1.000 kişi katıldı. Düzenlenen online ankette katılımcılar; yaş grubu, cinsiyet, gelir seviyesi, yaşadıkları bölge, teknoloji benimseyişi, cihaz sahipliği, mevcut telefonlarının markası, mevcut telefonlarının yaşı, mobil operatörleri, çalışma durumları gibi farklı etmenlere göre sınıflandırıldılar. Aşağıd...
 • Karanlık Orman Teorisi

  06 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Tamamen bulutsuz ve açık gökyüzünün keyfini çıkarmak için şehirden uzak, ormanlık bir yerde olduğunuzu hayal edin. Müthiş bir gece sizi bekliyor. Uzaydan size doğru yansıyan tüm ışık demetlerini görebiliyorsunuz. Ancak bir ses duydunuz. Muhtemelen ormanda sizinle birlikte birisi daha var. Gecenin bu saatinde bir insan ormanda ne yapıyor olabilir? Genelde bu saatlerde daha suç işlendiğini biliyorsunuz. Bu kişinin size zarar verme ihtimali çok yüksek olabilir. Peki ne yapacaksınız? Sesin geldiği yere gidip etrafı mı araştıracaksınız, yoksa saklan...
 • Tükenmişlik Sendromu (Burnout Sendromu)

  01 Aralık 2019 Köşe Yazıları

  Kendinizi sürekli yorgun hissetttiğinizi, enerjinizin hızla tükendiğini ve tükenen enerjinizi aynı hızla yenileyemediğinizi düşünüyor musunuz? Aralıksız ve çok mu yoğun çalışıyorsunuz? Sürekli ve nedensiz kendinizi huzursuz hissediyor musunuz? Durduk yerde canınız birşey yapmak istemiyor, konsantrasyon sorunu yaşıyor ve kendinizi çok halsiz mi hissediyorsunuz? Eğer yukarıdaki soruların sizin için karşılığı evet ise siz de Tükenmişlik Sendromu’na (Burnout Sendromu) yakalanmış olabilirsiniz. Aslında Tükenmişlik Sendromu iş stresinin çok yoğun ya...