logo

“Görsel Şölen”


Erkut Altındağ
erkutaltindag@gmail.com

Bir filmin en güçlü yanının senaryosu olduğu söylenir. Daha sonra devreye oyunculuk kalitesi ve çekimler girer. İyi bir yönetmenin elinden geçen film son kurgu ile birlikte seyircinin beğenisine sunulur. Sinema tarihinde bir filmin değerlendirilme kriterleri bahsettiğimiz bu unsurlardan oluşmaktaydı. Ne zaman devreye bilgisayar teknolojisi girdi işler tamamen değişti! Artık en önemli kriterlerden birisi de filmde kullanılan görsel efektler.

Milyon dolarlık filmler gösterime girdiğinde ilk beklenilen filmlerin kapalı gişe oynamasıdır. Bu sayede filmin gişe hasılatı ve sponsorluk gelirleri maliyeti karşılayacaktır. Eskiden oyuncular ve yönetmen için bütçe zorlanırken şimdi görsel efekt yapımcı firmalarının ücretlerini karşılamak için ek bütçeler ayrılmaya başlandı. Industrial Light and Magic ve Sony Imageworks gibi görsel efekt tasarım şirketlerinin içinde bulunduğu sektör oldukça karlı hale geldi.

Sinema yazarları tarafından görsel efektler ile birlikte estetik ve felsefenin birleştiği en önemli film Matrix olarak kabul edilmekte. Senaryonun güçlü bir felsefi görüşle desteklenmesi, anlatımdaki akıcılık ve özellikle dövüş ve çatışma sahnelerindeki görsel efektler sayesinde Matrix filmi bir fenomen haline geldi.

Ayrıca 4 Temmuz’da gösterime girecek olan Transformers filmi bizi eski günlerimize geri götürecek. Robota dönüşen iş makinelerini ve kamyonları hepimiz hala hatırlıyoruz. Industrial Light and Magic firması 2006 yılının teknolojisi ile Transformers’ları tekrar canlandırıyor. Hem de adeta gerçek diyebileceğiniz bir inandırıcılık düzeyi ile! Filmdeki araçların robota dönüşme efektleri teknolojinin hangi boyutlara ulaştığını bizlere gösteriyor.

Filmlerde en yoğun kullanılan efekt “green box” ya da “blue box” adı verilen ve arka planın istenilen görüntü ile yer değiştirmesini sağlayan bir görsel efekt türü. Oyuncular yeşil bir arka planın önünde performanslarını gerçekleştiriyorlar. Daha sonra bilgisayar vasıtası ile arka plan olan yeşil fona istenilen görüntü yerleştirilebiliyor. Örneğin iki kişi konuşurken arka plana manzara ya da uzay resmi koyabilirsiniz.

Görsel efektlerin yapımı o kadar kolay hale geldi ki ev kullanıcıları bile yarı-profesyonel efektleri filmlerine eklemeye başladılar. Örneğin Adobe After Effects programı ev kullanıcısına inanılmaz bir görsel efekt seçeneği sunuyor. Lazer efektleri, patlama efektleri ve bir çok optik görüntüyü videolarınıza ekleyebilirsiniz. FxHome Effects Lab ve Composite Lab programları da bir alt segmentte yer alan ve kullanımı daha kolay olan programlar.

Artık gerçek görüntü ile animasyon arasındaki fark anlaşılamıyor. Gelişen bilgisayar teknolojisi bize adeta bir illüzyon numarası yaparak görme duyumuzu kandırıyor. Bu işin tehlikeli bir yönü de var. Aslında hiç var olmamış olaylar görsel efektlerle sanki gerçekleşmiş gibi gösterilebilir. Örneğin eskiden sahte UFO görüntüleri kolaylıkla anlaşılabiliyordu. Şimdi ise başarılı bir çalışma ile milyonlarca kişinin gerçek olduğuna inanacağı görüntüler üretilebilir. Peki bu nelere yol açacak? İnsanları kandırmak ve yönlendirmek için görsel efektler film sektörünün dışına çıkacak. Görsel efekt firmaları günlük hayatımıza direkt müdahale edebilecek görüntüler üretmeye başlayacaklar. Yakında oyunculara da gerek kalmayacak çünkü bilgisayar programları oyuncu modellemesi işini de çok iyi yapıyor. Özetle gerçek olmayan oyuncuların yer aldığı, aslında hiç var olmayan mekanlarda çekilen görüntüler artık bizim favori program ve filmlerimiz olacak. Bundan asla şikayet de etmeyeceğiz. Unutmayın “görmek inanmaktır”.

Etiketler: » » » »
Share
292 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ticaret Savaşları

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Kuzey Kore arasında yıllardan bu yana esen soğuk rüzgarların sıcak bir savaşa dönüşmesini bekleyenlerin sayısı oldukça fazla. Her ne kadar son birkaç ayda sular durulsa da, en ufak bir sorun çıktığında her şeyin ters gitmeye başlayacağını herkes biliyor. Amerika'nın son kararı ise oldukça spekülatif sonuçlara yol açabilir. Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika ile yapılacak ticaret faaliyetlerinde çeşitli hammadde alımlarına ek gümrük vergileri getirmek birden fazla sonuca sebep olabilecek ağır bir karar. İlgili ...
 • Basın Bülteni Gönderirken Dikkat !

  01 Haziran 2018 Köşe Yazıları

  Basın bülteni, bir kurumu, bir kişi veya grubu ya da bir projeyi sektördeki rakiplerinden ayıran özelliklerini ve anlatılmak istenilen konuyu içeren profesyonelce hazırlanmış bir metni ilgili medya kuruluşlarına haber yapmaları için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışmanın içeriği haber, röportaj, ürün tanıtımı veya değerlendirme gibi benzer konularda olabilir. Basın bülteni servis ederken nelere dikkat edilmelidir? 1- Bülten gönderilen yayının haber formatının gönderilecek bültenin konusuna uyup uymadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Yani ...
 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...