logo

İnternet Yoksa Biz de Yokuz !


Aykut Altındağ
aykut@maxihaber.net

Ailecek uzun zamandır oturmaya gitmediğiniz dostlarınızla biraraya geldiğinizde hal-hatır ettikten sonra ilk sorduğunuz şey ne oluyor? Eğer Wi-Fi şifresini soruyorsanız modern çağın bağımlı köleleri olarak aramıza hoş geldiniz. Hele bir de uzun zamandır görüşmüyor olmanıza rağmen birbirimizden çok telefonlarınızla ilgileniyor, e-posta, Facebook ve “WhatsApp” mesajlarını kontrol ediyorsanız internet bağımlılığı durumunuz gerçekten ilerlemiş demektir.

Gün içinde yanınızda cep telefonunuz veya bilgisayar/tabletiniz olmadan ne kadar zaman geçirdiğinizi bir düşünün…. En son telefonunuzu almadan bir arkadaşınızla yemeğe çıktığınız tarihi hatırlıyor musunuz? Peki ya araba kullanırken veya toplu ulaşım araçlarında telefonunuza hiç bakmadan en son ne zaman seyahat ettiniz? Yatarken telefonunu başka odada bırakanınız var mı? Telefonunuzun şarjı bittiğinde siz de kendinizi bitmiş gibi hissediyor musunuz?

En son ne zaman sinemaya gittiniz bilmiyorum ama ben genelde iyi bir sinema izleyicisi olarak hemen her hafta sinemaya gitmeye çalışırım. Sinemaya gittiğimde artık karanlık sinema ortamlarını bulamıyorum. Herkes film seyrederken bile elinde cep telefonları sürekli ışıklarını yakarak bir şeyleri kontrol ediyorlar. Herkeste bir mesaj kontrol telaşı. Belki de sinema salonlarındaki bu ciddi sorunun tek bir çözümü olabilir. Sinemalarda sinyal kesici kullanılması. En azından 2 saatliğine mecburi bir kesinti söz konusu olursa belki cep telefonlarımızı cebimizden çıkarmak istemeyiz.

Kendi evimizde bile evin interneti çekmediği Wifi sinyalinin en zayıf olduğu yer hiç sevmediğimiz ve en kullanmadığımız yer olmuyor mu? Akşam eve gelip yemek yendikten sonra herkesin elinde cep telefonu ya kendi odamızda ya da toplu halde oturulsa bile kimselerin yüzüne bakmadan cep telefonlarımızla oynamıyor muyuz?

Tatile bile giderken ilk sorduğumuz otelden, denizden ve yemeklerden çok farklı bir şey olmaya başladı. İlk sorduğumuz gittiğimiz otelde kablosuz internet olup olmadığı. İnternet yoksa gitmekten vazgeçiyoruz. Çünkü internet yoksa artık biz de yokuz. Tüm hayatımız internetin varlığı ve yokluğu arasında bir korkudan ibaret olmaya başladı.

Gittiğimiz yer neresi olursa olsun bilinçaltımızdaki en büyük korku “ya çevrimiçi olamazsak?”  korkusu oluyor. Anlayacağınız internet yoksa artık biz de yokuz!

Etiketler: » » »
Share
4887 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Teknoloji Piyasası Hareketleniyor

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Teknoloji firmalarından haberler peş peşe geliyor. İlk olarak Nintendo'nun tekrar resmi olarak Türkiye pazarına gireceğini öğrendik. CD Media adlı Yunan firması CD Media Turkey olarak ülkemizde hizmet vermeye başlayacak. Ürün fiyatları olarak Nintendo oyun konsollarının ucuzlamasını beklemek rasyonel değil ancak aldığımız oyun konsolunun resmi distribütör garantisi altında olması kullanıcıya güven veriyor. Diğer türlü bozulduğunda çöp olan konsollar artık resmi garanti kapsamında değerlendirileceği ve yetkili teknik servise yönlendirileceği içi...
 • Basın Toplantıları Gözlemlerim

  01 Mayıs 2018 Köşe Yazıları

  Stilletto, kadınların ayaklarını oldukça zarif gösteren, ince topuklu, sivri burunlu bir ayakkabı modelidir. Şimdi diyeceksiniz ki bu stilletto meselesi nereden çıktı? Konuyu bir anımı anlatarak açıklayayım. Katıldığım bir basın toplantısında basın masasına geldim ve kaydımı yaptırırken içerideki herkesi kapı girişinden görebiliyordum. İçeride 70 - 80 civarında davetli vardı ve basın masasında kayıt alan arkadaşlara dönüp içeride 20 civarında yayınlardan gelen reklamcı olduğunu söyledim. Şöyle bir listeye bakarak “Evet aşağı yukarı öyle. Peki n...
 • İnternet’te Ulusal Güvenlik

  02 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Yerli ürün ve teknolojik hizmetlerin önem kazandığı ve yatırımların bu çerçevede gerçekleştirildiği son dönemde ülkemizde kullanılan neredeyse tüm bilgisayarların işletim sistemleri dikkate alındığında, internet güvenliği de mutlaka üst düzeyde sağlanmak zorunda. Özellikle Windows işletim sisteminin farklı versiyonlarının kullanıldığı devlet dairelerinde ve özel sektörde en önemli soru işareti; yabancı ülke menşeli bir yazılım firmasına ne ölçüde güvenilebileceği olarak karşımıza çıkıyor. Windows'un çok ciddi açıkları olduğunu biliyoruz, yazılı...
 • Rahatlık Battı, Sosyal Ağlara Üye Olduk

  01 Nisan 2018 Köşe Yazıları

  Sosyal Ağlar hayatımıza girmeden önce ne kadar rahatmışız. İlk olarak cep telefonları yaşantımızı esaret altına almaya başlamışlardı. Fakat cep telefonuyla yapabildiklerimiz çok kısıtlıydı. Gün içinde en fazla birkaç kişiye kısa mesaj atardık. Derken bir gün Facebook ile tanışıp ardından XING, FriendFeed, Twitter, Instagram ve benzeri sosyal paylaşım sitelerine üye olmaya başladık. Mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ve ucuzlaması sonucu sosyal ağların bağımlısı olup çıktık. Daha çok sosyal olma kaygısıyla yan masadaki arkadaş...